Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak jest zbudowany czujnik wibracji drgań 801S?

aro333 10 Feb 2020 18:20 285 3
    aro333
    Level 15  
    Nurtuje mnie jedno pytanie. Jak działa element o oznaczeniu 801S nazywany czujnikiem drgań? I nie chodzi mi tu o układ jak jest wykorzystany czyli przeważnie przy pomocy komparatora ale fizycznie jak jest zbudowany sam element czujnik. To chyba nie jest zwykła zamknięta rurka ze stykami i kroplą/kulka zwierająca styki. Takie czujniki też są . Ale ten nawet przy delikatnym zadrżeniu kulki wprawia komparator w inny stan. Czy to czasami nie jest cewka a kulka swobodna jest jakby rdzeniem? Mam jedną sztukę i nie za bardzo chciałbym to rozcinać a interesuje mnie to raczej czysto teoretycznie,
    bratHanki
    Level 31  
    Spotkałem się z konstrukją z "lewitujacym magnesem". Jeden nieruchomy, drugi unoszący się nad nim , wokół niego wielozwojowa cewka. Reagował na podmuchy wiatru.
    aro333
    Level 15  
    Hmmm to tez ciekawe rozwiązanie. Jednak tutaj ewidentnie jak w grzechotce coś w środku lata i grzechocze hahah. I na pewno nie jest to stycznik bo czujka działa w każdym położeniu, nawet położona na stole i bardzo delikatnie dotknięta wzbudza cały moduł. Na znanym portalu aukcyjnym jest sporo ofert komparatorków z tym czujnikiem jako moduły do Arduino. Ja wykorzystuje go w innym projekcie , bez procka i boję sie że może być za czuły. Stąd moje pytanie.
    bratHanki
    Level 31  
    Nie znam gościa ale jeżeli działa we wszystkich położeniach to może być zbudowany na zasadzie wahadełka czyli jakaś masa umieszczona na sprężynce lub strunie albo jest to czujnik piezo. W pierwszym przypadku będzie to zwieranie kontaktów, w drugim sygnał elektryczny na wyprowadzeniach. Możesz wziąć płytkę buzzera piezo, jedną stronę zamocować na stałe a z drugiej dać niewielką masę bezwładnościową. Przy wzbudzeniu takiej konstrukcji możesz mieć piki napięcia dochodzące nawet do kilku woltów.