Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w M2 kuchnia

06 Lut 2020 17:51 621 29
  • Poziom 10  
    Witajcie, mam taką zagwozdkę. W nowym budownictwie dla kuchni mam zrobione przez dewelopera następujące obwody: trójfazowy pod indukcję, obwód dla zmywarki i obwod dla gniazd. Wizualizując sobie jak ma wyglądać kuchnia nasunęły mi się wątpliwości. Z gniazd są dwa podwójne, które są nad blatem, jedno do pochłaniacza nad indukcją i jedno do zmywarki. Dodatkowo na drugiej ścianie jest jedno gniazdo pojedyncze, podejrzewam że pod lodówkę, bo nie ma gdzie jej indziej ustawić. Koło lodówki chce miec piekarnik pod 230V i mikrofale. Początkowo myślałem żeby to gniazdko pojedyncze od lodówki wymienić na potrójne, tak żeby każdy ze sprzętów podłączyć. Doczytałem w prawdzie w postach sprzed kilku lat, że urządzenia powyżej 2kW powinny mieć swój obwód. piekarnik jaki kupiłem ma bodajże ok 3kW, mikrofala 900W, lodówki mocy nie znam. Czy można bezpiecznie podłączyć te urządzenia pod jedno gniazdko, czy ewentualnie pociągnąć przewód od zmywarki i zamontować drugie, oddzielne gniazdo pod piekarnik? W rozdzielni mam jeszcze jedno miejsce na bezpiecznik, ale ciągnąć kolejny obwód od niej będzie ciężko, bo jest na drugim końcu mieszkania no i czy jest to aż tak konieczne? To gniazdko od lodówki muszę jeszcze dodatkowo przesunąć o kilkadziesiąt cm. Czy poprawnie i bezpiecznie będzie połączyć przewody np kostka lub wago i je zagipsować, czy lepiej nie gipsowac takich połączeń?
  • TestoTesto
  • Poziom 43  
    xbandy napisał:
    no i czy jest to aż tak konieczne?

Niestety tak. Jest to konieczne, jeśli oczywiście chcesz tej rozbudowy.
    xbandy napisał:
    gniazdko od lodówki muszę jeszcze dodatkowo przesunąć o kilkadziesiąt cm. Czy poprawnie i bezpiecznie będzie połączyć przewody np kostka lub wago i je zagipsować, czy lepiej nie gipsowac takich połączeń?

Teoretycznie to tylko złączki zaprasowane (ale do tego potrzebne specjalne narzędzie) no i takie połączenie zaizolować koszulką termokurczliwą, takie połączenie można zagipsować. Inne sposoby połączenia (typu Wago) powinny mieć stały dostęp, więc w jakiejś puszce.
  • Poziom 10  
    Chcę czy nie chcę, piekarnik w mieszkaniu być musi i już jest kupiony.
    Rozumiem, że dodatkowy obwód ma być pod piekarnik, a lodówka z mikrofalą na obwodzie z pozostałymi gniazdami?
    Tylko jak dobrze pamiętam, w rozdzielni chyba nie mam miejsca oddzielnego(wolnego) na podłączenie N. Można go podłączyć do N z innego obwodu razem do listwy?
  • Poziom 43  
    xbandy napisał:
    że dodatkowy obwód ma być pod piekarnik

Tak.
    xbandy napisał:
    a lodówka z mikrofala na obwodzie z pozostałymi gniazdami?

To też nie jest prawidłowo. Prawidłowo to lodówka, gniazda robocze (te nad blatem) i mikrofala, powinny być na osobnych obwodach.
    xbandy napisał:
    można go podłączyć do N z innego obwodu razem do listwy?

