Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

French Tech 120 - najbardziej obiecujące francuskie start-upy

ghost666 05 Feb 2020 13:38 639 0
phoenixcontact
 • French Tech 120 - najbardziej obiecujące francuskie start-upy
  Francja, w ramach programu La French Tech 120, zaprezentowała 123 start-upy o wysokim potencjale, które skorzystają ze specjalnego programu akceleracyjnego. Start-upy technologiczne znajdujące się na liście zajmują się wszystkim, od sztucznej inteligencji przez neurotechnologię, robotykę po diody LED.

  Po przyznanych i rozdysponowanych 5 miliardach euro w ramach planu inwestycyjnego na wsparcie francuskich start-upów technologicznych w 2018 roku, w ciągu najbliższych trzech lat, francuski prezydent Emmanuel Macron podniósł poprzeczkę na początku stycznia do 6 miliardów euro. Celem tego projektu jest "wzmocnienie wzrostu i rozwoju światowych mistrzów technologii" oraz stworzenie 25 "jednorożców" - prywatnych start-upów o wartości ponad 1 miliarda dolarów lub firm, które zebrały ponad 100 milionów euro w jednej rundzie. Plan ten ma zostać zrealizowany do 2025 roku.

  Wraz z tymi ogłoszeniem listy La French Tech 20 stycznia, rząd zaprezentował detale programu wsparcia "dla 120 start-upów, które mogą stać się światowymi liderami technologii". Firmy te należą do "najbardziej obiecujących w kraju i reprezentują różnorodność ekosystemu La French Tech", wyjaśnia koordynator konkursu La French Tech.

  La French Tech to inicjatywa stworzona przez rząd francuski jeszcze w 2013 roku w celu zgromadzenia wszystkich tych, którzy przyczyniają się do wzrostu i zasięgu start-upów, w tym inwestorów, inżynierów, programistów, studentów, stowarzyszeń, decydentów i budowniczych społeczności. Jego główną misją jest promocja francuskich spółek za granicą i przyciąganie zagranicznych przedsiębiorców i talentów do Francji.

  Startupy o wysokim potencjale

  Startupy dołączające do programu La French Tech otrzymają priorytetowe wsparcie od ministerstw i służb publicznych, aby przyspieszyć ich rozwój. W szczególności mają otrzymać wsparcie od dedykowanego „Startup Engagement Managera”. Skorzystać mają na lepszej widoczności, dzięki wpływom, komunikacji i obecności w oficjalnych delegacjach technologicznych za granicą. W projekcie kładzie się ogromny nacisk na promocję francuskich firm technologicznych na świecie i parowanie ich z odpowiednimi dla ich profilu inwestorami.

  Wbrew temu, co sugeruje jego nazwa, La French Tech 120 wymienia 123 start-upy, a nie 120. Do tego zestawienia start-upy wybrane zostały na podstawie kryteriów ekonomicznych: poziomu zbiórki funduszy od inwestorów, wielkości obecnego obrotu i wzrostu. Firmy wybrane w grupie Next40 są automatycznie częścią programu Tech 120. „Francuskie firmy Tech 120 pokazują znaczenie La French Tech: Zatrudnienie na całym terytorium, niezależnie od poziomu kwalifikacji”, napisał na Twitterze Cédric O, francuski minister ds. Sektora cyfrowego, podczas prezentacji La French Tech 120. „W tym roku Francuskie start-upy wygenerują aż 25 000 miejsc pracy” dodał minister.

  Spośród 123 wyłonionych w konkursie start-upów, poniżej przedstawiamy 5, ułożonych w kolejności alfabetycznej, które mogą być warte Waszej uwagi z uwagi na ciekawe produkty elektroniczne, czy uzyskany rozmach.

  French Tech 120 - najbardziej obiecujące francuskie start-upy
  Aledia
  Aledia (Grenoble)

  Wyodrębniona z laboratoriów CEA-Leti w 2011 roku, forma Aledia opracowuje i produkuje diody elektroluminescencyjne (LED) oparte na architekturze 3D przy użyciu nanodrutów z azotku galu (GaN) wyhodowanych na krzemie. Diody LED tego rodzaju są produkowane na standardowych, 8-calowych (200 mm) podłożach krzemowych, ale proces jest skalowalny do 12-calowych (300 mm) substratów krzemowych. Aledia twierdzi, że technologia 3D LED zapewnia wysoką jasność (do x1000 dzisiejszego przeciętnego ekranu LED), wysoką rozdzielczość, niskie zużycie energii i niewielki efektywny koszt produkcji wyświetlacza. Cechy te są kluczowymi parametrami w wielu istniejących i przyszłych aplikacjach dla systemów mobilnych, w tym w laptopach, tabletach, telefonach komórkowych, smartwatchach oraz systemach rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej (AR/VR).

  W grudniu ubiegłego roku Aledia i TowerJazz ogłosiły partnerstwo na rzecz rozwoju procesów w celu wprowadzenia technologii nanodrutowych diod LED firmy Aledia do komercyjnej produkcji seryjnej. Startup z Grenoble zebrał już ponad 38,4 miliona euro w dwóch rundach finansowania w latach 2012 i 2015 oraz dodatkowe 30 milionów euro w ostatniej rundzie finansowania w 2018 roku.

