Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Toshiba Statellte L505-13D

08 Lut 2020 15:16 177 8
  • Poziom 6  
    Hej,
    Mam szybkie, ale jednocześnie trudne pytanie. Od lat mam ten sam laptop i zdaję sobie sprawę że po 11 latach muszę wymienić w nim dysk.

Chciałam się zapytać czy ma ktoś wiedzę na co powinnam zwracać uwagę kupując nowy dysk do tak starego modelu laptopa?

• Poziom 43  
    Podaj model dysku, zamieść jego SMART z Crystal Disk Info.
  • Poziom 28  
    Możesz kupic dysk ssd. lub standardowy talerzowy. Napisz ile chcesz wydać i czy ma być nowy czy używane też wchodzą w grę. Napisz jaki masz procesor bo są one do twojego sprzętu tanie i warto też wsadzić lepszego proca za 50 zł
  • Poziom 6  
    Wow, nie wiedziałam że w laptopach można tyle wymienić. Zawsze byłam przekonana że tam wszystko jest przyspawane na dobre. Fajnie byłoby wymienić procesor, bo mam i3, który nie daje sobie rady tak dobrze jak dekadę temu.

Jeśli chodzi o dysk to nie mam preferencji, ani specjalnych ograniczeń finansowych. Chciałabym taki, który da mi możliwie najlepsze osiągi.
  • Poziom 28  
    Można zmienić ram na 2x4gb DDR3 RAM (1066 MHz)-zalecane.
    Procek z allegro i5 520M za 40 do 50 zł. Plus pasta!
    Dysk SSD GoodRam CL100 G2 120GB SATA3 (SSDPR-CL100-120-G2) za 100zł. jest to jedynie 120gb więc na system i tyle, jak ma być wiekszy to będzie droższy.
  • Poziom 6  
    No właśnie przekonałam się że dobranie sprzętu nie jest tak proste :-\
    Próbowałam kupić sobie RAM i kupiłam chyba sześć różnych z czego jeden okazał się dobry; czyli mam 6 GB RAM. Na pozostałych komputer zwyczajnie nie otwierał się.
    Fun fact : kupiłam dwa RAM od GOODRAM, dokładnie takie same. I tylko jeden działał po włożeniu. Myślałem że może drugi był wadliwy, ale kiedy włożyłam ten a wyjęłam poprzedni też działał, więc nie wiem już na co patrzyć przy doborze sprzętu. Tak więc razem nie działały ale osobno tak.
    Zaczynam podejrzewać że to w większości hit or miss.
    Dlatego teraz kupując dysk chcę być pewna że uda mi się za pierwszym razem coś znaleźć.
  • Poziom 28  
    Dużo masz danych na dysku? To ważne w doborze dysku. Wieczorem podeślę parę dysków godnych kupienia. Trzeba jeszcze zainstalować na nim system, z tym pomogę na priv, prosta sprawa. Obecny dysk skoro działa można zostawić na dane jako dodatkowy na kabel. Kabel trzeba dokupić. Wyślij zdjęcia Ramu co już masz na priv. Połóż wszystkie na jednej stronie i zrób zdjęcie a później obróć i na drugiej stronie. Dusykiem zajmiemy się wieczorem.
  • Moderator - Komputery Serwis
    noovember napisał:
    Jeśli chodzi o dysk to nie mam preferencji, ani specjalnych ograniczeń finansowych. Chciałabym taki, który da mi możliwie najlepsze osiągi.

W laptopa wartego 400-500zł nie warto pompować jakiejś masakrycznej kasy.
    Biorąc pod uwagę, że ten laptop ma SATA II gen to tani dysk Crucial BX500 240GB będzie OK. Jeśli 240GB to mało to można 480GB kupić. Z lepszych dysków Plextor M8Vc 512GB byłby dobry, ale kosztuje w tej chwili około 250zł, wersja 256GB kosztuje prawie 200zł, więc jest nieopłacalna (ogólnie aktualnie jest zły moment na kupno SSD, bo ich ceny od grudnia zwiększyły się często o ponad 50%).

Co do pamięci RAM to zamiast dobierać losowo 6 kompletów warto było sprawdzić, jakie pamięci są obsługiwane przez procesor. Producent laptopa tych danych nie podaje, są one dostępne w dokumentacji technicznej procesora. Ale posiadając 6GB w tym laptopie nie warto już walczyć o więcej, 6GB powinno do pracy na tym laptopie wystarczyć.