Listwa "N" to jest listwa "N" ale są różnego przeznaczenia i tak na przykład jeśli są dwa zabezpieczenia tz. różnicówka to są dwie różne listwy "N" a do tego dochodzi jeszcze listwa "N" wstępnego rozdziału. Trzeba dokładnie wiedzieć co i gdzie można podłączyć.
  • Poziom 10  
    Tylko, że w rozdzielni nie ma aż tyle miejsca na tyle dodatkowych obwodów. Takie podłączenie urządzeń stanowi jakieś realne zagrożenie, czy tylko nie jest zgodne ze sztuką? W mieszkaniu, które wynajmuję, z obwodu trójfazowego od indukcji wyprowadzone jest gniazdo do podłączenia piekarnika. Działać działa, ale rozumiem, że jest to błędne i nie dobre poprowadzenie instalacji? Deweloperzy w projekcie nie przewidują piekarnika/mikrofali skoro układają tylko jeden obwód pod te urządzenia i uzyskują odbiory? Dodanie dodatkowego obwodu jest bardziej uwarunkowane obciążeniem danej fazy na której jest obwód czy parametrami przewodów czy jeszcze innymi rzeczami? Poniżej zamieszczam zdjęcia jak wygląda rozdzielnia oraz obwody. Dodatkowy obwód pod piekarnik może być na samym końcu, czy nie za bardzo ze względu na inne obwody z tej fazy? Dwa ostatnie bezpieczniki (dla skrzynki teletechnicznej i dla zasilacza umieszczonego w rozdzielni są pociągnięte z tej samej fazy.

Dodano po 11 [godziny] 31 [minuty]:

A jeśli nie dodał bym dodatkowego obwodu pod piekarnik, tylko wszystko pociągnął z tego jednego - gniazd, to jakie stanowi to realne zagrożenie i dla kogo/czego? Dla użytkowników, dla instalacji czy dla sprzętów?

Dodano po 4 [godziny] 4 [minuty]:

Czy w tym przypadku N z nowego obwodu można podłączyć do istniejącego N w listwie i podobnie ochronny z nowego do istniejącego za pomocą tulejki lub nawet bez niej, z racji że nie ma już wolnych miejsc?
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    W ogólności możesz pociągnąć kolejny obwód z rozdzielnicy do nowego gniazda - a to jak technicznie to zrobić, żeby był on zabezpieczony przez RCD oraz wyłącznik nadmiarowo-prądowy to kwestia wykonania.

Jeżeli nie masz miejsca na listwie N za RCD 4P, to możesz zamontować obok kolejną listwę, połączyć je ze sobą. Podobnie dla listwy PE. Ale skoro i tak będziesz musiał je kupić, to lepiej kupić od razu dłuższe. Tylko to się będzie wiązało z odłączeniem na czas montażu wszystkich przewodów N i wszystkich przewodów PE - a co za tym idzie będzie wymagało sprawdzenia całości po ponownym zamontowaniu.

Ten ostatni eS, który zasila zasilacz AC/DC, masz z tego względu nie na grzebieniu, że był pewnie dodawany później. Teraz jak dodasz kolejny eS po prawej stronie, możesz go podłączyć w podobny sposób do wybranej fazy na grzebieniu - tzn. uprawniony elektryk tak zrobi. Ogólnie ten dodatkowy eS musi być połączony do jednej z 3 faz zasilających, także trochę trudno zrozumieć Twoją wątpliwość o "inne obwody z tej fazy". Można też wymienić grzebień na dłuższy, ale zwróć uwagę, że to wymusi że nowy eS będzie na L2 - więc może być konieczność zmiany obwodów miejscami (i tak wszystkie poza zasilaczem to B16).

Odpowiadając na pytanie o dodanie kolejnego obowodu - pewnie koledzy poratują dokładną normą, ale w skrócie:
    * osobny obwód na odbiornik powyżej 2kW - co jednocześnie wyklucza "pociągnięcie" gniazdka jednofazowego nawet do lampki nocnej od miejsca przyłączenia 3-fazowego, bo ono jest na pewno na odbiornik powyżej 2kW
    * osobny obwód jeżeli więcej niż 10 gniazd na obwodzie
    * osobny obwód oświetlenie i osobny gniazda
    * przekrój obwodu odpowiedni do jego długości (żeby spadek napięcia był w normie) - ale w mieszkaniu ten warunek raczej nie spowoduje zwiększenia przewodu
    * zabezpieczenie obwodu dopasowanego do najsłabszego ogniwa w obwodzie (a masz tam: przewód, złączki w puszkasz, gniazda, oprawy oświetleniowe, etc.) - przy czym osprzęt do gniazd zwykle będzie na 16A, co odpowiada przewodowi o przekroju 2.5 mm^2
    * no i tak jak zauważyłeś, trzeba się zmieścić z obciążeniem danej fazy w przyznanym limicie - czyli jak masz np. 15kW na instalacji 3-fazowej, to wychodzi 5kW na fazę, to nie powiesisz 4 urządzeń powyżej 2kW na jedną fazę

