Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

projekt zestawu głośnikowego

pioterAos 06 Feb 2020 11:37 1539 28
    pioterAos
    Level 17  

3D w programie Wings3D

Witam serdecznie wszystkich sympatyków.
    Na wstępie zaznaczam, że nie jestem perfekcjonistą-melomanem, a więc wszelkie negatywne opinie z tym związane są bezpodstawne.
    Posiadam kolumny UNITRA TONSIL ZG-60-C115 i chcę je przywrócić do stanu używalności. Zestawy te posiadają ładne obręcze przy głośnikach i to zapewne jest jedyna żecz która może się podobać. Są nieporęczne ze względu swoich gabarytów i przez to nadają się jedynie do postawienia na meblościance wysoko pod sufitem. Chcę je zmodyfikować aby można je ustawić na wysokości telewizora, a więc zmniejszyć wymiary płyty zewnętrznej z głośnikami dodając odpowiednio do wymiaru ich głębokości. Siłą żeczy głośniki trzeba będzie poukładać bliżej siebie i zrobić nową obudowę. Do celów projektowych posłużyłem się programem Wings3D, jest on do tych celów idealny, a co najważniejsze darmowy. Dziwię się, że wszystkie projekty amatorskie nie są dostępne w plikach o takim formacie, przecież chcąc rozmawiać ze sobą powinno się zdecydować, że rozmawiamy o projektach w tym formacie który daje; darmowy dostęp do programu każdemu kto ma na to ochotę. Zestawy które posiadam przeszły gechennę, i nie mam pewności co do tego czy są w komplecie. Obudowy zostały przerobione na subwofery i powiększono duże otwory, do środka wstawiono większe głośniki niskotonowe GDN30/80..., zaklejono otwór od głośnika wysoko-tonowego a otwór po głośniku średnio-tonowym pełnił rolę otworu rezonansowego. Podobno grało to rewelacyjnie, niestety zawieszenia górne są w proszku, więc nie mogę tego potwierdzić. Zmienione zostały zwrotnice to znaczy, że coś dodano coś wyjęto, nie wiadomo dokładnie w jaki sposób, bo robił to ktoś inny.
    Resztę klamotów dostałem w worku. Chęć otwarcia pliku wymaga zainstalowania darwowego programu Wings3D, zachęcam do instalacji. zachęcam również wszystkich do wstawiania elementów i projektów w formacie tego programu do tego wątku, no chyba, że powstanie nowy dział pt: "Amatorskie projekty 3D w programie Wings3D"
    Oczekuję wszelkich opinii poza estetyką, bo nie wiadomo czy i jak mi to wyjdzie, gdy ktoś posiada zdjęcia fabrycznej zwrotnicy z tego zestawy to bardzo bym był za nie wdzięczny i proszę je dodać do wątku. Aktualnie dodaję pliki projektu i pomyślę co dalej...
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • IGE-XAO
    timon125
    Level 24  
    Jest na tym forum schemat zwrotnicy i temat o tym. Trzeba trochę poszukać.
  • IGE-XAO
    Włodzimierz Wojtiuk
    Level 32  
    pioterAos wrote:
    Posiadam kolumny UNITRA TONSIL ZG-60-C115 (ciap)Zestawy które posiadam przeszły gechennę, i nie mam pewności co do tego czy są w komplecie. Obudowy zostały przerobione (ciap) powiększono duże otwory, do środka wstawiono większe głośniki niskotonowe GDN30/80..., zaklejono otwór od głośnika wysoko-tonowego a otwór po głośniku średnio-tonowym pełnił rolę otworu rezonansowego. (ciap) Zmienione zostały zwrotnice to znaczy, że coś dodano coś wyjęto, nie wiadomo dokładnie w jaki sposób, bo robił to ktoś inny.
    Resztę klamotów dostałem w worku.

Z powyższego wynika, że NIE POSIADASZ ZG-60-C115, tylko trochę złomu z którego chcesz coś zrobić.
    timon125
    Level 24  
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3099230.html Tu w poście 16 masz schemat jak byk zestawu ZG60C-115. Zdjęcia chyba nie są potrzebne jak masz schemat i wartości elementów. Miałem te kolumny i na pewno był tam w zwrotnicy przełącznik dwu pozycyjny do wysokotonowego a nie 3 pozycyjny jak w twoim linku.

