Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny głośnikowe - projekt

27 Wrz 2005 08:07 5872 23
  • Poziom 12  
    Cześć,
    mam taki pomysł na zestaw głośnikowy. W mojej poprzedniej konstrukcji na samym basowcu i wysokotonowym była dziura w paśmie o długości 80Hz między nimi. Osobiście nie słyszę dużej różnicy przy słuchaniu muzyki (jazz, blues) nie posiadając tego małego pasma. Oto wstępny projekt zestawu na głośnikach STX (tak, znowu :wink:). Proszę o opinię i ewentualne rady co jest źle zaprojektowane, zanim jeszcze przystąpię do budowy (o ile ten projekt się do czegokolwiek nadaje :wink:).

Wrzuciłam do WinISD głośnik GDN-14-50-8-SS w obudowie pojemności 29,0 l strojonej na 42,70 Hz (dokładnie szer, głęb = 20cm; wys = 103,35cm; grubość ścianki 15mm). Do tego policzył mi tunel bass-reflex o długości 7,60cm i średnicy 5,1cm (Vent mach = 0,04 czyli < 0,16 nie będzie gwizdać).

Oto wykresy które spłodził:

I do tego mój projekt na wygląd kolumny w 3d-studio:

Proszę o obiektywne komentarze.
    Pa!
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Witam!

29 litrow dla tego głosnika to duuzo za duzo. Moim zdaniem najlepiej było by go wpakować do 6 litrowej budy najlepiej zamknietej.
    Popatrzyłem w charakterystyke tego głosnika nie jest zbytnio ciekawa po 1,5 kHz jest kiepsko. Wiem ze wersja SS jest ładna :) ale wersja SC ma za to 81 dB SPL co i tak jest bardzo malutko. Na twoim miejscu zbudowałbym kolumne na GDN-18-120-6 SW.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Pociągnąć, to on pociągnie wyżej, ale jego spl powala na kolana:)
    Tak, jak kolega wyżej, proponuje zestaw 2way na GDN 18-120 + ARV (albo gwizdek stx za 38 zl). To bedzie prawdziwy zestaw do muzyki. No i 90 SPLu, wiec w miare głośno bedzie:) W tego 14-50 bym sie nie bawił, bo przy tej samej mocy bedzie 8x cichszy, poza tym ma gorsze charakterystyki. Do 18-120 daj 10-15 litrów na głośnik br @ 50Hz. Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Spróbowałam, tak jak mówisz, ale przy zamkniętej 6 litrowej obudowie ten głośnik schodzi tylko do 55Hz a na moim projekcie do 35Hz i na częstotliwości 40Hz ma SPL 91dB a w zamkniętej tylko 77dB. A ten model wybrałam dlatego, że... jest tani :wink:

Do tego bardzo chciałabym głośnik o średnicy 14cm, bo chcę go zamontować do obudowy 20x20x'ileśtam'.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    To, że tyle pokazuje symulator, nie znaczy, że tyle bedzie, bedziesz miała co najwyżej podbicie o + - 10db na basie, ale głośnik nie wytrzyma taego długo (wytrzymałość mocowa - max power w winISD). Poza tym głośnik nie ma przez całe pasmo takiej samej płaskiej charakterystyki, opada ona juz ponizej 200Hz, wiec na pewn nie bedzie tak głosno. Jeśli chcesz tanio i basowo, to proponuje gdna 22-120, on pociagnie spokojnie do 3 kHz, i spokojnie zejdzie poniżej 40 Hz.
    No ale to bedzie bardzo podobny projekt do poprzedniego:)
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    A co powiecie na zastosowanie STX GDN 14/50/4SC? Przy 29 litrach @ 35Hz schodzi do 44Hz i ma płaskie SPL na poziomie 95dB przy wzmacniaczu 10W. Zadowala mnie ten model ze względu na wielkość (tylko 14cm) i mogę zrobić obudowę taką jaką chcę. Pisze, że minimalna impencancja to 3,8Ohm - dobrze czy źle?

• Spec od akustyki
    Jak mogę się wtrynić, to zaproponuje głośnik TVM XW165. On ma 16,5cm średnicy. W obudowie zamkniętej o objętości 15-20 litrów. Chociaż WinISD tego nie pokazywał, to glośnik całkiem ładnie radzi sobie z niższymi rejestrami. Kopułke też z TVM, bo tania ale lepsza od STX.

