Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Utworzenie i konfiguracja domowej sieci IP

09 Lut 2020 13:23 267 19
  • Poziom 4  
    Utworzenie i konfiguracja domowej sieci IP Witam

Jestem tu nowy i nie chciałem nikomu się wcinać na indywidualny temat dlatego założyłem nowy.

Potrzebuje pomocy przy utworzeniu i konfiguracji domowej sieci z dostępem zewnętrznym.

Poniżej zamieszczam to jak narazie wygląda sieć od strony hardwareowej lecz nic jeszcze nie jest skonfigurowane a niczym to się stanie chcę być pewien że obecna struktura jest poprawna.

Dostawcą internetu jest Multimedia światłowód chyba 300Mb/s o zmiennym adresie IP.
    Wszędzie są już przewody kat5e tylko na dluższe odległości ( +25m) kat6e do domofonu i kamer IP.

Na chwilę obecną w domu działa tylko drukarka wifi, ogólny dostęp do internetu poprzez wifi oraz telewizja z tego samego routera Multimedia.
    Oba switche IP są PoE dla zasilania kamer i tabletów 2N.

Docelowo:
    - podgląd do monitoringu poprzez WEB wraz z nagrywaniem na dysku zewnętrznym w zintegrowanym switchu IP NVR.
    - podgląd do intercomu podczas wywołania na przycisku IP verso ( przez android app- firma 2n dostarcza. Ten sam intercom wywołuje tabletu 2N)
    - sterowanie yamaha musiccast multiroom dla 6 stref( poprez android app w tabletach 2N)
    - w przyszłości sterowanie KNXem z poziomu serwera Maestro( ale to dopiero po uruchomieniu intercomu, monitoringu oraz multiroomu)

Potrzebuje pomocy czy obecna infrastruktura jest wystarczająca i jeśli tak to od czego zacząć dalsze działanie. Utworzenie i konfiguracja domowej sieci IP
  • OptexOptex
  • Moderator - Sieci, Internet
    Sprawdź czy na wszystkich portach LAN twojego routera masz dostęp do internetu.
  • OptexOptex
  • Poziom 4  
    Poprawione...dziękuje..
    Dostęp online jest na 4 portach...
    Jeżeli masz dostęp do internetu na wszystkich portach to schemat jest poprawny.
  • Poziom 4  
    To w takim razie teraz pozostaje mi zaadresowanie wszystkich urządzeń z poprawnej kolejności IP > utworzenie VPN > oraz poprawna konfiguracja aplikacji 2N na telefonie i musiccast yamaha na tabletach i powinno wszystko działać poprawnie...

czy coś pominąłem?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Prawdopodobnie VPN musi pracować na tzw. warstwie drugiej ze względu na multicast i trudności w routingu takiego ruchu. Najpopularniejszy będzie tutaj L2TP over IPSec.
    Musisz się skontaktować z operatorem, bo do VPN będziesz potrzebował publiczny adres IP, przestawienie Huawei w tryb bridge i własny router z obsługą L2TP.
  • Poziom 4  
    czy będę potrzebował drugi router do L2TP over IPSec?
    Musisz sprawdzić, czy ten z MM posiada odpowiednią funkcjonalność, ale raczej nie, więc dodatkowy router lub bramka VPN będą potrzebne.
    Pytanie do czego potrzebujesz tego VPN-a?
    jimasek napisał:
    Pytanie do czego potrzebujesz tego VPN-a?

Żeby nie wystawiać na świat poprzez zwyczajne, bez szyfrowania przekierowanie portów tak wielu urządzeń w domu, szczególnie planowanego KNX. Dodatkowo aplikacje sterujące sprzętem multimedialnym zazwyczaj wymagają aby być w jednej domenie rozgłoszeniowej.
  • Poziom 4  
    knx juz jest uruchomiony lecz bez łączności online gdyż klient Maestro jest jeszcze nie podłaczony.

Dodano po 5 [minuty]:

VPN bardziej planowałem po kątem łączenia z siecią gdy jestem poza domem tylko dla bezpieczeństwa bo gdy jestem w zasięgu wifi raczej nie mam żadnych obaw....dom jest na pustkowiu....
    Pytanie czy nie wykupić sobie usługi VPN na zewnątrz u któregoś z polskich dostawców.
  • Poziom 4  
    a czy coś takiego obsłuży moją sieć

TL-R600VPN TP-LINK
  • Pomocny post
    Moderator - Sieci, Internet
    Lepiej kupić jakiegoś mikrotika i mieć spokojną głowę niż tego TP-linka. Oczywiście urządzenie od Multimedi musi pracować wtedy jako Bridge ale do musisz załatwić z dostawcą.
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Omijaj z daleka TP-LINK biznes. Oprogramowanie to tragedia. Jak nie masz doświadczenia z konfiguracją takiego sprzętu, to osobiście wybrałbym coś "user friendly", np Drayteka.
    marmsn123 napisał:
    Dostawcą internetu jest Multimedia światłowód chyba 300Mb/s o zmiennym adresie IP.

Czyli z każdą zmianą IP będziesz tracił dostęp do VPN.
  • Poziom 4  
    no właśnie że jak narazie to tylko robiłem rzeczy hardware-owe i okablowania no i KNX/dali/Ilight/cooper i 4control... ale nic przy sieciach i adresach IP więc to będzie moja pierwsza przygoda i trochę się zastanawiam czy dam radę. Plus tylko że to jest u mnie w domu więc jak coś pójdzie nie tak to nic nie trace lol...

Narazie próbuje ustawić adresy IP na sprzęcie 2N czyli 3 x tablety i jeden intercom ale tylko wykrywa mi 2 komponenty ..czyli jeszcze muszę 2 zresetować do ustawień fabrycznych.
    marmsn123 napisał:
    Plus tylko że to jest u mnie w domu więc jak coś pójdzie nie tak to nic nie trace lol...

A zawsze możesz się czegoś nowego nauczyć.
  • Poziom 4  
    oby... jak pierwszy raz adresowałem swoj knx to termostatem w salonie przy 22 stopniach otwierałem bramę wjazdową ...lol...

jak narazie dziękuje panowie a za dwa tygodnie będę się zabierał za prasowanie końcówek na skrętki i montaż tabletów i intercomu więc może znowu będę potrzebował pomocy to się odezwę.
    Zapraszamy ponownie do nas na forum.