Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electromagnetic fields (EMF)

Jolaos 08 Lut 2020 00:22 1428 52
    Jolaos
    Poziom 15  
    Dzień dobry
    chcę założyć temat o ochronie domu / sypialni / przed szkodliwymi polami elektromagnetycznymi z angielska EMF.
    Jest już parę stron internetowych i kilka filmów na YT o tym mówiących lecz tutaj jest miejsce szczególne by poddać ten temat szerszej dyskusji.
    Ta ważna rzecz dotyczy mnie osobiście i pewnych specyficznych problemów zdrowotnych.
    Zacząłem szukać i wujek G zaprowadził mnie tu na ten kanał

poniżej jeden z wielu filmów

https://www.youtube.com/redirect?q=https%3A%2...jY4MjU5&event=video_description&v=Y3Na6pJy4ww

https://www.youtube.com/watch?v=C9ntVC4hicw

https://www.youtube.com/watch?v=S_DCtMkLgMQ

Jestem zdania że należy się chronić a jak już nam zafundują 5G to bez znajomości tematu jak się zabezpieczyć będziemy w czarnej d...pie.

Są już mierniki do wykrywania natężenia tych pól , Niemcy produkują farby tłumiące promieniowanie , folie na szyby. W Pl do kupienia

https://www.stardustcolors.pl/efekt-rdzy/1061-farba-ecran-hz-przeciwko-falom-.html

Proszę o wypowiedzi osób które mają jakieś doświadczenia które pozwolą samodzielnie zabezpieczyć swoją sypialnię.

Do moderatora

Nie znalazłem odpowiedniego miejsca dla tego rodzaju zagadnienia więc zacząłem tutaj.
    Ale proszę pomyśleć - może nowy dział o BHP w pracy z tym i ochronie przed zgubnym działaniem nadajników BTS , routerów, telefonów komórkowych itp.
  • AM TechnologiesAM Technologies
    sq9fmc
    Poziom 26  
    Czy planujesz dobór sprzętów do domu pod kątem braku generowanego smogu EM?
    Czy wiesz, że spora ilość sprzętu oświetleniowego generuje mnóstwo tego z kiepskiej jakości zasilaczy?
    Byle oświetlenie Led, ładowarka telefonu czy laptopa to wysokie prawdopodobieństwo zbudowania klatki Faradaya ze źródłem w środku.
    Nie każde źródło smogu ma antenę.
    Jolaos
    Poziom 15  
    sq9fmc napisał:
    Czy planujesz dobór sprzętów do domu pod kątem braku generowanego smogu EM?
    Czy wiesz, że spora ilość sprzętu oświetleniowego generuje mnóstwo tego z kiepskiej jakości zasilaczy?
    Byle oświetlenie Led, ładowarka telefonu czy laptopa to wysokie prawdopodobieństwo zbudowania klatki Faradaya ze źródłem w środku.

Tak jest - o tym wiem ale chodzi przede wszystkim o sypialnię - tam można zastosować żarówki tradycyjne - są jeszcze w sprzedaży i myślę że nadal będą dopóki będą nabywcy. Tam nie ma miejsca na ładowarki , laptopy czy telewizory.
    Widziałem różne sypialnie - z racji pracy - a jestem instalatorem - więc wygodnickim się wydaje że w miejscach gdzie powinni się co noc zregenerować fajnie będzie mieć telewizor , wi fi , projektory i inne wynalazki.
    To ich sprawa ale - jak myslę - choćby po przeczytaniu tego wątku część ludzi przemyśli i zmodyfikuje swoje podejście do życia. A jak nie to czeka ich "nagroda"
    Na tym kanale jest zgromadzona wiedza co do szkodliwości wszystkich w/w czynników.

https://www.youtube.com/channel/UCp0ALbWvFZuJbYU_h5nCo7A/videos

W moim miejscu zamieszkania ok 100 metrów jest dwa maszty na wysokich budynkach , nadajniki wodomierzy , ciepłomierzy i kto wie co jeszcze. Sąsiedzi też mają swoje routery i sieją wokół ale z sąsiadami można pogadać i uzmysłowić im jak jest naprawdę i będą wyłączali na noc te "źródła smierci".

