Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasada działania układu zapłonowego w kosiarkach, pilarkach itp.

EQS 04 Feb 2020 21:18 5145 13
 • #1
  EQS
  Level 2  
  Cześć. Ostatnio znalazłem starą cewkę z układu zapłonowego i świecę.. podejrzewam, że cewka jest z piły lub jakiejś kosiarki. Nigdy nie miałem większego doświadczenia związanego z takimi rzeczami (z "zawodu" raczej programista), ale od momentu jej znalezienia jakoś tak mnie zainteresowało jak działa choćby taka piła spalinowa. Wymyśliłem sobie, że spróbuje wykorzystać cewką, żeby sprawdzić, czy uda mi się stworzyć iskrę na świecy. Zacząłem szukać w internecie i próbowałem sobie przypomnieć czego uczyli na fizyce w szkole :P

  Nie jestem pewny czy to co znalazłem dobrze zrozumiałem i chciałbym prosić o sprostowania lub małe podpowiedzi. Moje spostrzeżenia z szukania wyglądają tak:

  Na przykładzie kosiarki.. mam tutaj metalowe kółko ze "skrzydełkami" w internecie znalazłem to pod nazwą magneto, przyciąga śrubki, choć nie wszędzie, więc przypuszczam że jest to jakiegoś rodzaju magnes, zaraz obok mam cewkę, której cienki kabelek jest przyczepiony do metalowej obudowy silnika.. podejrzewam że jest to uziemienie.. ze szkoły przypomniałem sobie że było coś takiego jak indukcja magnetyczna.. więc pewnie magneto kręcąc się co jakiś czas indukuje prąd na cewce, a ta podłączona do świecy daje iskrę w cylindrze. Na początku rozkręcam magneto za pomocą sznurka.. a potem silnik obracając się sam dostosowuje jego prędkość od obrotu i stąd iskra jest w odpowiednim momencie.  Zasada działania układu zapłonowego w kosiarkach, pilarkach itp.

  Czy moje rozumowanie jest tutaj dobre? Czy nie pominąłem jakiegoś niezbędnego elementu ? Do czego służą te skrzydełka w magneto?

  Zbudowałem sobie układ jak na obrazku. Zrobiłem dziurę w wieczku od słoika, przełożyłem przez nią śrubę i docisnąłem nakrętką. Na jej obrzeżu przykleiłem magnes. Tak zbudowane "magneto" włożyłem do wiertarki. Uziemienie od cewki i od świecy połączyłem razem do dużego kawałka metalu. Zbliżyłem moje pseudo magneto do cewki tak żeby nie dotykało końcówek cewki, ale było dość blisko.. włączyłem wiertarkę.. no i.. no nie zadziałało :(

  Coś pominąłem? A może w ogóle źle zrozumiałem zasadę działania ? Przygarnę każdą podpowiedź.. z góry dzięki :D

  Zasada działania układu zapłonowego w kosiarkach, pilarkach itp.Zasada działania układu zapłonowego w kosiarkach, pilarkach itp.Zasada działania układu zapłonowego w kosiarkach, pilarkach itp.
 • Helpful post
  #2
  szymonm01
  Level 4  
  Jesteś pewien że dobrales magnes o odpowiednik dużej indukcji? Że magnes jest wystarczająco blisko rdzenia cewki? I czy w ogóle cewka i świecą są sprawne?
 • Helpful post
  #3
  abart64
  Level 32  
  Niebieski kabelek to prawdopodobnie gaszenie więc nie może być podlączony do masy w tym układzie. A czy będzie iskra wytworzona przez tak małe koło magnesowe to inna sprawa , raczej wątpię.
 • Helpful post
  #4
  kakaeresta
  Level 10  
  Kolega ma rację niebieski kabelek to gaszenie. Odbywa się na zasadzie dotyku do masy ( zwarcie) jak jest odłączony to i tak kolego nie zadziała źle dobrany magnes. Jak będziesz w sklepie lub jakiejś giełdzie to weź do ręki Magneto i zobacz jak jest zbudowane i jakiej wielkości jest magnes.
 • Helpful post
  #5
  GK
  Level 24  
  Bardzo ważna jest odległość koła magnesowego od rdzenia cewki powinna wynosić ok. 0,3 - 0,5mm (bo inaczej nie będzie iskry).
  W warunkach "eksperymentalnych" będzie trudno Ci zachować tą odległość.
 • #6
  EQS
  Level 2  
  Na początku dziękuje za szybką odpowiedź :D