Skoro i tak już tyle napisałem, to dodam jeszcze odnośnie rozdzielnicy małe uwagi:
    1) wyjście z RCBO B10 do oświetlenia - 2 przewody na zacisk - to się z czasem poluzuje i będą przerwy i iskrzenie
    2) brak sygnalizacji, w sensie kontrolek obecności faz
    3) zacisk wejściowy L1 oraz N do RCD 4P ma 2 przewody na zacisk - to się z czasem poluzuje i będą przerwy i iskrzenie
    4) ponieważ RCD 4P zasila 1 obwód 3-f oraz 8 obwodów 1-f, to poluzowanie się tego zacisku N na wejściu jego zasilania oznaczać będzie fizyczne spalenie się (pożar) odbiorników, przy odpowiednio niekorzystnej ich konfiguracji
    5) pytanie dokąd idą 2 przewody z listwy N za RCD 4P, te idące w lewo poza zdjęcie, bardzo dziwnie to wygląda, szczególnie ze względu na ich przekrój
  • TestoTesto
  • Poziom 10  
    No jak widać, nie ma już wolnego miejsca, żeby przykręcić N w lewym górnym rodu do listwy (podobnie z ochronnym). Czy można kupić sam ten element do którego przykręca się N/PE czy razem z czarną obudową zatrzaskową?
    Tak, ostatni eS dodawałem sam a nie miałem grzebienia, dlatego zmostkowałem go w taki sposób - rozumiem, że tu z czasem też może się poluzować, będzie przerwa i iskrzenie?
    W moich wątpliwościach o obwód chodziło mi właśnie, do której fazy, tak aby było rozłożone obciążenie i czy jednym z argumentów za dodaniem obwodów kolejnych jest właśnie równomierne równoważnie obciążenia faz.
    W umowie mam zapisane:
    W ramach niniejszej Umowy Odbiorca deklaruje zakup, a Dostawca zobowiązuje się do sprzedaży energii elektrycznej w ilości 1,00 MWh
    rocznie.
    Odbiorca deklaruje zakup, a Dostawca zobowiązuje się do sprzedaży energii elektrycznej przy zachowaniu:
    a) mocy umownej stałej w ciągu roku 12,5 kW
    O innych limitach umowa (z Ergo Energy i bardzo krótka nie wspomina) - to jak to u mnie wygląda i jak powinno prezentować się to obciążenie?
    Rozdzielnica (po za tym dodatkowym bezpiecznikiem i zasilaczem) była przygotowana przez dewelopera. Te uwagi są poważne, zagrażają bezpieczeństwu/życiu i należy je jak najszybciej poprawić?
    Zwłaszcza jeśli chodzi o pkt 4 - spaleniu może ulec, jeśli wystąpi jakieś przepięcie, tak? Jeśli chodzi o pkt 5, to jak dobrze pamiętam to te dwa przewody, to jest ten sam jeden, tzn wychodzi z RCD 4P (od oświetlenia) i po za kadrem zdjęcia zakręca do listwy N.
    Poprawne jest podłączenie oświetlenia, ze jest tylko RCD 4P bez żadnego już eS?