Dzięki za wypowiedź - fajnie że temat się rozwija.
    sq9fmc
    Poziom 26  
    Pole elektryczne wyeliminować możesz nawet zwykłą folią aluminiową natomiast pole magnetyczne to już trudna sprawa.
    Farba zadziała właśnie jak ta folia.
    Ciekaw jestem jaki masz pomysł na eliminację składowej magnetycznej z przestrzeni mieszkania?
    Jolaos
    Poziom 15  
    sq9fmc napisał:
    Ciekaw jestem jaki masz pomysł na eliminację składowej magnetycznej z przestrzeni mieszkania?

Oto jest pytanie ....
    Właściwie tp powinienem Ci podziękować za zwrócenie uwagi na ten ważny czynnik. Bo on mi umknął :(
    Założyłem temat by nieznane mi rzeczy wyjaśnić ale nie mówię że wiem wszystko. W ogóle jest mało informacji bo temat jest w PL przemilczany.
    Syb który był w Niemczech kilka lat mówi że tam normalnie funkcjonują firmy na poważnie zajmujące się zagadnieniami ochrony przed nadmiernym promieniowaniem EMF.
    Ale podziel sie kolego wiedzą która masz na temat eliminacji składowej magnetycznej z pokoju sypialni.

Około 15 lat temu zaczęła się moja fascynacja radiestezją - które trwa do dziś. Uczestniczyłem w kursach I i II stopnia .
    Ale wtedy była mowa o strefach zadrażnień geopatycznych , żył wodnych , siatki szwajcarskiej i innych. Kto tam słyszał o takich smogach elektro jak dziś. Stawiało się odpromiennik , sprawdzało wahadłem , ew korygowało.
    A teraz od początku walka z tymi "wiatrakami "

pozdrawiam cieplutko
    Aleksander_01
    Poziom 41  
    Temat fajny i ciekawy, dotyczący każdego. Tylko tak mi się wydaje że gdyby ludzie musieli wybrać między czystością powietrza (w tym brak EMF) a takim syfem jaki jest to i tak wybrali by ten syf. Nikt tak łatwo z postępu nie zrezygnuje, żyjemy dużo wygodniej i dużo lepiej niż poprzednie pokolenie i niestety godzimy się na to w imię lepszego i wygodniejszego życia.
    Wyobraź sobie świat bez radia ,TV, mobilnej telefonii, internetu. A co z medycyną, brak RTG, rezonansów magnetycznych, tomografii komputerowej i wiele wiele innych rzeczy które ratują życie, a pojawiły się nie jako uboczne postępu technologicznego.
    Zawsze na świecie będą jakieś najbiedniejsze kraje (dziś w Afryce) gdzie EMF jest znikomy, pogoda lepsza niż w Polsce i siła nabywcza złotego o wiele wiele większa. Tam za 2000 zł żyłbyś jak jakiś Pan i co najważniejsze bez EMF.
    Może to jest jakieś rozwiązanie.
    Jolaos
    Poziom 15  
    :) :)
    Nie , nie o to chodzi ...
    Dostrzegam aluzję ale normalka.
    Nikt nie sugeruje ucieczki od dzisiejszej technologii.

Chodzi o maxymalne wytłumienie tegoż w sypialni gdzie człowieki godzinami leżą w tej samej pozycji , nieomal bez ruchu i własnie wtedy ekspozycja jest największa.

Ale też oczywiście nie odwodzę kolegi od pomysłu wyjazdu np. do Mozambiku :)
    Aleksander_01
    Poziom 41  
    Z tym Mozambikiem czy innym krajem Afryki to wcale nie takie śmieszne. Tam polski emeryt z niską u nas emeryturą byłby Panem tego świata.
    Moja żona pracuje przy jodzie radioaktywnym w pomieszczeniu gdzie ściany wyłożone są ołowiem 15 cm grubości, ale drzwi są już normalne. Ale nawet przez ten ołów EMF przechodzi. Wydaje mi się że musiałbyś ponieść bardzo duże nakłady a zniwelowanie EMF byłoby niewielkie.
    BOOM i ZONK
    Poziom 20  
    Paradoksalnie... powieś na wszystkich ścianach telewizory LCD, tak jeden obok drogiego, żeby pokryły całą powierzchnie ale nie podłączone do sieci. Za matryca i podświetlaniem jest przecież solidny kawał blachy ;)
  • AM TechnologiesAM Technologies
    Jolaos
    Poziom 15  
    Nie jest to prawdą bo niemieckie farby dostępne tutaj