Kupisz to na www.empire.com.pl albo www.akkus.com.pl

Masz efektywność 86dB z 1W wiec przy 10W dostaniesz jakies 96dB i co najważniejsze bez podbić jak w tym przypadku.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Wybrałaś go, bo jest tani. Okej, zrobiłaś już jeden zestaw, który tak na prawdę mógłby być lepszy, jeśli tylko zapytałabyś tu na elektrodzie. Ale... no właśnie. Poczekaj, pozbieraj trochę pieniędzy, coby zrobić coś, co na prawdę zagra. Jakiej muzyki słuchasz ? jazz, blues. Do tego potrzebna jest ciepła średnica, żeby skutecznie wyrysować nastrój nagrania. Bez średnicy to się nie uda.

Moja troszkę kontrowersyjna propozycja to zastosowanie głośnika szerokopasmowego dla całości pasma + woofer na niskie częstotliwości. Nad kopułką musisz się jeszcze zastanowić, ale podział ewentualnie powinien być bardzo wysoko. Na 6-7kHz.

http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=96&catit=165&l=4

do tego woofer :

http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=80&catit=93&l=2&catg=1

w obudowie BR, z wysokiem strojeniem. Wydaje mi się, że warto. Doskonałe zgranie pasma okupione jest niestety kierunkowością. Ale możesz zastosować klasyczny podział tego woofera z którąś kopułką TVM. Nie baw się w tubki i STX do takiej muzyki, jakiej słuchasz, bo taką muzykę obrażasz. Taka konfiguracja jest super do techno, gdzie średnicy brak.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Kurcze, przy takiej duzej budzie impuls bedzie straszny, ten głośnik nie jest po to, aby osiągac 40 Hz, w koncu to 14 cm...
    Kasiu, kombinujesz strasznie:P
    Ogólnie poniżej 40Hz nie schodzi większość utworów, więc nie ma sensu przykladac wagi do tego, aby głosniki tak nisko schodziły, dla mnie 50Hz to jest naprawde fajny basik... popatrz sobie na głosnik GDN 17-80, tam można dac jakies 20 litrów, jeśli masz słaby wzmacvniacz, koszt podobny.
    A naprawde porządne 2 way zrobisz, jeśli użyjesz 18-120:) , albo 22-120 (bardziej basowo) :)
    Ten 14-50 w 29 litrów budzie to bedzie nieporozumienie.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    W takim razie zdecyduję się na GDN-17-80-8-SS w zamkniętej 17 litrów. SPL 83dB, schodzi do 70Hz. Pójdę także za radą gdL i zastosuję głośnik średniotonowy. Jaki proponujecie średniak i wysokotonowy? No i oczywiście, na jakich częstotliwościach kroić na zwrotnicy?

Dzięki wszystkim!

EDIT: patrzyłam na średniotonowe z STX i wypatrzyłam GDM-14-100-8-SS. WinISD zaproponował mi obudowę 10l do tego, ale SPL jest strasznie krzywe. I co teraz?
  • Pomocny post

Spec od akustyki
    A musisz się upierać przy STX?? Jakie masz całościowe fundusze na to? Może na prawdę da się wybrać coś lepszego. Budowanie trójdrożnej kolumny pochłania dodatkowe koszty i można za te pieniądze zbudować dobrą kolumnę dwudrożną.

A i jeszcze jedno. Dla średniotonowca nie daje się praktycznie obudowy. Wystarczy do tylko jakoś odgrodzić od basowca, żeby go nie wypchnął.
  • Poziom 12  
    Kwaczor napisał:
    A musisz się upierać przy STX?? Jakie masz całościowe fundusze na to? Może na prawdę da się wybrać coś lepszego. Budowanie trójdrożnej kolumny pochłania dodatkowe koszty i można za te pieniądze zbudować dobrą kolumnę dwudrożną.

A i jeszcze jedno. Dla średniotonowca nie daje się praktycznie obudowy. Wystarczy do tylko jakoś odgrodzić od basowca, żeby go nie wypchnął.

Powiedzmy, że mogę wydać na same głośniki 240 złotych. A upieram się przy STX dlatego, że na Tonsile mnie nie stać, TVM nie wiem jak grają, no a wszystkie Alpierdy, 888, 999 i inne odpadają z miejsca.

A co do tego, że się nie daje obudowy to nie wiedziałam, myślałam, że tylko wysokotonowego się nie odgradza. Ale, że średniotonowy trzeba odgrodzić to wiedziałam :wink:

• Spec od akustyki
    TVM gra w dużo bardziej zrównoważony sposób.

