Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modelarskie lipo czy ogniwa 18650 do pojazdu elektrycznego?

dusi007 05 Feb 2020 00:34 504 3
    dusi007
    Level 9  
    Witam,
    jako, że na ostatnie moja pytania na forum otrzymuje bardzo satysfakcjonujące odpowiedzi, chciałbym pójść za ciosem i zapytać o opinie na temat najlepszego źródła prądu w takim pojeździe.

Pojazd napędza silnik bezszczotkowy, maksymalny prąd pobierany, według deklaracji producenta, wynosi 70A, zasilanie planuje zrealizować przez pakiet 6s.

Tworzę teraz wersję "2.0" pojazdu ponieważ w poprzednim sezonie miałem już działający układ i teraz poprawiam niedociągnięcia.

W wersji "1.0" używałem pakietu modelarskiego lipo 4500 mAh 6s (max prąd 40c). I zasięg wynosił ok 9-10 km. Chciałbym aby w nowej wersji wynosił coś około 16-20 km.
    I teraz, nie wiem czy zdecydować się na ogniwa 18650 wysoko-prądowe czy akumulator zbudować z pakietów modelarskich (w takim wypadku planowałem użyć pakietów 3s połączonych szregowo-równolegle ze względu na mniejszą wysokość, poprzedni akumulator był zbyt wysoki).
    Z tym że mam pewne zastrzeżenia co do tych ostatnich.
    Pomimo odpowiedniego przechowywania, mój obecny pakiet nieco "spuchł". Wydaje mi się że np. podczas zapłonu jednego ogniwa 18650 pozostałe nie będą aż tak narażone ponieważ mają metalową obudowę, podczas gdy w modelarskich cała izolacja/obudowa to folia.
    Chciałbym być maksymalnie pewnym, że zostawiając taki pakiet w domu nie stanie się nic złego.

Co do ograniczeń, pojazdem tym jest deskorolka elektryczna, więc akumulatory z ESC i pozostałą elektroniką znajdą się pod blatem w obudowie o planowanej wysokości użytkowej 3,5cm, szerokości i długości mniej więcej 18x36cm.

Pozdrawiam.
    kamyczek
    Level 38  
    Ogniwa 18650 są bezpieczniejsze ze względu na obudowę ja bym również rozpatrywał ogniwa LIFE bo te mają znacznie krótszy czas ładowania . Ogniwa w formie walców pozwalają na lepsze odprowadzanie ciepła podczas ładowania i pracy co również ma znaczenie . Maksymalny prąd zależy od dwóch rzeczy pojemności i typu ogniw musisz jednak wiedzieć że maksymalne obciążenie wpływa na żywotność akumulatorów więc może lepiej pójść w kierunku wyższego napięcia i niższych prądów ,bo raz że oszczędza się na przekrojach przewodów a dwa nie katuje się akumulatorów maksymalnym prądem .
    dusi007
    Level 9  
    Mam już ładowarkę do lipo 6s, do większych pakietów jest trudniej coś znaleźć.
    Zakładając użycie lipo o wydajności prądowej 30A, stworzenie pakietu 6s4p daje wydajność na poziomie 120A.
    krzysiek_krm
    Level 40  
    A może coś z innej beczki:
    http://kokam.com/cell/
    z tych ogniw buduje się całkiem dużo profesjonalnych trakcyjnych baterii.