Dodano po 2 [minuty]:

Niech kolega przestudiuje schemat , posiadane kolumny i na pisze co ma a czego nie ma.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    pioterAos wrote:
    Chcę je zmodyfikować aby można je ustawić na wysokości telewizora, a więc zmniejszyć wymiary płyty zewnętrznej z głośnikami dodając odpowiednio do wymiaru ich głębokości. Siłą żeczy głośniki trzeba będzie poukładać bliżej siebie i zrobić nową obudowę.
    Siłą rzeczy zmienisz brzmienie kolumny w porównaniu do oryginału. Ustawienie głośników względem siebie nie jest przypadkowe, a wynika z wielu doświadczeń i badań. Oczywiście zrobić tak możesz i sam się przekonasz jak to będzie brzmieć, ale... ale poczytaj o interferencjach.
    Z tego co piszesz wynika, ze (jak to Kolega wyżej stwierdził ;) ) masz kupę złomu; Głośniki do renowacji, budowa od podstaw nowych obudów, zwrotnice do przeglądu (elektrolity BP)... Nie myślałeś o kupnie mniejszych gotowych kolumn?
    pioterAos
    Level 17  
    No tak, mam kupę złomu :D
    timon125:
    Podany schemat nie pokrywa się z moim w gałęzi GDWK, pozostałe gałęzie mogły by się zgadzać, prawie. Wyłączniki mam trój-pozycyjne (- 0 +) i jeden z nich bez kulki. Zwrotnice mam na podstawce i na puszce do GD, więc nie na płytce tekstolitu jak to tam pokazano. Rozrysowałem swój przypadek i właśnie tak wygląda
    jak na powyższym rysunku.
    Najbardziej podobny do schematu ze strony:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2490532.html
    Co do gałęzi GD to nie ma opcji, że druga cewka ma 2,3mH, bo jest nawinięta na takim samym korpusie i tym samym drutem jak ta 0,8mH i jedynie ma nieco więcej drutu, a więc napisałem, że ma 1,2mH, mam 2,2µF więcej w gałęzi GDN, ale to mógł być efekt ulepszeń które ktoś już uskuteczniał.

398216 Usunięty wrote:
    Siłą rzeczy zmienisz brzmienie kolumny w porównaniu do oryginału. Ustawienie głośników względem siebie nie jest przypadkowe, a wynika z wielu doświadczeń i badań...

Tak, ale może macie pomysły jak zrobić to lepiej?, może głośniki średnio-tonowy z wysoko-tonowym umieścić w osobnej obudowie co da możliwość dowolnego ich ustawiania ?.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    pioterAos wrote:
    może głośniki średnio-tonowy z wysoko-tonowym umieścić w osobnej obudowie co da możliwość dowolnego ich ustawiania ?.
    Wcale nie. Odstawiając głośniki od niskotonowego zwiększasz opóźnienie czasowe i w skrajnym wypadku może to być słyszalne jako pogłos. Natomiast oddalenie głośników od siebie powoduje, ze w okolicach "przejścia" zwrotnicy (gdy np. głośnik niskotonowy jeszcze gra a średnio tonowy już zaczyna grać) będziesz mieć odczuwalną "wędrówkę" dźwięku od głośnika do głośnika.
    pioterAos
    Level 17  
    Witam, Po pewnym czasie dostałem jeszcze do wspomnianego worka z klamotami karton w którym były dodatkowe głośniki GDM18/40, GDWT9/80/5F i kawałki zwrotnicy. Mogę w 100% stwierdzić, że do obudowy ZG60C115 próbowano upchać głośniki od kolumn Altus300, realnie wykonalne, sprawdziłem to programem. Prawdopodobnie to ten pomysł miał dawać piękne brzmienie. Zwrotnica jest równie ciekawa.
    Bucefal76
    Level 15  
    Złożyć poprawne skrzynki (pojemność strojenie) do głośników których parameterów TS może być ciężko znaleźć to pierwszy problem. Drugi zwrotnica, bez pomiarów ani rusz...
    Tremolo
    Level 43  
    Weź to sprzedaj kup porzadny głośnik 17cm plus kopułke. Zwrotnicę znajdziesz pomierzoną w XXI wieku. Bez splaszczania glośników. Sprawdzoną. Obudowę. Pasujacą i mieszczacą obok TV. Zwrotnica 3drozna wyjdzie droga. 2x drozsza niż 2drożna. A efekt końcowy wyjdzie lepszy niż nawet w Tonsilu.

Ps źle się oglada TV jak pół ściany gra. Lepszy jest dźwięk punktowy i centralny głośnik pod ekranem lub jak w kinie za przescieradłem.