Na www.tvm-valmez.cz możesz sobie zobaczyć ich głośniki. Jest wersja angielska strony. Najbardziej popularne, to ARN226, ARN312, ARN150, ARN188 XW165, oraz ARP 150 i ARV104. Istnieją różne odmiany każdego z tych modeli. Różnią się wyglądem membrany, ale grają podobnie (z wyjątkiem tych z dodatkowym magnesem) ARN to niskotonowce ARP średnie a ARV wysokie. Ceny są niezłe. Moim zdaniem głośniki bardziej "cywilizowane" od STX. STX jednak postawił na moc i niskie zejście kosztem wyglądy charakterystyki w wyższej częsci pasma. Jak najabrdziej nadają się do subwooferów, oraz mniej profesjonalnej estrady. Do domu wole jedna TVM

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    TVM jest lepsze. Tzn. słuchasz takiej muzyki jakiej słuchasz i TVM jest do tego świetne. Co innego jakbyś miała 200 zł i chciała nagłośnić dyskoteke. Wtedy poleciłbym ci 2x 32/300/8SC + 4 tubki, bo STX łupnąć potrafi, a i ponad 300W przyjąć. Ale tutaj wybór jest dość jasny. Do basu dobrze zastosować BR, wzrasta efektywność, a z oferty TVM nieźle nadaje się 188/03/8 albo 188/05/8 i jego dałbym na bas.

Do tego albo powinna pójść kopułka wysokotonowa arv np ta :

http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=82&catit=199&catg=5

albo tak jak pisałem szerokopasmowy + niskotonowy, ale to już bardziej eksperyment. Co do tej konfiguracji, wiadomo, że zagra bardzo dobrze. Na pewno lepiej niż STX, więc ciekawi mnie co zrobisz jak usłyszysz prawdziwą muzykę :)) Bez dziur i w pełnym paśmie.
  • Poziom 12  
    gdL napisał:
    TVM jest lepsze. Tzn. słuchasz takiej muzyki jakiej słuchasz i TVM jest do tego świetne. Co innego jakbyś miała 200 zł i chciała nagłośnić dyskoteke. Wtedy poleciłbym ci 2x 32/300/8SC + 4 tubki, bo STX łupnąć potrafi, a i ponad 300W przyjąć. Ale tutaj wybór jest dość jasny. Do basu dobrze zastosować BR, wzrasta efektywność, a z oferty TVM nieźle nadaje się 188/03/8 albo 188/05/8 i jego dałbym na bas.

Do tego albo powinna pójść kopułka wysokotonowa arv np ta :

http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=82&catit=199&catg=5

albo tak jak pisałem szerokopasmowy + niskotonowy, ale to już bardziej eksperyment. Co do tej konfiguracji, wiadomo, że zagra bardzo dobrze. Na pewno lepiej niż STX, więc ciekawi mnie co zrobisz jak usłyszysz prawdziwą muzykę :)) Bez dziur i w pełnym paśmie.

No to właśnie się decyduję na tego TVM-a.
    ARN-188-05-8
    ARV-104-64-8
    Może być niskotonowy włożony do obudowy 30l strojonej na 28,5Hz i b-r 3,1cm śred. 7 długości? A jeżeli nie to dlaczego?
  • Poziom 43  
    240 Złoty nie stać Cię na Tonsile? GDN 16/30 obudowa 10 litrów u mnie w drogim sklepie są po 63 złote x 2= 126 złotych do tego jakies tanie GDWK... i zmieścimy się. Szkoda że 20-tki tonsila mają już kosmiczne ceny.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Ze względu na Group Delay i zysk efektywności kolumnę nastroiłbym wyżej, ponieważ przy strojeniu na 28Hz zysk efektywności pojawia się zbyt nisko, żeby w stosunku do przetwarzania głośnika spowodować wyrównanie charakterystyki. Ponadto GD bardzo kuleje. Liczę się również z podbiciami wynikającymi z akustyki pomieszczenia do +5dB. Optymalnym strojeniem według mnie będzie 40Hz , co pozwoli również zastosować odpowieniej średnicy tunel BR i zysk przetwarzania w paśmie użytecznym. Wylot proponuję dać profilowany na tył.

Średnica BR zapewniająca odpowiednią powierzchnię drgania powietrznej membrany to 8cm, w tym długości 21. Jak tak to skonfigurujesz to będziesz zadowolona.

Aha, co do zwrotnicy to możesz zastosować prostą 2 drożną ze spadkiem 12dB/oct, cięciem oktawę niżej od rezonansów ARN`a, czyli najlepiej z 3,5 kHz.

