Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Thelia condens krzywa grzewcza - nie reaguje

jumper11 07 Feb 2020 20:24 5172 41
    jumper11
    Level 6  
    Witam,

Od pewnego czasu zaobserwowałem, że piec grzeje układ CO temp. maksymalną ustawioną przez serwisanta (53 stopnie) a nie wg. krzywej grzewczej.
    Piec Thelia Condens 18
    Sterownik MiGo
    Serwisant na infolinii doradził mi żebym wyłączył "przewidywanie" bo przez to sam sobie dobiera krzywą.
    No i po wyłączeniu i ustawieniu krzywej na 0,7 piec nadal grzeje temperaturą 53 stopnie. Nie wiem gdzie tkwi problem? Ktoś się spotkał z takim problemem?
    Mam instrukcję serwisową z kodami diagnostycznymi (załączam) i chciałem zmienić parametr d.43 (krzywa grzewcza) - ale po wejściu w ustawienia nie ma tam takiego parametru (brak numeru). Czy ktoś ustawiał ten parametr, czy występuje on pod innym parametrem?
    jumper11
    Level 6  
    Nie mam czujnika temperatury zewnętrznej (nie fizyczny), temperaturę zaczytuje z internetu, ale pokazuje w miarę rzeczywiście.
    jumper11
    Level 6  
    Nie, nic nie pisałem, że pogodówka zginęła z menu. Temperaturę zewnętrzną pobiera z internetu (sterownik MiGo)
    Więc ten trop trochę nie ten.
    zales.vip
    Level 29  
    Dostęp do tego parametru jest wyłącznie po podłączeniu czujnika zewnętrznego. Po podłączeniu JAKIEGOKOLWIEK regulatora do złącza eBus - regulacja następuje WYŁĄCZNIE z poziomu regulatora.
    jumper11
    Level 6  
    Tak też sobie potem pomyślałem, że jak jest coś podpięte do eBUs-a to wyłącza sterowanie z pieca - to ok.

Ale dlaczego piec grzeje mi max. ustawioną temperaturą przez instalatora (jest to temperatura przewidziana na najwyższe mrozy -15, -20), a nie żeby przy -5, lub +5 stopniach grzał tak samo, po to ma ustawioną krzywą, żeby się jej trzymał.
    Ustawiłem celowo wczoraj krzywą na 0,7 i przy -5 na zewnątrz (taką temperaturę też zaczytuje z internetu sterownik) powinien grzać temp.43-44 stopnie a nie o 10 wyższą.
    Gdzie jest coś nie tak, że piec się tak zachowuje? Mogę mu w ustawieniach zmienić tą max.temperaturę, ale tu nie o to chodzi (po coś ma tą krzywą).
    ls_77
    Level 35  
    Regulator MiGo - jest tzw. "internetowym regulatorem pogodowym", który nie ma fizycznego czujnika temp. zewnętrznej - dane meteorologiczne pobiera z internetu i na ich podstawie reaguje na temp. zewnętrzną.
    nie wiem jak długo masz ten regulator bo on na początku ~2 tyg. zbiera dane statystyczne i próbuje sam ustawić krzywą grzewczą - tzw. adaptacja. Można to wyłączyć w aplikacji i ustawić k.g. ręcznie.