  AnotherBrain (Paryż)

  AnotherBrain stworzyło nowe podejście do algorytmów sztucznej inteligencji. Firma stworzyła technologię, zwaną OrganicAI - jest to inspirowana biologią, niskoenergetyczna i przyjazna dla człowieka AI, bardzo bliska sposobu funkcjonowaniu ludzkiego mózgu. Organiczna sztuczna inteligencja jest samoucząca się i nie wymaga dużych zbiorów danych do szkolenia. Analitycy oczekują, że technologia AnotherBrain otworzy nowe ścieżki w branżach takich jak motoryzacja, automatyka przemysłowa, opieka zdrowotna, inteligentne domy, inteligentne miasta i wiele innych, które wykorzystują systemu uczenia maszynowego.

  Po zamknięciu pierwszej rundy finansowania w 2017 roku spółka otrzymała łącznie 11 milionów euro. W październiku 2019 roku, na koniec drugiej rundy, spółka zwiększyła poziom inwestycji o kolejne 19 milionów euro. Środki te wykorzystane zostaną by przyspieszyć rozwój obecnego, opartego na oprogramowaniu, organicznego rozwiązania AI w oszczędnych i wydajnych układów typu ASIC.

  French Tech 120 - najbardziej obiecujące francuskie start-upy
  Diabeloop
  Firma AnotherBrain została założona przez Bruno Maisonniera w 2017 roku. Wcześniej był on założycielem i prezesem Aldebaran Robotics, twórcy humanoidalnych robotów Pepper i Nao. W 2015 roku Aldebaran Robotics zostało przejęty przez japońską grupę inwestycyjną SoftBank Group.

  Diabeloop (Grenoble)

  W 2012 roku wydzielono z Centrum Badań i Intensyfikacji Leczenia Cukrzycy (CERITD) spółkę Diabeloop. Misją firmy jest automatyzacja leczenia cukrzycy typu 1. Jego pierwszy produkt, system DBLG1, łączy w sobie ciągle działający czujnik glukozy z miniaturową pompą insulinową. Czujnik i pompa komunikują się poprzez Bluetooth ze smartfonem, wyposażonym w spersonalizowany algorytm opracowany przez francuski instytut badawczy CEA-Leti.

  Odczyt poziomu glukozy we krwi jest przesyłany do telefonu przez Bluetooth co pięć minut. Algorytm systemu DBLG1 analizuje zebrane dane i bierze pod uwagę fizjologię pacjentów, ich aktywność fizyczną, aktualne spożycie pokarmu i inne terapie farmakologiczne, aby obliczyć prawidłową dawkę insuliny do podania poprzez pompę. Po obliczeniu informacja o dawce jest wysyłana bezpośrednio do pompy. System DBLG1 działa w zamkniętej pętli, ponieważ insulina jest dostarczana automatycznie przez pompę, bez konieczności interwencji pacjenta. Zmniejsza to ryzyko potencjalnych błędów dozowania leku.

  W grudniu 2019 roku firma Diabeloop zebrała 31 milionów euro w rundzie finansowania serii B. Środki wykorzystane mają zostać na przyspieszenie komercjalizacji opracowywanego urządzenia do zastąpienia chorej trzustki u pacjentów w Europie i Stanach Zjednoczonych.

  French Tech 120 - najbardziej obiecujące francuskie start-upy
  Dreem
  Dreem (Paryż)

  Dzięki zaawansowanym systemom neurotechnologii, Dreem powstało z prostego pomysłu, aby uczynić ludzi zdrowszymi, rozwiązując problemy ze snem i poprawiając ich jakość wypoczynku w nocy. Opaska na głowę Dreem, jak twierdzi start-up, monitoruje aktywność mózgu, w celu dokładnego śledzenia faz snu. System wykorzystuje też stymulację słuchową jako medium, aby pomóc szybciej i głębiej zasnąć i obudzić się w lepszym samopoczuciu.
  Exotec Solutions
  Dreem Band jest wyposażony w zestaw czujników, w tym 6 elektrod EEG do pomiaru fal mózgowych oraz czujnik pulsoksymetryczny do monitorowania tętna i nasycenia krwi tlenem. System posiada także akcelerometr do pomiaru wzorców ruchu i oddychania pacjenta.

  W 2018 roku Dreem zebrał 35 milionów dolarów od Johnson & Johnson Innovation i Bpifrance, dzięki czemu całkowita kwota inwestycji w spółkę wzrosła do 60 milionów dolarów w mniej niż cztery lata.

  Exotec Solutions (Croix)

  Firma Exotec Solutions, założona została w 2015 roku. Gromadzi ona zespół matematyków, inżynierów i techników, którzy opracowują i budują floty robotów w celu automatyzacji operacji magazynowych. Autonomiczny Skypod start-upu (patrz film po prawej stronie) jest wydajnym robotem do przygotowywania zamówień, który może przenosić do 30 kilogramów paczek w dowolnym miejscu w magazynie dzięki nawigacji korzystającej z skanera laserowego. Jest również w stanie przesuwać się w górę i w dół regału by chwytać pudełka z półek.

  Gdy tylko zamówienie zostanie złożone w Internecie, system wysyła do robota Skypod informacje, a ten z prędkością do czterech metrów na sekundę przemieszcza i podnosi się, aby odebrać paczkę i przekazać ją operatorowi.

  Od 2016 roku firma Exotec Solutions zebrał łącznie 18 milionów euro od inwestorów.

  Źródło: https://www.eetimes.eu/la-french-tech-120-frances-most-promising-startups/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11789 posts with rating 9936, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • phoenixcontact