Duze glośniki też mogą być np. w ukladzie Dappolito. Dwa pionowo i centralny. W ukladzie 2x midbas i wysokotonowy.
    pioterAos
    Level 17  
    Witam, Mam jeszcze zrzut ekranu który chciałem dodać do mojego ostatniego wpisu, jest na nim schemat o którym pisałem oraz wygląd z przodu zestawu ZG60C115 po wspomnianej przeróbce. Głośnik GDWT nachodzi na głośnik GDM w taki sposób, że mają jedną wspólną śrubkę a dwa prawe otwory z GDWT i otwory biegnące przez środek GDM są umieszczone w jednej linii. Powierzchnia pod głośnikiem GDWT musi być uzupełniona materiałem podobnym do zastosowanego w konstrukcji obudowy w taki sposób aby nie było prześwitu pomiędzy tym głośnikiem i przednią powierzchnią obudowy zestawu. W przedstawionym projekcie nie ma natomiast otworu „BR” który oczywiście być powinien, ale nie wiem jakiej powinien być wielkości, z dostępnych klamotów trudno coś na ten temat wywnioskować, poza tym, że tymczasowo głośnik GDN pracował z otworem powstałym po wyjęciu GDM12 wraz z jego puszką i umieszczoną na niej zwrotnicą.
    Wnętrze obudowy bez przegrody dla głośników GDM i GDWT wynosi 54 i 1/4 litra pojemności, może ktoś podpowie jakie powinny być tunele „BR” Dysponuję tunelami o średnicy wewnętrznej 76 mm i długości 121 mm.
    pioterAos
    Level 17  
    Mam takie pytanie: Czy obcięcie tunelu do długości 7,62 oraz wynikająca z tego zmiana częstotliwości rezonansowej obudowy jest korzystna?
    pioterAos
    Level 17  
    Rozumię, że za stary program, albo mało używany, a więc Wykres zółty to propozycja programu, wykres pomarańczowy to mniejsza obudowa jaką mam od ZG60C115 i cały posiadany tunel, wykres błękitny to skrócony tunel

Wyraźnie widać podbicie basów w mniejszej obudowie

Przy obciętym otworze impulsy są na „równiejszym” poziomie, czy to lepiej czy nie?

Wydmuch zdecydowanie większy, ale czy to dobrze?

W końcu dzięki temu zyskuję nieco podbicia basu.
    User removed account
    Level 1  
    pioterAos
    Level 17  
    Oczekiwałem komentarzy na temat wykresów, ale na ten wpis mogę odpowiedzieć:.
    Tak, u mnie jest obudowa bez „parapetu”, a tabliczka jest wypukła grubsza. Mam jednak uwagi co do zwrotnicy. Schemat jak to dokument - papier przyjmuje wszystko co na nim napisane.
    Chodzi mi o te dwa elementy indukcyjne na puszce od „GDM12,,,” na oko widać, że są na takich samych szpulkach i jedna ma niewiele mniej drutu od drugiej. Drut jest takiej samej średnicy, a więc nie mogę uwierzyć w to, że wartość jednej to 0,8 mH i wartość drugiej to 2,3 mH. Czy te wartości ktoś sprawdzał?
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    pioterAos
    Level 17  
    Czyli jedna cewka ma 2,43 mH zamiast 2,3 mH. Druga cewka ma 2,41 mH zamiast 0,8 mH. No to ciekawie to wygląda, nie mam miernika indukcyjności, ale znajdę jakiś sposób aby sprawdzić swoje cewki. Może dam radę metodą techniczną, dam znać jek się z tym uporam.
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    pioterAos
    Level 17  
    W takim razie dziękuję za potwierdzenie tych wartości, bo jak sprawdziłem to rezystancje „R” oraz impedancje „Z” przy zasilaniu z sieci niezbyt wiele się różnią i można się bardzo pomylić na metodzie technicznej. Ewentualnie przy wyższej ( od sieciowej ) częstotliwości pomiaru impedancji może było by łatwiej, ale wtedy potrzeba by mieć mierniki które by musiały sobie poradzić z taką częstotliwością. a więc nie jest to takie proste.
    pioterAos
    Level 17  
    Witam ponownie, powiedzmy, że zaprojektowany tunel
    potraktuję frezarką aby był bardziej zaokrąglony na krawędziach
    To muszę go wydłużyć o tyle ile materiału zebrał frez czy to już nie ma znaczenia?.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    pioterAos wrote:
    muszę go wydłużyć o tyle ile materiału zebrał frez czy to już nie ma znaczenia?.
    W tym wypadku? Nie ma znaczenia.
    pioterAos
    Level 17  
    Co to oznacza „W tym wypadku” niezwykle intrygująca odpowiedź, dla mnie nie znaczy właściwie nic, może warto napisać coś więcej albo podać link do tematu który wyjaśnił by takie zależności. Masakra.
  • Helpful post
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Zwiększenie pojemności wyoblenia nie ma znaczenia bo jest niewielkim procentem w stosunku do pojemności tunelu - co to dywagować?
    pioterAos
    Level 17  
    pioterAos wrote:

Co do gałęzi GD to nie ma opcji, że druga cewka ma 2,3mH, bo jest nawinięta na takim samym korpusie i tym samym drutem jak ta 0,8mH...

No więc zbudowałem sobie JIG`a do programu Speaker Workshop i zrobiłem pomiary tych elementów na puszce i okazało się, że nie miałem racji i cewki są prawie zgodne ze schematem. Potwierdził to wcześniej „Winylov” no i się upewniłem, że miał rację. Sam jestem zdziwiony, że tak to wygląda, ale w tym przypadku przekonałem się , że nie można za wiele robić „na oko”. Obmyśliłem zrobienie zacisków głośnikowych.

Cała reszta w proszku, ale jak coś ruszy to napiszę.
    pioterAos
    Level 17  
    Przyszedł czas na ogarnięcie głośników. Postanowiłem, że wykonam tę część zadania osobiście, mam tylko problem ze znalezieniem odpowiedniego poradnika na ten temat. Napisałem o tym we wątku.:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3703610.html
    proszę o pomoc.
    pioterAos
    Level 17  
    Witam. Prace nad nową obudową trwają.
    Do niniejszej konstrukcji miałem zamiar zastosować głośniki z kolumn typu „ALTON 80”, jednak zdobywając je ostatecznie posiadam po dwie sztuki następujących głośników: GDWT9/70 8Ω ; GD16/15 15 Ω do pracy jako średnio-tonowe ; oraz GDN(30)25/40/3 8Ω. Ostatni głośnik ma napisane na magnesie „ GDN25/40/3 ” jednak ma średnicę typowego 30-to centymetrowego głośnika z Tonsilu oraz tak jak i przedostatni posiadają resor szmaciany zamiast typowego piankowego. No więc robię z tego co mam, a więc poza wyżej wymienionymi głośnikami posiadam zwrotnice od głośników „ ALTON 80 ” „ Space`86 ” „ ZG30C115 ” ich schematy są w zielonej ramce na rysunku. Posiadałem kiedyś kolumny typu „ ZG486 ” i one mi bardzo odpowiadały poza słabym basem, dlatego chciałbym aby robione kolumny miały podobne brzmienie z tym, że mają mieć zdecydowanie bardziej konkretne niskie tony. Schematu tamtych zestawów nie posiadam. Pomyślałem nad zwrotnicą która by miała być połączeniem kilku zwrotnic w celu osiągnięcia lepszych parametrów niż te z których by miała się składać. W tym celu chcę obniżyć częstotliwość podziału między głośnikami niskotonowymi i średniotonowymi gdyż te głośniki zastosuję większe niż zastosowane do pracy z tymi zwrotnicami fabrycznie, pozostałe częstotliwości podziału chcę pozostawić w rozsądnych parametrach. W niebieskiej ramce na rysunku jest schemat zwrotnicy który mógłby być efektem takiego działania, jednak mam pytanie czy to jest dobrze pomyślane, czy może nie przekombinowałem, a może powinienem jeszcze coś zmienić. Proszę o konstruktywną pomoc i podpowiedzi w tej sprawie.
    pioterAos
    Level 17  
    Muszę przyznać, że klej poliuretanowy Soudal 66A to jest rewelacja.
    Taqk jak wcześniej pisałem zrobiłem sobie Terminal
    Schemat tej zwrotnicy jest raczej przekombinowany, zrobię go inaczej. Sprawdzałem wartości poszczególnych elementów zwrotnic i o ile większość wartości mieści się w granicach przyzwoitości to o zwrotnicach SPACE`86 tego nie można powiedzieć, zamiast 1,6mH jest 1,117mH 0,543Ω, zamiast 0,5mH jest 0,416mH 0,472Ω, zamiast 0,4mH dali 0,229mH 0,866Ω To jakaś masakra.