Albo zdecydować się na wydanie jeszcze kilku złotych na dodatkowy ARN i pokusić się o 55L obudowy. Wtedy wyjdzie ci już spora podłogówka, no i będziesz mogła całkowicie zrezygnować z tłumienia wysokotonowca. A jakie pozostałe zyski z takiej konstrukcji ? Jest bardziej efektywna, czyli jeśli masz słaby wzmacniacz to zagra z nim głośniej, poza tym przyjmie większą moc, odtworzy realniej fundament basowy nagrania. Zastanów się nad tym, jeśłi masz 240 zł, to możesz jeszcze troszkę wykorzystać, bo cena takiej dużej kolumny wyniesie Cię może 160zł, mniejszej koło 100 zł za same przetworniki.
    Minusy to ciut bardziej skomplikowana, bo dwuipółdrożna zwrotnica i wielce prawdopodobna wypadkowa 4 ohmowa impedancja - w basie nie powinno się łączyć szeregowo, bo wykorzystuje się gorsze 4ohmowe przetworniki, nie zyskując nic na efektywności, tak więc jeśli Twój wzmacniacz współpracuje z 4ohm, to jak najbardziej dobry pomysł.
  • Poziom 12  
    Ale to jest tylko 30W - za ta cene sa 2 TVM 60W. Tylko nie wiadomo czy te Tonsile nie zagrają głośniej, no bo lepiej to na pewno.
  • Poziom 27  
    Tonsile zagrają pewnie chłodniej, bardziej analitycznie, z większą ilością alikwotów, ale do tej muzyki, jakiej słuchasz, zaryzykuję stwierdzenie, że TVM bardziej się nadaje. Efektywność Tonsili jest również wyższa, ale generalnie nadal obstawiałbym przy TVM, bo możesz za rozsądną cenę zrobić kolumnę o sporej mocy, grającą naprawdę ładnie.

• Spec od akustyki
    A ja osobiście boje się o ARN188 w obudowie BR. To lepiej moim zdaniem XW165 w wersji 4ohm. Bo wersja 8ohm już nie podejdzie.
  • Poziom 12  
    gdL jesteś wielki! :wink:

Chciałam się jeszcze poradzić co do tunelu: wszystko chcę kupić na akkus.com.pl, a nie ma tam tuneli o średnicy 8cm, są tylko najbliżej 7cm i 10cm. Co lepiej zastosować? Czy może dobierzesz mi coś z tych pozostałych? Oto link:

http://www.akkus.com.pl/index.php?styl=katego...egoly&grupa=osprzet&kat=rury_br&lang=pl&dh=dt

A poza tym WinISD proponuje mi przy strojeniu 40Hz i średnicy 8cm tunel o długości 25cm. Rozumiem, że jest to program do symulacji, ale czym się kierowałeś wybierając 21cm?

Opcja 4Ohm niestety odpada, minimalnie mój wzmacniacz obsługuje 6Ohm :|
  • Poziom 43  
    Na Akkusie jest zdziewstwo. U mnie podobne tunele sa po 2 złote... Tunel akurat można kupić w pierwszym lepszym sklepie z Alphardami.
  • Poziom 27  
    Masz rację, pomyliłem się :) Wstawiłem 35 L obudowy , stąd taka długość. Dla 30L trzeba dać tak z 25cm. A co do tunelu, to nie możesz na przykład iść do sklepu z artykułami łazienkowymi i kupić rurkę PCV średnicy 7-8 cm ? Wyjdzie chyba duuużo taniej, a one się robią bardzo plastyczne, jak się nią kilka razy machnie nad płomieniem kuchenki gazowej... W ten sposób możesz ją sobie łatwo wyprofilować, potem pomalować czarną farbą olejną i jak sklepówka, a te 15 zł w kieszeni np na kondenator MKT do zwrotnicy. Różnica w cenie będzie spora, bo oni bardzo zdzierają na tunalch BR. Ja już tak robię któryś z kolei i jest to dość łatwe.

Ja bym się nie bał o ARNa w BR, ze względu na wysokie strojenie tunel BR odciąży go mechanicznie w zakresie 30-60Hz, podczas gdy w zamkniętej już by padł. Co prawda zrobi się wrażliwy w zakresie 30Hz i poniżej, ale takimi dźwiękami nie będzie katowany - blues, jazz, a nie muzyka organowa.

Kasiu pomyśl czy robisz na 1 arn czy 2 arnach w kolumnie.
  • Poziom 9  
    Chcę zbudować kolumny trójdrożne na bazie tonsili gdn 20/100/3, na razie posiadam te głośniki ,zwrotnice trójdrożne tonsila,i obudowy(jeszcze bez otworów) o wymiarach 82 wys,25 szer, i 22 głębokość.Zastanawiam sie czy jednak nie będą to za małe kolumny do tych głośników.dodam ze średniotonowych i wysokotonowych jeszcze nie kupiłem. Napędzać będzie to unitra ws 303.Pytanie brzmi jakie dać pozostałe głośniki tzn jakiej mocy i jakie BR duże zastosować, kolega dal mi projekt i wg tego powinny tam być dwa BR fi 60mm.aha i dodam ze pokoj ma wymiary 4.5 na 4.5 a wys. 2 metry.słucham dance.