Czy uprawniony elektryk, który by ewentualnie dodawał kolejny obwód i naprawiał błędy w rozdzielni wydaje mi jakieś zaświadczenie etc, tak żeby mieć się czym poprzeć w razie jakiegoś nieszczęścia przed ubezpieczycielem?
  • Moderator
    xbandy napisał:
    No jak widać, nie ma już wolnego miejsca,

A co z zasadą, że w każdej nowo montowanej rozdzielnicy powinno zostać co najmniej 30% miejsc wolnych na późniejszą rozbudowę?
  • Poziom 10  
    retrofood napisał:
    xbandy napisał:
    No jak widać, nie ma już wolnego miejsca,

A co z zasadą, że w każdej nowo montowanej rozdzielnicy powinno zostać co najmniej 30% miejsc wolnych na późniejszą rozbudowę?

Miejsce było dopóki nie dodałem zasilacza i modułu od inteligentnego domu. Tylko, że ten Smart home był standardem mieszkania od dewelopera do własnej instalacji..
    Gdybym miał budować dom, na pewno bym to inaczej wszystko chciał rozwiązać a w kupionym mieszkaniu to raczej ciężka sprawa.
  • Poziom 15  
    xbandy napisał:
    No jak widać, nie ma już wolnego miejsca, żeby przykręcić N w lewym górnym rodu do listwy (podobnie z ochronnym). Czy można kupić sam ten element do którego przykręca się N/PE czy razem z czarną obudową zatrzaskową?

Obecnie miałeś te listwy N/PE bez obudowy. Nie wiem od którego momentu jest wymóg na to, żeby miały obudowę. W handlu są oba rodzaje. Bez problemu można kupić takie rozdzielnice, jak są na zdjęciu, czyli z listwami bez obudowy.

xbandy napisał:
    Tak, ostatni eS dodawałem sam a nie miałem grzebienia, dlatego zmostkowałem go w taki sposób - rozumiem, że tu z czasem też może się poluzować, będzie przerwa i iskrzenie?

Jeżeli jest tylko jeden przewód na zacisku - a na tym poprzednim eS jest przewód w zacisku i dodatkowo grzebień - to raczej nie ma większej szansy na poluzowanie. Tzn. jest taka sama jak przy jendym przewodzie w zacisku.

xbandy napisał:
    W moich wątpliwościach o obwód chodziło mi właśnie, do której fazy, tak aby było rozłożone obciążenie i czy jednym z argumentów za dodaniem obwodów kolejnych jest właśnie równomierne równoważnie obciążenia faz.

No tak, obciążenie powinno być rozłożone, chociażby po to żeby nie przekroczyć przydziału.

xbandy napisał:
    W umowie mam zapisane:
    W ramach niniejszej Umowy Odbiorca deklaruje zakup, a Dostawca zobowiązuje się do sprzedaży energii elektrycznej w ilości 1,00 MWh
    rocznie.
    Odbiorca deklaruje zakup, a Dostawca zobowiązuje się do sprzedaży energii elektrycznej przy zachowaniu:
    a) mocy umownej stałej w ciągu roku 12,5 kW
    O innych limitach umowa (z Ergo Energy i bardzo krótka nie wspomina) - to jak to u mnie wygląda i jak powinno prezentować się to obciążenie?

12.5kW w układzie 3-f, to daje 4kW na fazę, czyli odpowiada prądowi 18A. Takiego zabezpieczenia w szeregu nie ma, więc przed licznikiem mogli dać pewnie 20A. Jeżeli przed licznikiem jest eSka, to taka 20A spowoduje rozłączenie powyżej 22.6A (20*1.13), a w praktyce powyżej 28A (20*1.4). Czyli jeżeli zabezpieczeniem przedlicznikowym jest eSka, to technicznie da się pobierać 5200W * 3 - czyli 15.5kW. W zasadzie to nawet do 6300W * 3 - czyli do 18.9kW - jest szansa, że eSka nie zadziała. Ale na ile to jest zgodne ze sztuką - obciążać powyżej przydziału, gdy zabezpiecza to eSka - to nie wiem. Możliwe, że ZE montuje inne zabezpieczenie przed licznikiem niż eSka, wówczas te progi będą inne.

