Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

piec Vaillant Eco Tec plus 4 obiegi grzewcze - jak podłączyć?

08 Feb 2020 21:33 993 11
  • Level 3  
    Witam! Mam piec Vaillant EcoTec plus w bydynku z czterema obiegami, 2 obiegi z mieszaczami (obydwa podłogówka) oraz dwa obiegi bezpośrednie zasilające grzejniki plus zbiornik wody użytkowej. Proszę o podpowiedź jakimi sterownikami Vaillanta mogę obslużyć taką instalację. Piec ma zamontowany sterownik VRC 700/6 Wydaje mi się, że dwa VR 70 powinny zdać egzamin, ale nie jestem pewien czy to dobry pomysł. Z góry dziękuję za pomoc.
  • Level 34  
    Może być trudno.
    Z obecnej ofert Vaillant jedynie stary CalorMatic630 może sterować 3 obiegami i można go rozbudowywać o dodatkowe moduły VR60 na 2 obiegi.

Coś w Vaillancie mówili że obecna moduły VR70 i VR71 miały mieć możliwość łączenia do obsługi większej ilości obiegów ale nie wiem czy już mają.
    Napisz do działu technicznego Vaillant - zobaczymy co powiedzą.
  • Level 18  
    Kocioł / sprzęgło / rozdzielacz na 3 obiegi / Odpowiednie grupy pompowe.
    Zasobnik jest połączony bezpośrednio z kotłem przed sprzęgłem.
    Zasobnik można również podłączyć za sprzęgłem.
    VRC700 już masz potrzebujesz vr71, opcjonalnie zdalne sterowanie VR91 dwoma obiegami
  • Level 34  
    A ja zrozumiałem że autor ma 2 obiegi podłogówki 2 obiegi grzejnikowe i zasobnik
  • Level 3  
    Też tak myślałem, ale z tego co czytałem o VR71 i z tego schematu który mi podesłałeś wynika że VR 71 będzie sterował max. trzema obiegami i to wszystkie obiegi z zaworami trójdrożnymi, a ja mam 2 obiegi podłogówi, 2 obiegi bezpośrednie (grzejniki) i zasobnik.
  • Level 34  
    Czyli dobrze myślałem: 2 obiegi grzejnikowe + 2 obiegi podłogówki + 1 zasobnik.
    Tak jak pisałem wcześniej moduły VR70 i VR71 miały mieć możliwość tworzenia kaskad z nich, czyli miały mieć możliwość rozbudowy ilości sterowanych obiegów grzewczych. Najlepiej dowiedzieć się u źródła - dzwoń lub mejluj do działu technicznego.
    Możesz też podłączyć obie pompy od grzejników pod jedno wyjście sterujące i potraktować to jako jeden obieg bezpośredni - wtedy wystarczy moduł VR71. Skoro są to grzejniki, to i tak nie masz możliwości utrzymywania na nich osobnych temperatur wody - bo nie mają mieszaczy. Ustawianie innych krzywych grzewczych i zadanych temperatur dla tych obiegów mało będzie dawało bo kocioł i tak wybierze tę wyższą jako główną temperaturę na kotle i ona będzie pchana w te dwa obiegi.
    Jak chcesz uzależnić pracę obiegów grzewczych i pomp poprzez jakiś termostat, to możesz zastosować zwykłe termostaty on/off (przewodowe lub bezprzewodowe) wyłączające (odcinające zasilanie) tym poszczególnym pompom.
  • Level 18  
    Ok źle zrozumiałem. W Takim jak Twój układ może być tylko 1 układ bezpośredni reszta z mieszaczami pomijając zasobnik.
    Nie jestem pewien czy można łączyć moduły VR70 + VR71. Jeśli okaże się to możliwe to te moduły będą potrzebne jeśli chcesz każdy obwód sterować niezależnie.
  • Level 3  
    ls_77 wrote:
    Czyli dobrze myślałem: 2 obiegi grzejnikowe + 2 obiegi podłogówki + 1 zasobnik.
    Tak jak pisałem wcześniej moduły VR70 i VR71 miały mieć możliwość tworzenia kaskad z nich, czyli miały mieć możliwość rozbudowy ilości sterowanych obiegów grzewczych. Najlepiej dowiedzieć się u źródła - dzwoń lub mejluj do działu technicznego.
    Możesz też podłączyć obie pompy od grzejników pod jedno wyjście sterujące i potraktować to jako jeden obieg bezpośredni - wtedy wystarczy moduł VR71. Skoro są to grzejniki, to i tak nie masz możliwości utrzymywania na nich osobnych temperatur wody - bo nie mają mieszaczy. Ustawianie innych krzywych grzewczych i zadanych temperatur dla tych obiegów mało będzie dawało bo kocioł i tak wybierze tę wyższą jako główną temperaturę na kotle i ona będzie pchana w te dwa obiegi.
    Jak chcesz uzależnić pracę obiegów grzewczych i pomp poprzez jakiś termostat, to możesz zastosować zwykłe termostaty on/off (przewodowe lub bezprzewodowe) wyłączające (odcinające zasilanie) tym poszczególnym pompom.

