Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w mieszkaniu

07 Lut 2020 20:57 339 17
  • Poziom 9  
    Witam Was!
    Chcę zamontować płytę indukcyjna w mieszkaniu w bloku. Wiem, że były już setki tematów o tym, ale mój jest trochę inny. Mianowicie chcę puścić osobny obwód, około pół metrowy sznit, wykuty w ścianie w górę od skrzynki w której mam bezpieczniki. Następnie na tej wysokości znajduje się rura, którą idzie gaz ziemny do kuchni i nad nią chcę poprowadzić przewód elektryczny w korytku. Nie będzie go widać i tu moje pytanie, czy kominiarz który chodzi co roku, sprawdzając przyrządem szczelność itp. nie będzie miał obiekcji, że nad rurą z gazem idzie przewód w korytku. Nadmienię, że wentylację już mam nie za bardzo po jego myśli, więc nie chcę przeginać. Odpada też kucie w ścianach na całej długości żeby schować przewód.

Drugą sprawą jest umowa z Tauronem, według kórej przydział mocy na mieszkanie to 1 faza 6kW, zabezpieczenie przedlicznikowe 32A. Chcę ten dodatkowy obwód na indukcję zrobić na bezpieczniku 20 A, więc w jakiej on ma być charakterystyce? I powiedzcie mi czy róźnicówka Siemens, która jest zamontowana, 40A 30mA może zostać ?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    jaco1133 napisał:
    chcę zamontować płytę indukcyjna w mieszkaniu

Jaka jest jej moc ? I czy przy jednej fazie ma to sens ?
    jaco1133 napisał:
    czy róźnicówka siemens która jest zamontowana 40A 30mA może zostać ?

Ona raczej nie ma wpływu na działanie płyty (jak i odwrotnie)
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 42  
    jaco1133 napisał:
    ...czy róźnicówka siemens która jest zamontowana 40A 30mA może zostać ?
    Czy płyta będzie zasilana za pomocą gniazda i wtyczki?
    Nie.
    Więc wyłącznik RCD nie jest w tym obwodzie wymagany.
    A jeśli 20A to przekrój 4mm² a charakterystyka oczywiście B.
  • Poziom 9  
    kokapetyl napisał:
    jaco1133 napisał:
    chcę zamontować płytę indukcyjna w mieszkaniu

Jaka jest jej moc ? I czy przy jednej fazie ma to sens ?
    jaco1133 napisał:
    czy róźnicówka siemens która jest zamontowana 40A 30mA może zostać ?

Ona raczej nie ma wpływu na działanie płyty (jak i odwrotnie)

Chcę płytę z ograniczeniem mocy czyli żeby można do ok 4kW ograniczyć
  • Poziom 43  
    jaco1133 napisał:

chcę płytę z ograniczeniem mocy czyli żeby można do ok 4kW ograniczyć

A co z resztą odbiorników ? Jak będziesz gotował, to wszystko inne będzie wyłączone ?
    Czy nie ma możliwości przejścia na zasilanie trójfazowe ?
  • Poziom 9  
    kkas12 napisał:
    jaco1133 napisał:
    ...czy róźnicówka siemens która jest zamontowana 40A 30mA może zostać ?
    Czy płyta będzie zasilana za pomocą gniazda i wtyczki?
    Nie.
    Więc wyłącznik RCD nie jest w tym obwodzie wymagany.
    A jeśli 20A to przekrój 4mm2 a charakterystyka oczywiście B.

kkas12 ale prąd będzie szedł przez to co jest do tej pory i nie zamierzam nic zmieniać i stąd moje pytanie czy to co jest da radę ?

Dodano po 3 [minuty]:

kokapetyl napisał:
    jaco1133 napisał:

chcę płytę z ograniczeniem mocy czyli żeby można do ok 4kW ograniczyć

A co z resztą odbiorników ? Jak będziesz gotował, to wszystko inne będzie wyłączone ?
    Czy nie ma możliwości przejścia na zasilanie trójfazowe ?

Niestety nie ma takiej możliwości, dla tego chcę płyte która maks weźmie 4kW a reszta zostaje na inne odbiorniki, myślę przy zabezpieczeniu przedlicznikowym 32A mogę trochę ponad deklarowane 6kW pociągnąć
  • Poziom 42  
    jaco1133 napisał:
    ...ale prąd będzie szedł przez to co jest do tej pory i nie zamierzam nic zmieniać...
    Dlaczego nie zamierzasz postępować zgodnie ze standardami i logiką? Upór bez zastanowienia jest tylko uporem.
  • Poziom 9  
    kkas12 napisał:
    jaco1133 napisał:
    ...ale prąd będzie szedł przez to co jest do tej pory i nie zamierzam nic zmieniać...
    Dlaczego nie zamierzasz postępować zgodnie ze standardami i logiką? Upór bez zastanowienia jest tylko uporem.

kkas12 chcę poprowadzić wspomniany przewód o grubości 3x4mm² ?
  • Poziom 42  
    Łaski nie robisz skoro zabezpieczenie obwodu ma mieć wartość 20A.
    A wyłącznik różnicowoprądowy jest wymagany we wszystkich obwodach gniazdowych oraz we wszystkich obwodach zasilających odbiorniki w łazience.
    To wszystko.
  • Poziom 9  
    kokapetyl napisał:
    jaco1133 napisał:
    nie będzie miał obiekcji że nad rurą z gazem idzie przewód w korytku.