Przy okazji - te 1MWh - to daje 2600kWh dziennie. To raczej działa tak, że przy przekroczeniu wartości deklarowanej jest jakaś kara umowna. Ogólnie na tym 12.5kW możesz na dobę maksymalnie zużyć jakieś 400kWh.

xbandy napisał:
    Rozdzielnica (po za tym dodatkowym bezpiecznikiem i zasilaczem) była przygotowana przez dewelopera. Te uwagi są poważne, zagrażają bezpieczeństwu/życiu i należy je jak najszybciej poprawić?
    Zwłaszcza jeśli chodzi o pkt 4 - spaleniu może ulec, jeśli wystąpi jakieś przepięcie, tak?

W przypadku poluzowania się przewodów na zacisku N górnym w tym RCD 4P, jeżeli tam nie będzie odpowiedniego styku, to obwód dowolnego odbiornika 1-f, który zamykał się wcześniej między przewodym fazowym (za eSką 1P, dalej za RCD 4P) oraz przewodem neutralnym (za RCD 4P), zamknie się inaczej. A mianowicie do tego odbiornika 1-f będą nadal dochodziły 2 przewody robocze: jeden będący przedowem fazowym za eSką która go powinna zasilać (i dalej za RCD 4P) a drugi, który wcześniej był przewodem roboczym N, będzie jedynie wchodził na dolny zacisk N w RCD 4P - ale ponieważ na górnym zacisku N nie będzie styku, to prąd popłynie innym przewodem N do innego odbiornika i z tego odbiornika przez jego przewód fazowy. Nie jestem tego w stanie lepiej opisać.

Jak bardzo to jest poważne. Z pewnością na forum przeczytasz, że uszkodzenie się przewodu N (jego ciągłości) to bardzo częsta przyczyna awarii. Jak bardzo częsta - nie potrafię określić.

xbandy napisał:
    Jeśli chodzi o pkt 5, to jak dobrze pamiętam to te dwa przewody, to jest ten sam jeden, tzn wychodzi z RCD 4P (od oświetlenia) i po za kadrem zdjęcia zakręca do listwy N.

Do oświetlenia jest w tej rozdzielnicy RCBO 2P (czyli kombinowany RCD z eSką, 2-polowy). Podłączenie jednego RCD za drugim w tym przypadku, gdyby było prawdą, to by niweczyło zastosowanie tego RCBO 2P - ponieważ on jest po to, żeby było światło jak ten duży RCD rozłączy.

Ale ze zdjęcia widać ładnie, że RCBO 2P jest zasilany równolegle z RCD 4P - na tym drugim są po 2 przewody na zaciskach wejściowych.

Jeżeli ten przewód N za kadrem skręca w kadr z powrotem, to teraz rzeczywiście widzę, że to jest połączenie RCD 4P z szyną N - czyli jest OK.

xbandy napisał:
    Poprawne jest podłączenie oświetlenia, ze jest tylko RCD 4P bez żadnego już eS?

Tak jak wspomniałem, oświetlenie jest na aparacie RCBO (RCD+eSka w jednym). Czyli ten aparat jest OK.

xbandy napisał:
    Czy uprawniony elektryk, który by ewentualnie dodawał kolejny obwód i naprawiał błędy w rozdzielni wydaje mi jakieś zaświadczenie etc, tak żeby mieć się czym poprzeć w razie jakiegoś nieszczęścia przed ubezpieczycielem

