Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulator żelowy do wkrętarki SKIL

heniek07 20 Lut 2020 12:14 7524 64
    Zbigniew 400
    Poziom 38  
    Jak będą dobre ogniwa to nic sie nie stanie.
    weryfany
    Poziom 25  
    bajcik napisał:
    Co za inspirujący wątek! Leży u mnie wkrętarka 18V z dawno padłymi akumulatorami.

Co by było nie tak gdybym nie zastosował balansera, zasilał urządzenie ze szeregu ogniw?
    ( Ładowanie już by było pojedynczo )

1. Co to jest balanser i do czego jest potrzebny ?
    No chyba nie trudno sprawdzić chociażby w google

2. Warto poczytać jak jest zbudowane ogniwo Li-Ion (bo o nim tu mowa) oraz do jakiego napięcia można je rozładować oraz do jakiego naładować.
    Oczywiście prąd rozładowania jest tu kluczowym elementem. I za te wszystkie dziwne napięcia dba BMS (a co to jest BMS też warto doczytać choćby w google).

Do rzeczy:
    Ogniwo Li-Ion ma wartość znamionową 3.6V/3.7V ale rozładować je można do minimum 2.5V poniżej tej wartości je zwyczajnie uszkadzasz.
    To samo ma się do akumulatorów żelowych, kwasowych itp. gdzie dla napięcia znamionowego 12V przyjmuje się napięcie 10.5V poniżej tej wartości doprowadzasz do jego uszkodzenia. No tak tłumaczyli 20 lat temu w szkołach i raczej do tej pory aż tak technika nie ruszyła do przodu aby było inaczej.

Nie masz kontroli nad ogniwami nie stosując BMS-a, zewrzesz pakiet i nic go nie rozłączy... trzeba uważać czasem rzucisz baterię i przypadek sprawi że będą fajerwerki oraz druga strona medalu, do kiedy będziesz jej używał ? aż przestanie obracać się ? za to też dba ten BMS który rozłącza narzędzie przy napięciu minimalnym 2.5V na ogniwie.

Ale wiem wiem jesteśmy tak idealni więc po co ten BMS .... będe uważał.... i takie tam gadanie, czyli taka podwójna robota.
    Stosując odpowiedni BMS z wbudowanym balanserem ograniczamy koszty z budową ładowarki .... ale wiem da się taniej bez tych udziwnień.

Pozdrawiam ;D
    Zbigniew 400
    Poziom 38  
    Dobre ogniwo lion ma w sobie bezpiecznik który rozłącza ogniwo.
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 36  
    Zbigniew 400 napisał:
    Dobre ogniwo lion ma w sobie bezpiecznik który rozłącza ogniwo.

Akumulator li-ion można kupić z zabezpieczeniem i bez niego. Można kupić bardzo wysokiej jakości ogniwa bez zabezpieczenia. Można też kupić badziewne akumulatory z zabezpieczeniem.
    Obecność zabezpieczenia nie jest żadnym wyznacznikiem jakości.
    Jar-Woj
    Poziom 17  
    damian1115 napisał:
    heniek07 napisał:
    "Podobno też tak się nie da."

Da się da. Każdy sposób jest dobry, byle tylko był skuteczny. Ja się przyzwyczaiłem do tej wiertareczki, i dobrze mi się nią pracuje. Posiadam również taką małą mini szlifierkę na 230V, którą można także grawerować, ale to już nie jest to. Ona poza tym ma taki mały mankament, najmniejsze wiertło jakie tam da się zamontować, to 1,5mm, mniejsze latają, są lużne.

Swojego czasu gdy musiałem na działce wywiercić kilka otworów o średnicy
    1 mm mając jedynie do dyspozycji wiertarkę z uchwytem od 1,5 do 10 mm
    radziłem sobie owijając cylindryczną część wiertła miejsce koło miejsca cienkim
    drutem miedzianym i dopiero tak spreparowane wiertło zapinałem w uchwyt.
    Owszem totalna partyzantka ale przy wierceniu w miękkim materiale działa.