Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Benchmarki Raspberry Pi 4 z 32- i 64-bitowym OSem

ghost666 07 Lut 2020 11:34 1716 0
 • Pierwszą płytką Raspberry Pi z w pełni 64-bitowym procesorem ARM był Raspberry Pi 3 Model B, a wszystkie nowsze modele tego komputera jednopłytkowego - w tym najnowszy Raspberry Pi 4 - są wyposażone w aż cztery 64-bitowe rdzenie typu ARM Cortex-A. Jaki ma to wpływ na wydajność obliczeniową procesora?

  W celu zachowania kompatybilności wstecznej oprogramowania z oryginalnymi Raspberry Pi jak i Raspberry Pi 2, fundacja Raspberry Pi postanowiła zachować 32-bitowe środowisko systemu operacyjnego. Dlatego też większość dostępnych systemów operacyjnych dla popularnej 'Maliny' jest 32-bitowa, nawet te, które pracują na w pełni 64-bitowych procesorach. Jak twierdzą autorzy projektu, nie ma to znaczenia dla użytkownika, ale czy to prawda?

  Już wcześniejsze badania dla Raspberry Pi 3 wykazały, że 64-bitowa architektura (Aarch64) zwiększyło wydajność procesora o 15..30% w porównaniu z 32-bitowym ARMem (Aarch32). W poniższy artykule sprawdzamy dokładnie, jaki wpływ ma przejście z 32-bitowego na 64-bitowy system na aarch64 na Raspberry Pi 4. Testowane są dwa systemy operacyjne - 32-bitowy Raspbian i skompilowany jako 64-bitowy Debian.

  Jeśli chodzi o liczbę dhrystonów, to 64-bitowy system operacyjny ma ich o 50% więcej, ale jako syntetyczny test porównawczy jego użycie jest ograniczone - nie daje to informacji na temat realnej używalności systemu. Testy porównawcze bliższe rzeczywistym przypadkom użycia, takim jak SHA1 czy kodowanie audio, potwierdzają lepszą wydajność systemu 64-bitowego, choć różnice są mniejsze, to są nadal znaczące.

  Benchmarki Raspberry Pi 4 z 32- i 64-bitowym OSem


  Jednakże, w niektórych wypadkach, przesiadka na 64-bitowy system operacyjny nie daje zbyt wielkich zalet. Przykładem takiej sytuacji, jest wydajność systemów VPN, takich jak OpenVPN czy Wireguard. W obu przypadkach jest ona niemalże taka sama na 64-bitowym systemie operacyjnym, jak na 32-bitowym Raspbianie.

  Benchmarki Raspberry Pi 4 z 32- i 64-bitowym OSem


  Ale firewall jednak działa znacznie lepiej z Aarch64 (557k pakietów/s) niż wtedy, gdy oprogramowanie jest kompilowane dla armv7 (268k pakietów/s).

  Wyniki testów porównawczych mogą się znacznie różnić w zależności od flag ustawionych podczas kompilacji, ale niestety nie znamy dokładnie ustawień, jakie wybrane zostały podczas kompilacji i budowania systemu operacyjnego dla opisanych testów.

  Chcąc uzyskać więcej punktów danych, komputer jednopłytkowy przetestowany został z oboma systemami operacyjnymi z podkręconym procesorem do 1850 MHz i uruchomionym systemem Linux 4.19 w obu przypadkach. Jednakże wyniki, które są tutaj zaprezentowane, są zupełnie inne, przynajmniej jeśli chodzi o liczby dla szyfrowania AES, niż można się spodziewać. Wyniki dla systemu 64-bitowego są niemalże dwa razy wolniejsze, a jednym z tego powodów jest brak rozszerzeń kryptograficznych ARMv8 w procesorze Broadcom BCM2711.

  Benchmarki Raspberry Pi 4 z 32- i 64-bitowym OSem


  Brak sprzętowego szyfrowania może wyjaśniać, dlaczego nie jest on szybszy, ale nie wyjaśnia, dlaczego jest o tyle wolniejszy w przypadku instrukcji 64-bitowych.

  Podczas testów zauważono również, że 64-bitowy kod ma większy rozmiar, co prowadzi do niepowodzenia testu z wykorzystaniem 7-zip, gdzie zabrakło pamięci (oom-killer) w Raspberry Pi 4 z 1 GB pamięci RAM, podczas gdy na tym samym sprzęcie może on działać dobrze podczas korzystania z 32-bitowego systemu operacyjnego.

  Wyniki porównania i jego interpretację pozostawmy czytelnikom.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2020/01/29/raspberry-pi-4-benchmarked-with-32-bit-and-64-bit-debian-os/

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9552 postów o ocenie 7618, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • Computer ControlsComputer Controls