Na to pytanie nie znam dokładnej odpowiedzi. Z tego co wiem, osoba z uprawnieniami do pomiaru może wydać taki dokument.
  • Poziom 10  
    Odwiedziłem teraz pobliski sklep i są rozdzielnie z takimi listwami jak mam ją, ale dodatkowe listwy N/PE były tylko do montażu na szynie DIN.
    Przed licznikiem mam 25A, przynajmniej wg umowy.
    Ale to jeśli utraci się ciągłość N to nie zadziała wtedy różnicówka albo inne jakieś zabezpieczenia przy liczniku, bo będzie tak, że na obu przewodach jest faza i sprzęt etc nie ulegnie awarii?
    Tak, oświetlenie jest niezależne od RCD 4P i nie są one za sobą tylko jak mówisz równolegle - mogłem się nie jasno wyrazić, a myślałem że dla oświetlenia jest zwykła różnicówka, a nie kombinowana z eS.
    Wracając jeszcze do tych listw N/PE jak widać miejsca żeby dodać je na szynę też brak. Można dwa N złączyć, ale tulejką, żeby nie wkręcać ich obu luzem. Swoją drogą, w niektórych miejscach połączyli dwa przewody tulejką - np. przy listwie N z lewej, a do RCD im zbrakło już?
    No i jeszcze wiem, że normy normami a życie życiem.. ale nie ma co się już zastanawiać nad tym obwodem pod piekarnik, bo jak bym go podłączył do obwodu kuchennego i włączył go razem z lodówką, mikrofalą i jeszcze jakimś AGD wolnostojącym to w najlepszym przypadku tylko wywali eS a w gorszym mogą być gorsze problemy, bo zapewne przekrój kabla jest max 3x2,5 i to już jak na niego będzie sporo za dużo? Tylko ściana gdzie mają być gniazdka jest z żelbetonu i na samą myśl kucia tam traci się chęć...
  • Moderator
    xbandy napisał:
    Tylko ściana gdzie mają być gniazdka jest z żelbetonu i na samą myśl kucia tam traci się chęć...

W kuchni gniazdka można dać natynkowe, schowane za urządzeniami i obejdzie się bez kucia. Wystarczy kilka otworów na kołki.
  • Poziom 10  
    I chyba tylko natynkowe wchodzą w grę. Przyjrzałem się jeszcze raz rozdzielni i źle zapamiętałem. Nie ma połączonych przewodów za pomocą tulejek. Są za to też np. do listwy PE wkręcone w jeden slot podwójne, tak jak choćby przy tym RCD.
    Jak już ma iść ten dodatkowy obwód to dla lodówki też? Teoretycznie koło zasilacza jeszcze jeden eS się zmieści, tylko że zasilacz z tego co wiem potrzebuje trochę luzu. Na upartego moduł od Smart home mógłbym przenieść do skrzynki multimedialnej ale jest on na szynie, a tam szyny nie ma i nie da się zamontować gdyż przeszkadza rozdzielacz RTV i od światłowodu. No i cały czas pozostaje problem z podłączeniem N i PE. Nie mogę nigdzie w internecie nawet znaleźć takiej listwy jak mam tylko na więcej przyłączeń. Nowe mieszkanie, a tylko problemy w nim.
  • Poziom 15  
    Jeżeli masz w tej rozdzielnicy w zasadzie jedną listwę N, to można po prostu kupić dłuższą. Podobnie z PE.

Np. taką (droga bo to Hager robi):
    https://www.tim.pl/listwa-przylaczeniowa-13-otworow-bez-cokolu-6x16mm2-7x10mm2-k148

Ale można też dobrać np. taką:
    https://www.tim.pl/listwa-zaciskowa-13-torowa-neutralna-niebieska-km13n

Trzeba tylko zwrócić uwagę, żeby szerokość była OK, żeby się mieściła - oczywiście przekrój, ale w tej domowej rozdzielnicy na pewno będzie przekrój OK - no i żeby była montowana podobnie - ta Twoja jest pewnie przykręcana od dołu.
  • Poziom 10  
    Ta czarna obudowa montowana jest do rozdzielni na zatrzaski, a sama listwa do obudowy chyba jest tylko wsunięta. Nie widzę, żeby była gdzieś przykręcona do tej obudowy. Listwą z 1 linku chyba dałoby radę zastąpić listwę w mojej obudowie ale faktycznie drogą. Listwa z 2 linku widzę, że jest na DIN, chyba że da się ją wyjąć z tej obudowy i włożyć do mojej? Na dole rozdzielni jest chyba jeszcze miejsce na wpięcie podobnej obudowy jak ta czarna.

