Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brak bednarki w domu jednorodzinnym

vasteq 10 Feb 2020 10:55 1590 8
 • #1
  vasteq
  Level 18  
  Witam. Buduję dom jednorodzinny podpiwniczony. Ławy piwnicy są już wylane, stoją też ściany piwnicy. Obecnie wylewać będę ławy garażu przylegającego do budynku, są wyżej od ław piwnicy o jakieś 50 cm. Wcześniej nie robiłem bednarki bo znajomy "elektryk" popatrzył w mój projekt i powiedział że uziemienie mam juz w skrzynce przy drodzę i bednarka niepotrzebna. Teraz się zastanawiam czy może jednak zamontować ją do zbrojenia ław garażu. Czy może ktos popatrzyć w projekt i się o nim wypowiedzieć?
  Rozumiem że do montażu bednarki zbrojenie najlepiej jakby było pospawane w celu zapewnienia ciągłości? U mnie jest skręcane.

  Brak bednarki w domu jednorodzinnym Brak bednarki w domu jednorodzinnym Brak bednarki w domu jednorodzinnym Brak bednarki w domu jednorodzinnym
 • #2
  kozi966
  Moderator of Electricians group
  vasteq wrote:
  Wcześniej nie robiłem bednarki bo znajomy "elektryk" popatrzył w mój projekt i powiedział że uziemienie mam juz w skrzynce przy drodzę i bednarka nie potrzebna.

  Powiedz temu "znajomemu", żeby więcej się elektryką nie zajmował. Uziemienie w złączu jest własnością zakładu energetycznego, a nie częścią instalacji odbiorczej. Jak odłączysz/przetniesz kabel zasilający budynek, to pozbawiasz się uziemienia.
  Pomijam już wadliwość tego projektu w kilku aspektach.

  Niemniej jednak jak możesz, to wykorzystaj zbrojenie płyty fundamentowej garażu. Może się jednak to okazać niewystarczające do potrzeb wykonania odpowiedniego uziemienia - dla celów ekwipotencjalizacji gruntu.
 • #3
  vasteq
  Level 18  
  To nie jest płyta ale ława fundamentowa, i w dodatku nie ciągła obwodowo tylko w kształcie litery C, dolega do styropianu budynku (garaż w dylatacji). Ława garażu nie jest połączona z ławami domu. Jakie wady są tego projektu?
  Czyli rozumiem że uziemienie jest w skrzynce ale lepiej zabezpieczyć się własnym na wypadek przecięcia kabla?
 • #4
  kozi966
  Moderator of Electricians group
  vasteq wrote:
  To nie jest płyta ale ława fundamentowa, i w dodatku nie ciągła obwodowo tylko w kształcie litery C, dolega do styropianu budynku (garaż w dylatacji). Ława garażu nie jest połączona z ławami domu.

  Rozumiem, ale nie jestem w stanie na oko ocenić czy tak wykonany uziom spełni swoją rolę, czy nie. Moim zdaniem nie do końca.
  vasteq wrote:
  Czyli rozumiem że uziemienie jest w skrzynce ale lepiej zabezpieczyć się własnym na wypadek przecięcia kabla?

  Może jest, może nie. Nie wiem, nie widziałem. Niemniej jednak w dalszym ciągu szyna PE w rozdzielnicy powinna być bezpośrednio uziemiona. W tym wypadku nie jest (jest jedynie pośrednio uziemiona).
  vasteq wrote:
  ale lepiej zabezpieczyć się własnym na wypadek przecięcia kabla?

  Na wypadek wystąpienia przepięcia, na wypadek uszkodzenia kabla, na wypadek pojawienia się w jakiś sposób napięcia na tym PE od strony złącza, na wypadek.... i tak dalej.
 • #5
  takijasiu
  Level 25  
  Odnośnie wad projektu:
  * ostatnio tutaj był szeroko dyskutowany sens rozdziału PEN w okolicach złącza kablowego i w ogóle możliwość rozdziału w samym złączu (skoro złącze jest własnością ZE)
  * całe oświetlenie jest za jednym RCD i przy okazji zasilane z jednej fazy
  * oświetlenie zewnętrzne jest na jednym obwodzie z oświetleniem łazienki i przy okazji na tym samym RCD
  * gniazda w łazienkach są na tych samych obwodach, co gniazda w innych pomieszczeniach (zabezpieczone jednym aparatem S)