  Cewka i świece są raczej w porządku, w innym przypadku nie leżały by w garażu tylko zostały by wyrzucone :D

  Dzięki za informację o niebieskim kabelku.. koło oddalone jest od cewki na odległość niecały 1mm, budując podstawkę tak wszystko dobrałem, żeby miedzy wieczko-kołem magnesowym została przestrzeń grubości kartonika po syropie, choć drgania mogą zaburzać całą konstrukcję. Magnes też został znaleziony więc nie wiem jaka jest jego jakość. Wydaje mi się że jest to magnes neodymowy, ale nie mam pewności.

  W najbliższym czasie postaram się spróbować jeszcze raz, tym razem nie podłączając do niczego niebieskiego kabelka.

  Natomiast myśląc jeszcze nad tym ostatnio zastanowiło mnie jak właściwie powinien być ułożony magnes, bo wydaję mi się że to ma znaczenie.. Według mojego zrozumienia tematu linie pola powinny układać się tak (czerwone linie to pole, wystające z cewki "cosie" to jej nóżki.. rysunek uproszczony, ale mam nadzieję, że da się zrozumieć).

  Zasada działania układu zapłonowego w kosiarkach, pilarkach itp.

  Doszło mi do głowy jeszcze jedno zastanowienie.. bo cewka sama w sobie nie generuje prądu, a jedynie zmienia jego napięcie. Czy więc to co mam jest dokładniej połączeniem małej prądnicy (która pod wpływem zmiany ilości linii pola indukuje prąd) i cewki?
 • #7
  szymonm01
  Level 4  
  EQS wrote:

  Doszło mi do głowy jeszcze jedno zastanowienie.. bo cewka sama w sobie nie generuje prądu, a jedynie zmienia jego napięcie. Czy więc to co mam jest dokładniej połączeniem małej prądnicy (która pod wpływem zmiany ilości linii pola indukuje prąd) i cewki?


  Zarówno sam obracajacy się magnes jak i sama cewka nie wytwarzają prądu elektrycznego. Dopiero połączenie tych dwóch elementów jest do tego zdolne. Dopiero jeżeli cewka (bądź pojedynczy zwój a nawet prosty przewod) znajduje się w zmiennym strumieniu magnetycznym, na cewce wyindukuje się prąd elektryczny.
 • #8
  _jta_
  Electronics specialist
  Nawet cewka + magnes nie wytworzą iskry - na to cewka nawet przy szybkich obrotach musiałaby mieć dziesiątki tysięcy zwojów, jak nie więcej. Jest sposób, żeby uzyskać iskrę z mniejszej ilości zwojów i we właściwym czasie: cewki są dwie, jedna ma dużo zwojów i jest połączona ze świecą zapłonową, druga mało i jest połączona z przerywaczem. Obracający się magnes wytwarza prąd w tej drugiej (przerywacz daje połączenie), a kiedy jest potrzeba iskra, przerywacz rozłącza i prąd nie może płynąć (a cewka powoduje, że nadal "chce") - więc zastępczo "usiłuje" popłynąć przez drugą cewkę - i daje iskrę na świecy zapłonowej.

