Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oster Clipmaster - wibracje i grzanie się silnika

04 Lut 2020 21:25 138 2
  • Poziom 11  
    Witam,

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że mój problem wydaje się dość nietypowy. Tak więc drogi forumowiczu jeśli interesujesz się lub naprawiasz urządzenia AGD wyposażone w silniki szczotkowe to być może będziesz mógł pomóc w zlokalizowaniu przyczyny.

Jakiś czas temu nieprzypadkowo wszedłem w posiadanie używanej maszynki do strzyżenia zwierząt Clipmaster firmy Oster. Sprzęt działał dość krótko. Maszynka najpierw zaczęła przerywać podczas użytkowania. Po przeczyszczeniu i przedmuchaniu silnika problem na krótko znikł, ale po ogoleniu jednego zwierza maszynka padła całkowicie.

Maszynka jest wyposażona (jeśli dobrze rozumiem) w silnik uniwersalny zasilany napięciem z sieci 230V. Udało mi się zlokalizować uszkodzenie komutatora (wypalenie) więc wymieniłem cały wirnik wraz z komutatorem. Po wymianie wirnika i poprawnym wszystkiego zmontowaniu urządzenie po chwili normalnej regularnej pracy zaczęło się grzać i wydawać nieregularne zgrzyty.

Postanowiłem więc zdebugować problem na otwartym organizmie. Poniższe zdjęcie przedstawia maszynkę z połową obudowy z umocowanym stojanem oraz szczotkami na taśmę izolacyjną. Prawdopodobnie dla wielu z Was jest to mało profesjonalna metoda, ale idźmy dalej. Po sprawdzeniu czy nic przypadkowo nie ociera włączyłem na chwilę urządzenie i oprócz lekkiego (zdaje się normalnego?) iskrzenia szczotek nie mogę dojrzeć przyczyny tych wibracji. Aby wykluczyć mechaniczne tarcie lub bicie osi wirnika pokręciłem zewnętrznym narzędziem osią wirnika i przez minutę nawet lekko się nie nagrzał więc z dużym prawdopodobieństwem mogę wykluczyć tarcie łożysk czy wirnika o stojan.

Przyznam szczerze, że skończyły mi się pomysły więc na ślepo wymieniłem stojan, który wyposażony był w nowe szczotki. Po wymianie problem pozostaje ten sam. Podsumowując, po włączeniu silnik się kręci, ale pracuje ciężko, nieregularnie, obniża obroty i grzeje się stojan. Zmierzyłem rezystancję uzwojeń stojana (oba po 17,5Ω) oraz wirnika (wszystkie 8 przeciwległych par złącz po 30,5Ω).

Czy jest ktoś w stanie zgadnąć gdzie leży problem? Z góry dziękuję za zainteresowanie tematem.

maszynka:

stary wirnik:

nowy wirnik:

film z działania:

Link
  • Poziom 42  
    Cóż, ten filmik jest za krótki, żeby można było cokolwiek stwierdzić. Start z odrzutem jest jak najbardziej prawidłowy i tyle. Jedną z przyczyn, po spaleniu i naprawie silnika komutatorowego, jest poskręcanie go w ten sposób, ze nie obraca się lekko, swobodnie, (jest skręcony zbyt twardo, lub źle- po przekątnej)co zaraz po uruchomieniu doprowadza do przegrzania wirnika.
  • Poziom 11  
    Nagrałem trochę dłuższy filmik:

Link

Znalazłem też filmik gdzie gość naprawia podobną maszynkę i dźwięk po odpaleniu jest dużo mniej niepokojący:

Link

Po takim krótkim odpaleniu na całkowicie zimnym silniku jest dosyć mocno rozgrzany stojan. Co ciekawe, uzwojenia są cieplejsze od obudowy co raczej wyklucza jakiekolwiek tarcie wirnika o stojan. Jak wspomniałem wcześniej, kręciłem też dosyć szybko silnikiem bez zasilania i nic się nie nagrzewa.

Czy ktoś ma pomysł co jeszcze mógłbym sprawdzić?