https://emfbusters.pl/pl/c/Farby-do-wnetrz-i-elewacji/122

wytłumiają to wartości znikomych , akceptowalnych. Koszt niemały ale gdy popatrzysz na rakowców jakie męki , stresy i walka codzienna o przeżycie następnego dnia , oddaliby wszystkie pieniądze by cofnąć to co ich spotkało.
    A ile kasy na leki ... znam wielu takich , 400 - 500 zł miesięcznie.
    Więc jak kolego czyta ten wątek to nie jest przypadek. W ogóle nie ma przypadków.

O skuteczności tych farb mówi koleś you tuber i ja mu wierzę.

https://www.youtube.com/watch?v=9SaV_q8uMCo

Zresztą podano mi w innym miejscu skład takich farb i koszt tegoż wyjdzie 1/3 niemieckich farb.
    Ale pewność będę miał po testach bo miernik już mam.

A mam taką determinację w tym bo zona mojego syna dwoje dzieci już poroniła i choć teoretycznie może być kilka powodów to trzeba zacząć od podstaw. A podstawa to "czysta" sypialni.

https://www.youtube.com/watch?v=TB9gNd0feRo
    Marcin125
    Poziom 18  
    Aleksander_01 napisał:
    Ale nawet przez ten ołów EMF przechodzi.
    Przechodzą? czy może odbijają się od ścian i przechodzą przez normalne drzwi albo okno?

Postęp (nie oznacza że jest tak strasznie)
    Kiedyś były TV, monitory kineskopowe ( - promieniowanie X)
    Wchodzą światłowody, które mogą zastąpić praktycznie wszystko.
    Żarówki LED. Tylko o ile kiedyś żarówkę 100W się wyłączało jak była zbędna za to LEDy świecą na okrągło (taka oszczędność)
    Sprzęt medyczny jest używany w ściśle określonych warunkach - sprawa pomijalna. (ale i tak są o wiele mniejsze dawki promieni X w TK niż kiedyś, nie wspominając o rezonansie magnetycznym.)
    Aleksander_01
    Poziom 41  
    Marcin125 napisał:
    Aleksander_01 napisał:
    Ale nawet przez ten ołów EMF przechodzi.
    Przechodzą? czy może odbijają się od ścian i przechodzą przez normalne drzwi albo okno?

Okien tam nie ma. Jak się telefonuje to żona musi wyjść z tego "bunkra" na korytarz aby normalnie prowadzić rozmowę.

Co do tych farb to choćby zatrzymywały w 100 % EMF to pozostaje okno, drzwi. Jeżeli te farby zatrzymywały by w 100 % to w takim pokoju miałbyś zwiększone EMF. To tak jak ze światłem, obłóż ściany, podłogę, sufit lustrami i zapal świeczkę, zrobi się niesamowicie jasno, tak jakby paliło się kilka świeczek. Tak samo z tymi farbami, testy przechodzą bardzo ładnie i odbijają EMF, ale w praktyce ciężko tak będzie uszczelnić dane pomieszczenie.
    Jolaos
    Poziom 15  
    Te farby zamieniają EMF w ciepło a poprzez uziemienie - jest to pokazane w filmikach reForest ta klatka Faraday'a jest rozładowywana na bieżąco.
    Na okna i drzwi są folie specjalne a też i kotary czy coś w tym stylu.
    Niemcy tak robią i sądzę że nie strzelaliby sobie w kolano.

Powtarzam raz jeszcze - tu nie chodzi o całkowite wytłumienie ale jakby o 60 - 70 % się udało to już jest zadowalająco. A cały czas to się rozwija. Może jutro :) coś nowego się da zastosować.

