Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki miernik (mierniki) do pomiarów instalacji elektrycznych

05 Lut 2020 01:19 384 11
  • Poziom 17  
    Jaki miernik (lub mierniki) polecacie do wykonywania pomiarów odbiorczych i okresowych instalacji elektrycznych w tym również mikroinstalacji fotowoltaicznych?
    Budżet to maksymalnie 10tys.
  • Poziom 37  
    XnIcRaM napisał:
    Jaki miernik (lub mierniki).....

Kupiliśmy ostatnio zestaw Sonela WME-5 i powiem że bardzo fajnie się tym pracuje. Jest praktycznie wszystko co trzeba. Kosztował około 5000 zł brutto. Do tego warto sobie dokupić dobrej klasy multimetr klasy KAT II/1000 V albo KAT III/600 V. Powinieneś się zmieścić w 5500 zł brutto.
  • Poziom 17  
    ^ToM^ napisał:
    XnIcRaM napisał:
    Jaki miernik (lub mierniki).....

Kupiliśmy ostatnio zestaw Sonela WME-5 i powiem że bardzo fajnie się tym pracuje. Jest praktycznie wszystko co trzeba. Kosztował około 5000 zł brutto. Do tego warto sobie dokupić dobrej klasy multimetr klasy KAT II/1000 V albo KAT III/600 V. Powinieneś się zmieścić w 5500 zł brutto.

Robicie pomiary w mieszkaniówce? Nie jest wymagany pomiar rezystancji izolacji przy napięciu 2,5kV?
  • Poziom 37  
    XnIcRaM napisał:

Robicie pomiary w mieszkaniówce? Nie jest wymagany pomiar rezystancji izolacji przy napięciu 2,5kV?

Robimy różne tematy głównie wieże, maszty, telekomunikacja, serwerownie ale budynki też się zdarzają - bo w nich są serwerownie :) Mamy też inne przyrządy np. krajowy IMI-413Z albo CA 6549. Ten drugi jest aż do 5000 V. Jednak nie zawsze są potrzebne tak duże napięcia pomiarowe
    Walizkę z Sonela kupiliśmy, bo handlowiec miał duży dar przekonywania.:) W sumie dobrze się stało, bo mamy komplet w jednej nie dużej skrzynce.
    Na rynku jest naprawdę dużo urządzeń wysokiej jakości. Warto przejrzeć różne rozwiązania.
    Przykładowo, mojego miernika HIOKI 3550 do pomiaru baterii nie zamienił bym na nic innego. Działa niezawodnie już ponad 20 lat!
    Zaś do rezystancji uziemień świetny jest IMU-10 cyfrowy na korbkę, przez to, że zawsze jest gotowy do działania. Niestety ERA-Gost z Gostynina już upadła i nie produkuje żadnych przyrządów gdzieś od 2 lat.
  • Poziom 17  
    Ten zestaw Sonela WME-5 niby spoko tyle że nie pomiar rezystancji izolacji ma tylko 1kV a potrzebne jest 2,5kV :/

Zastanawiam się nad dwiema opcjami:
    1. Zakup używanego MPI-530 bo mam okazję odkupić od znajomego i do tego dokupić jakiś miernik rezystancji izolacji z napięciem pomiarowym 2.5kV
    2. Zakup nowego Metrel MI 3155 EurotestXD choć chyba wolałbym MI 3108 tyle że on też nie ma 2.5kV :/
  • Poziom 17  
    Ja też tak uważam ale podobno norma mówi co innego, chyba w końcu trzeba kupić tę normę bo jakoś nikt żadnych konkretów nie chce podać i gdziekolwiek ktoś pyta o szczegóły związane z pomiarami to zawsze pada odpowiedź sprawdź sobie w normie... tak jakby normy były ogólnodostępne
  • Moderator Elektrycy
    ^ToM^ napisał:
    Obaj macie rację. Bo norma PN-IEC 60364-6-61 podaje:

Tylko tu jest mowa o normie N SEP-E-004 która wskazuje, że kable elektroenergetyczne powinny być mierzone napięciem 2,5kV. Niemniej jednak norma SEP odnosi się do sieci elektroenergetycznych.
    XnIcRaM napisał:
    Ja też tak uważam ale podobno norma mówi co innego,

To zależy na którą normę patrzysz. Jeżeli na 60364-6 (instalacyjną) to jest prawie tak, jak pokazał kolega wyżej. Prawie, bo inne są wymagania dla rezystancji wymaganej minimalnej. Napięcia te same.
  • Poziom 12  
    Od pół roku używam Metrela MI3155, mogę zdecydowanie polecić.
    Dużo wyższa półka niż Sonel.