Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornik tensometryczny - jak działa?

zdzich123 06 Feb 2020 21:53 213 3
    zdzich123
    Level 5  
    Witam.
    Ostatnio zakupiłem wagę łazienkową i chciałbym coś się dowiedzieć o przetwornikach tensometrycznych (jak działają?) w niej umieszczonych.
    Znalazłem informacje tylko o przetwornikach "e-kształtnych". Czy zasada ich działania jest taka sama?
    Pozdrawiam.
    Przetwornik tensometryczny - jak działa? Przetwornik tensometryczny - jak działa?
    ^ToM^
    Level 40  
    Tensometry to zwykle elementy oporowe, których w skutek nacisku zmienia się przekrój a tym samym ich rezystancja. Odpowiedni układ przetwarzający zmiany rezystancji na prąd czy napięcie i już mamy np. wagę, miernik ciśnienia lub naprężenia. To takie najprostsze wyjaśnienie. Dużo na temat tensometrii oporowej znajdziesz w necie, gdyż jest to technologia powszechnie używana w przemyśle i badaniach naukowych, i wielu innych dyscyplinach. Ważny jest sposób naniesienia tensometru na element pomiarowy.
    Link
    zdzich123
    Level 5  
    ^ToM^ wrote:
    Tensometry to zwykle elementy oporowe, których w skutek nacisku zmienia się przekrój a tym samym ich rezystancja. Odpowiedni układ przetwarzający zmiany rezystancji na prąd czy napięcie i już mamy np. wagę, miernik ciśnienia lub naprężenia. To takie najprostsze wyjaśnienie. Dużo na temat tensometrii oporowej znajdziesz w necie, gdyż jest to technologia powszechnie używana w przemyśle i badaniach naukowych, i wielu innych dyscyplinach. Ważny jest sposób naniesienia tensometru na element pomiarowy.
    Link

Mi chodziło o działanie tego konkretnie modelu przetwornika, którego zdjęcia wrzuciłem. Właśnie tak się składa, że czytałem na tej stronie co podałeś, ale tam akurat jest inny model ( w kształcie litery "e" ) i jest tam bardzo prosto wytłumaczone jak działają te czujniki ( ewidentnie widać kiedy jest ściskanie i rozciąganie ). Pytanie było czy one faktycznie tak samo działają jak te opisane na stronie. Jeśli tak to chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób. Jak można zobaczyć te przetworniki są jakoś podpisane ( sugeruje, że g-kształtne ), ale nie mogę znaleźć żadnych informacji o nich. Zależy mi bardzo na tym ze względu, że chciałbym wykonać wagę elektroniczną na podstawie tych przetworników. Liczę na jakąś pomoc w tej kwestii.

Z góry dziękuję :)