Czasami regulator Mi Go czy bliźniaczy Vaillant eRelax zgubi połączenie przez E-Bus lub przy braku połączenia internetowego przechodzi w tryb "komfortu" i kocioł grzeje z max temperaturą. Spróbuj wyłączyć i włączyć oba urządzenia razem - wyciągnij wtyczki zasilające razem i razem włóż do gniazdka - taki "miękki resert".
    jumper11
    Level 6  
    To jest 1 sezon grzewczy, piec jest od wakacji. Na jesień wszystko działało wg. krzywej, czyli nie grzał więcej jak było stopni na polu vs krzywa.
    W aplikacji mam tryb ustawiony "zaawansowany" jest do wyboru jeszcze "histereza" - tak mam już któryś miesiąc.
    Quote:
    Można to wyłączyć w aplikacji i ustawić k.g. ręcznie.
    a jak to można zrobić? Bo nie widzę w aplikacji za dużo opcji.
    Teoretycznie połączenie internetowe ma, bo się z nim łączę przez aplikację (temperaturę zewnętrzną zaczytuje, jak zmienię mu temp. ręcznie to reaguje, tylko na tą krzywą nie reaguje)
    Co do "miękkiego resetu" to zrobię i sprawdzę co się będzie działo.
    ls_77
    Level 35  
    Już nie pamiętam dokładnie gdzie się to ustawia ale na pewno w aplikacji jest taka opcja - jakieś "parametry" czy "ustawienia"
    jumper11
    Level 6  
    "soft reset" zrobiony.
    Pokazuje temp. zewnętrzną -1,5 a piec dalej pracuje z temp.52 stopnie (zaczął od 43 i stopniowo podnosi do 52-53 stopni)
    Przesyłam screeny z apki z możliwymi ustawieniami, apka jest prosta i nie ma za dużo opcji, dlatego też uważam, że nie ma tam nic takiego do ustawienia. Thelia condens krzywa grzewcza - nie reaguje Thelia condens krzywa grzewcza - nie reaguje
    ls_77
    Level 35  
    Pod polem z wyborem krzywej grzewczej masz "Resetuj krzywą ogrzewania (Używaj wyboru automatycznego)" jak klikniesz to tam nie ma innego wyboru - ręcznego?
    Bo jak masz ustawione "Resetuj krzywą ogrzewania" to on sobie co chwile ją zmienia.
    jumper11
    Level 6  
    Resetuj krzywą grzewczą to jest "button" nie wybór stały. Jak się to kliknie to tak jak pisze "resetuje krzywą grzewczą do wartości domyślnych".
    Nie ma tam innych ustawień.
    Czy ma ktoś doświadczenie z tym sterownikiem MiGo?
    ls_77
    Level 35  
    Sam nie mam tego sterownika, ale klientowi ustawiałem w bliźniaczym Vaillancie eRelax. Już dokładnie nie pamiętam - może tak jak mówisz button służy do resetowania krzywej grzewczej.

A próbowałeś wyłączać kocioł razem z regulatorem? Spróbuj też zostawić włączony regulator i wyłącz sam kocioł a potem włącz.

Wygląda tak jak by nie komunikował się po EBusie
    jumper11
    Level 6  
    Wyłączałem go już kilkukrotnie. Muszę dopytać się na infolinii, bo mam podejrzenie, że jak mam wybrany algorytm ogrzewania "zaawansowany" to on sobie sam modeluje krzywą wg. jego upodobania, ale po co wtedy mam do wyboru poniżej "krzywą grzewczą"? I jak on ma kondensować i działać ekonomicznie jak przy podniesieniu temperatury o 0,5 stopnia grzeje z max. ustawioną mocą, a nie korzysta z krzywej i temperatury zewnętrznej.
    Zat80
    Level 6  
    Witam. Doszedłeś ostatecznie do tego? Tzn. Rozwiązałeś ten problem? Ja mam taki sam problem z regulatorem migo. Gdy spadnie mi temperatura na regulatorze o pół stopnia to piec dogrzewa pomieszczenia maksymalna temp. Powyżej 70 stopni. Krzywa jest 0,4 a temp. zewn powyżej 10 stopni.
    jumper11
    Level 6  
    Cześć,
    Jaki masz ustawiony algorytm ogrzewania?
    zaawansowany czy histereza?
    Zat80
    Level 6  
    Histereza mam 0

Dodano po 2 [minuty]:

