Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bardzo mały wyświetlacz / Montaż małego wyświetlacza OLED do panelu sterującego

Obywatel LutZek 09 Feb 2020 22:13 450 7
Computer Controls
 • #1
  Obywatel LutZek
  Level 13  
  Dzień dobry,

  W swoim urządzeniu mam na panelu sterującym enkodery, których funkcja zmienia się zależnie od ustawień naniesionych na sąsiednich przełącznikach. Zastanawiałem się jak je "podpisać" - pierwszy pomysł, to wyświetlacze 14-segmentowe. Użytkownik wciska przyciski, a na wyświetlaczu pojawia się czteroliterowy napis. Problemem jest rozmiar - mam do dyspozycji 30mm x 11mm i nie znajdę tak małego wyświetlacza 14-segmentowego z czterema znakami. Drugi pomysł - mały OLED. Chińczyk sprzedaje takowe po taniości - niecały cal przekątnej, rozmiar nawet lepszy.
  Bardzo mały wyświetlacz / Montaż małego wyświetlacza OLED do panelu sterującego

  Jest tylko z nimi pewien problem - nie mają żadnych rozwiązań ułatwiających montaż, a przyklejanie ich szarą taśmą nie wydaje mi się być nazbyt eleganckim rozwiązaniem. Tym bardziej, że chcę zrobić robotę porządnie i skoro dla wygody użytkownika chcę mu podpisać enkodery to chcę również, by "podpisy" były dobrze zamontowane. Są również OLEDy z miejscem na piny z jednej strony (no właśnie - tylko jednej strony). Do tego dolna warstwa tej płytki jest również obsadzona, co może powodować problem w kontakcie z głównym PCB modułu.


  Bardzo mały wyświetlacz / Montaż małego wyświetlacza OLED do panelu sterującego

  Potrzebuję podpisać w ten sposób 3 enkodery. Macie może jakieś inne pomysły? Idealne byłoby coś, co po prostu można by przylutować do płytki (jak wyświetlacz 7-seg, który tutaj ma zbyt małą funkcjonalność, bo nie pokaże wszystkich liter). Dodam, że PCB modułu jest w odległości 9mm od wewnętrznej ściany panelu sterującego.
  Pozdrawiam
 • Computer Controls
 • Computer Controls
 • #3
  tos18
  Level 40  
  Obywatel LutZek wrote:
  Macie może jakieś inne pomysły?

  Rozważ stosowny adapter z laminatu.Coś jak to co pokazujesz na drugim zdjęciu tylko szersze tak by znalazło się miejsce na dodatkowe otwory
  Wyświetlacz do adaptera na taśmie dwustronnej a adapter odpowiednio szerszy (dłuższy) miał by otwory montażowe

  Coś jak tu https://botland.com.pl/pl/wyswietlacze-oled/1...graficzny-096-128x64px-i2c-5903351241090.html
 • #5
  Obywatel LutZek
  Level 13  
  Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

  @tos18,
  Zastanawia mnie zastosowanie adaptera, choć to i tak wymagałoby użycia taśmy, więc w tym wypadku byłaby kwestia tego, czy opłaca się robić dodatkowe płytki, by podnieść ten wyświetlacz do poziomu panelu czołowego.

  @atom1477,
  planuję by była szybka (przezroczysta). Z punktu widzenia stricte "designerskiego" lepsza byłaby przyciemniona, natomiast obawiam się o widoczność umiejscowionego kilka mm niżej wyświetlacza. Jeśli chodzi o klejenie - przychodzi mi taśma piankowa o grubości ~1mm.
 • #6
  atom1477
  Level 43  
  Jeżeli ma być szybka, to ja bym proponował przyklejanie do szybki.
  Oczywiście to sprawia że utrudnione będzie manipulowanie płytką pod spodem bo będzie ona połączona taśmą z wyświetlaczem. No chyba że można wtedy mimo wszystko też przyczepić płytkę do wyświetlacza.
  Przyklejenie trzeba wykonać silikonem przezroczystym, albo przezroczystą żywica epoksydową. Używając jednej kropli i dociskając to do siebie, żeby kropla się rozpływała dopiero pod wpływem nacisku i nie zostawiała bąbelków powietrza.
 • #7
  tos18
  Level 40  
  Obywatel LutZek wrote:
  Zastanawia mnie zastosowanie adaptera, choć to i tak wymagałoby użycia taśmy, więc w tym wypadku byłaby kwestia tego, czy opłaca się robić dodatkowe płytki, by podnieść ten wyświetlacz do poziomu panelu czołowego

  Tego nie wiem - nie widzę Twojego projektu.
  Wiem natomiast że jeśli wyświetlacz jest umieszczony głęboko to zawęża się kąt obserwacji.
  Być może wystarczy odpowiednio zaprojektować płytkę pod panelem czołowym.
 • #8
  Obywatel LutZek
  Level 13  
  Zaczynam się skłaniać do opcji, że jednak podkładka w druku 3D będzie najlepszą opcją. Szybko się drukuje / pewnie można po taniości zamówić i wyświetlacz nie będzie położony zbyt głęboko. Do tego nie trzeba projektować żadnego PCB / używać silikonu na powierzchni wyświetlacza. w PCB można zrobić otwory montarzowe.