Francja, w ramach programu La French Tech 120, zaprezentowała 123 start-upy o wysokim potencjale, które skorzystają ze specjalnego programu akceleracyjnego. Start-upy technologiczne znajdujące się na liście zajmują się wszystkim, od sztucznej inteligencji przez neurotechnologię, robotykę po diody LED.
Po przyznanych i rozdysponowanych 5 miliardach euro w ramach planu inwestycyjnego na wsparcie francuskich start-upów technologicznych w 2018 roku, w ciągu najbliższych trzech lat, francuski prezydent Emmanuel Macron podniósł poprzeczkę na początku stycznia do 6 miliardów euro. Celem tego projektu jest "wzmocnienie wzrostu i rozwoju światowych mistrzów technologii" oraz stworzenie 25 "jednorożców" - prywatnych start-upów o wartości ponad 1 miliarda dolarów lub firm, które zebrały ponad 100 milionów euro w jednej rundzie. Plan ten ma zostać zrealizowany do 2025 roku.
Wraz z tymi ogłoszeniem listy La French Tech 20 stycznia, rząd zaprezentował detale programu wsparcia "dla 120 start-upów, które mogą stać się światowymi liderami technologii". Firmy te należą do "najbardziej obiecujących w kraju i reprezentują różnorodność ekosystemu La French Tech", wyjaśnia koordynator konkursu La French Tech.
La French Tech to inicjatywa stworzona przez rząd francuski jeszcze w 2013 roku w celu zgromadzenia wszystkich tych, którzy przyczyniają się do wzrostu i zasięgu start-upów, w tym inwestorów, inżynierów, programistów, studentów, stowarzyszeń, decydentów i budowniczych społeczności. Jego główną misją jest promocja francuskich spółek za granicą i przyciąganie zagranicznych przedsiębiorców i talentów do Francji.
Startupy o wysokim potencjale
Startupy dołączające do programu La French Tech otrzymają priorytetowe wsparcie od ministerstw i służb publicznych, aby przyspieszyć ich rozwój. W szczególności mają otrzymać wsparcie od dedykowanego „Startup Engagement Managera”. Skorzystać mają na lepszej widoczności, dzięki wpływom, komunikacji i obecności w oficjalnych delegacjach technologicznych za granicą. W projekcie kładzie się ogromny nacisk na promocję francuskich firm technologicznych na świecie i parowanie ich z odpowiednimi dla ich profilu inwestorami.
Wbrew temu, co sugeruje jego nazwa, La French Tech 120 wymienia 123 start-upy, a nie 120. Do tego zestawienia start-upy wybrane zostały na podstawie kryteriów ekonomicznych: poziomu zbiórki funduszy od inwestorów, wielkości obecnego obrotu i wzrostu. Firmy wybrane w grupie Next40 są automatycznie częścią programu Tech 120. „Francuskie firmy Tech 120 pokazują znaczenie La French Tech: Zatrudnienie na całym terytorium, niezależnie od poziomu kwalifikacji”, napisał na Twitterze Cédric O, francuski minister ds. Sektora cyfrowego, podczas prezentacji La French Tech 120. „W tym roku Francuskie start-upy wygenerują aż 25 000 miejsc pracy” dodał minister.
Spośród 123 wyłonionych w konkursie start-upów, poniżej przedstawiamy 5, ułożonych w kolejności alfabetycznej, które mogą być warte Waszej uwagi z uwagi na ciekawe produkty elektroniczne, czy uzyskany rozmach.
Aledia (Grenoble)
Wyodrębniona z laboratoriów CEA-Leti w 2011 roku, forma Aledia opracowuje i produkuje diody elektroluminescencyjne (LED) oparte na architekturze 3D przy użyciu nanodrutów z azotku galu (GaN) wyhodowanych na krzemie. Diody LED tego rodzaju są produkowane na standardowych, 8-calowych (200 mm) podłożach krzemowych, ale proces jest skalowalny do 12-calowych (300 mm) substratów krzemowych. Aledia twierdzi, że technologia 3D LED zapewnia wysoką jasność (do x1000 dzisiejszego przeciętnego ekranu LED), wysoką rozdzielczość, niskie zużycie energii i niewielki efektywny koszt produkcji wyświetlacza. Cechy te są kluczowymi parametrami w wielu istniejących i przyszłych aplikacjach dla systemów mobilnych, w tym w laptopach, tabletach, telefonach komórkowych, smartwatchach oraz systemach rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej (AR/VR).
