Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odkurzacz autonomiczny - budowa i ciąg powietrza

10 Lut 2020 23:45 279 1
  • Poziom 5  
    Cześć,
    planuję zrobić sobie robota odkurzającego luźno opartego na https://www.instructables.com/id/Build-Your-Own-Vacuum-Robot/ (głównie w ramach samodoskonalenia w projektowaniu 3D i PCB) i spotkałem się z problemem doboru wentylatora do zastosowania w robocie. Najlepszą opcją byłaby turbinka ze znośną wydajnością (~40 CFM), ale one nie dość, że są głośne to jeszcze drogie. A taki wentylator miałby największą rację bytu, bo i jest dosyć kompaktowy i strumień powietrza uchodzi prostopadle do osi ssania - przez co bajecznie łatwo zrobić wydech w takim robocie. Ze względu jednak na koszta zacząłem się zastanawiać czy nie można by wykorzystać wentylatorów stosowanych w obudowach komputerowych - odpowiednie egzemplarze mają 60 CFM przy 18 dB, ale mają 120-140mm. No i właśnie rozmiar jest problemem. Zakładając, że sam wentylator ma za zadanie wyciągać powietrze z komory, w celu zassania go z zewnątrz (oczywiście przez filtr) to musi być on centralnie nad komorą, czyli na górze robota, czego nie chcę robić (bo brzydkie, plus niefunkcjonalne). Pojawiło się natomiast pytanie - a jakby przepuścić zassane powietrze przez taki wentylator? Tzn. żeby najpierw przechodziło przez niego a potem dopiero do komory? Ma to jakąś rację bytu, czy zatrze się w 5 min?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.