Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziom fundamentowy, instalacja odgromowa, rozdzielnia

09 Lut 2020 23:40 318 8
 • Poziom 2  
  Dzień dobry,
  proszę o opinię / radę. W domu jednorodzinnym mam wykonany uziom fundamentowy oraz instalację odgromową. Firma, która wykonywała uziom i odgromówkę wyciągnęła mi bednarkę do tablicy rozdzielczej oraz do przyłącza w granicy działki. W rozdzielni w granicy działki jest rozdzielenie przewodu PEN (uziemienie wykonane przez energetykę) i do domu idzie kabel 5x16. Proszę o radę czy połączenie bednarki idącej od uziomu fundamentowego z bednarka w rozdzielni w granicy działki jest dobrym pomysłem? Czy w domu w rozdzielni przewód ochronny idący ze skrzynki w granicy działki powinien być dodatkowy połączony z bednarką uziomu fundamentowego?
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Uziemienie przyłącza jest własnością ZE i do niego nic nie przyłączasz.
  Masz kabel do budynku z torami: L₁ L₂ L₃ N PE. Tor PE łączysz z GSU budynku. Tam żadna bednarka do przyłącza nie jest potrzebna.
 • Pomocny post
  Moderator
  tgolisz napisał:
  W rozdzielni w granicy działki jest rozdzielenie przewodu PEN (uziemienie wykonane przez energetykę) i do domu idzie kabel 5x16.

  Podaj odległości.
 • Poziom 2  
  Odległość 45m.
 • Moderator
  tgolisz napisał:
  Odległość 45m.

  Rozdzielanie przewodu PEN w takiej odległości od domu nie ma żadnego sensu, oprócz windowania kosztów i utrudniania życia właścicielowi.
  tgolisz napisał:
  Proszę o radę czy połączenie bednarki idącej od uziomu fundamentowego z bednarka w rozdzielni w granicy działki jest dobrym pomysłem?

  Nie jest. Nie poprawiaj uziemienia energetyce swoim kosztem.
  tgolisz napisał:
  Czy w domu w rozdzielni przewód ochronny idący ze skrzynki w granicy działki powinien być dodatkowy połączony z bednarką uziomu fundamentowego?
  Oczywiście, przewód ochronny powinien być uziemiony możliwie najbliżej (uziom fundamentowy to najlepsze rozwiązanie), może też być uziemiany wielokrotnie.
 • Poziom 10  
  Witam.
  Im większa sieć uziemień tym stabilniejsza praca całej sieci. Ma pan wykonane przyłącze 5x16 wraz z bednarką.
  Przewód PE ma Pan włączony do ZK do szyny uziemiającej. Nic nie stoi na przeszkodzie ażeby podłączyć bednarkę do uziomu ZK, nie ma w przepisach takiego zastrzeżenia. Biorą pod uwagę mostkowanie szyny N i PE w zakładach energetycznych nie ma negatywnego wpływu na Pańską instalacje w budynku. Co do "robienia czegoś na swój koszt", to wolę wykonać dodatkowe uziemienie bednarką, bo w wypadku uszkodzenia kabla (nie WLZ) zasilającego ZK (dokładnie żyły N) przy dużej sieci uziemiającej Pan przyłącze zmniejsz się prawdopodobieństwo uszkodzeń urządzeń w domu.
  Pozdrawiam
  Szorterek
 • Poziom 42  
  Po pierwsze: W kablu zasilającym ZK nie ma żyły N, a jeśli jest to nie ma PE i uziomu.
  Po drugie: Uziom w złączu kablowym nie jest twoim uziomem. Jest uziomem ZE i tobie wara od nie swojej własności więc i twoje "wolenie" nie ma nic do rzeczy.
  A poza tym kompletny bezsens pięciożyłowego kabla z równolegle ułożoną bednarką. A szynę PE w budynku i tak uziemić należy bez względu na to gdzie PEN podzielono.

  Tylko dziś dostawcy energii nie zgadzają się by następowało to w szafce złączowo/pomiarowej i coraz częściej jest brak zacisku dla żyły PE.
 • Moderator
  szorterek napisał:
  Nic nie stoi na przeszkodzie ażeby podłączyć bednarkę do uziomu ZK, nie ma w przepisach takiego zastrzeżenia.

  Zastrzeżeń nie ma, bo ZK nie przewidziało takich wygłupów. Uziom Dystrybutora jest później niedostępny (i zaplombowany), wszelkie połączenia również, więc o realnym wykonaniu pomiarów instalacji odbiorczej najczęściej można zapomnieć.
 • Poziom 42  
  Ponadto kolego szorterek zapoznaj się proszę z tematem Link
  gdzie w poście 28 przedstawiłem prawdziwe zdarzenie, którego skutki nie miały by miejsca gdyby PEN zwyczajnie i po ludzku podzielono tam gdzie należy, czyli w tablicy głównej obiektu.