Ważne by mieć świadomość , wiedzę jak można sobie samemu pomóc i po prostu nie dać się !!!!!!! - jak to Doda śpiewała :)
    Marcin125
    Poziom 18  
    Nie rozumie pewnej rzeczy. Obejrzałem parę filmików jak ludzie mierzą pole elektromagnetyczne w domu w pobliżu różnych urz. el. np:

https://www.youtube.com/watch?v=c6ICuPNsM_w

Tylko co z tego jak w odległości np. 10 cm od tych urządzeń te pole wynosi 0...
    lucjanobes
    Poziom 3  
    Panele fotowoltaniczne na dachu robią smog?
    Aleksander_01 napisał:
    Wyobraź sobie świat bez radia ,TV, mobilnej telefonii, internetu.
    Większość syfu dałoby się ograniczyć instalując światłowody.
    sq9fmc napisał:
    To może autor niech przerobi sypialnię w klatkę Faradaya ,żeby się odizolować od tego syfu? lub włoży całą elektronikę w klatki Faradaya?

Albo może niech sobie autor tematu zrobi taką szczelną, hermetyczną komorę do spania. Zamontować filtry powietrza Hepa 95 , regulacja temperatury, wilgotności, zwiększyć w komorze ilość tlenu + jakieś naturalne olejki eteryczne. Kiedyś sam o tym myślałem. Dodatkowo nie musimy ogrzewać całą sypialnie tylko wystarczy ogrzewać samą komorę w której śpimy :). W komorze nie mamy żadnego kurzu ,bakterii. Środowisko całkowicie sterylne w czasie snu.
    Jolaos
    Poziom 15  
    Marcin125 napisał:
    Tylko co z tego jak w odległości np. 10 cm od tych urządzeń te pole wynosi 0...

Podam na moim przykładzie
    Mam na biurku lampkę led kupioną w biedronie , niby fajna , ma rózne podświetlenia , giętka szyjka , muzyczką podgrywa ...
    więc parę dni temu sprawdzam miernikiem troszkę innym niż na filmiku i co ? około 60 cm od samej lampki poziom syfu elektromagnetycznego tu oznaczonego AVG i bezpieczna wartość to ok 30 v/m - pokazuje 85 V/m.
    Ogromne zaskoczenie. Codziennie trzymam w tej okolicy prawy łokieć tak mniej więcej 2 godziny. Gdybym dalej nie wiedział że tak jest po miesiącu odczuwał bym bóle w tym łokciu , przychodnia , porady , apteka , smarujesz i nie pomaga. Bo nie usunęliśmy przyczyny a chcemy usunąć skutek.
    Drugi przykład

czasami używam takiej lampy z lupą z długim żurawiem i ta lupa ma podświetlenie okrągłą świetlówką. Sprzęt bardzo przydatny do lutowania drobnych elementów. Od trzech lat to używam choć nie często.
    Wczoraj włączyłem , sprawdzam a tu pole przekroczone z pięć razy. Miernik piszczy jaks szalony.

O żesz psia mać , to nie tak miało być.

Obie już są wywalone do ecoportu. To proste - kto rozsądny stoi przy dymiącej rurze wydechowej auta ?
    kto rozsądny siedzi przy takiej toksycznej lampie ?
    NIEŚWIADOMY
    Marcin125
    Poziom 18  
    Wszystko pięknie. ALE:

Jaki miernik? Marka, typ.
    Jaka lampka? Marka, typ.
    Gdzie ma lampka zasilacz? Przetwornice?
    Jolaos
    Poziom 15  
    Marcin125 napisał:
    Jaki miernik? Marka, typ.

taki

https://allegro.pl/oferta/miernik-pola-elektromagnetycznego-tester-fal-usb-8560202778

i taki

https://emfbusters.pl/pl/p/Acoustimeter-AM-10-Miernik-promieniowania-w.cz.-w-tym-5G-FR1/265

lamp już nie mam , wywizłem do ekoportu.
    Ale to typowa biedronkowa na biurko z zasilaczem i takim podświetleniem do wyboru kilka kolorów. Zasilacz i sterownik zapewne w podstawie.

A ta z lupą to taka jak ta
    https://allegro.pl/oferta/lupa-lampa-warsztat..._unit_id=d003a8b7-e0d5-4082-894e-07987938cefc

ta to nie widać gdzie ma zasilacz , może w ogóle nie ma bo jakiś dławik i świeci.
    Ale tak sieje że nawet przy uchwycie tak w dole gdzie sie mocuje do biurka wyski poziom AVG.
    Madrik
    Moderator Robotyka
    Te "mierniki" możesz wrzucić do elektrośmieci, w ślad za swoimi lampkami.
    Są to takie same śmieci jak inna chińszczyzna, a koło miernika to nawet nie stało.

