Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budynek wielorodzinny, jaki światłowód (przewód)

04 Lut 2020 20:09 255 7
  • Poziom 11  
    Witam, szukałem i szukałem i w końcu napisałem. Budujemy budynek wielorodzinny, 12 mieszkań. Puszczamy wszędzie skrętkę kat. 6, pod sieć podepniemy też monitoring IP, ale chcemy na zaś ułożyć światłowody, bo może ktoś u nas to na mieście wprowadzi. Czytałem wiele artykułów i dalej jestem w punkcie wyjścia. Jaki światłowód ułożyć żeby nie mieć problemów za rok dwa trzy. Jednomodowy wielomodowy czy?
  • Poziom 34  
    andzin2000 napisał:
    Witam, szukałem i szukałem i w końcu napisałem. Budujemy budynek wielorodzinny, 12 mieszkań. Puszczamy wszędzie skrętkę kat. 6, pod sieć podepniemy też monitoring IP ale chcemy na zaś ułożyć światłowody, bo może ktoś u nas to na mieście wprowadzi. Czytałem wiele artykułów i dalej jestem w punkcie wyjścia. Jaki światłowód ułożyć żeby nie mieć problemów za rok dwa trzy. Jednomodowy wielomodowy czy?
    Rozumiem, że w budynku jest centralny punkt dystrybucyjny do którego są doprowadzone skrętki z poszczególnych lokali, że o kablach koncentrycznych nie wspomnę. Jeżeli tak, to tylko światłowody jednomodowe bo takie używają operatorzy.
  • Poziom 11  
    Jesteśmy na etapie budowy i już chcemy przygotować odpowiednie miejsce na cpd. Dzięki za odpowiedź, ale na co muszę zwrócić uwagę przy zakupie kabla? Widziałem różne oznaczenia np 8j, 28j, włókna G.657A2 ITU-T G.657A1 itp? Czytałem gdzieś że puszcza się dwa a nawet cztery światłowody.
  • Poziom 34  
    andzin2000 napisał:
    ...Widziałem różne oznaczenia np 8j, 28j, włókna G.657A2 ITU-T G.657A1 itp? Czytałem gdzieś że puszcza się dwa a nawet cztery światłowody.
    ,,8j, 28j) to nic innego jak oznaczenie ilości włókien w kablu. Co do układania światłowodów w budynku, to stosuje się światłowody do układania wewnątrz budynku. Nie próbuj układać światłowodów żelowanych do pomieszczeń, bo lokatorzy i nie tylko z czasem przeklną ciebie jak pod wpływem temperatury zacznie wypływać żel z kabli, a szczególnie w szafie dystrybucyjnej.
    Operatorzy obecnie wykorzystują jedno włókno, tak więc dwa ( 4 ) włókna na lokal całkowicie wystarcza. Nikt w zasadzie nie korzysta jednocześnie więcej jak z jednego operatora. Najlepszym rozwiązaniem jest tak ułożyć peszel od lokalu do punktu dystrybucyjnego aby w przyszłości była możliwość wymiany światłowodu, ale nie zawsze to jest możliwe i różnie to bywa na budowie.
    I jeszcze jedno. Nie zapomnij na etapie budowy o instalacji domofonowej.
  • Poziom 38  
    andzin2000 napisał:
    Witam, szukałem i szukałem i w końcu napisałem. Budujemy budynek wielorodzinny, 12 mieszkań. Puszczamy wszędzie skrętkę kat. 6, pod sieć podepniemy też monitoring IP, ale chcemy na zaś ułożyć światłowody, bo może ktoś u nas to na mieście wprowadzi. Czytałem wiele artykułów i dalej jestem w punkcie wyjścia. Jaki światłowód ułożyć żeby nie mieć problemów za rok dwa trzy. Jednomodowy wielomodowy czy?

Gruby peszel z pilotem na wszelki wypadek zostaw. I operator se poradzi. Na 99% nie skorzysta z tego co mu zostawisz. Szkoda kosztów.
    Może być też rura PE. Trudniej będzie róznej maściu fachoofcom ją zgnieść/zniszczyć w czasie budowy i "zakręty" będą łagodniejsze bo nie zegniesz łątwo takiej rury o 90stopni.
    Zapewne nie ma też kanalizacji teletecznicnej w drodze. To ja bym zostawił drugą rurę do miejsca potencjalnego przyłacza napowietrznego.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Zgodnie z prawem budowlanym stawiając budynek wielorodzinny masz obowiązek do każdego lokalu doprowadzić przewody:
    - 1 x UTP kat 6
    - 1 x telefoniczny, dwie pary 100ohm, np YTKSY2x2x0,5
    - 1 x RG6 z ekranowaniem klasy A
    - 1 x światłowód czterowłòknowy. Typowe włókna obecnie jakie się montuje to G657A2 lub G652D.
  • Poziom 11  
    ok, dzięki panowie. Teraz wiem co robić