Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Lampa owadobójcza Sanico GC-40, świetlówki świecą tylko w parze

05 Lut 2020 22:22 192 10
  • Poziom 7  
    Cześć.
    Jedna ze świetlówek zaczęła migotać, więc stwierdziłem, że ją wyjmę i zadowolę się światłem pozostałej świetlówki. Z moich obserwacji wynika, że ww. lampa działa na zasadzie "albo świecą obie świetlówki albo żadna" (obracanie dolnej świetlówki powodowało zapalenie/zgaszenie obu świetlówek). Proszę o odpowiedź na kilka pytań związanych z niniejszym tematem:

1) Czy istnieją jakieś elementy elektroniczne, które mógłbym, zamiast świetlówki, umieścić w gniazdach przeznaczonych na świetlówkę tak, aby umożliwić świecenie pozostałej świetlówki, bez szkody dla tej świetlówki, lampy? Jeżeli tak, to jak nazywają się te elementy?
    2) Jak rozumiem jest to lampa na świetlówki 20-watowe. Czy mogę zamontować świetlówki np. 15-watowe albo 25-watowe bez spowodowania uszkodzeń?
    3) Metalowa kratka razi nawet wtedy, gdy urządzenie jest odłączone od sieci. Czy możecie polecić mi jakiś dobry sposób na rozładowanie tej metalowej kratki?

Lampa owadobójcza Sanico GC-40, świetlówki świecą tylko w parze Lampa owadobójcza Sanico GC-40, świetlówki świecą tylko w parze
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Pewnie świetlówki są zasilane z jednego zasilacza impulsowego wykorzystywanego również do polaryzacji siatki wyładowczej.
    W prosty sposób w jaki chcesz to wykonać z pewnością się nie da. Trzeba zajrzeć do wnętrza jak to jest skonstruowane i odtworzyć połączenie obu lamp do układu.
    Równie dobrze może być to prościutki układ z powielaczem i odpalaniem na zimno połączonych szeregowo lamp jarzeniowych. Przykład:
    Lampa owadobójcza Sanico GC-40, świetlówki świecą tylko w parze

Surrenis napisał:
    Jak rozumiem jest to lampa na świetlówki 20-watowe. Czy mogę zamontować świetlówki np. 15-watowe albo 25-watowe bez spowodowania uszkodzeń?

A znasz takie nominały przy zachowaniu długości dla lamp 20W ?
  • Poziom 38  
    bo to jest obecnie przyjęty standard wynikający z norm ekologicznych. Stare 20W obecnie 18W, stare 40W obecnie 36W.
    Pytanie brzmiało:
    Surrenis napisał:
    Czy mogę zamontować świetlówki np. 15-watowe albo 25-watowe bez spowodowania uszkodzeń?

lampy jarzeniowe do urządzeń owadobójczych 15W są w rozmiarze 437mm lub 288mm, 18/20W w rozmiarze 600mm, a 25W w rozmiarze 437mm.
    Tym było podyktowane moje pytanie.
  • Poziom 7  
    aaanteka napisał:

Surrenis napisał:
    Jak rozumiem jest to lampa na świetlówki 20-watowe. Czy mogę zamontować świetlówki np. 15-watowe albo 25-watowe bez spowodowania uszkodzeń?

A znasz takie nominały przy zachowaniu długości dla lamp 20W ?

Nie znam się na świetlówkach. Chodziło mi o to, czy mogę bez szkody dla świetlówek, lampy podłączyć świetlówki o mocy innej, mniejszej, bądź większej, niż 20 watów.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Muszą być 2 takie same świetlówki. Jak zastosujesz o dużo mniejszej mocy szybciej ulegną zużyciu, gdyż będą pracowały z większym prądem niż przewidziane, a jak będą większej mocy to mogą nie zaświecić bo.
  • Poziom 7  
    Wyjąłem obie świetlówki i włożyłem nowe, 18-watowe. Na chwilę obecną lampa świeci. Jeśli można, to kliknę "Rozwiązano - zamknij temat" jak zostanie udzielona odpowiedź na 3) pytanie z #1. Nie wiem, być może z takimi drobnymi porażeniami należy się pogodzić, są wpisane w koszta. Chociaż wydaje mi się, że istnieje jakiś elegancki sposób na rozładowanie tej metalowej kratki. W każdym razie ja podchodziłem do lampy mając założone bawełniane rękawice.
  • Poziom 35  
    Podobne lampy owadobójcze sprzedawane były w jednym ze sklepów wielko- przemysłowych po 20 zł w promocji.U góry w obudowie siedzi dławik na którym widnieje o jakiej mocy lampy można zamontować ale przy zamianie lamp na krótsze trzeba ingerować w obudowę.Lampa jest wykonana w pierwszej klasie izolacji i powinna być podłączona do gniazda z bolcem zerującym.
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Surrenis napisał:
    Metalowa kratka razi nawet wtedy, gdy urządzenie jest odłączone od sieci. Czy możecie polecić mi jakiś dobry sposób na rozładowanie tej metalowej kratki?

Ta zewnętrzna kratka? Ta powinna byc połączona z obudową i razić nie powinna.
    Co do prętów które usmiercają muchy - po odłączeniu wtyczki od sieci możesz śrubokrętem z izolacyjnym uchwytem zewrzeć sąsiednie pręty, powinno to rozładować kondensatory powielacza.
  • Poziom 7  
    jdubowski napisał:

Zewnętrzna nie razi, jest plastikowa.
    jdubowski napisał:

Co do prętów które usmiercają muchy - po odłączeniu wtyczki od sieci możesz śrubokrętem z izolacyjnym uchwytem zewrzeć sąsiednie pręty, powinno to rozładować kondensatory powielacza.

Ok, przy okazji wypróbuję ten sposób, na tej lampie, bądź w innej, podobnej sytuacji.
  • Poziom 7  
    jdubowski napisał:

Zewnętrzna nie razi, jest plastikowa.
    jdubowski napisał:

Ok, przy okazji wypróbuję ten sposób, na tej lampie, bądź w innej, podobnej sytuacji.

Dodano po 6 [minuty]:

Cytat:

Napisz, jak rozwiązałeś problem

Opisano w poście #7.