Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odmrażanie szyby przedniej Citroen xp 1.6 hdi 80KW jak działa?

09 Feb 2020 22:32 324 3
  • Level 7  
    Witam
    Chciałem zapytać lepiej zorientowanych użytkowników xp,jak właściwie powinno działać odmrażanie szyby przedniej w xp?U mnie po łączeniu tego klawisza,zapala się kontrolka z rysunkiem szyby i znaczkiem AC,po czym dmuchawa przyspiesza i dmucha na szybę zmrożonym powietrzem,co natychmiast likwiduje ewentualne zapocenie szyby.Od znajomego usłyszałem,że u niego w nowszym xp.nie wyświetla znaczka AC i dmucha gorącym powietrzem.Wydaje się to logiczniejsze jeśli ma to być odmrażanie a nie osuszanie.Jak właściwie powinno to być naprawdę.Będę wdzięczny za oświecenie mnie w tym temacie. Idea Pozdr.....
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 10  
    U mnie w C4 GP i C5 po włączeniu przycisku z nawiewem na szybę zawsze załącza AC. Obydwa auta miały tzw. klimatronik i regularnie serwisowane diagboxem - bez błędów klimy. Wniosek taki, że tak własnie powinno być. Przycisk jest do "suszenia" szyby a nie odmrażania.

Żeby odmrażać szyba musiałaby mieć wtopione "druty" przez które przepływający prąd ogrzewałby szybę - podobnie jak w szybie tylnej tylko że sciezki/druty są mniejsze. Taki patent stosuje Ford i Volvo i nie słyszałem zeby jakakolwiek cytryna miała taką szybe. W autach z ogrzewaną przednia szyba przycisk ma inną ikonkę - przypominająca spiralę, niż bez.
  • Level 39  
    tonny1948 wrote:
    dmuchawa przyspiesza i dmucha na szybę zmrożonym powietrzem

To nie tak. Jednocześnie jest uruchamiana funkcja ogrzewania i klimatyzacji. To może się wydawaś nieco dziwne, ale funkcją klimatyzatora jest osuszenie powietrza np wilgotnego, a potem jego ogrzanie i skierowanie na szybę. Działa to o wiele lepiej niż samo skierowanie gorącego powietrza na szybę.

W ujemnych temperaturach powietrze jest z założenia suche, więc klimatyzacja jako-taka się nie uruchamia i osuszanie/odmrażanie (bo często się zdarza, że szyba jest zamrożona od środka) szyby jest realizowany tylko za pomocą ogrzewania.
  • Level 34  
    Nie wiem jak przytoczone auto, ale francuskie samochody mają często dodatkową nagrzewnicę elektryczną pozwalającą na nieco szybsze ogrzanie powietrza. Nie wiem jaki jest mechanizm załączania-czy tylko przy nawiewie na szybę czy niezależnie od kierunku. Na pewno wyłącznie po uruchomieniu silnika i osiągnięciu właściwych parametrów ładowania alternatora i pod warunkiem, że silnik (wnętrze) jeszcze są wychłodzone.