W tej chwili mam sterownik VR 71 w takiej konfiguracji jak piszesz, czyli są podpięte dwa obiegi podłogówki i te dzialają prawidłowo i spięte dwa obiegi bezpośrednie w jeden i podłączone jako trzeci obieg, niestety nigdzie nie znalazlem informacji jak podłączyc obieg jako bezpośredni (wydaje mi się że VR 71 nie obsługuje takiej konfiguracji jak dwa obiegi z mieszaczem i jeden bezpośredni) efekt tego jest taki, że ten trzeci obieg praktycznie jest niesterowalny ponieważ sterownik czły czas probuje sterować sygnałem na mieszacz (ktorego nie ma) a pompa od tego obiegu chodzi cały czas.
    Dodatkowo zależy mi na tym, żeby mieć to podzielone na cztery obiegi sterowane przez sterowniki Vaillanta.

Wysłalem maila do Vaillanta, zobaczymy co odpiszą.
  • Level 34  
    W przypadku VR71 nie ma znaczenia czy obieg ma mieszacz czy nie. Układ myśli że ma mieszacz i próbuje nim sterować. Między innymi w Mulimatic 700 w Menu Instalatora -> Konfiguracja Systemu w każdym podmenu dotyczącym obiegów widać pozycję Mieszacz: Zamykanie lub Otwieranie. Nawet jak nie mam fizycznie mieszacza to też to występuje i jest to tylko niewykorzystywana funkcja. Możesz mieć 3 obiegi bezpośrednie bez mieszaczy i też wykorzystujesz VR71, podpinasz tylko pompy bez mieszaczy.

Dodano po 9 [godziny] 14 [minuty]:

1313jacek13 wrote:
    efekt tego jest taki, że ten trzeci obieg praktycznie jest niesterowalny ponieważ sterownik czły czas probuje sterować sygnałem na mieszacz (ktorego nie ma) a pompa od tego obiegu chodzi cały czas.

Tak jest i będzie. Obieg bezpośredni będzie zawsze najgorętszy i wtedy na kotle jest utrzymywana właśnie taka temp. jaka ma iść na obieg bez zmieszania. Sygnałem na mieszacz się nie przejmujesz. Pompa będzie zawsze pracowała gdy jest aktywny obieg grzewczy, stanie tylko wtedy gdy na regulatorze zadamy mu tryb pracy "Wyłącz" lub gdy uzależnimy wpływ temp. pokojowej na sterowniku pokojowym Vaillant przez ustawienie na tryb "Termostat"

1313jacek13 wrote:

Dodatkowo zależy mi na tym, żeby mieć to podzielone na cztery obiegi sterowane przez sterowniki Vaillanta.

Możesz zastosować sterowniki Vaillant (tzw. zdalne sterowanie), ale tylko tyle ile może obsłużyć dany moduł obiegów grzewczych. Dla VR71 są to max 3 obiegi, czyli max 3 zdalne sterowania VR91. Dla tego regulatora o którym pisałem wcześniej Calormatic 630 - on standardowo steruje 3 obiegami (1 bezpośredni + 2 z mieszaczem), dokładasz moduł VR60 do obsługi kolejnych dwóch obiegów z mieszaczem, ale wykorzystasz tylko 1. Do wszystkich regulowanych obiegów możesz zastosować zdalne sterowania VR80 lub VR90.

Ale poczekaj na odp. z Vaillanta, bo ten regulator Multimatic 700 i moduł VR71 są nowsze.
  • Level 3  
    1313jacek13 wrote:
    efekt tego jest taki, że ten trzeci obieg praktycznie jest niesterowalny ponieważ sterownik czły czas probuje sterować sygnałem na mieszacz (ktorego nie ma) a pompa od tego obiegu chodzi cały czas.