W grudniu ubiegłego roku Aledia i TowerJazz ogłosiły partnerstwo na rzecz rozwoju procesów w celu wprowadzenia technologii nanodrutowych diod LED firmy Aledia do komercyjnej produkcji seryjnej. Startup z Grenoble zebrał już ponad 38,4 miliona euro w dwóch rundach finansowania w latach 2012 i 2015 oraz dodatkowe 30 milionów euro w ostatniej rundzie finansowania w 2018 roku.
AnotherBrain (Paryż)
AnotherBrain stworzyło nowe podejście do algorytmów sztucznej inteligencji. Firma stworzyła technologię, zwaną OrganicAI - jest to inspirowana biologią, niskoenergetyczna i przyjazna dla człowieka AI, bardzo bliska sposobu funkcjonowaniu ludzkiego mózgu. Organiczna sztuczna inteligencja jest samoucząca się i nie wymaga dużych zbiorów danych do szkolenia. Analitycy oczekują, że technologia AnotherBrain otworzy nowe ścieżki w branżach takich jak motoryzacja, automatyka przemysłowa, opieka zdrowotna, inteligentne domy, inteligentne miasta i wiele innych, które wykorzystują systemu uczenia maszynowego.
Po zamknięciu pierwszej rundy finansowania w 2017 roku spółka otrzymała łącznie 11 milionów euro. W październiku 2019 roku, na koniec drugiej rundy, spółka zwiększyła poziom inwestycji o kolejne 19 milionów euro. Środki te wykorzystane zostaną by przyspieszyć rozwój obecnego, opartego na oprogramowaniu, organicznego rozwiązania AI w oszczędnych i wydajnych układów typu ASIC.
Firma AnotherBrain została założona przez Bruno Maisonniera w 2017 roku. Wcześniej był on założycielem i prezesem Aldebaran Robotics, twórcy humanoidalnych robotów Pepper i Nao. W 2015 roku Aldebaran Robotics zostało przejęty przez japońską grupę inwestycyjną SoftBank Group.
Diabeloop (Grenoble)
W 2012 roku wydzielono z Centrum Badań i Intensyfikacji Leczenia Cukrzycy (CERITD) spółkę Diabeloop. Misją firmy jest automatyzacja leczenia cukrzycy typu 1. Jego pierwszy produkt, system DBLG1, łączy w sobie ciągle działający czujnik glukozy z miniaturową pompą insulinową. Czujnik i pompa komunikują się poprzez Bluetooth ze smartfonem, wyposażonym w spersonalizowany algorytm opracowany przez francuski instytut badawczy CEA-Leti.
Odczyt poziomu glukozy we krwi jest przesyłany do telefonu przez Bluetooth co pięć minut. Algorytm systemu DBLG1 analizuje zebrane dane i bierze pod uwagę fizjologię pacjentów, ich aktywność fizyczną, aktualne spożycie pokarmu i inne terapie farmakologiczne, aby obliczyć prawidłową dawkę insuliny do podania poprzez pompę. Po obliczeniu informacja o dawce jest wysyłana bezpośrednio do pompy. System DBLG1 działa w zamkniętej pętli, ponieważ insulina jest dostarczana automatycznie przez pompę, bez konieczności interwencji pacjenta. Zmniejsza to ryzyko potencjalnych błędów dozowania leku.
