Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Powiększanie instalacji fotowoltaicznej

pawlikos9977 04 Feb 2020 19:16 5136 25
    pawlikos9977
    Level 11  
    Mam instalacje 4 kW i chciałbym dołożyć instalacje 2 kW czy związku z tym trzeba będzie podpisywać nową umowę z PGE?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Tech132
    Level 24  
    Musisz podpisać aneks do umowy ,czyli rozbudowę instalacji.
    3301
    Level 29  
    Przede wszystkim wypełnić: Zgłoszenie przyłączenia do sieci elektroenergetycznej dotyczące aktualizacji danych w zakresie przyłączonej mikroinstalacji, praktycznie to wygląda tak jakbyś zgłaszał nową pierwszy raz i musisz dostarczyć wszelkie wymagane obecnie certyfikaty na całą mikroinstalacje
  • IGE-XAOIGE-XAO
    noja102
    Level 24  
    3301 wrote:
    Przede wszystkim wypełnić: Zgłoszenie przyłączenia do sieci elektroenergetycznej dotyczące aktualizacji danych w zakresie przyłączonej mikroinstalacji, praktycznie to wygląda tak jakbyś zgłaszał nową pierwszy raz i musisz dostarczyć wszelkie wymagane obecnie certyfikaty na całą mikroinstalacje

I jeśli masz już inwerter bez normy NC RfG to będziesz musiał go zmienić ,
    pawlikos9977
    Level 11  
    Mam go od roku więc chyba nie będzie problemu
    noja102
    Level 24  
    Podaj markę i model to Ci powiem
    Slawek981
    Level 5  
    @3301 @noja102
    Przed chwilą rozmawiałem z Tauronem na temat rozbudowy instalacji. Uzyskałem informację że interesują ich tylko certyfikaty do nowych urządzeń. Skąd więc taka informacja że trzeba mieć na całą instalację ??
    noja102
    Level 24  
    To odpowiem Ci tak . Zawsze obowiązuje najnowsze prawo i że pani na infolinii mówi jedno a osoba weryfikująca wniosek Z-MI to drugie , jeśli przy rozbudowie okaże się że obecny inwerter nie jest zgodny z normą NC RfG to odrzucą wniosek i będą mogli nakazać ci wymianę falownika na zgodny i co w takim wypadku zrobisz? Dlatego zapytałem o markę i model to może doradzę co zrobić w wypadku nie zgodności inwertera z obecną normą NC RfG . W Tauronie jest podobnie podajesz karty katalogowe i certyfikaty tego co już masz zainstalowane jak i dołożonego nowego sprzętu.
    Slawek981
    Level 5  
    Zawsze można złożyć wniosek nie kupując urządzań.
    pawlikos9977
    Level 11  
    SOLAR EDGE SE5K
    Nawet jeśli Nie spełnia ten falownik tych norm to i tak nie zmienię przez 5 lat bo to nie moje tylko gminy 😅
    Głównie chodzi mi o ogrzewanie wody grzałką elektryczną,i nie wiem co będzie lepszym rozwiązaniem czy zakładać drugi falwonik czy założyć przetwornice i nie podpinać się pod sieć.
    noja102
    Level 24  
    A to normalnie drugi taki sam jak jest miejsce
    pietrek345
    Level 15  
    Jak to jest w przypadku, jeżeli ma się inwerter 10kW i panele o łącznej mocy 10,8kW. PGE instalację PV zalicza do instalacji "do 10kW" czy już do instalacji "od 10kW do 50kW"?
    3301
    Level 29  
    Liczą generator, jest 10,8 więc powyżej 10 i będzie 70%, lepiej 1 panel sprzedać .
    pietrek345
    Level 15  
    W internecie można znaleźć dużo sprzecznych informacji, jedni mówią że zależy to od mocy falownika, ponieważ falownik i tak obcina do swojej maksymalnej mocy a inni że od generatora PV. Jeszcze znalazłem informację że zależy to od dystrybutora: Enea, Energa, Tauron czy też PGE
    3301 wrote:
    3301
    Z jakim dystrybutorem miałeś do czynienia?
    abes99
    Level 11  
    pietrek345 wrote:
    W internecie można znaleźć dużo sprzecznych informacji, jedni mówią że zależy to od mocy falownika, ponieważ falownik i tak obcina do swojej maksymalnej mocy a inni że od generatora PV. Jeszcze znalazłem informację że zależy to od dystrybutora: Enea, Energa, Tauron czy też PGE

Tauron na 100% uznaje sumaryczną moc paneli. Nawet przy ograniczeniu instalacji jednofazowych do 3,68kWp (zgodnie z IRiESD)...
    pietrek345
    Level 15  
    abes99 wrote:
    Tauron na 100% uznaje sumaryczną moc paneli.

Ma ktoś doświadczenia z innymi dystrybutorami? Mnie najbardziej ciekawi PGE .
    3301
    Level 29  
    pietrek345 wrote:
    3301 wrote:
    3301
    z jakim dystrybutorem miałeś do czynienia?

Tauron ale IRiESD przeglądałem chyba wszystkie
    pietrek345
    Level 15  
    Slawek K. wrote:
    Ja mam w PGE i tu na pewno jest moc generatora (paneli) jako moc instalacji.

Dzięki za info ;)
    noja102
    Level 24  
    Wszyscy operatorzy od niedawna liczą moc generatora ( paneli ) .10,8 to już 70%
    Slawek981
    Level 5  
    Wkleję tu odpowiedz działu przyłączeń Tauron Dystrybucja na moje pytanie odnośnie powiększenia instalacji.

Quote:
    W odpowiedzi na Pańskie zapytanie pragnę poinformować, że w przypadku rozbudowy instalacji wytwórczej należy dostarczyć wymagane certyfikaty i deklaracje tylko do nowych urządzeń, w zgłoszeniu wymieniona oraz na schemacie elektrycznym narysowana ma być cała instalacja.

Pozdrawiam

Starszy specjalista ds. przyłączeń
    Wydział Przyłączeń
    pawlikos9977
    Level 11  
    Będę Teraz zakładał instancje 2 kw ale w przyszłość jesze planuje dołożyć do 4 kw,czy mogę już Teraz założyc falownik 4kw a w przyszłość dołożyć tyłko panele
    pawlikos9977
    Level 11  
    Tak właśnie myślałem, tyłko słyszałem że jak teraz będę miał falwonik dużo większy niż ilość paneli to będę duże straty, Ale to nie mam z potwierdzonego źródła dlatego pytam
    Slawek K.
    Level 34  
    Różnica jest znikoma, w zasadzie żadnej w bilansie rocznym. Stracisz nieco przy słabszym słońcu a zyskasz przy mocnym bo falownik nie będzie obcinał. Jeżeli zamierzasz rozbudować instalację, nawet się nie zastanawiaj.