Tak właśnie mam nastawione na histereze 0,1 bo mniej się nie da ustawić.
    jumper11
    Level 6  
    Tak dla pewności.
    Jest opcja "Algorytm ogrzewania" i tam można ustawić "zaawansowany" i "histereza". Jaki masz ustawiony?
    jumper11
    Level 6  
    To dziwne.
    Mnie powiedzieli na pomocy technicznej, że jak jest ustawiona histereza to ma działać wg niej (ale nie wierzę, bo mnie też przestało to działać po jakiś 2 miesiącach), a jak ustawimy zaawansowane, to sam dostosowuje temperaturę grzania (co teraz przy +10 grzeje na maksa - dalej głupi).
    Kazali mi wyłączyć przełącznik "przewidywanie".
    Ja poradziłem sobie z tym tak, że na piecu zmieniłem max. temperaturę grzania na 48 stopni i taką i grzeje :) (masz instrukcję on niego?)
    Ale tak nie powinno być, bo po coś ma tą histerezę.
    Jak dla mnie to jest dziadostwo to migo, bardzo mało możliwości regulacji, ale jedynie z dostępem do internetu. Gdybym wiedział to bym wybrał normalny stacjonarny.
    Już przestałem na to patrzeć, tylko jak przechodzę koło pieca i widzę, że grzeje na 48 stopni, to myślę że jak bym nie zmienił ustawień ręcznie to by grzał 70 stopni :) Pewnie by szybciej nagrzał, ale piec kondensacyjny z tego co wszyscy mówią ma nie działać z max temperaturą. To jest jakiś nie wypał i sami nie wiedzą jak to ustawić.

A instalator Ci nic nie pomoże?
    Zat80
    Level 6  
    Witam dokładnie tak jak piszesz. Ja raczej wezwę serwis bo wszystko mam na gwarancji. Jak będę znał odpowiedz to napisze. A jak zmienić w ustawieniach żeby Max grzało np. 45 stopni?
    jumper11
    Level 6  
    Naciskasz "mode" na 7 sekund -> wyskakuje 00
    + lub - ustawiasz 96 (instalator) lub 35(serwis) -> naciskasz mode
    Wybierasz kod d.71 - i tam ustawiasz max. temperaturę grzania

Jak ściągniesz serwis to napisz co Ci powiedzą na to, bo jestem bardzo ciekawy.
    Ja też mam jeszcze na gwarancji wszystko, bo dopiero ma rok i kilka miesięcy.
    Zat80
    Level 6  
    Witam. Najprawdopodobniej jutro będzie u mnie serwis to wszystkiego się dowiem. To napisze jutro co i jak.
    pepe176
    Level 6  
    Witam Panowie, z ciekawością przeczytałem prowadzony przez was wątek. Niestety mam podobne doswiadczenia z Thelią i Migo. Co prawda krótsze bo od poczatku tego października ale równie niepokojące. Mam wrażenie że kocioł żyje własnym życiem absolutnie nie korzystając z tych wspaniałych danych dostarczanych przez internet (pogodówka) czy ustawienia zaawansowane aplikacji. Działa na wysokich temperaturach, jak dla mnie za wysokich, nie takich oczekiwałem od kondensacyjnego pieca. Jedynie co działa to tylko osiaganie temp ustawionej na termostacie. Generalnie grzejniki eksplodują gorącem i zaraz gasną. Co do aplikacji, okazało się że była ustawiona krzywa na 2, po kontakcie z serwisem zmieniłem na 1,2 ale wielkich róznić nie ma.
    Moja aplikacja wyglada ciut inaczej bo pod Algorytmem ogrzewania mam tylko próg histerazy ustawiony na 0,1C i zadnej innej regulacji. Mam włączone przewidywanie (wyłączyć???).
    Proszę dajcie znać czy doszliście do jakiś nowych rozwiązań czy wniosków. Będę wdzięczny za każdą informację czy radę.
    Pozdrawiam Thelia condens krzywa grzewcza - nie reaguje
    Zat80
    Level 6  
    Witam. Najprawdopodobniej w sobotę będzie u mnie serwis do migo. Gościu z serwisu mi mówił ze tak nie powinno chodzić i ze wymieni mi ten regulator migo. Podobno tak czasem się działo i regulatory były uszkodzone .Zobaczymy co się okaże. A żeby mi tak bardzo piec nie grzał to w ustawieniach serwisanta ograniczyłem temperaturę ze maksymalnie mi grzeje 43 stopnie. Trochę dłużej się nagrzewa ale dla mnie Ok. Ja histereze mam tak ty a przewidywanie wyłączyłem a krzywa grzewcza mam 0,4. Ale ta krzywa to nic mi nie zmieniała choć tak mała. W sobotę jak mi coś faktycznie naprawia to napisze co i jak. Pozdrawiam i napisz czy ci to coś pomogło
    pepe176
    Level 6  
    Zat80 wrote:
    Witam. Najprawdopodobniej w sobotę będzie u mnie serwis do migo. Gościu z serwisu mi mówił ze tak nie powinno chodzić i ze wymieni mi ten regulator migo. Podobno tak czasem się działo i regulatory były uszkodzone .Zobaczymy co się okaże. A żeby mi tak bardzo piec nie grzał to w ustawieniach serwisanta ograniczyłem temperaturę ze maksymalnie mi grzeje 43 stopnie. Trochę dłużej się nagrzewa ale dla mnie Ok. Ja histereze mam tak ty a przewidywanie wyłączyłem a krzywa grzewcza mam 0,4. Ale ta krzywa to nic mi nie zmieniała choć tak mała. W sobotę jak mi coś faktycznie naprawia to napisze co i jak. Pozdrawiam i napisz czy ci to coś pomogło