  Gdzieś w sieci jest (może niejeden, na forum podawano link, może nieraz) film z układu, w którym jest tylko jedna cewka (i nawet nie ma dużo zwojów), do której podłączony jest kontaktron i LED (równolegle), a obok jest koło z magnesem. Magnes zbliża się do cewki i kontaktronu, kontaktron robi połączenie i prąd płynie; a potem magnes ustawia się tak, że kontaktron przestaje łączyć - prąd "chce" nadal płynąć, więc płynie przez LED-a, który błyska. To ta sama zasada, tylko prościej.
 • #9
  kortyleski
  Level 43  
  _jta_ wrote:
  Nawet cewka + magnes nie wytworzą iskry - na to cewka nawet przy szybkich obrotach musiałaby mieć dziesiątki tysięcy zwojów, jak nie więcej

  Po co to pisać jak się pojęcia o zagadnieniu nie ma? Właśnie w kosach czy piłach nie ma żadnego przerywacza za to jest jedna cewka z dużą ilością zwojów. I popatrz że to działa.
 • #11
  kortyleski
  Level 43  
  _jta_ wrote:
  Przy dużej ilości zwojów jest możliwy inny system: z przerywaczem magnetycznym.

  Przecież koło magnesowe ma klin więc magnes na nim w jednym ściśle określonym momencie przelatuje koło cewki indukując w niej napięcie.
 • #12
  jarek_lnx
  Level 43  
  Sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, poniżej masz układ zapłonowy z przerywaczem i ustawianie magnesów o które pytales
  Zasada działania układu zapłonowego w kosiarkach, pilarkach itp.
  Ponieważ cewka daje chwilowe napięcie proporcjonalne do szybkości zmiany pola magnetycznego, bieguny magnesów są ustawione jak na rysunku, (jest to narysowane w sposób uproszczony nie ma magnesów jednobiegunowych)
  Kiedy kierunek pola magnetycznego w cewce się zmienia na przeciwny, cewka osiąga najwyższe napięcie, ale szybkość zmian pola magnetycznego jest za mała i napięcie jest za niskie żeby wytworzyć iskrę, a nawet gdyby cewka miała więcej zwojów i by się udało, czas pojawienia się iskry nie był by dobrze kontrolowany.
  Dlatego w obwodzie jest jeszcze jedna cewka i przerywacz.
  Kiedy przerywacz jest zwarty przez cewkę pierwotną płynie prąd który przeciwdziała zmianom pola w rdzeniu, w chwili rozwarcia, następuje bardzo szybka zmiana strumienia magnetycznego i napięcie na cewkach jest bardzo wysokie wiec przeskakuje iskra na świecy. Żeby nie było iskry na przerywaczu jest w obwodzie kondensator.
  Jako że jesteśmy na elektrodzie i zaraz się ktoś przypieprzy, napiszę od razu że to uproszczone i nieścisłe wytłumaczenie, jak ci się nie podoba to zrób to lepiej.

  Kiedy nie ma przerywacza to znaczy że mamy cewkę z wbudowanym tranzystorowym przerywaczem Poniżej porównanie różnych cewek z modułami elektronicznymi i bez, niestety rysunek w kiepskiej rozdzielczości, lepszego nie było musicie sobie powiększyć
  Zasada działania układu zapłonowego w kosiarkach, pilarkach itp.
  Poniżej trochę o układzie elektronicznym
  https://www.foxvalleykart.com/timing2.html
 • #13
  kortyleski
  Level 43  
  jarek_lnx wrote:
  Kiedy nie ma przerywacza to znaczy że mamy cewkę z wbudowanym tranzystorowym przerywaczem

  W tych najprostszych zapłonach jest tylko cewka z odczepem do gaszenia. Nie ma nic więcej
 • #14
  jarek_lnx
  Level 43  
  kortyleski wrote:
  W tych najprostszych zapłonach jest tylko cewka z odczepem do gaszenia. Nie ma nic więcej
  Widziałem takie układy, gdzie wyglądało na to że nic poza cewką nie ma, oglądałem przebieg na oscyloskopie i nie wyglądało na coś co może wytworzyć sama cewka, w środku musiała być elektronika.