Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór pieca w nowym domu - Termet czy coś innego

04 Lut 2020 18:47 369 18
  • Poziom 3  
    Potrzebuję pomocy w doborze pieca, ponieważ to nie moja dziedzina. Hydraulik radzi viessmana, ale głównjie takie robi więc szukam porady i jeżdżę po różnych hurtowniach itp. Przedstawię to co wiem, aby w miarę ułatwić.

Dom z podaszem użytkowym. Przygotowana rekuperacja, wełna 30cm na stropie strychu, 18cm grafit na ścianach, pakiet 3 – szybowy. W posadzce około 18/20cm styropianu. Komin Schiedel ceramiczny.

Parter – łazienka 1x grzejnik – przy kotłowni

Garaż 1x grzejnik (przy kotłowni)

Podłogówka 80m2

Pietro: 4 grzejniki

60m2 podlogówki

Łazienka na parterze jest przy kotłowni, na pietrzę nad kotłownią, kuchnia oddalona 6/7m.

Instalacja przygotowana pod cyrkulację

Załączam zdjęcia kotłowni z rozdzielnią na parterze. Na piętrze także rozdzielnia.

Docelowo mają mieszkać 4 osoby. Mamy 1 wannę i na dole prysznic, dlatego pewnie będę celować w zbiornik około 140l, aby móc jednocześnie skorzystać ( chyba, że to przesada). Hydraulicy polecają mi głównie 3 piece jednofunkcyjne:

Ecocondens Gold Plus 25

Vitodens 100

Buderus GB072 14kw

Nie moja dziedzina więc przymknijcie oko, na błędną logikę, która pewnie się pojawi w moich stweirdzeniach.

1) Chciałbym móc sterować temperaturą każdego pomieszczenia osobno

2) Zależy mi na szybkim czasie podgrzania zasobnika

3) Cyrkulacja

4) Proponują mi także czujniki temperatury

5) Do termetu proponują moduł wielostrefowy do rozdzielnia stref (ok. 2500zł)

6) Sterowanie z pokoju temperaturą, lub jakis sterownik do powieszenia w pokoju to takiego sterowania

7) harmonogramowanie ogrzewania wody

Teraz pytanie, czy termet to wszystko ma, czy jednak warto iść w coś droższego, np. Vitodens. Jeśli teraz mam dopłącić 1000zł i mieć lepiej, oszczędze gaz, wydajniej będę ogrzewać wodę, łatwiej sterować to tak zrobię, ale potrzebuję jakichś argumentów,

Załączam zdjęcia kotłowni. Na piętrze jest także rozdzielnia, taka sama.

Będę wdzięczny za każdą pomoc. Dobór pieca w nowym domu - Termet czy coś innego Dobór pieca w nowym domu - Termet czy coś innego
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 22  
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 3  
    Strona ciekawa, wyszło, że potrzebuje kotła o mocy 16kw.

Posty oczywiście przeczytam, tylko każdy przypadek/zapotrzebowanie jest inne. Rozmawiałem z 3-4 osobami sprzedającymi piece, żadna mnie nie przekonała do swojego rozwiązania, dlatego pytam. Może posty pomogą, mam nadzieję, że ktoś się wypowie.
  • Poziom 22  
  • Poziom 36  
    marcinj69 napisał:
    Posty oczywiście przeczytam, tylko każdy przypadek/zapotrzebowanie jest inne.

ale zasada doboru kotła uniwersalna.
    Najpierw szacujesz maksymalne zapotrzebowanie. Na tej podstawie wiesz ile powinieneś mieć maksymalnie kW.
    Potem od tego zależy jaką możesz uzyskać moc minimalną.
    Kotły 1 -funkcyjne mogą mieć moc minimalną na poziomie 2-3kW, z kolei kotły 2-funkcyjne najniższe moce mają na poziomie 3-4kW.
    Skoro chcesz mieć zasobnik to w grę wchodzi kocioł 1-funkcyjny.
    Jak chciałbyś uzyskać moc minimalną 2-3kW to moc maksymalna będzie w tedy na poziomie ok. 14/15kW. Jak będą to modele mające maksymalnie ok. 24kW to moc minimalna może być na poziomie 3-4kW.
    Ale nie każdy kocioł tak ma, więc musisz patrzeć na dane techniczne, aby przypadkiem moc minimalna nie była zbyt duża, bo to ona decyduje o późniejszych możliwościach Twojej instalacji.
    Wybór marki i konkretnego modelu to inna kwestia ale jestem amatorem to nie będę nic polecał.

marcinj69 napisał:
    Parter – łazienka 1x grzejnik – przy kotłowni

Garaż 1x grzejnik (przy kotłowni)

