Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

System antyzalaniowy FIBARO czy coś innego?

Miras_Ch 07 Feb 2020 13:47 1284 13
Optex
    Miras_Ch
    Level 7  
    Witam wszystkich.
    Poszukuję wstępnie bezprzewodowego systemu antyzalaniowego do domu.
    Patrząc po rynku tego typu urządzeń to większość tych systemów oprócz zamykania wody może realizować inne funkcje np. alarm i tzw funkcje inteligentnego domu. Coś takiego ma np. FIBARO.
    Ale może ktoś podpowie jak to by można było inaczej zrealizować, może taniej, może lepiej.
    Dom już praktycznie wykończony, więc nie koniecznie bym chciał ciągnąć okablowanie.
  • Optex
    weryfany
    Level 26  
    System antyzalaniowy do domu.....
    1. Czy masz "Fibaro", czy tylko chęć na czujnik zalania.
    Taniej i lepiej.... morze jest szerokie i głębokie.

2. Myślałeś o systemie alarmowym Satel Integra 64/128/256, dostępna ilość urządzeń jest ogromna a do tego możliwość dodania funkcji bezprzewodowej (ABAX) i czujników bezprzewodowych,
    nie wspominając że i rolety, bramy wjazdowe to drobnostka w tym systemie, dodajac ETHM-a i wpinając do sieci masz pełną kontrolę nad wszystkim z telefonu.
    Satel Integra to alarm ale zrealizować można większość pomysłów. Od kilku lat są już manipulatory (taki tablet nawet o rozmiarach 7". Konfiguracja dla doświadczonego technika to pestka.
  • Optex
    Miras_Ch
    Level 7  
    Fibaro określiłem, aby w miarę szybko określić o co mi chodzi.
    Oczywiście Integrę 64 Satela też biorę pod uwagę, jednak nie wiem czym się różnią poszczególne płyty (Integra 32,64,128) oraz co musiałoby wejść w ten zestaw.
    sosarek

Level 43  
    Różnią się ilością wejść, wyjść, zasilaczami...
    Co do Fibaro - nie zastąpi systemu alarmowego, poza tym wymagany zakup Home enter, pomijam kwestię cenową Flood detektorów, relay switchy itd.
    weryfany
    Level 26  
    Integra 14/32/64/128/256
    Jak kolega wspomniał ilość wejść i wyjść
    W centrali powiedzmy do domu to minimum Integra 32 (na pokładzie 8 wejść i rozszerzamy o kolejne 8 wejść/wyjść ekspanderami (dla jasności są ekspandery wejść i wyjść).

Czyli potrzebujesz powiedzmy 12 wejść (każdy czujnik ruchu zabiera jedną linię) aby zabezpieczyć dom tylko czujnikami ruchu, ale masz bramę wjazdową z napędem oraz garaż też z napędem (na piloty).
    Więc potrzebujesz wyjść w centrali aby sterowały bramą wjazdową i garażową.... a wspomnę że powiedzmy masz ochotę na rolety anty włamaniowe również sterowane zdalnie (przycisk/pilot).
    I możesz robić zależności np. jak uzbarajsz alarm to wszystkie rolety się zamykają. Możesz dodać zraszacze na posesji aby trawa systematycznie się podlewała w określonych godzinach (lub nawet tylko w tedy jak jest upał). Im więcej wejść/wyjść tym bardziej można wymyślać różne zależności. To tak jak programowanie tylko w większym wydaniu. Nawet oświetlenie domu zewnętrzne może być sterowane w ustalonych godzinach. Gniazda zasilające, różne włączniki. Myślę że tu nie ma granic no może jednak jest ilość wejść i wyjść.

Myślę że Satel integra 64 lub 128 troszkę na wyrost ale to inwestycja na lata a możliwości ... są wielkie.
    Podpowiem że jest jeszcze Integra 128 WRL ale poczytaj co i jak na stronie producenta SATEL
    Oczywiście Integra 32 ma 8 wejść/Integra 64 ma 16 wejść/ Integra 128 ma 16 wejść /Integra WRL ma 8 wejść (nie ma dialera który zazwyczaj wykorzystuje firma ochroniarska do powiadomień o zdarzeniach z systemu alarmowego), ale dalsze wejścia dodajesz przez ekspandery do ilości wejść jakie obsługuje wybrana centrala alarmowa.

Są też czujniki zalania po kablu bezprzewodowe, dymu, ruchu zewnętrzne i wewnętrzne, kontaktrony, stłuczenia, wibracji, piloty dwukierunkowej komunikacji, itp..... pisać i pisać można by było. Dlaczego Satel jest prosty dla użytkownika. I wsparcie mają bardzo dobre.

