Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dioda 99 - identyfikacja diody

08 Lut 2020 12:34 234 9
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Wygląda jak transil - wymiary 3mm/10mm
    siedzi w płycie monitora medycznego CRT Mindray obok trafa WN.

Nie przewodzi.

Dioda 99 - identyfikacja diody
    Według kierunku napisu na tej co podesłałeś ta moja równie dobrze może być 66, ale wymiary się oczywiście liczą i pewnie to nie to.

Zastanawiam się czy nie wstawić BA159 lub podobnej na próbę, ale świadomość poszerzenia się usterki mnie hamuje. Wszystko jest upchane i maleńkie, cyfrówka USG SMD, płyta monitora THT. Jakość laminatu mocno zastanawia - jest podatny na temperaturę i ścieżki są kruche.. odchodzą od laminatu.

Tutaj jest wszystko zakamuflowane informacyjnie - to medycyna. Nie mogę nawet namierzyć trafopowielacza na którym jest label HM1498(MR10) D6092460176, aby po jego aplikacji poszukać wartości diody. Serwisy w Chinach i USA milczą ;).

Monitor po włączeniu przez ułamek sekundy wyświetla poziomą linię. Kolejne włączenia powodują dłuższe wyświetlanie tej linii i jakby była szersza w pionie. Nie da się rozjaśnić ekranu aby potwierdzić. HOT sprawny, TDA1175P podmieniony i trafiłem jeszcze na tę diodę w kolektorze HOT-a. Płytka dwustronna i mocno upchana - ciężko się wymienia TDA przy takim laminacie. Elektrolity sprawdzone i 3-mają pojemności.

Aby się dobrać do tego to trzeba trochę pogłówkować i wypruć wszystko na zewnątrz.

Serwis manual poleca wymianę MB lub CRT w takim przypadku.

Dziękuję za zainteresowanie, ale muszę szukać dalej..
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Ta dioda prostuje napięcie na przedostatnią anodę?
    Katoda diody jest połączona przez rezystor 100K z G2 i przez kondensator 10nF/2kV do masy.
    Anoda przez rezystor 100 Ohm idzie na kolektor HOT-a FJP13009.

i w aplikacjach widzę np. diodę FR155 (50 V, 1.5 A, Fast Recovery Rectifier Diode) w kolektorze tego HOT-a.

poszperałem i pr-bnie optymalna będzie np: BR2 (2kV/2A) lub podobna.

p.s.

Dzięki za zmuszenie do ponownego prześledzenia układu ścieżek.

Z dużym prawdopodobieństwem mogę podać, że jest to dioda

HVC10F (HVGTSEMI) - a 66 lub 99 oznacza lot number.
  • Poziom 43  
    Tak jak sądziłem dioda zastosowana w tym miejscu powinna mieć znacznie więcej niż 2kV.
    Ona ma bardzo nietypową obudowę i ciężko ją było znaleźć.
    Pozioma linia na kineskopie oznacza że padło coś więcej niż generator napięć zasilania z układu odchylania poziomego.
  • Poziom 30  
    Skoro wysiedla poziomą linie to układ odchylania poziomego pracuje, szukaj problemu w odchylaniu pionowym.
    A dioda może być sprawna - takie diody zwykłym miernikiem nie sprawdzisz - za małe napięcie testowe jest.
    Oj tak.
    Namierzyłem u znanego łódzkiego dystrybutora Mnf. DIODEC -> DD1400 14kV 25mA.. powinno być OK. Jest o 1-2 mm dłuższa.. ale się zmieści.

Oczywiście zapytałem dystrybutorów i producenta.. ale czas nagli
    i z Łodzi powinno być szybko.

Ciężko z tymi diodami HV w sprzedaży.. na napięcie 6kV są stosowane w mikrofalówkach i tylko takie na znanym portalu można dostać..
    ale za niebotyczną cenę.

Dzięki Oldking.. nie miałem nic na stanie aby być pewnym..
    czyli nie zamawiam..

TDA podstawiony i cała reszta wokół sprawdzona. Z zasilacza napięcia idą OK. Usterka wskazywała na TDA.

dzięki..
    Składam go.
  • Poziom 43  
    LUCOM napisał:
    Ciężko z tymi diodami HV w sprzedaży.. na napięcie 6kV są stosowane w mikrofalówkach i tylko takie na znanym portalu można dostać..
    ale za niebotyczną cenę.

Cioś źle szukasz. Są w Piekarzu i TME.[/quote]
    No przecież napisałem wyżej, że znalazłem u łódzkiego dystrybutora ;)