W grudniu 2019 roku firma Diabeloop zebrała 31 milionów euro w rundzie finansowania serii B. Środki wykorzystane mają zostać na przyspieszenie komercjalizacji opracowywanego urządzenia do zastąpienia chorej trzustki u pacjentów w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Dreem (Paryż)
Dzięki zaawansowanym systemom neurotechnologii, Dreem powstało z prostego pomysłu, aby uczynić ludzi zdrowszymi, rozwiązując problemy ze snem i poprawiając ich jakość wypoczynku w nocy. Opaska na głowę Dreem, jak twierdzi start-up, monitoruje aktywność mózgu, w celu dokładnego śledzenia faz snu. System wykorzystuje też stymulację słuchową jako medium, aby pomóc szybciej i głębiej zasnąć i obudzić się w lepszym samopoczuciu.
Exotec SolutionsDreem Band jest wyposażony w zestaw czujników, w tym 6 elektrod EEG do pomiaru fal mózgowych oraz czujnik pulsoksymetryczny do monitorowania tętna i nasycenia krwi tlenem. System posiada także akcelerometr do pomiaru wzorców ruchu i oddychania pacjenta.
W 2018 roku Dreem zebrał 35 milionów dolarów od Johnson & Johnson Innovation i Bpifrance, dzięki czemu całkowita kwota inwestycji w spółkę wzrosła do 60 milionów dolarów w mniej niż cztery lata.
Exotec Solutions (Croix)
Firma Exotec Solutions, założona została w 2015 roku. Gromadzi ona zespół matematyków, inżynierów i techników, którzy opracowują i budują floty robotów w celu automatyzacji operacji magazynowych. Autonomiczny Skypod start-upu (patrz film po prawej stronie) jest wydajnym robotem do przygotowywania zamówień, który może przenosić do 30 kilogramów paczek w dowolnym miejscu w magazynie dzięki nawigacji korzystającej z skanera laserowego. Jest również w stanie przesuwać się w górę i w dół regału by chwytać pudełka z półek.
Gdy tylko zamówienie zostanie złożone w Internecie, system wysyła do robota Skypod informacje, a ten z prędkością do czterech metrów na sekundę przemieszcza i podnosi się, aby odebrać paczkę i przekazać ją operatorowi.
Od 2016 roku firma Exotec Solutions zebrał łącznie 18 milionów euro od inwestorów.
Źródło: https://www.eetimes.eu/la-french-tech-120-frances-most-promising-startups/
Po przyznanych i rozdysponowanych 5 miliardach euro w ramach planu inwestycyjnego na wsparcie francuskich start-upów technologicznych w 2018 roku, w ciągu najbliższych trzech lat, francuski prezydent Emmanuel Macron podniósł poprzeczkę na początku stycznia do 6 miliardów euro. Celem tego projektu jest "wzmocnienie wzrostu i rozwoju światowych mistrzów technologii" oraz stworzenie 25 "jednorożców" - prywatnych start-upów o wartości ponad 1 miliarda dolarów lub firm, które zebrały ponad 100 milionów euro w jednej rundzie. Plan ten ma zostać zrealizowany do 2025 roku.
Wraz z tymi ogłoszeniem listy La French Tech 20 stycznia, rząd zaprezentował detale programu wsparcia "dla 120 start-upów, które mogą stać się światowymi liderami technologii". Firmy te należą do "najbardziej obiecujących w kraju i reprezentują różnorodność ekosystemu La French Tech", wyjaśnia koordynator konkursu La French Tech.
La French Tech to inicjatywa stworzona przez rząd francuski jeszcze w 2013 roku w celu zgromadzenia wszystkich tych, którzy przyczyniają się do wzrostu i zasięgu start-upów, w tym inwestorów, inżynierów, programistów, studentów, stowarzyszeń, decydentów i budowniczych społeczności. Jego główną misją jest promocja francuskich spółek za granicą i przyciąganie zagranicznych przedsiębiorców i talentów do Francji.
