Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sektor serwerowy napędza popyt na kości DDR5

ghost666 06 Lut 2020 15:21 471 0
 • Sektor serwerowy napędza popyt na kości DDR5
  Ponieważ segmenty serwerów mają
  znacznie wyższe wymagania
  wydajnościowe względem pamięci,
  oczekuje się, że liczba rdzeni rosnąć
  będzie w niespotykanym tempie 25%
  rocznie w ciągu najbliższych 4..5 lat,
  w porównaniu z z 10..15% dotychczas.
  (Źródło: Micron)
  Segmenty serwerów ma znacznie wyższe wymagania wydajnościowe od podsystemów pamięci. Dlatego to on, jest siłą napędową rozwoju tej technologii na rynku komputerowym. Micron Technology na CES 2020 zaprezentować swój nowy chip DDR5. Jest to najnowsza iteracja technologii pamięci DRAM.

  Na targach Micron ogłosił, że zaczął testować swoje pamięci DIMM ECC z technologią DDR5. Układy produkowane są w technologii 1Znm. Jak mówił niedawno dyrektor marketingu działu centrów danych w Micronie, Ryan Baxter, pamięć DDR5 podwaja gęstość upakowania danych, zaspokoić ma zapotrzebowanie centrów danych na rosnącą liczbę rdzeni procesorów wraz ze wzrostem przepustowości i pojemności pamięci. Powiedział on jednakże, że minie co najmniej dziewięć miesięcy do roku, zanim próbki DDR5 trafią na masową skalę do zainteresowanych projektantów. Rozsyłanie sampli zacząć ma się w II połowie 2020.

  Sektor serwerowy napędza popyt na kości DDR5
  Porównanie przepustowości DDR4 i DDR5:
  przy maksymalnej szybkości transmisji danych
  DDR4, 3200 MT/s, w symulacji na poziomie
  systemu pokazuje, że DDR5 ma 1,36x większą
  efektywną przepustowość.
  (Źródło: Micron)
  Według Baxtera, przyjęcie DDR5 powinno być napędzane głównie przez segmenty serwerów korporacyjnych i serwerów w chmurze. "Procesory nowej generacji będą wymagały o wiele większej wydajności pamięci, aby można je było zoptymalizować pod kątem tego, co klienci zazwyczaj używają obecnie w procesorach". Zupełnie inne są wymagania konsumenckie - jeszcze do niedawna klienci z rynku PC byli ogromną częścią ogólnego zapotrzebowania na DRAM. "Nadal jest ono duże, ale w chmurze i firmach przewyższyło inne zastosowania pod względem wielkości popytu na DRAM" mówi Baxter. Dodatkowo na rynku konsumenckim występuje większa segmentacja - laptopy czy smartfony preferują pamięci LPDDR, ale z kolei sektor gamingowy chętnie wykorzysta większą wydajność DDR5.

  Zwiększanie zapotrzebowania na nowy rodzaj pamięci ma związek z rosnącą liczbą rdzeni procesorów i sposobem wykorzystywania systemów chmurowych, takich jak chociażby Amazon Web Services czy Azure. Oferują one maszyny wirtualne w postaci usługi w chmurze. "DDR5 zapewnia znacznie lepszą wydajność poza podsystemem pamięci. Tego pragnie wielordzeniowy procesor - już teraz mamy dziesiątki rdzeni na pojedynczym kawałku krzemu".

  Nowy układ DDR5 zbudowany jest przy użyciu nanometrowego procesu Micron 1Z, i technicznie jest to trzecia technologia 1Z, jak mówi Baxter. Poprzednimi były DDR4 i LPDDR4. DDR5 produkowane jest już w pełni zoptymalizowanej wersji tego procesu.

  Zdaniem Jima Handya, głównego analityka z Objective Analysis, wprowadzenie układów DDR5 w procesie 1Znm na rynek stawia Micron na pozycji lidera w dziedzinie tworzenia pamięci DRAM. Dzieje się to, mimo faktu, że firma opóźniała się w migracji procesów. Wykorzystanie tej pozycji pozwoli Micronowi uzyskanie wyższej marży, w warunkach spadku cen pamięci DRAM.

  Jeśli chodzi o to, gdzie DDR5 trafią jako pierwsze, to Handy mówi, że najpewniej podąża śladami DDR4, trafiając najpierw do centrów danych. Oprócz wymagań dotyczących wydajności serwera, taki obrót spraw wynika także z pozycji Intela, który skupia się na rynku serwerowym, ponieważ zdaje sobie sprawę, że jego rentowność tym sektorze jest o wiele większa.

  Jeśli chodzi o żywotność tego rozwiązania, to Handy wskazuje, że najpewniej technologia ta trwać będzie podobną ilość czasu na rynku, co poprzednie. Głównymi aplikacjami DDR5 są systemy graficzne oraz akceleratory AI. "Pamięci te obecnie nie znalazły jeszcze tak naprawdę zastosowania w codziennym życiu ludzi" podsumowuje analityk.

  Źródło: https://www.eetimes.com/data-centers-drive-ddr5-demand/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9552 postów o ocenie 7618, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.