Dodano po 33 [minuty]:

Ok, rozdzielnie mam Hagera i szukając po listwach Hagera znajduje coś podobnego jak mam. To wystarczy jeden obwód pod piekarnik czy drugi pod lodówkę też, już za jednym kuciem? Tylko czy nie będzie wtedy szkodliwe dla zasilacza jak będzie przy eS bez przerwy na wentylację?
  • Moderator
    xbandy napisał:
    Ok, rozdzielnie mam Hagera

To jest rozdzielnica!!!
  • Poziom 10  
    Dużo sąsiadów, jak też w mieszkaniu które wcześniej wynajmowałem, mają obwód pod piekarnik pociągnięty z 3f od indukcji. Skoro indukcja wykorzystuje tylko 2f to na czym polega błąd w takim połączeniu. Oczywiście jednym z błędów jest brak niezależności, ale obwody będą zrównoważone
  • Moderator
    xbandy napisał:
    Dużo sąsiadów, jak też w mieszkaniu które wcześniej wynajmowałem, mają obwód pod piekarnik pociągnięty z 3f od indukcji. Skoro indukcja wykorzystuje tylko 2f to na czym polega błąd w takim połączeniu.
    Na braku niezależnych (niezależnych od kuchenki ind.) przewodów N i PE prowadzonych od rozdzielnicy.
  • Poziom 10  
    Udało mi się zakupić tylko taka listwę jak na zdjęciu.

Jak odkręcę ją od obudowy, to w czarną obudowę w rozdzielnicy wchodzi ok i nie ma zbytnio luzu. Czy mogę ją zatem przeciąć na pół (dwie takie jako dodatkowe się nie zmieszczą) i każdą połówkę zmostkować z tymi listwami zamontowanymi za pomocą przewodu o przekroju co najmniej 2,5? Zachować odstęp pomiędzy jedną listwą N a drugą i ją tylko mostkowac, nie umieszczać jej od razu po sobie, tak żeby się stykały? Będzie to ok wykonanie jak na takie możliwości w mojej rozdzielnicy?
    Osprzęt eatona czy legranda jest lepszy?

• Poziom 31  
    Trzeba było kupić dwie i wsadzić zamiast tamtych.
  • Poziom 10  
    Brivido napisał:
    Trzeba było kupić dwie i wsadzić zamiast tamtych.

W listwie dla PE która jest zamontowana obecnie jest 10 miejsc a podłączonych 12 przewodów. Ta co kupiłem ma 12 miejsc, więc wraz będzie za mała, żeby każdy przewód oddzielnie, większych listw nie było, dlatego pytam się czy mogę mostkować jak opisałem to wyżej!
  • Poziom 10  
    Ktoś podpowie, czy lepiej mostkować jak opisałem te listwy, czy ten dodatkowy obwód podłączyć do tych listw co są (jako drugi przewód w jeden slot)?
    Na tym obwodzie trzymać tylko piekarnik, a w końcu mikrofale i lodówkę na pozostałych gniazdach kuchennych?
  • Poziom 22  
    xbandy napisał:
    Jak odkręcę ją od obudowy, to w czarną obudowę w rozdzielnicy wchodzi ok i nie ma zbytnio luzu. Czy mogę ją zatem przeciąć na pół (dwie takie jako dodatkowe się nie zmieszczą) i każdą połówkę zmostkować z tymi listwami zamontowanymi za pomocą przewodu o przekroju co najmniej 2,5?

Dzielenie tej listwy na pół i mostkowanie drutem to zły pomysł.
    Można kupić w internecie listwy 15P i wtedy Masz na wszystkie potrzebne obwody osobne otwory.
    3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.
    [retrofood]
  • Poziom 10  
    Dlaczego zły sposób? W dużych rozdzielnicach nie mostkuje się umieszczając kilka listw npe na poszczególnych szynach? Listwa, którą zaproponowałeś jest w obudowie na szynę. Na taką nie mam miejsca - być może udało by się ten plastik "rozwalić", żeby pozbyć się obudowy - o ile do mojej obudowy będzie pasować. Listwy bez obudowy znalazłem tylko duże.. dużo za duże.
    Skoro takie mostkowanie jest złe, to czy lepszym kompromisem będzie podłączenie obwodu razem z innym. W listwie PE mam już tak, że z dwóch obwodów jest w jeden slot.
  • Poziom 22  
    xbandy napisał:
    Skoro takie mostkowanie jest złe, to czy lepszym kompromisem będzie podłączenie obwodu razem z innym. W listwie PE mam już tak, że z dwóch obwodów jest w jeden slot.

