Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kocioł c.o. gazowy kupić ?

darek63 27 Wrz 2005 09:25 2949 3
 • #1 27 Wrz 2005 09:25
  darek63
  Poziom 11  

  Witam i proszę o rady.
  Mam zamiar wymienić kocioł gazowy c.o. na nowy. Stary to 10-letni dość prosty stalowy kocioł (firmy Nietupski-KADAM 24 KW). Posiadam tradycyjną (starą) instalację c.o. tj. rury stalowe fi 3/4-1/2 cala + grzejniki żeliwne (18 punktów x średnio 10-żeberek); instalacja otwarta ze zbiornikiem wyrównawczo-przelewowym na strychu. Dom ma 4 kondygnacje - kocioł stoi w kotłowni w piwnicy obok pieca na opał stały.
  I teraz najwazniejsze pytania:
  1/ jaki kocioł najlepiej kupić, aby nie zmieniać instalacji ? Stalowy czy żeliwny ? Jakiej firmy ? Nie szukam bajerów. Ważna jest trwałość, bezawaryjność, dość dobra sprawność.
  2/ czy aby nie należałoby wymieniać całej instalacji (ale jakie to koszty !!!)
  3/ mam 2 pokoje niestety niedogrzewane do tej pory. Zbyt krótki parapet ograniczał ilość żeberek w stosunku do powierzchni pokoju. Czy można poprzez dobór innych grzejników zagwarantować większą ilość ciepła ?

  Będę wdzięczny za porady, szczególnie od praktyków oraz za informacje gdzie "poczytać" (może jest specjalistyczme forum) aby wiedzieć wystarczająco dużo podejmowania trafnych decyzji.

  Darek B.

  0 3
 • #2 27 Wrz 2005 11:50
  marek234
  Poziom 14  

  Najlepiej kup kocioł kondensacyjny - mają wyższą sprawność. Czy używasz kotła na opał stały? Jeżeli nie to wskazane jest zamknąć układ i dołączyć naczynie przeponowe.
  1. W dobrej cenie są kotły gazowe Urlich wiszące.
  2. Wymiana instalacji to koszt pow. 10 000zł. Chyba nie warto.
  3. W celu zwiększenia mocy grzejnika można zastosować zamiast grz. żeliwnych grzejniki aluminiowe lub blaszane. Aluminiowe mają ten sam rozstaw otworów przyłączeniowych. Grzejnik żeliwny ok. 130W/żeb. Grzejnik aluminiowy ok 170 W/żeb.

  0
 • #3 27 Wrz 2005 13:54
  darek63
  Poziom 11  

  Kotła na stały opał czasami ale używam. chyba nie chciałbym go "zaslepiać". Mam pytanie co daje naczynie przeponowe, jakie są wymierne zalety ? O ile są droższe kotły kondensacyjne ? Nie szukam bajerów, ale dobrej rzeczy (kotła) za średnie pieniądze.

  0
 • #4 06 Kwi 2008 18:33
  serwisant73
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Wydaje mi się że inwestowanie w kocioł kondensacyjny w tym przypadku to troszkę "przerost formy nad treścią".Kondensat ma obniżać koszty eksploatacyjne a przy tej instalacji to raczej niemożliwe.

  Dodano po 10 [minuty]:

  Możesz pozostawić kocioł stałopaliwowy i podłączyć go do instalacji poprzez wymiennik .Naczynie przeponowe służy do utrzymywania stabilnego ciśnienia w układach zamkniętych.To taki zbiornik z balonem wypełnionym azotem w środku.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Możesz pozostawić kocioł stałopaliwowy i podłączyć go do instalacji poprzez wymiennik .Naczynie przeponowe służy do utrzymywania stabilnego ciśnienia w układach zamkniętych.To taki zbiornik z balonem wypełnionym azotem w środku.Polecam coś z oferty Brotje-tańsze a też dobre.

  0