Tak jest i będzie. Obieg bezpośredni będzie zawsze najgorętszy i wtedy na kotle jest utrzymywana właśnie taka temp. jaka ma iść na obieg bez zmieszania. Sygnałem na mieszacz się nie przejmujesz. Pompa będzie zawsze pracowała gdy jest aktywny obieg grzewczy, stanie tylko wtedy gdy na regulatorze zadamy mu tryb pracy "Wyłącz" lub gdy uzależnimy wpływ temp. pokojowej na sterowniku pokojowym Vaillant przez ustawienie na tryb "Termostat"

No niby tak, ale co w sytuacji gdy będę chciał obniżyć temperaturę na obiegu bezpośrednim np. do 10-15 stopni w strefie która akurat będzie nieużywana przez dłuższy czas. Nie wiem czy dobrze myślę (jutro to sprawdzę) ale piec będzie utrzymywał temperaturę z najwyżej zaprogramowanego obiegu podłogówki, a pompa z obiegu bezpośredniego będzie tłoczyła wodę o takiej temperaturze jaka akurat będzie przygotowana na podłogowkę i wtedy temperatura w tych pomieszczeniach będzie na chybił trafił.
  • Helpful post
    Level 34  
    Nic nie napisałeś czy te podłogówki pokrywają się z grzejnikami, czy są to osobne piętra, strefy mieszkań czy domu, czy mają jakieś części wspólne?
    Podstawowe pytanie, to czy chcesz w pełni sterować każdym obiegiem grzejnikowym i podłogowym osobno: osobne temperatury, osobne przedziały grzewcze itd. itp.?
    Czy do tego sterowania (4 obiegi) chcesz wykorzystać zdalne sterowania Vaillant?
    Jeśli tak - to musisz w pierwszej kolejności czekać na odp. z Vaillanta i jak się okaże że można łączyć ze sobą moduły VR70 i VR71 to czekać cię będzie wydatek na dodatkowy moduł (VR70 lub VR71) i tyle zdalnych sterowań (VR91) iloma obiegami chcesz sterować. Jeśli odpowiedź będzie że nie można, to musisz kupić Calormatic 630 + jeden VR60 + tyle zdalnych sterowań (VR80 lub VR90) iloma obiegami chcesz sterować. Z tym że musisz pamiętać jak działa sterowanie obiegami bezpośrednimi - do puki obieg jest włączony na tryb Dzień/Noc/Auto - to będzie pracowała pompa i woda będzie z taką temp. jak najwyższa wymagana ze wszystkich krzywych grzewczych bo taka będzie na kotle. Pompa na obieg grzejnikowy wyłączy się wtedy gdy ustawimy tryb Wyłącz lub regulator przejdzie w tryb Lato. Oczywiście wszystko dotyczy jeszcze jak masz ustawione wypływ temp. pomieszczenia: Brak/Termostat/Korekta. Brak i Korekta = pompa pracuje cały czas. Termostat = pompa wyłącza się w momencie osiągnięcia zadanej temp. pomieszczenia.

Moje poprzednie wywody dotyczyły przypadku gdybyś nie chciał inwestować w nowy calormatic 630 + VR60 itd. Można by było wtedy wykorzystać twój VR71 i np. tylko dwa VR91 do stref gdzie są podłogówki, a tam gdzie grzejniki - zastosować zwykłe termostaty on/off (Salus, Euroster, Tech, Honeywell) takie które w momencie osiągnięcia temp. zadanej wyłączą konkretną pompę na grzejniki. Można by było do każdej pompy dołożyć przekaźnik i połączyć styki bezpotencjałowe razem i wpiąć je pod odpowiednie wejście Sxx na VR71 i w momencie gdy oba termopstaty nie wykazywałyby potrzeby grzania to do automatyki Vaillanta przyszedł by sygnał, żeby wyłączyć potrzebę grzania obiegu bezpośredniego i układ przeszedł by wtedy na najniższą temp. wody jak dla podłogówek.

Nie wiem czy piszę zrozumiale, bo bardzo ciężko jest tak wszystko wyjaśnić.
  • Level 3  
    ls_77 wrote:
    Nic nie napisałeś czy te podłogówki pokrywają się z grzejnikami, czy są to osobne piętra, strefy mieszkań czy domu, czy mają jakieś części wspólne?
    Podstawowe pytanie, to czy chcesz w pełni sterować każdym obiegiem grzejnikowym i podłogowym osobno: osobne temperatury, osobne przedziały grzewcze itd. itp.?
    Czy do tego sterowania (4 obiegi) chcesz wykorzystać zdalne sterowania Vaillant?

Dokładnie tak jak piszesz, mam cztery obiegi, każdy obsługuje osobną strefe i potrzebuję sterować każdym z osobna i za pomocą Vaillanta
    Jestem po rozmowie z Vaillantem. Sugerują podpięcie VR71 i VR 70 (można łaćzyć po kilka tych sterowników według potrzeb) za pomocą złącza BUS.

Tak też mam zamiar zrobić.

Bardzo dziękuję za pomoc i rady.

Pozdrawiam.

Temat uważam za zamknięty