Efekt opierania swoich działań na wskazaniach tego typu produktów, ma podobną skuteczność, co zawierzanie swojego losu starej Cygance spotkanej na dworcu i wróżącej z ręki.

Wsadź taki miernik do klatki Faradaya i powiedz co mierzy... ;)

Obejrzałem kilka filmów z YT z tymi miernikami, robionymi przez przeciwników rzekomego elektrosmogu i błędy pomiarowe jakie wykonują "mierzący" są wręcz przerażające. Tylko ktoś, kto nie wiem, na czym polega wykonywanie pomiarów środowiskowych, będzie się tym ekscytował.

Ten co wie, jak się takie rzeczy mierzy, wykona facepalma...
    Adamcyn
    Poziom 37  
    Jolaos napisał:
    sprawdzam miernikiem troszkę innym niż na filmiku i co ? około 60 cm od samej lampki poziom syfu elektromagnetycznego tu oznaczonego AVG i bezpieczna wartość to ok 30 v/m - pokazuje 85 V/m.

85 V/m to wartość realna i jednocześnie daleka od przekroczenie polskiej normy 1000 V/m dla 50 Hz.

Podana bezpieczna wartość 30 V/m jest więc błędna dla 50 Hz.

Pisaliśmy już o tym:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3595435&highlight=
    Jolaos
    Poziom 15  
    Madrik napisał:
    Te "mierniki" możesz wrzucić do elektrośmieci, w ślad za swoimi lampkami.
    Są to takie same śmieci jak inna chińszczyzna, a koło miernika to nawet nie stało.

Efekt opierania swoich działań na wskazaniach tego typu produktów, ma podobną skuteczność, co zawierzanie swojego losu starej Cygance spotkanej na dworcu i wróżącej z ręki.

Wsadź taki miernik do klatki Faradaya i powiedz co mierzy... ;)

Obejrzałem kilka filmów z YT z tymi miernikami, robionymi przez przeciwników rzekomego elektrosmogu i błędy pomiarowe jakie wykonują "mierzący" są wręcz przerażające. Tylko ktoś, kto nie wiem, na czym polega wykonywanie pomiarów środowiskowych, będzie się tym ekscytował.

Ten co wie, jak się takie rzeczy mierzy, wykona facepalma...

No nareszcie ktoś kumaty się do dyskusji włączył.
    Zatem powiedz nam maluczkim jak i czym sie takie rzeczy mierzy.
    Madrik
    Moderator Robotyka
    Po pierwsze miernikiem posiadającym aktualne świadectwo kalibracji.

Po drugie, miernik musi być wyposażony w antenę dostosowaną do rodzaju odbieranych częstotliwości. Wbrew pozorom, nie da się dokładnie zmierzyć jedną anteną WSZYSTKICH częstotliwości pola.
    Wniosek z tego taki, że dobry miernik powinien mieć antenę zewnętrzną i najlepiej wymienną.

Po trzecie trzeba zachować właściwą procedurę pomiarową. Miernik ustawić w określonej odległości od źródła emisji i wykonać wiele pomiarów w różnych punktach przestrzeni, wokół źródła emisji. Najlepiej, dla konkretnego obiektu wykonać stałą siatkę punktów pomiarowych.

Mierniki, które kupujecie za 100 zł z AliExpress i innego "Alledrogo" mają anteny wewnętrzne. Równie dobrze mogą mierzyć własną emisję. Nie wiadomo do jakiego zakresu częstotliwości ta konkretna antena jest przeznaczona. Czy są to konkretne wartości dipoli, czy kawałek zwiniętego kabla koncentrycznego ze zdjętym ekranem? Żaden z nich nie ma świadectwa kalibracji. Co jest zrozumiałe, bo sama procedura kalibracji w laboratorium kosztuje więcej niż ten "miernik".

A biorąc pod uwagę, co potrafią wciskać Chińczycy, to akurat byłbym tu mocno podejrzliwy.

