Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Dobór transformatora sieciowego do budowy zasilacza.

06 Lut 2020 01:59 630 5
  • Poziom 3  
    Witam wszystkich.
    Chciałbym przystąpić do budowy zasilacza transformatorowego stabilizowanego do urządzeń radiokomunikacyjnych.

Napięcie jakie będzie panowało na wyjściu ma wynosić około 13,8V i planuję zbudować zasilacz z maksymalną wydajnością prądową do 40A
    Po co taki zasilacz? mam zamiar podłączyć kilka sprzętów jednocześnie, w tym radia + wzmacniacze mocy. Wiem że prawdopodobnie rzadko zdarzą się sytuację że sięgnę z poborem prądu do nawet ok. 35A lecz chcę mieć bezpieczny zapas i satysfakcję ze zbudowanej konstrukcji która posłuży mi na parę lat.

Wracając do głównej treści mego pytania.

Prosiłbym o poradę doświadczonych osób, jaki dobrać transformator do "napędzenia" tego zasilacza.
    Wszystko miało by oczywiście pracować na "naszym" napięciu 230V po stronie pierwotnej.
    Chciałbym aby po stronie wtórnej było ok. 24V to wg. mnie uwzględniając ew. spadki napięcia na poszczególnych elementach było by napięciem wystarczającym.

Na mój rozum, skoro chcę po stronie wtórnej przy napięciu ok. 24V pobrać te szczytowe 40A to z podstawowego prawa na moc wychodzi ok. 960W mocy.
    Zakładając że to będzie moc maksymalna jaką miałby wytrzymać zasilacz to moc transformatora ma wynosić ok. 1000VA ?

Siedzę i czytam już któryś wieczór różne posty i artykuły posiłkując się różnymi schematami innych zasilaczy i jedyne czego nie wiem to moc transformatora jaką potrzebuję.

Jeżeli jestem w błędzie proszę o poprawę i wytłumaczenie. Jeżeli któryś z kolegów forumowiczów miałby również wiedzę gdzie można nabyć transformatory o parametrach które są mi potrzebne to będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.

Jeżeli ktoś chciałby wiedzieć dlaczego chcę aż taki zasilacz, taka wydajność prądowa, oraz dla czego po prostu nie kupię jakiegoś gotowego markowego 30-35A to odpowiadam, że po prostu taki kaprys majsterkowicza :)

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i podpowiedzi oraz serdecznie Pozdrawiam!
  • Poziom 24  
    Moc transformatora (do parametrów jego pracy), oszacowałeś prawidłowo.
    Musisz tylko wziąć pod uwagę fakt, że trafo o tej mocy będzie potrzebowało jakiegoś Softstartu, bo inaczej będzie wybijało zabezpieczenie w mieszkaniu.
  • Moderator HydePark/Samochody
    Xarus195 napisał:
    skoro chcę po stronie wtórnej przy napięciu ok. 24V pobrać te szczytowe 40A to z podstawowego prawa na moc wychodzi ok. 960W mocy.

Które to napięcie układ stabilizacji musi zbić do 13,8 V. Z grubsza licząc 10V ( spadek na układzie regulacyjnym )x 40 A ( zakładany maksymalny prąd )= 400W strat na ciepło.
    W takich zasilaczach wykorzystuje się niższe napięcie transformatora ( 15-17VAC ), zmniejszy to straty i tak niezłego piekarnika. Zakładając 15VAC, 15x√2=21,15V - 2x0,7=19,75V, takie napięcie będziesz miał na kondensatorze. Czyli spadek na regulatorze wyniesie 5,95V x 40A=238W.
  • Poziom 26  
    Ja zastosował bym coś w tym rodzaju.

Dobór transformatora sieciowego do budowy zasilacza.
  • Poziom 27  
    Zasilacz liniowy 1 kW? Ambitny projekt, masz gdzie to trzymać? To będzie kloc: samo trafo zaważy z 10 kg, a ze stabilizatorem, chłodzeniem itp osiągnie wielkość małej lodówki...
    Do tego kilkaset watów zamienianych bezpośrednio na ciepło - toż to spory grzejnik.

Już tylko na mostku prostowniczym wydzieli się ze 60 W ciepła. 40 A * 1,4 V (spadek 0,7 V na dwóch diodach) daje 56 W. Kawał mostka, kawał radiatora i pewnie jeszcze wentylator do tego.
    Mostki na taki amperaż mają większe spadki napięcia na diodzie, ten na przykład tani:
    https://www.tme.eu/Document/2fef2f6ea24eda2110625960cb059eee/KBPC50005%28W%29_SER.pdf
    ma "Maximum instantaneous forward voltage drop per diode 1,1 V"
    albo drogi:
    https://www.tme.eu/Document/e0f7f79fe7084e65c98f32af17aae1f8/VBO40-08NO6.pdf
    "forward voltage drop = 1,3 V" przy 40 A
    Więc radiator mostka musi rozproszyć 100 W, żeby się nic nie zagotowało.
    A moc traconą na stabilizatorze wyliczył Ci @ArturAVS.
    Tak na oko, to powinieneś policzyć system chłodzenia na rozproszenie > 500 W.

GK napisał:
    trafo o tej mocy będzie potrzebowało jakiegoś Softstartu, bo inaczej będzie wybijało zabezpieczenie w mieszkaniu.

True. Trzeba byłoby dorobić załączanie w szczycie napięcia. Nie w zerze, jak to robią popularne optotriaki, ale właśnie w szczycie, bo tak się włącza duże indukcyjności...

Ja również uważam, że zasilacz liniowy to nie najlepszy pomysł. A cena pokazanego wyżej impulsowca jest równa cenie samego tylko trafo.

Kaprys majsterkowicza każdy może mieć, ale realia są takie, a nie inne :-D

Xarus195 napisał:
    Jeżeli któryś z kolegów forumowiczów miałby również wiedzę gdzie można nabyć transformatory o parametrach które są mi potrzebne to będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.

wyszukiwarka
    Cyfronika
    Allegro