Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak ograniczyć prąd układów BMS?

11 Lut 2020 07:07 750 25
  • Poziom 1  
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 39  
    Są przecież balancery z prądem pracy 60A.
    Ładowarka z balanser BMS 3S 60A 12,6V Li-ion 18650
  • Poziom 1  
  • Poziom 43  
    Czuprynmat napisał:
    Czytanie ze zrozumieniem się kłania.
    No właśnie :)
    Zastanów się i powiedz wyraźnie czego oczekujesz, bo jak na razie to trudno to zrozumieć.
    Do wkrętarek niezbędne są ogniwa wysoko-prądowe, a nie jakieś "śmieci" z odzysku.
    Jeśli potrzebujesz konkretnych ograniczeń, to zbuduj BMS samodzielnie.

Druga sprawa BMS nie łączy się równolegle.
  • Poziom 1  
  • Poziom 43  
    Czuprynmat napisał:
    Dlaczego nie można łączyć takich układów równolegle
    Poszczególne układy zawsze trochę sie różnią parametrami.
    Jeśli jeden (ten trochę gorszy) odetnie, to całość prądu przejmie wtedy ten drugi (trochę lepszy).
    Na forum były proste układy BMS - wpisz w szukajkę.

Równolegle można łączyć jedynie ogniwa identyczne.
  • Poziom 1  
  • Poziom 43  
    Czuprynmat napisał:
    Po połączeniu sześciu takich pakietów ...
    To zbuduj pakiet 3S6P i daj BMS 10A - w czym widzisz problem?
  • Poziom 1  
  • Poziom 43  
    Czuprynmat napisał:
    albo masz konkretne problemy z rozumowaniem, albo koncentracją
    ... albo Ty masz problemy z kulturą wypowiedzi :)

Wyraźnie napisałem co trzeba, natomiast Ty tego nie zrobiłeś jeszcze, mimo prośby. ;)
  • Poziom 1  
  • Poziom 41  
    Witam.

Cytat:
    Zostaje jeszcze jeden parametr, czyli maksymalny prąd pracy i prąd odłączenia. Czym się różni jeden od drugiego? Krótko mówiąc max. prąd roboczy to prąd przy którym dłuższa praca nie grozi przegrzaniem układu (tranzystorów) a prąd odcięcia to prąd maksymalny przy którym moduł BMS odłącza zasilanie idące do odbiornika (tzw. zabezpieczenie nadprądowe). Prądy pracy i zabezpieczenia nadprądowe to kolejne elementy, które należy dobrać.

Jaki prąd będzie mi potrzebny? Nie jest to taka straszna kwestia jakby się mogło wydawać, znów musimy przypomnieć sobie warunki i urządzenie w którym BMS będzie wykorzystany. Jeżeli np. do budowy powerbanka to zabezpieczenie wystarczy na poziomie mocy ładowania czyli od 1 do 3A. Jeżeli tak jak już wspomniałem wcześniej do zasilenia wkrętarki to wtedy amperaż musi być większy i wynosić co najmniej 30A.

bms

Jak podłączyć moduł BMS? Schemat połączenia znajduje się na powyższym zdjęciu, jednak zamiast oznaczeń 0V, 4,2V... itd. mogą występować opisy jako B, gdzie B- to 0V czyli masa pierwszego ogniwa od którego zaczyna się odliczanie kolejnych cel pakietu. B1 to wyjście z pierwszego ogniwa czyli napięcie 4,2V, B2 to złącze balansera drugiego ogniwa itd... a B+ to plus ostatniego ogniwa.

Moduły często posiadają zabezpieczenie przed iskrzeniem podłączanych złącz pakietu dlatego zaraz po podłączeniu pakietu pod moduł napięcie na jego wyjściach może być równe 0V, bądź ułamek napięcia prawidłowego. W tym przypadku należy podłączyć zasilanie (napięcie ładowania) na wyjścia P+ i P- po tej czynności jeżeli pakiet jest w dobrej formie wszystko powinno działać poprawnie, jeżeli tak nie jest, to należy sprawdzić jeszcze raz połączenia.