Startupy o wysokim potencjale
Startupy dołączające do programu La French Tech otrzymają priorytetowe wsparcie od ministerstw i służb publicznych, aby przyspieszyć ich rozwój. W szczególności mają otrzymać wsparcie od dedykowanego „Startup Engagement Managera”. Skorzystać mają na lepszej widoczności, dzięki wpływom, komunikacji i obecności w oficjalnych delegacjach technologicznych za granicą. W projekcie kładzie się ogromny nacisk na promocję francuskich firm technologicznych na świecie i parowanie ich z odpowiednimi dla ich profilu inwestorami.
Wbrew temu, co sugeruje jego nazwa, La French Tech 120 wymienia 123 start-upy, a nie 120. Do tego zestawienia start-upy wybrane zostały na podstawie kryteriów ekonomicznych: poziomu zbiórki funduszy od inwestorów, wielkości obecnego obrotu i wzrostu. Firmy wybrane w grupie Next40 są automatycznie częścią programu Tech 120. „Francuskie firmy Tech 120 pokazują znaczenie La French Tech: Zatrudnienie na całym terytorium, niezależnie od poziomu kwalifikacji”, napisał na Twitterze Cédric O, francuski minister ds. Sektora cyfrowego, podczas prezentacji La French Tech 120. „W tym roku Francuskie start-upy wygenerują aż 25 000 miejsc pracy” dodał minister.
Spośród 123 wyłonionych w konkursie start-upów, poniżej przedstawiamy 5, ułożonych w kolejności alfabetycznej, które mogą być warte Waszej uwagi z uwagi na ciekawe produkty elektroniczne, czy uzyskany rozmach.
Aledia (Grenoble)
Wyodrębniona z laboratoriów CEA-Leti w 2011 roku, forma Aledia opracowuje i produkuje diody elektroluminescencyjne (LED) oparte na architekturze 3D przy użyciu nanodrutów z azotku galu (GaN) wyhodowanych na krzemie. Diody LED tego rodzaju są produkowane na standardowych, 8-calowych (200 mm) podłożach krzemowych, ale proces jest skalowalny do 12-calowych (300 mm) substratów krzemowych. Aledia twierdzi, że technologia 3D LED zapewnia wysoką jasność (do x1000 dzisiejszego przeciętnego ekranu LED), wysoką rozdzielczość, niskie zużycie energii i niewielki efektywny koszt produkcji wyświetlacza. Cechy te są kluczowymi parametrami w wielu istniejących i przyszłych aplikacjach dla systemów mobilnych, w tym w laptopach, tabletach, telefonach komórkowych, smartwatchach oraz systemach rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej (AR/VR).
W grudniu ubiegłego roku Aledia i TowerJazz ogłosiły partnerstwo na rzecz rozwoju procesów w celu wprowadzenia technologii nanodrutowych diod LED firmy Aledia do komercyjnej produkcji seryjnej. Startup z Grenoble zebrał już ponad 38,4 miliona euro w dwóch rundach finansowania w latach 2012 i 2015 oraz dodatkowe 30 milionów euro w ostatniej rundzie finansowania w 2018 roku.
AnotherBrain (Paryż)
AnotherBrain stworzyło nowe podejście do algorytmów sztucznej inteligencji. Firma stworzyła technologię, zwaną OrganicAI - jest to inspirowana biologią, niskoenergetyczna i przyjazna dla człowieka AI, bardzo bliska sposobu funkcjonowaniu ludzkiego mózgu. Organiczna sztuczna inteligencja jest samoucząca się i nie wymaga dużych zbiorów danych do szkolenia. Analitycy oczekują, że technologia AnotherBrain otworzy nowe ścieżki w branżach takich jak motoryzacja, automatyka przemysłowa, opieka zdrowotna, inteligentne domy, inteligentne miasta i wiele innych, które wykorzystują systemu uczenia maszynowego.
Po zamknięciu pierwszej rundy finansowania w 2017 roku spółka otrzymała łącznie 11 milionów euro. W październiku 2019 roku, na koniec drugiej rundy, spółka zwiększyła poziom inwestycji o kolejne 19 milionów euro. Środki te wykorzystane zostaną by przyspieszyć rozwój obecnego, opartego na oprogramowaniu, organicznego rozwiązania AI w oszczędnych i wydajnych układów typu ASIC.