Podłogówka 80m2

Pietro: 4 grzejniki

60m2 podlogówk

Jeśli mówimy o nowym domu to ja nie bawiłbym się w instalację mieszaną.
    Tylko albo wszędzie grzejniki albo wszędzie podłogówka.
    Podłogówka z założenia wymaga niskiej temperatury grzania, a grzejniki potrzebują większej temperatury wody grzewczej, aby zaczęły grzać efektywnie.
    Z tego powodu na kotle będziesz musiał grzać wodę dla grzejników, a specjalny układ mieszający powinien obniżać temperaturę dla podłogówki.
    Na załączonych fotkach nie widzę nic co by sugerowało mi, że masz mieszacz.
    W takim układzie temperatura wody kotłowej jaka będzie ustawiona na kotle będzie wpływała do podłogówki oraz do grzejników, a to może doprowadzić do sytuacji, że chcąc uzyskać odpowiednią moc cieplną grzejników to woda wpływająca do podłogówki będzie zbyt ciepła. Z kolei uzyskując odpowiednią temperaturę wody dla podłogówki to woda wpływająca do grzejników może być zbyt chłodna.
    Generalnie grzejniki to dodatkowy, całoroczny mebel ograniczający aranżację, więc jakbym ja robił sobie ogrzewanie w domu to miałbym wszędzie podłogówkę.

marcinj69 napisał:
    Rozmawiałem z 3-4 osobami sprzedającymi piece, żadna mnie nie przekonała do swojego rozwiązania, dlatego pytam.

Ja nie mam zamiaru Ciebie przekonywać.
    Temat wg mnie jest na tyle skomplikowany, że jeden post nie wyczerpuje zagadnienia.
    Przy budowaniu c.o. można popełnić tyle błędów, że potem możesz być kolejnym szukającym pomocy jak to wszystko ustawić, bo źle grzeje.
    Czy masz u siebie prawdziwym fachowców, czy pseudofachowców to się dopiero okaże jak już będziesz miał wszytko złożone i uruchomione.
    Ale ja uważam, że im bardziej skomplikowana instalacja to tym więcej okazji do tego, aby coś nie działało należycie.
    Zakup samego kotła to tylko jeden element, który można spieprzyć, a masz jeszcze zasobnik i samą instalację, gdzie też można nabroić.
  • Poziom 3  
    Dzięki za odpowiedź. To, że na każdym etapie można popełnić błąd to wiem, a jak coś jest bardziej skomplikowane to na to większa szansa.
  • Poziom 9  
    Ja mam piec sanier duval isotwin condens z wbudowanym zbiornikiem 40l i jest ok.
  • Poziom 3  
    Zrezygnowałem już z dwufunkcyjnego. Będzie jednofunkcyjny. Grzejniki też już są wiec tego nie zmienie.
  • Poziom 36  
    marchos87 napisał:
    Ja mam piec sanier duval isotwin condens z wbudowanym zbiornikiem 40l i jest ok.

Jeśli dobrze znalazłem to taki kocioł ma moc minimalną 5,2kW.
    Jak na obecne standardy, współczesnych energooszczędnych budynków to moc trochę duża.
    Jeśli u Ciebie jest OK to dobrze ale nie gwarantuje to, że u autora z tym samym kotłem będzie tak samo. Nie macie identycznych instalacji i identycznych domów do ogrzania.

Dodano po 11 [minuty]:

marcinj69 napisał:
    Grzejniki też już są wiec tego nie zmienie.

to się zapytaj tego co Ci robi/robił instalację jaki kocioł on poleca do Twojej instalacji.
    Nie będzie wtedy argumentu, że kupiłeś zły kocioł i dlatego grzejniki słabo grzeją ;-)
  • Poziom 3  
    On mówi,ze zawsze instaluje viessmanny. Jezyka musialem zasiegnac gdzie indziej, zwracajac uwage nato, ze mam instalacje mieszana - podlogowka/grzejniki. Wtedy pojawily sie marki Buderus, Termet
  • Poziom 22  
  • Poziom 36  
    marcinj69 napisał:
    On mówi,ze zawsze instaluje viessmanny.

ale tu nie chodzi o markę ale o konkretny model, czyli jaką moc minimalną i maksymalną gościu proponuje.
    Na szybko znalazłem Vitodens 100-W B1HC, który ma minimalnie 6,5kW dla wody kotłowej 50/30, więc dla mnie słabo.
    Ja bym nie kupował kotła, który ma ponad 4kW mocy minimalnej, bo jeśli okaże się, że instalator coś spieprzył to im niższa moc minimalna to tym większa szansa, że da się te jego błędy zniwelować choćby w części odpowiednio niską mocą minimalną kotła.
    Jeśli już będziesz miał kocioł o mocy minimalnej 6,5kW, a potem w trakcie wyjdzie, że przydałby się jednak kocioł o mniejszej mocy minimalnej to już nic nie zrobisz, bo kocioł kupuje się na ok. 10 lat, a nie na rok.
  • Poziom 33  
    Mnie zastanawia jeszcze jedno - piszesz że masz bardzo dobrze zaizolowany budynek, a z ciepłowłaściwe.pl wyszło ci moc ~16kW. To jaką masz powierzchnię do ogrzania ~300-320m2?

