Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Junkers WRP11 B23 - naparawa czy wymiana na coś nowszego

walec1980 08 Feb 2020 10:43 1551 5
Wago
  • #1
    walec1980
    Level 10  
    Witam,
    Posiadam w mieszkaniu piecyk gazowy Junkers WRP11 B23 S5395. Od jakiegoś czasu mam wrażenie, ze coraz słabiej grzeje wodę. Niby pod prysznicem woda jest dość ciepła ale chcąc wsiąść kąpiel w wannie woda jest tylko "ciepła" - ta sama bateria mieszalnikowa Hansgrohe - na słuchawce prysznicowej woda jest cieplejsza niż na kranie wannowym. Być może zdławiony przepływ w słuchawce sprawia że woda jest cieplejsza, ale nie o tym temat. Jakby nie patrzeć woda jest słabiej grzana niż powiedzmy w podobnym zimowym czasie rok wcześniej. Do tego po zakręceniu wody czasami następuje samoczynna próba samozapłonu także pewnie mikrowłącznik do naprawy. W związku z tym pytanie -wzywać serwis na naprawę/czyszczenie czy może lepiej rozglądać się za czymś nowym? Nie wiem ile lat ma piecyk ale mieszkam w mieszkaniu od 2012 r. i piecyk już tu był. Ostatni serwis piecyka był robiony jakieś 2,5 roku temu. Czy dzisiejsze piecyki gazowe są efektywniejsze/tańsze w eksploatacji/bezpieczniejsze niż kiedyś czy jest zupełnie na odwrót?

    W mieszkaniu nie ma gazu ziemnego i piecyk zasilany jest gazem z butli. Większość mieszkańców bloku ma bojlery do podgrzewania wody, u mnie poprzedni właściciel dość sporo zainwestował w instalację/montaż piecyka i tak zostało. Sąsiad, który podobnie użytkuje mieszkanie płaci około 150-170 zł więcej za prąd na każdym rachunku czyli około 1tys. zł rocznie. Niby prąd drożeje ale może warto zastanowić się nad bojlerem zamiast naprawy/kupna piecyka gazowego? Jaka jest wasza opinia?

    Pozdrawiam
  • Wago
  • #2
    zales.vip
    Level 29  
    Twoje wrażenie warto poprzeć np. pomiarem temperatury wody. Jeżeli niewystarczająco dogrzewa, prawdopodobnie trzeba przeczyścić hydroblok a w szczególności pokrętło regulacji przepływu wody. Bardzo często to właśnie jest przyczyną słabego dogrzewania wody.
    No i te piecyki nie lubią baterii termostatycznych.

    Nowy piecyk np. Junkers WRD 10-4 KB grzeje fajnie i efektywnie ale jest drogawy
  • Wago
  • #3
    gimak
    Level 40  
    walec1980 wrote:
    piecyk zasilany jest gazem z butli.

    Na słabsze grzanie wody bardziej może mieć wpływ skład gazu w butli. Jak będzie dużo butanu, to ciśnienie gazu w butli jest relatywnie niższe i automatycznie słabszy płomień. Tym bardziej, że w takich butlach w miarę zużywania gazu w pierwszej kolejności zużywany jest propan, bo ma dużo niższą temperaturę parowania niż butan. Zjawisko to jest wyraźnie widoczne w kuchenkach i grzejnikach na gaz propan-butan, gdzie wizualnie widać coraz słabszy płomień, szczególnie wtedy gdy butla znajduje się w zimnym pomieszczeniu.
  • #4
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Może nagrzewnica jest zanieczyszczona i przez to sprawność piecyka spadła. Brak konserwacji to wzrost zużycia gazu i gorsze podgrzewanie wody. Należy zacząć od gruntownego wyczyszczenia piecyka (nagrzewnica, palniki).
  • #5
    serwisszulborski.pl
    Heating systems specialist
    Niekiedy jedna zanieczyszczona butla z gazem płynnym może zanieczyścić urządzenie. Warto zrobić solidny przegląd (mycie palnika i nagrzewnicy) z pomiarem ciśnienia gazu by sprawdzić działanie reduktora. Mogą być również do wymiany części eksploatacyjne takie jak pokrywa z iglicą (kruszy się podstawa iglicy) i śruba wyboru (wypłukuje się stożek). Jeżeli nagrzewnica nie cieknie warto ratować junkersa tylko trzeba poszukać serwisanta który zna ten model i ma doświadczenie z gazem płynnym.
  • #6
    gimak
    Level 40  
    Zbigniew Rusek wrote:
    Może nagrzewnica jest zanieczyszczona i przez to sprawność piecyka spadła. Brak konserwacji to wzrost zużycia gazu i gorsze podgrzewanie wody. Należy zacząć od gruntownego wyczyszczenia piecyka (nagrzewnica, palniki).

    Jak jest dobrze ustawiony palnik, to praktycznie nie ma co czyścić, bo wszystko jest czyste, co najwyżej może być zakamieniona nagrzewnica jak jest bardzo twarda woda. Moja konserwacja podgrzewaczy gazowych w ciągu 50 lat, sprowadzała się do wymiany końcówek nagrzewnicy oraz wymiany kilkukrotnej membrany w PG-4 i raz do uruchomienia turbinki w Junkersie.