Oczywiście są też i inne firmy .... ale nie wypowiem się w tym kierunku.
    Miras_Ch
    Level 7  
    Widzę, że im więcej drążę temat, tym mniej wiem.
    Czyli pewnie muszę się zastanowić, czego oczekuję docelowo, co na "już" i wtedy będzie można ogarnąć jakie elementy systemu będą potrzebne.
    Tylko ie wiem jakie są ograniczenia.
    Bo np rolety ze sterowaniem elektrycznym są zaplanowane, jednak nic oprócz prądu do włącznika nie jest poprowadzone. Są prawdopodobnie elementy bezprzewodowe dopuszkowe ale puszki mam standardowej głębokości (chyba 6 cm) i nie wiem czy wejdą.
    I tak ze wszystkim.
    Chałupa w trakcie malowania, więc prowadzenie kabli odpada. Całość bezprzewodowa. Jedynie gdzie mogę trochę kabli położyć jak potrzeba to kotłownia.
    Erbit
    Level 41  
    Moim zdaniem tak jak Fibaro nie zastąpi systemu alarmowego tak system alarmowy nie zastąpi centrali SmartHome.

Ja zaczynałem od ogrzewania (to był dla mnie priorytet) a dziś (nie wiedząc skąd) zrobiło się 160 czujników i aktorów (używając nomenklatury Fibaro) i nie jest to koniec rozbudowy.

Wydaje mnie się, że należy ustalić potrzeby. Jeśli chcesz tylko "antyzalaniowy" to pewno i Integra wystarczy no ale wszystko zależne jest od tego "tylko" bo u mnie na "tylko" się nie skończyło.
    Marek J.
    Moderator of Property Security
    Może to cię zainteresuje...
    https://www.proxima.pl/download/system-przeciwzalaniowy-proxima-water/
    System stosowany (sprawdzony) i dość popularny u partnera Proximy w GB.
    Miras_Ch
    Level 7  
    Też ten system proximy widziałem w necie, ale nie wiem do kogo uderzyć w tym temacie. Brak też cen, dystrybutorów w mojej okolicy, opinii o tym.
    Marek J.
    Moderator of Property Security
    Na stronie Proximy masz ceny, instrukcje, filmy ... Zakupy możesz robić bezpośrednio u nich.
    https://www.proxima.pl/kategoria-produktu/zab...dynkow/prox_water/system-antyzalaniowy-sa_ld/
    Na forum masz też naszego specjalistę z firmy Proxima :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/uzytkownik2819753.html
    Miras_Ch
    Level 7  
    Faktycznie są ceny. A ja ślepy nie widziałem... wszystko się wyświetlało jak w "ofercie" a trzeba było jeszcze kliknąć. A ja czytając wcześniej o produkcie już nie klikałem.
    Ok. Dzięki.
    Skontaktuję się z człowiekiem. :)
    Miras_Ch
    Level 7  
    No, dobra....
    Załóżmy, że centrala to będzie INTEGRA 64 i do tego kontroler urządzeń bezprzewodowych ABAX2.
    Jak łączą się ze sobą te urządzenia? Po kablu, czy już bezprzewodowo?
    Dążę do tego, że skoro większość urządzeń chcę podpiąć bezprzewodowo, to czy potrzebna mi Integra 64, czy może wystarczy Integra 24 która jest ok 2x tańsza niż 64-ka.
    weryfany
    Level 26  
    Integra 24 na dzień dobry nie ma 8 wejść tylko 4 resztę rozbudować trzeba ekspanderami.
    ABAX2 to komunikacja bezprzewodowa z dedykowanymi urządzeniami

Mimo że wszystkie urządzenia są bezprzewodowe zajmują wejścia w centrali wirtualnie powiedzmy te 20 wejść z Integry 24 gdzie w 64 możesz rozbudować do ponad 50 (wejścia fizyczne w centrali pozostają lecz kiedyś dzwoniłem to mi raz wmawiali że i te fizyczne to nie problem więc w tej kwestii to ja już się nie wychylę bo nie miałem jeszcze aż takiej ilości urządzeń aby to sprawdzić praktycznie). Wsparcie techniczne jest bardzo pomocne choć już kilka razy i ja ich już zagoiłem ... lata praktyki i doświadczenia robią swoje.
    Dodam jeszcze że i wyjść jest w 24 mniej bo tylko 2 nisko-prądowe gdzie w Integrze 64 jest ich 12, natomiast w Integrze 32 jest ich 6,
    I jeszcze jedno co je różni to szyny klawiatur są jedne ale ekspanderów w 24 i 32 jest jedna a w 64 już 2 szyny. Kwestia ile przewidujesz urządzeń docelowo, mało tego wyjścia i wejścia mogą być wykorzystane wirtualnie, typu suma logiczna itp... to już jak inteligentny dom. (np. jak załączasz alarm to rolety się domykają i wyłącza się prąd, w nocy zapala się oświetlenie przy domu w określonych godzinach.... nocy by zbrakło żeby wyczerpać temat.
    Pozdrawiam