Podłączenie dwóch przewodów pod jeden zacisk w każdym przypadku jest problematyczne.
    Z czasem miedź się utlenia styk się pogarsza, co może powodować grzanie się przewodu i w konsekwencji brak połączenia.
  • Poziom 10  
    GK napisał:
    xbandy napisał:

Podłączenie dwóch przewodów pod jeden zacisk w każdym przypadku jest problematyczne.
    Z czasem miedź się utlenia styk się pogarsza, co może powodować grzanie się przewodu i w konsekwencji brak połączenia.

Ale ten czas czysto hipotetycznie liczony jest w latach i to w dziesiątkach? Jak widziałeś pewnie na zdjęciach elektrycy od dewelopera w kilku miejscach łączą dwa przewody pod jednym zaciskiem, a wątpię żeby od dewelopera można było wyegzekwować, żeby to zostało zmienione i jakby mieli zmienić? Połączą wago? - to chyba jeszcze gorzej by było?
  • Poziom 22  
    Nie ma sensu rozpisywać się ile lat coś będzie trwało i czy dewoloper poprawi czy nie.
    Pytałeś jak należy zrobić aby było zrobione dobrze, a nie "zrobione".
    Podałem Ci sensowne rozwiązanie Twojego problemu, a zrobisz jak chcesz.
    W końcu to Twoje mieszkanie i Ty będziesz w nim eksploatował instalację elektryczną.
    Dodam tylko, że przewód ochronny PE jest najważniejszym przewodem w instalacji elektrycznej i jego dobre połączenie jest szczególnie ważne!
  • Poziom 10  
    Chcę mieć instalację zrobioną dobrze, żeby nie było zagrożenia.
    Napisałeś też, że mostkowanie listw to zły pomysł. Mógłbyś wyjaśnić dlaczego zmostkowanie przewodem o przekroju większym niż te 2,5mm, najlepiej takim, jak instalacja przychodzi od licznika do rozdzielnicy w lokalu jest złe i w czym zagraża takie rozwiązanie?
    Jak już mam podwójne przewody do jednego zacisku np w eS lub różnicówce, to w jaki sposób można to poprawić, żeby było zgodnie ze sztuką i bezpieczne?
  • Poziom 22  
    xbandy napisał:
    Napisałeś też, że mostkowanie listw to zły pomysł. Mógłbyś wyjaśnić dlaczego zmostkowanie przewodem o przekroju większym niż te 2,5mm, najlepiej takim, jak instalacja przychodzi od licznika do rozdzielnicy w lokalu jest złe i w czym zagraża takie rozwiązanie?

Dodatkowe (niepotrzebne) połączenie stwarza potencjalne zagrożenie porażenia prądem w przypadku pogorszenia styku.
    Zajmuje 2 otwory które magą być potrzebne na inne przewody.
    Nie jest zgodne ze sztuką, od razu widać że nie robił tego elektryk z prawdziwego zdarzenia.
    xbandy napisał:
    Jak już mam podwójne przewody do jednego zacisku np w eS lub różnicówce, to w jaki sposób można to poprawić, żeby było zgodnie ze sztuką i bezpieczne?

Wszędzie gdzie to jest możliwe stosujemy listwę grzebieniową.
    W szczególnie uzasadnionych przypadkach (gdy nie ma innej możliwości), łączymy przewodem starając się zachować jego ciągłość (nie tniemy go, tylko odizolowujemy fragment potrzebny do zakręcenia pod zacisk i prowadzimy dalej...