Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bardzo mały wyświetlacz / Montaż małego wyświetlacza OLED do panelu sterującego

Obywatel LutZek 09 Feb 2020 22:13 450 7
Computer Controls
    Obywatel LutZek
    Level 13  
    Dzień dobry,

W swoim urządzeniu mam na panelu sterującym enkodery, których funkcja zmienia się zależnie od ustawień naniesionych na sąsiednich przełącznikach. Zastanawiałem się jak je "podpisać" - pierwszy pomysł, to wyświetlacze 14-segmentowe. Użytkownik wciska przyciski, a na wyświetlaczu pojawia się czteroliterowy napis. Problemem jest rozmiar - mam do dyspozycji 30mm x 11mm i nie znajdę tak małego wyświetlacza 14-segmentowego z czterema znakami. Drugi pomysł - mały OLED. Chińczyk sprzedaje takowe po taniości - niecały cal przekątnej, rozmiar nawet lepszy.

Jest tylko z nimi pewien problem - nie mają żadnych rozwiązań ułatwiających montaż, a przyklejanie ich szarą taśmą nie wydaje mi się być nazbyt eleganckim rozwiązaniem. Tym bardziej, że chcę zrobić robotę porządnie i skoro dla wygody użytkownika chcę mu podpisać enkodery to chcę również, by "podpisy" były dobrze zamontowane. Są również OLEDy z miejscem na piny z jednej strony (no właśnie - tylko jednej strony). Do tego dolna warstwa tej płytki jest również obsadzona, co może powodować problem w kontakcie z głównym PCB modułu.

Potrzebuję podpisać w ten sposób 3 enkodery. Macie może jakieś inne pomysły? Idealne byłoby coś, co po prostu można by przylutować do płytki (jak wyświetlacz 7-seg, który tutaj ma zbyt małą funkcjonalność, bo nie pokaże wszystkich liter). Dodam, że PCB modułu jest w odległości 9mm od wewnętrznej ściany panelu sterującego.
    Pozdrawiam
  • Computer Controls
  • Computer Controls
    tos18
    Level 40  
    Obywatel LutZek wrote:
    Macie może jakieś inne pomysły?

Rozważ stosowny adapter z laminatu.Coś jak to co pokazujesz na drugim zdjęciu tylko szersze tak by znalazło się miejsce na dodatkowe otwory
    Wyświetlacz do adaptera na taśmie dwustronnej a adapter odpowiednio szerszy (dłuższy) miał by otwory montażowe

Coś jak tu https://botland.com.pl/pl/wyswietlacze-oled/1...graficzny-096-128x64px-i2c-5903351241090.html
    Obywatel LutZek
    Level 13  
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

@tos18,
    Zastanawia mnie zastosowanie adaptera, choć to i tak wymagałoby użycia taśmy, więc w tym wypadku byłaby kwestia tego, czy opłaca się robić dodatkowe płytki, by podnieść ten wyświetlacz do poziomu panelu czołowego.

@atom1477,
    planuję by była szybka (przezroczysta). Z punktu widzenia stricte "designerskiego" lepsza byłaby przyciemniona, natomiast obawiam się o widoczność umiejscowionego kilka mm niżej wyświetlacza. Jeśli chodzi o klejenie - przychodzi mi taśma piankowa o grubości ~1mm.
    atom1477
    Level 43  
    Jeżeli ma być szybka, to ja bym proponował przyklejanie do szybki.
    Oczywiście to sprawia że utrudnione będzie manipulowanie płytką pod spodem bo będzie ona połączona taśmą z wyświetlaczem. No chyba że można wtedy mimo wszystko też przyczepić płytkę do wyświetlacza.
    Przyklejenie trzeba wykonać silikonem przezroczystym, albo przezroczystą żywica epoksydową. Używając jednej kropli i dociskając to do siebie, żeby kropla się rozpływała dopiero pod wpływem nacisku i nie zostawiała bąbelków powietrza.
    tos18
    Level 40  
    Obywatel LutZek wrote:
    Zastanawia mnie zastosowanie adaptera, choć to i tak wymagałoby użycia taśmy, więc w tym wypadku byłaby kwestia tego, czy opłaca się robić dodatkowe płytki, by podnieść ten wyświetlacz do poziomu panelu czołowego

Tego nie wiem - nie widzę Twojego projektu.
    Wiem natomiast że jeśli wyświetlacz jest umieszczony głęboko to zawęża się kąt obserwacji.
    Być może wystarczy odpowiednio zaprojektować płytkę pod panelem czołowym.
    Obywatel LutZek
    Level 13  
    Zaczynam się skłaniać do opcji, że jednak podkładka w druku 3D będzie najlepszą opcją. Szybko się drukuje / pewnie można po taniości zamówić i wyświetlacz nie będzie położony zbyt głęboko. Do tego nie trzeba projektować żadnego PCB / używać silikonu na powierzchni wyświetlacza. w PCB można zrobić otwory montarzowe.