Firma AnotherBrain została założona przez Bruno Maisonniera w 2017 roku. Wcześniej był on założycielem i prezesem Aldebaran Robotics, twórcy humanoidalnych robotów Pepper i Nao. W 2015 roku Aldebaran Robotics zostało przejęty przez japońską grupę inwestycyjną SoftBank Group.
Diabeloop (Grenoble)
W 2012 roku wydzielono z Centrum Badań i Intensyfikacji Leczenia Cukrzycy (CERITD) spółkę Diabeloop. Misją firmy jest automatyzacja leczenia cukrzycy typu 1. Jego pierwszy produkt, system DBLG1, łączy w sobie ciągle działający czujnik glukozy z miniaturową pompą insulinową. Czujnik i pompa komunikują się poprzez Bluetooth ze smartfonem, wyposażonym w spersonalizowany algorytm opracowany przez francuski instytut badawczy CEA-Leti.
Odczyt poziomu glukozy we krwi jest przesyłany do telefonu przez Bluetooth co pięć minut. Algorytm systemu DBLG1 analizuje zebrane dane i bierze pod uwagę fizjologię pacjentów, ich aktywność fizyczną, aktualne spożycie pokarmu i inne terapie farmakologiczne, aby obliczyć prawidłową dawkę insuliny do podania poprzez pompę. Po obliczeniu informacja o dawce jest wysyłana bezpośrednio do pompy. System DBLG1 działa w zamkniętej pętli, ponieważ insulina jest dostarczana automatycznie przez pompę, bez konieczności interwencji pacjenta. Zmniejsza to ryzyko potencjalnych błędów dozowania leku.
W grudniu 2019 roku firma Diabeloop zebrała 31 milionów euro w rundzie finansowania serii B. Środki wykorzystane mają zostać na przyspieszenie komercjalizacji opracowywanego urządzenia do zastąpienia chorej trzustki u pacjentów w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Dreem (Paryż)
Dzięki zaawansowanym systemom neurotechnologii, Dreem powstało z prostego pomysłu, aby uczynić ludzi zdrowszymi, rozwiązując problemy ze snem i poprawiając ich jakość wypoczynku w nocy. Opaska na głowę Dreem, jak twierdzi start-up, monitoruje aktywność mózgu, w celu dokładnego śledzenia faz snu. System wykorzystuje też stymulację słuchową jako medium, aby pomóc szybciej i głębiej zasnąć i obudzić się w lepszym samopoczuciu.
Exotec Solutions
W 2018 roku Dreem zebrał 35 milionów dolarów od Johnson & Johnson Innovation i Bpifrance, dzięki czemu całkowita kwota inwestycji w spółkę wzrosła do 60 milionów dolarów w mniej niż cztery lata.
Exotec Solutions (Croix)
Firma Exotec Solutions, założona została w 2015 roku. Gromadzi ona zespół matematyków, inżynierów i techników, którzy opracowują i budują floty robotów w celu automatyzacji operacji magazynowych. Autonomiczny Skypod start-upu (patrz film po prawej stronie) jest wydajnym robotem do przygotowywania zamówień, który może przenosić do 30 kilogramów paczek w dowolnym miejscu w magazynie dzięki nawigacji korzystającej z skanera laserowego. Jest również w stanie przesuwać się w górę i w dół regału by chwytać pudełka z półek.
Gdy tylko zamówienie zostanie złożone w Internecie, system wysyła do robota Skypod informacje, a ten z prędkością do czterech metrów na sekundę przemieszcza i podnosi się, aby odebrać paczkę i przekazać ją operatorowi.
Od 2016 roku firma Exotec Solutions zebrał łącznie 18 milionów euro od inwestorów.
Źródło: https://www.eetimes.eu/la-french-tech-120-frances-most-promising-startups/
Cool? Ranking DIY