Skoro masz już gotową instalację: grzejniki + podłogówka to niestety nie można przejść tylko na jeden rodzaj ogrzewania. Kocioł i jego automatyka oraz poszczególne elementy "kotłowni" muszą to wszystko ogarnąć. Kocioł musi pracować na sprzęgło hydrauliczne a z niego woda na CO musi być rozdzielona na 2 obiegi grzwewcze: jeden bezpośredni na grzejniki z pompą i drugi zmieszany na O.P. z pompą i mieszaczem (najlepiej z siłownikiem którm będzie sterowała automatyka kotła). Do tego dedykowana automatyka z możliwością sterowania niezależnoego obydwoma obiegami: inne temperatury wody, inne krzywe grzewcze może inne przedziały czasowe. Nie wszyscy producenci kotłów taką rozbudowaną automatykę mają lub oferują ją dopiero przy wyższych modelach kotłów.
    Nie znam automatyki Termeta i jego sterowania strefowego, ani Viessmana, ani Boscha. Znam możliwości np. Vaillanta i SaunierDuvala. W ich przypadku potrzebujesz do kotła regulator pogodowy (z czujnikem temp. zewnętrznej), moduł rozszerzający do dwóch obiegów grzewczych i ewentualnie zdalne sterowniki do uruchomienia regulacji pomieszczeniowej (jako opcja). To wszystko kosztuje, ale w przypadku tych firm jest to najoszczędniejszy sposób regulacji pracy całego układu dostosowujący płynnie pracę urządzeń i temperatur w obiegach grzewczych i kotle, a nie prosty typu załącz/wyłącz pompę lub cały kocioł poprzez jakiś termostat włącz/wyłącz, przekaźniki czy innego tego rodzaju urządzenia.
  • Poziom 36  
    ls_77 napisał:
    Mnie zastanawia jeszcze jedno - piszesz że masz bardzo dobrze zaizolowany budynek, a z ciepłowłaściwe.pl wyszło ci moc ~16kW.

stronka jak pamiętam podaje zapotrzebowanie na moc z uwzględnieniem c.w.u., więc ja założyłem, że to razem z c.w.u. potrzeba 16kW, a nie, że wyłącznie na c.o.
  • Poziom 3  
    Bardzo możliwe, że tak jest. Na stronie podaje się garaż, ale już jego rozmiarów nie więc coś może być przeszacowane. Użytkowego mam 180m2, po podłodze 220.
    Generalnie chyba muszę zmienić hydraulika, jak dalej będzie polecać tylko viessmana.
  • Poziom 3  
    Zaproponowano mi piec:
    https://www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/produkty-i-systemy/ecotec-plus-vc-1216.html
    oraz lepszy
    https://www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/...-i-systemy/ecotec-exclusive-vc-vcw-39937.html

i
    buderus GB172-20iH
    oraz
    https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkaln...ndensacyjne/vitodens-200-w-typ-b2he-b2ke.html

Różnią się one ceną i modulacją. W ostatnim dolna wartość jest od 1.9, w pierwszym około 4. Pytanie, czy warto płacić więcej, aby tyle uzyskać.
  • Poziom 33  
    Wypowiem się co do Vaillanta.
    W twoim przypadku można wziąć spokojnie kocioł serii ecoTec PLUS - ten najmniejszy, czyli VC146/5-5 o mocy 3,3-15,2 kW i też wystarczy. Jest to najbardziej polularna seria kotłów charakteryzująca się dość dużym zakresem modulacji mocy i bardzo dobrymi opiniami klientów i jeśli jest należycie serwisowany to odwdzięcza się bezproblemową pracą. Przy obowiązujących dzisiaj warunkach technicznych moc potrzebna na CO można przyjąć 50W/1m2 = 10-11 kW. Ten kocioł ma max 16 kW na CWU więc też do zasobnika wystarczy czy 120 l. czy 150 l.
    Kocioł z serii ecoTec EXCLUSIVE to już jak nazwa wskazuje - najwyższa półka w Vaillancie. Opłacalność zastosowania tego kotła zależy jaka jest różnica w cenie. Sam kocioł charakteryzuje się najbardziej zaawansowaną techniką regulacji procesu spalania - ma wbudowany "analizator spalin" i sam się reguluje, liczy ilość zużytej energii, itp. bajery. Ten kocioł dodatkowo w pakiecie z zasobnikiem i regulatorem ma bramkę internetową do obsługi systemu CO poprzez aplikację na telefony, która normalnie kosztuje od ~1.200 zł. Jeśli komuś potrzebne.
  • Poziom 3  
    Znalazłem jeszcze piec bosch CONDENS GC2300iW 20P o modulacji 3-20,0 więc całkiem dobrze. Cenowo podobno do tego vaillanta, jak i parametry.