  Możliwe, że są jeszcze inne wady.
 • #6
  vasteq
  Level 18  
  Oglądałem filmik na YouTube na temat wykonania uziomu fundamentowego i było tam podane że beton nie powinien być wodoszczelny (a ja chciałem taki właśnie zamówić z uwagi że jest to teren gliniasty, wystąpiły dwa małe sączki wody podczas kopania), ponadto boki ławy okrywam grubą folia. Więc nie wiem czy to nie jest przeszkodą w moim przypadku. Kolejna sprawa nie mam możliwości pospawania, nie mam spawarki i sam też nie umiem spawać. Chciałem to poskrecać. A na filmie było wspomniane ze w przypadku jakichś przerw w połączeniach w przypadku uderzenia piorunem może dojść do rozsadzenia fundamentów (zbierają się jakieś gazy). Chyba że tu chodziło o dodatkowe przyłaczenie odgromowej? A czy odgromowa może być osobno, nie zwiazana z fundamentem?

  Jednakże czytając opis uziemienia fundamentowego, z którego wynika że:

  "...uziom fundamentowy sztuczny jest zamkniętym w pierścień stalowym prętem okrągłym lub płaskownikiem celowo umieszczonym w fundamencie dla celów uziemieniowych, łączonym w sposób właściwy..."


  dochodzę do wniosku że pewnie będzie problem. U mnie fundament który właśnie wykonuje nie jest zamknięty obwodowo i wygląda jak na zdjęciu:

  Brak bednarki w domu jednorodzinnym


  Rozumiem że to już dyskwalifikuje uziom fundamentowy w moim przypadku?
 • #7
  vasteq
  Level 18  
  Wrzuciłem zdjęcie mojej ławy powyżej.
  A może zamiast wprowadzać dodatkową bednarke otokowo do ław to pospawać dolny pręt zbrojeniowy 12mm na łączeniach narożnikowych z "L-kami", i wyprowadzić w grunt po kawałku pręta czy bednarki z każdej strony tam gdzie nie ma ławy już i pospawać w otok, zasypać. Ale wtedy to co w gruncie musi być albo nierdzewne albo pomalowane? 
 • #8
  vasteq
  Level 18  
  Czy coś takiego mogło by być jak na zdjęciach poniżej. Czy beton wodoszczelny dyskwalifikuje uziemienie fundamentowe, jak i to że boki ław (ale tylko boki) mam wyłożone folią.

  Jeśli dobrze wszystko zrozumiałem u mnie wyglądało by to tak:

  Spawane bednarki na połączeniach, układane na wspornikach 5 cm od gruntu żeby beton otulił:  Brak bednarki w domu jednorodzinnym  Wyprowadzona i pospawana bednarka nierdzewna do wewnątrz budynku do skrzynki rozdzielczej w garażu (szyny wyrównawczej?):


  Brak bednarki w domu jednorodzinnym  Na końcach ław wyprowadzam dodatkowe nierdzewne kawałki bednarki, które wbijam w grunt jakimiś szpilkami?

  Brak bednarki w domu jednorodzinnym  Czy obecność drenażu opaskowego ma tutaj jakieś znaczenie? Rozumiem też że ułożona na spodzie bednarka nie musi mieć kontaktu ze zbrojeniem? Czy jeszcze jakieś złącza kontrolne są potrzebne?
 • #9
  Brivido

  Level 33  
  A ocieplenie ław, a hydroizolacja? Wydaje mi się, że ani gruba folia nie jest odpowiednia, ani żadnej beton wodoszczelny, bo takich nie ma (tutaj wyjaśnienie, można dołączyć https://www.facebook.com/groups/1011643045634444/permalink/1072879212844160/ )

  Pozostaje Ci chyba już otok niż takie kombinacje. Za uziemienie w złączu ZE nie odpowiada, różnie to jest robione i wydaje mi się, że tylko "na sztukę" z kawałka bednarki ;)