Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obwód z źródłem prądowym, rezystorami i diodą

06 Lut 2020 18:10 108 1
 • Poziom 1  
  Witam.
  Mam mały problem z dość podstawowym zadaniem. Mamy taki oto obwód, z źródłem prądowym, paroma rezystorami oraz diodą, której napięcie progowe wynosi 0,6V. Do obliczenia narysowane na rysunku napięcie.
  Obwód z źródłem prądowym, rezystorami i diodą
  Ogółem zadanie do trudnych nie należy, mam tylko problem z wywnioskowaniem, jak będzie tu płynął prąd. Jeśli napięcie progowe diody jest przekroczone, traktujemy ją jako zwarcie, więc prąd nie będzie płynął przez R1. Tylko skąd mogę mieć pewność że to napięcie progowe diody jest rzeczywiście przekroczone? Obliczyłem sobie napięcie, jakie odłożyłoby się na R1, gdyby w obwodzie tej diody nie było, wynosi 2V. Czy mogę zatem wnioskować że prąd będzie płynął tylko przez diodę, a następnie wykonać takie obliczenia?
  Obwód z źródłem prądowym, rezystorami i diodą

  Poprawcie mnie proszę jeśli gdzieś źle myślę i wytłumaczcie jak to zrobić :)
 • Poziom 25  
  Podpowiedź: Na rezystorze R1 odłoży się napięcie o wartości 0,6V. Skoro ana rezystorze odkłada się napięcie to wymusi to przepływ prądu przez ten rezystor.
  Jak obliczyć ten prąd? Z prawa Ohma. Czyli prąd płynący przez rezystor jest równy napięciu, które odkłada się na rezystorze podzielone przez rezystancję tego rezystora