Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Frezarka Gornowrzecionowa.

09 Lut 2020 09:08 900 4
  • Poziom 3  
    Witam Panowie. Od kilku dni zastanawiam się nad wyborem frezarki górnowrzecionowej i jako że sam nie wiem na co się zdecydować chciałbym poprosić o radę. Będę ja wykorzystywał głównie w domu raz na jakiś czas. 2-3 razy w tygodniu . Zastanawiałem się na frezarkami firm : Einhell , Graphite oraz Parkside. Cena wszystkich jest bardzo podobna lecz nigdy nie widziałem tych sprzętów w akcji ani nie pracowałem przy ich użyciu . Proszę o pomoc doświadczonych Kolegów, pozdrawiam :)
  • Poziom 3  
    Będę frezowal głównie w płytach wiórowych, sklejkach i nie wiem co czas przyniesie może również w drewnie typu sosna , bez tych najtwardszych typu dąb.
  • Poziom 32  
    Do tego typu materiałów (miękkie) moc nie ma aż takiego znaczenia.

Natomiast niech taka frezarka koniecznie ma wyciąg wiórów do odkurzacza. Chyba że chcesz od żony słyszeć 'coś Ty narobil!' po każdym frezowaniu. To są masakrycznie pylące sprzęty jeśli chodzi o obróbkę drewna.

Aczkolwiek do sporadycznej pracy każda z nich bedzie ok.

Popatrz też na tzw frezarki krawędziowe / jednoręczne. Przykładowy model to CMT 10.
    Do drobnych prac może to być lepsze rozwiązanie.
  • Poziom 13  
    Moc nie ważna, ale waga tak. Odciąg wiórów jak najbardziej, ale pod warunkiem, że ma się mocny i pojemny odkurzacz. Inaczej to jest bez znaczenia. Parkside I McAlister Ryobi, Einchela, są jak najbardziej ok, ale to dość duże narzędzia. Z dużą stopą dużymi rączkami etc... To nie zawsze jest wygodne. Dużo lepiej do drobnych prac sprawdzają się małe frezarki. Może warto pomyśleć o czymś w stylu Bosch GKF600 bądź Makita RT0700CX2J. Tudzież coś podobnego z niskiej półki (ale ja nie znam). Mimo, że małe to przy takich drobnych pracach będziesz miał z nich większy pożytek.
    Sprawdzaj też jaka średnica frezu wchodzi, bo na fi6 jest dużo mniejszy wybór (marketowy)niż na fi8.