Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wyświetlacz lcd jak to ożywić

09 Lut 2020 12:15 438 16
  • Poziom 10  
    Witam posiadam licznik ACET JAEGER
    padła w nim płytka wyświetlaczy lcd wyświetlacz lcd jak to ożywić
    takich jak na foto
    sterowane one były układem PCF2112T na osobnej płytcewyświetlacz lcd jak to ożywić20200209_1..955.jpg Download (915.47 kB)

moje pytanko czym to zastąpić lub jakieś pomysły na ożywienie tego znalazłem taki wyświetlacz
    https://allegro.pl/oferta/wyswietlacz-led-4-cyfry-sterownik-tm1637-arduino-6832077451
    lub takie coś
    https://allegro.pl/oferta/214-k-wyswietlacz-lcd-3-i-1-2-cyfry-z-rs232-7966892421
    a może ktoś z was ma zdjecia tej płytki to bardzo by mi pomogły chodzi o sciezki
    proszę o pomoc i dziękuje
  • Poziom 20  
    Trzeba by zrobić konwerter, który by tłumaczył kody przeznaczone dla PCF2112 na TM1637, ewentualnie na ten drugi RS232.

Są też inne wyświetlacze z kontrolerami
  • Poziom 10  
    a jak zrobić ten konwerter
    albo jaki wyświetlacz by pasował ,bo ja już się gubię
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Chodzi o tłumaczenie w czasie rzeczywistym rozkazów przeznaczonych dla PCF2112, dla nowego(wych) wyświetlacza(y). Przeważnie jest to mikrokontroler z napisanym oprogramowaniem.

Ale trzeba wiedzieć co tam ma się wyświetlać, ilość cyfr, czy wyświetlacze mają ikony. Do tego nie ma chyba żadnej dokumentacji wiec inżynieria wsteczna.

Jeżeli jest uszkodzone samo szkło szukać szkła LCD ale wyświetlacz raczej specjalnie produkowany pod ten licznik
  • Poziom 10  
    a czy ten pcf2112 to zwyczajny układ czy jakis programowalny
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Zwyczajny układ, dostaje dane z procesora po magistrali trzy przewodowej c-bus, i steruje wyświetlaczem LCD.

Nie muszą być to cyfry a dowolne 32 segmenty , np. ikony w postaci jakieś całych napisów.
  • Poziom 10  
    a czy można zastąpić pcf 2112t na pcf 2112ct
    i co to za uklad NEC 7810 G czy go sie programuje
    wszystko jest w tym liczniku nawet wyswietlacz działał na tym pcf 2112t a na 2112ct juz nie a teraz nic nie działa znowu a ten NEC szybko sie nagrzewa
    tak wygląda płytka i gdy dotykam miernikiem + - to mam jakby zwarcie (3 foto)

wyświetlacz lcd jak to ożywić[/url] wyświetlacz lcd jak to ożywić
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    NEC7810 - jest procesorem, program jest w EPROM 27C64

PCF2112t a PCF2112ct nie mogę znaleźć różnicy miedzy układami.

To nie jest całkowite zwarcie, jest jakaś rezystancja. Można zmierzyć rezystancje na NEC7810, pin64 a pin32.

Takie stare procesory są ciepłe podczas pracy ale nie bardzo gorące, parzące
  • Poziom 10  
    zaraz zmierzę ale jest cos nie tak bo tam sa 3 zaróweczki i one działały tak ze po podaniu zasilania zapalały sie na ok 2 sek i było wszystko dobrze a teraz świecą sie cały czas

Dodano po 7 [minuty]:

bez zasilania 0,8 kΏ
    z zasilaniem 60 kΏ

a co to są za elementy

a na tym foto wyświetlacz lcd jak to ożywić

pokazuje jak upaliła się ścieżka gdy jej nie połączę to NEC7810 sie nie grzeje i żaróweczki świecą a jak go podłącze to się grzeje bardzo ale one tez świeca
  • Poziom 20  
    "Cuda" to kondensatory

Dodano po 3 [minuty]:

Grzanie się procesora możne być spowodowane ze tam żarówki są włączane przez tranzystory, mogą być one uszkodzone i przeciążaja procesor.

A jakie napięcie jest gdy się grzeje na

ojciec napisał:
    pin64 a pin32.
  • Poziom 10  
    4.97 V a jak odłączam tą upaloną ścieżkę to 0 v
  • Poziom 20  
    Czyli przeciążenie nastąpiło na ścieżce z zasilaniem 5V, z którego jest zasilany m.in procesor.

Żarówki tez mogą korzystać z 5V - możliwe że uszkodzenie samej ścieżki było spowodowane, uszkodzeniem żarówki; uszkodzone żarówki mogą dalej świecić ale mogą pobierać zacznie większy prąd i nastąpiło uszkodzenie ścieżki.
  • Poziom 10  
    bez żarówek tez się grzeje
  • Poziom 20  
    Najlepiej użyć oscyloskopu czy procesor coś robi, samo grzanie jaki pisałem nie jest czymś nienormalnym ale nie może parzyć
  • Poziom 10  
    nie dysponuje
  • Poziom 10  
    udało mi się kupić nowy NEC7810 wymienię i zobaczę co będzie
  • Poziom 2  
    witam
    posiada ktoś opis pinów tego wyświetlacza?
    pozdrawiam Sebek8989