Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie silniki do rolet zewnętrznych pozwalają na odczyt położenia rolety?

07 Lut 2020 23:57 177 2
  • Poziom 16  
    Wybieram model napędu do rolet zewnętrznych. Szukam rozwiązania które umożliwi dwukierunkową komunikację z silnikiem rolety tak, żeby dało się ustawiać położenia pośrednie, poza całkowitym otwarciem i zamknięciem. (W zasadzie wymaganie spełniła by jednostronna komunikacja polegająca na wydaniu komunikatu "ustaw roletę na [0-100%]".) Znalazłem tylko jeden model od Somfy: ILT 2. Do tego do każdego silnika musiałby być dołączony moduł na KNX/LON/RS485. Zakładając że jest dostępna dokumentacja do komunikacji po którymś z tych protokołów cena jest bardzo wysoka.

Od kilku lat z powodzeniem steruję dwoma przekaźnikami pojedynczą roletą z RaspberryPI "symulując" działanie zwykłych łączników roletowych. Mam zmierzone czasy podnoszenia, opuszczania i zadaję w interfejsie położenie od 0-100% ze skokiem co 1%. W starym domu roleta jest tylko jedna więc dokładność otwarcia w położeniu pośrednim nie ma dużego znaczenia. W nowym budynku będą na jednym oknie 3 rolety różnej wielkości obok siebie. Obawiam się, że bez odczytu położenia sterowanie "czasowe" spowoduje, że rolety w położeniach pośrednich wylądują na różnych wysokościach.

Czy ktoś może rozwiązywał podobne zagadnienie?
    Jaki producent w jakiej serii produktu umożliwia odczyt położenia lub precyzyjne zadanie położenia?

Chcę zachować taką samą funkcjonalność: jednym suwakiem zadaję położenie co 1%, na drugim jest bieżąca pozycja odświeżana co 1s. Przyciski pełnego otwarcia, zamknięcia i stop.
    Jakie silniki do rolet zewnętrznych pozwalają na odczyt położenia rolety?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    Pewnie słyszałeś o Z-Wave? Silniki do rolet firmy Mobilus z serii MOB.IQ oferują takie rozwiązanie. Jest możliwe procentowe określenie położenia każdej rolety. Są tam dostępne również moduły Z-Wave do "zwykłych" silników oraz innych urządzeń domowych.
    https://mobilus.pl/produkty-mob-iq/