Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lenovo y50-70 - Spięcia na płycie głównej oraz wadliwy układ chłodzenia

Sayus 08 Feb 2020 22:47 489 9
    Sayus
    Level 4  
    Witam wszystkich serdecznie :).

Jestem posiadaczem laptopa lenovo y50-70 o specyfikacji dokładnie takiej samej jak w linku - " x-kom.pl/p/201886-notebook-laptop-156-lenovo-y50-70-i7-4710hq-8gb-1000-fhd-gtx860m.html ". Wyjątkiem jest jedynie dysk twardy, który zamieniłem na dysk ssd 256 firmy crucial.
    Mój problem polega na tym, że na płycie głównej doszło do jakiegoś spięcia, które mogło ją w jakiś sposób uszkodzić w wyniku czego całkowicie nie działają 2 na 3 porty usb. Od dłuższego czasu zmagam się z zwiększonymi temperaturami na cpu oraz gpu. W grach, w których laptop radził sobie bez problemu występują teraz problemy ze względu na wysoką temperaturę (najczęściej CPU). 2 razy wymieniałem pastę na owych układach oraz dokonywałem gruntownego czyszczenia wszystkiego co jest w środku ( byłem bardzo dokładny i na 100 procent pasty nałożyłem w sposób odpowiedni) i mimo to problemu nie udało mi się rozwiązać. Dodatkowo od jakiegoś czasu, mimo że komputer był nie tak dawno czyszczony, pojawiły się problemy z chłodzeniem w laptopie. Wentylatory czasami charczą. A często zdarza się tak, że zaczynają bardzo mocno przyspieszać, nawet gdy komputer jest w spoczynku i nie dzieje się na nim kompletnie nic.
    Chciałbym się was poradzić w sprawie naprawy tejże piekielnej maszyny więc przechodzę do pytania :). Czy problemy z temperaturami mogą być spowodowane jakimiś uszkodzeniami na płycie głównej - na przykład tym spieciem, o którym pisałem na początku? Co może być przyczyną tego, że wiatraki zachowują się w opisany sposób? I ostatnie - Czy problemy rozwiązałaby wymiana płyty głównej i układu chłodzenia na nowe oraz czy w przypadku gdybym chciał wymieniać całą płytę główną w swoim lapku na nową to czy istnieje możliwość wymiany jej na płytę z nowszego modelu tj. tego z gtx 960m? Płyta wygląda gabarytowo tak samo. Może ma ktoś jakieś pojęcie na ten temat i chciałby się podzielić?

Pozdrawiam serdecznie :)
    7jacek7
    Level 30  
    Podaj oznaczenie płyty.
    Sayus wrote:
    Mój problem polega na tym, że na płycie głównej doszło do jakiegoś spięcia, które mogło ją w jakiś sposób uszkodzić w wyniku czego całkowicie nie działają 2 na 3 porty usb.

Jakie USB 3.0? 2.0?
    Czy na niedziałających portach USB jest napięcie? Jak podłączysz np. myszkę włącza się świeci?
    Sayus
    Level 4  
    Złącza, które nie działają to USB 3.0 - tak mi się wydaje. Po prawej strony jest jedno złącze(działające) i po lewej 2, które nie działają. Wygląda to w następujący sposób. Po podłączeniu czegokolwiek do któregoś z tych dwóch usb pojawia się komunikat "Skok napięcia na porcie USB. Nieznane urządzenie usb potrzebuje za dużo energii". Urządzenie oczywiście wtedy nie działa.
    lisek
    Service technician RTV
    Zazwyczaj bywała ta płyta
    * ta ma grafikę akurat GeForce GTX 960M N16P-GX-A2

Ważny (co do wyposażenia ) jest opis p/nr. Lenovo zaczynają cy się na 5B20H29162 / lub napisy na płycie
    Uzyj Aida64 Extreme i zakładka Mainboard
    Sayus
    Level 4  
    Skorzystałem z AIDA64:
    Właściwości płyty głównej:
    ID płyty głównej <DMI>
    Nazwa płyty głównej Lenovo 20378

Właściwości magistrali FSB:
    Typ magistrali BCLK
    Rzeczywista częstotliwość taktowania 100 MHz
    Efektywna częstotliwość taktowania 100 MHz

Właściwości magistrali pamięci:
    Typ magistrali Dual DDR3 SDRAM
    Szerokość magistrali 128-bitowy(a)
    DRAM: Współczynnik FSB 24:3
    Rzeczywista częstotliwość taktowania 800 MHz (DDR)
    Efektywna częstotliwość taktowania 1600 MHz
    Przepustowość [ TRIAL VERSION ] MB/sek

Właściwości magistrali mikroukładu płyty głównej:
    Typ magistrali Intel Direct Media Interface v2.0

Takie dane przedstawił program.
    A tutaj wykonałem stress test, po 2 minutach już procek zaczynał się porządnie grzać
    Przemko21
    Level 25  
    1. Po pierwsze odinstaluj i ponownie zainstaluj wszystkie kontrolery USB

Odłącz urządzenie USB od komputera.
    Naciśnij klawisze "Windows logo" + "R" na klawiaturze i wpisz "devmgmt. msc" w oknie poleceń "Run" (Uruchom) i naciśnij klawisz "Enter".
    Rozwiń pozycję Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej.
    Kliknij prawym przyciskiem myszy każde urządzenie w węźle "uniwersalne kontrolery magistrali szeregowej", a następnie kliknij "Odinstaluj", aby usunąć je pojedynczo.
    Uruchom ponownie komputer, aby Windows automatycznie zainstalować ponownie sterowniki kontrolera USB.
    Teraz podłącz urządzenie USB, a następnie sprawdź, czy problem został rozwiązany.

2. Zainstaluj również najnowsze sterowniki chipsetu, najlepiej ze strony producenta.

3. Gdy to nie pomoże wgraj nowy wsad bios programatorem (oczywiście zapisz stary wsad)
    Sayus
    Level 4  
    Zrobiłem to co napisałeś prócz biosu i sterowników do chipsetu gdyż te są już w najnowszej wersji. Dalej to samo. Dzisiaj przy włączeniu laptopa wiatraki strasznie zaczęły "trzeć" jednak po chwili przestały... pewnie jakieś mechaniczne uszkodzenie co?
    7jacek7
    Level 30  
    Jak dostaniesz się do środka to...
    7jacek7 wrote:
    Podaj oznaczenie płyty.

...wtedy będzie można coś pomierzyć, zdiagnozować.
    Przemko21
    Level 25  
    Sayus wrote:
    Dzisiaj przy włączeniu laptopa wiatraki strasznie zaczęły "trzeć" jednak po chwili przestały... pewnie jakieś mechaniczne uszkodzenie co?

Zapewne źle złożone chłodzenie. Często lekko zagięta obudowa powoduje efekt "tarcia". Trzeba rozebrać i znaleźć gdzie występuje tarcie.

Co do nie działających USB to ciężko stwierdzić czy to wina płyty czy systemowa. Wrzuć jakiś system operacyjny LIVE z płyty i wówczas sprawdź czy te porty działają.
    Sayus
    Level 4  
    Dzięki, jutro wieczorem się za to wezmę i dam znać co odkryłem :)