Tak ogólnie, to czemu mierniki do pomiaru pól elektromagnetycznych, kosztują kilka tysięcy złotych, skoro na portalach aukcyjnych kupisz podobne za 100 zł?
    Nie sądzisz, że jest jakiś powód różnicy w cenie?
    Jolaos
    Poziom 15  
    Madrik napisał:
    Tak ogólnie, to czemu mierniki do pomiaru pól elektromagnetycznych, kosztują kilka tysięcy złotych, skoro na portalach aukcyjnych kupisz podobne za 100 zł?
    Nie sądzisz, że jest jakiś powód różnicy w cenie?

Bardzo dziękuję za zamieszczone cenne informacje. Komuś kto śledzi temat na pewno się przydadzą.
    Co do ceny to wiem że jej wysokość jest adekwatna do rzeczywistej wartości - precyzji danego miernika. I wiem że są w sprzedaży drogie , określane jako profesjonalne.
    Lecz ja wybierając to co powyżej traktowałem to jako ceny akceptowalne czyli ,świadomie wybrałem małe chińskie pudełeczko z alledro by mi choć w przybliżeniu pokazywało co się dzieje wokół mnie w sensie jakie niewidzialne pola energetyczne istnieją w moim mieszkaniu , jak maleją w skali odległości od punktu emisji. Oczywiście w częstotliwości które ono ma możliwość wykrycia.

Drugie droższe urzadzenie ma skalę do 8 Ghz więc jak teraz zrobię pomiar i zapiszę to w czasie gdy wprowadzą 5G i postawią naprzeciw mojego okna nowy BTS :( bedę widział co to zmieniło i jak bardzo potencjalnie szkodliwe jest to co wali w moją sypialnię , bo uważam że własnie wtedy gdy śpimy jesteśmy najbardziej narażeni na destrukcyjne działania tegoż EMF.
    Także będę niedługo testował farby tłumiące EMF i to da mi jakiś miarodajny pogląd - warto czy nie warto.

pozdrawiam serdecznie
    Marcin125
    Poziom 18  
    Można spojrzeć z innej strony.
    Mieć jakiś wzorzec, punkt odniesienia wg którego z grubsza sprawdzimy czy tester coś tam z sensem pokazuje czy kompletnie "odlatuje".
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Adamcyn
    Poziom 37  
    Jolaos napisał:
    Mam na biurku lampkę led kupioną w biedronie

Jolaos napisał:
    czasami używam takiej lampy z lupą z długim żurawiem i ta lupa ma podświetlenie okrągłą świetlówką.

Jolaos napisał:

Obie już są wywalone do ecoportu.

Zupełnie niepotrzebnie.
    Wiele urządzeń domowych wytwarza pole elektryczne rzędu 200 V/m i więcej.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3595435-90.html

W #100 Kolega denis 2k1 zmierzył profesjonalnym miernikiem 861 V/m i 44 µT.

Electromagnetic fields (EMF)
    zrobtosam.exe
    Poziom 16  
    Temat którego szukałem i bardzo ciekawy. Od jakiegoś czasu zaczełem szukać informacji na ten temat - mnie głównie interesuje pomiar częstotliwości na której pracuje sieć komórkowa 5G.

Być może ktoś kto jest zorientowany w temacie zasugeruje 2-3 modele profesjonalnych mierników przeznaczonych do pomiaru. Jestem zainteresowany kupnem czegoś konkretnego - fajnie by było jakby cenowo udało się zmieścić do kwoty 5000zł.

Prosiłbym też o wypowiedź kogoś kto posiada wiedzę co jaki czas taki miernik powinno się kalibrować.
    thereminator
    Warunkowo odblokowany
    EDIT. Post edytowany na polecenie moderatora.

Cytat:
    Moderator ArturAVS ma prośbę dotyczącą Twojej wiadomości zamieszczonej w temacie: Electromagnetic fields (EMF)
    Treść notatki: 3.1.9. Rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.

Ale i tak teraz pewnie tradycyjnie dostanę bana za "Świadome usuwanie własnych postów przez co dyskusja traci sens. Jest to nie pierwszy raz." tak jak ostatnio.
    Dziękuję, dobranoc.
    zrobtosam.exe
    Poziom 16  
    Rozumiem że kolega "thereminator" wykonuje wszelkiego rodzaju pomiary telepatycznie bez użycia żadnych przyżądów. Prosiłbym też o wyjaśnienie związku wykształcenia z dokładnością pomiaru bo widzę że według kolegi ma to ewidentny związek.