Dziękuje za szybki odzew. Będę wdzięczny jak podzielisz się ze mną informacjami po wizycie serwisanta, oby nasze problemy się wyjaśniły może to tylko kwestia ustawień albo wadliwe działanie regulatora. Ty faktycznie masz krzywą ustawiona na bardzo niską jak do podłogówki. Ja nie mam podłogówki, pytanie czy tak niska krzywa przy grzejnikach dała by radę przy dużych mrozach.? Proszę daj znać jak się coś okaże, Jako ze u mnie to świeży temat zacznę od eksperymentów z ustawieniami jak nic to nie da, zaproszę serwis. Pozdrawiam
    jumper11
    Level 6  
    Witam,
    pepe176 na czym masz odpaloną tą aplikację, że u Ciebie inaczej wygląda?

Czy u kogoś był już serwisant i coś zrobił? wymienił urządzenie?
    pepe176
    Level 6  
    jumper11 wrote:
    Witam,
    pepe176 na czym masz odpaloną tą aplikację, że u Ciebie inaczej wygląda?

Czy u kogoś był już serwisant i coś zrobił? wymienił urządzenie?

Aplikacje mam na Androidzie i na Ipadzie. Tak jak pisałem u mnie to swieża sprawa bo piec mam od początku pażdziernika. Z serwisem kontaktowałem się raz po tym jak buchające żarem grzejniki nie dawały mi spokoju wtedy okazało się że krzywą mam ustawioną na 2 więc bardzo dużą. Kazał przestawić na 1,2 (dom z grzejnikami 150m ocieplony) Co ciekawe gdy wciskam na aplikacji "resetuj krz.ogrz." czyli używania wyboru automatycznego ustawia się na 2 i koniec , grzejniki buchają gorącem więc gdzie jest ta automatyka wyboru??? Wczoraj znów małe wydarzenie pierwszy raz nie było gorącej wody rano, ustwione mam grzanie wody od 6. Dziś znowu patrzę o piec właczył się na grzanie wody 6 ale tylko na chwilę z maleńką mocą po czym znów się włączył aby dogrzeć, zupełnie inaczej niż do tej pory tzn jedno porządne grzenie i tyle. Te dane czytam z wykresów z aplikacji , pytanie czy one są coś warte???? !!!! Pomału przestaje mi się to podobać:(
    Jumper11 a ty jak rozwiązałeś swoje problemy o które opisywałeś na początku tego tematu?