Tak na szybkiego coś znalazłem. https://pomiarywelektryce.pl/instalacje-elekt...ryczna-a-instalacja-gazowa-w-budynku-332.html
    Z tą mocą umknęło mi, że masz przydział 6 kW

kokapetyl dzięki bo to już coś daje do myślenia

Dodano po 7 [minuty]:

kkas12 napisał:
    Łaski nie robisz skoro zabezpieczenie obwodu ma mieć wartość 20A.
    A wyłącznik różnicowoprądowy jest wymagany we wszystkich obwodach gniazdowych oraz we wszystkich obwodach zasilających odbiorniki w łazience.
    To wszystko.

kkas12 rozumiem jak by się uprzeć to mogę pociągnąć ponad 32A bo sam obwód indukcji 20A + reszta która była do tej pory = w skrajnym przypadku przeciążenie
  • Poziom 39  
    jaco1133 napisał:
    Drugą sprawą jest umowa z Tauronem, według kórej przydział mocy na mieszkanie to 1 faza 6kW, zabezpieczenie przedlicznikowe 32A.
    Tyle daje na jedną fazę Tauron w bloku w Krakowie ?
    Ma kolega zasilanie od licznika o odpowiednim przekroju ?
    jaco1133 napisał:
    Chcę ten dodatkowy obwód na indukcję zrobić na bezpieczniku 20 A, więc w jakiej on ma być charakterystyce?
    B20.
    jaco1133 napisał:
    I powiedzcie mi czy róźnicówka Siemens, która jest zamontowana, 40A 30mA może zostać ?

Płyta indukcyjna nie nie wymaga zasilania przez RCD.
    jaco1133 napisał:
    Nie będzie go widać i tu moje pytanie, czy kominiarz który chodzi co roku, sprawdzając przyrządem szczelność itp. nie będzie miał obiekcji, że nad rurą z gazem
    Niech kolega odróżnia gazownika od kominiarza.
    Kominiarz to czarny uniform.
    Gazownik szczelności rur nie sprawdza.
    Sprawdza szczelność podłączenia kuchni,także czy z kuchni gaz się nie ulatnia.
  • Moderator Energetycy
    CYRUS2 napisał:
    Sprawdza, sprawdza. Od licznika gazu (i jego podłączenia) poprzez rury, (jeżeli są skręcane) aż do kuchni gazowej i gazowego ogrzewacza wody.
  • Moderator
    elpapiotr napisał:
    CYRUS2 napisał:
    Sprawdza, sprawdza. Od licznika gazu (i jego podłączenia) poprzez rury, (jeżeli są skręcane) aż do kuchni gazowej i gazowego ogrzewacza wody.

Sprawdza rodzaj połączeń (i ich jakość), jak najbardziej. Przynajmniej u mnie tak robił.
  • Poziom 9  
    CYRUS2
    blok w którym to zamierzam zrobić to nie Kraków a miasteczko w okolicach Krakowa, o przydziale i zabezpieczeniu przeczytałem w umowie z Tauronem i mam nadzieję że pokrywa się to z rzeczywistością.

nie wiem jaki jest przekrój przewodów zasilania od licznika ale są wyraźnie grubsze od reszty zerknijcie na zdjęcia

Płyta indukcyjna nie nie wymaga zasilania przez RCD.

ale jak ją podłącze przez RCD to nie będzie problemu? chcę dołożyć bezpiecznik i zrobić mostek tak jak jest na zdjęciu

u mnie co roku chodzi kominiarz i robi obowiązkowy przegląd tzn. sprawdza wentylację i szczelność rury (dokładnie to w miejscach spawów) którą idzie gaz oraz piecyka i kuchenki
  • Poziom 9  
    odnośnie mojego pytania o przewód który będzie szedł przy rurze gazowej to mam informację od wiarygodnej osoby że nie ma problemu w przypadku instalacji spawanej (a taka jest u mnie w miejscu gdzie ma iść przewód) jeżeli instalacja była by skręcana to musi być zachowana odległość 10 cm
  • Moderator
    jaco1133 napisał:
    odnośnie mojego pytania o przewód który będzie szedł przy rurze gazowej to mam informację od wiarygodnej osoby
    Wiarygodne informacje znajdziesz poniżej. Zaczynaj od Rozdział 7 Instalacja gazowa na paliwa gazowe, a w nim

§ 164. 1. Przewodów instalacji gazowych nie należy prowadzić przez pomieszczenia mieszkalne oraz pomieszczenia, których sposób użytkowania może spowodować naruszenie stanu technicznego instalacji lub wpływać na parametry eksploatacyjne gazu.
    2. Zabrania się prowadzenia przez pomieszczenia mieszkalne przewodów instalacji gazowej z zastosowaniem połączeń gwintowanych, a także z zastosowaniem innych sposobów łączenia rur, jeżeli mogą one stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców.
    3. Przewody instalacji gazowej, w stosunku do przewodów innych instalacji stanowiących wyposażenie budynku (ogrzewczej wodociągowej, kanalizacyjnej, elektrycznej, piorunochronnej itp.), należy lokalizować w sposób zapewniający bezpieczeństwo ich użytkowania. Odległość między przewodami instalacji gazowej a innymi przewodami powinna umożliwiać wykonywanie prac konserwacyjnych.
    4. Poziome odcinki instalacji gazowych powinny być usytuowane w odległości co najmniej 0,1 m powyżej innych przewodów instalacyjnych, natomiast jeżeli gęstość gazu jest większa od gęstości powietrza – poniżej przewodów elektrycznych i urządzeń iskrzących.
    5. Przewody instalacji gazowej krzyżujące się z innymi przewodami instalacyjnymi powinny być od nich oddalone co najmniej o 0,02 m.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Tekst jednolity Dz.U. 2019 poz. 1065