Najczęstsze problemy z BMS-ami. Zdarza się, że BMS o dość wysokim prądzie rozłączenia, wyłącza układ który posiada spory zapas mocy. Dzieje się tak ponieważ np. silnik DC, musi rozpędzić wał na początku swojej pracy, co pochłania znaczne ilości prądu niż później w czasie utrzymania obrotów. Jak rozwiązać ten problem? Można zastosować kondensator elektrolityczny, który będzie wygładzał szpilki napięciowe a co za tym idzie rozwiąże problem odłączania BMS-a. Jeżeli chcemy ingerować w układ BMS-a, lub bardziej poznać jego budowę, i zasadę działania, a także poznać jakieś tipy to zapraszam na rosyjską stronę: https://mysku.ru/blog/aliexpress/55176.html
    Link

Pozdrawiam.
  • Poziom 1  
  • Poziom 41  
    Czuprynmat napisał:
    Ogniwa byłyby sobie w koszykach, jak mi się rozładują to je wyciągam, rozładowane idą do ładowarki, a ja biorę z pudła naładowane.
    Moim zdaniem : zły pomysł.
    Nawet nowe ogniwa, tego samego typu, tej samej firmy, mają pewną rozbieżność w stosunku do danych katalogowych.
    Dlatego stosuje się balansery.
    Ja również używam ogniw z odzysku, lecz najpierw je selekcjonuję.

EDIT:

Czuprynmat napisał:
    Jak połączę równolegle 6 takich układów dających 10 A, będę miał 60 A, czyli wystarczająco dla mnie. Teraz właśnie rozchodzi mi się o to, co zrobić żeby BMS'y nie podawały 25 A, tylko 10 A
    Mylisz pojęcia.
    BMS nie "wciska" do odbiornika prądu.
    Cytat:
    Najczęstsze problemy z BMS-ami. Zdarza się, że BMS o dość wysokim prądzie rozłączenia, wyłącza układ który posiada spory zapas mocy. Dzieje się tak ponieważ np. silnik DC, musi rozpędzić wał na początku swojej pracy, co pochłania znaczne ilości prądu niż później w czasie utrzymania obrotów.

Nie wiem jak inni, ale ja nie miałbym odwagi eksperymentować z równoległym łączeniem BMS_ów.
  • Poziom 43  
    Czuprynmat napisał:
    Potrzebuję czegoś co ograniczy ich prąd do powiedzmy 10 A ...

Czuprynmat napisał:
    BMS z 10 A ograniczeniem? Jaka wkrętarka będzie działać z prądem 10 A?
    Sam sobie przeczysz, a masz potem do nas pretensje.
  • Poziom 1  
  • Poziom 41  
    Czuprynmat napisał:
    Czy ja nie po polsku piszę? lol
    Tak, piszesz po Polsku.
    Lecz to co chcesz osiągnąć łącząc BMS_y równolegle, dla mnie jest niezrozumiałe a wręcz niebezpieczne.

Ja odpadam, pozdrawiam i życzę powodzenia.

R.
  • Poziom 1  
  • Poziom 41  
    Czuprynmat napisał:
    BMS'y które mają ograniczenie 25 A chcę jeszcze bardziej ograniczyć (czymś) do 10 A
    Kup np: Link
    I po "PROBLEMIE". :D

Teraz już naprawdę: "odpadam".
  • Poziom 1  
  • Poziom 43  
    PO co łączyć kilka BMS równolegle? choć jak już pisałem jest to błędne i niebezpieczne!
  • Poziom 27  
    Czuprynmat napisał:
    Zrobiłbym to łącząc ze sobą równolegle kilka układów BMS 3S 1P, każdy z ograniczeniem prądowym 25 A

Już Ci wyjaśnili, bms-ów nie łączy się równolegle, jak chcesz mieć 60A albo prawie to musisz na taki prąd go kupić.
    Aby nie przeciążyć ogniwa to musisz do każdej sekcji podłączyć ich odpowiednią ilość, dla 60A i max 3A na ogniwo łączysz ich 20 równolegle,
    ale muszą być w miarę jednakowe i jednakowo naładowane, najlepiej np plusy połączyć bezpiecznikiem lub zgrzać drutem bezpiecznikowym,
    wtedy jak ogniwo dostanie zwarcie to nie spłonie zwierając inne w pakiecie. Dla 3S potrzebujesz wtedy 60 ogniw i jak widzisz taka bateria robi się bez sensu,
    dlatego używa się specjalnych ogniw dostosowanych do wysokich prądów i wtedy równolegle są np 2 ogniwa a cała bateria ma ich np 6 :)
  • Poziom 42  
    Kolego Autorze,

czytam ten przydługi wątek i coraz bardziej nie wierzę w to, co widzę. Dostałeś od Freddiego najprostszą odpowiedź w dwóch zwięzłych punktach. Poczytaj o budowie i użytkowaniu pakietów zbudowanych z ogniw Li-Ion. Poczytaj o ogniwach o dużej pojemności oraz o ogniwach o dużym prądzie. Zobacz, ile maksymalnie prądu można pobierać (i ładować zresztą też) z różnych typów ogniw. Wszystkie te ogniwa mają swoje noty katalogowe.

Nie miesza się różnych ogniw budując pakiet! Do budowy pakietu dobiera się ogniwa z jednej serii o jak najmniejszych różnicach (napięcie, rezystancja wewnętrzna). To jest podstawa. Poczytaj o balansowaniu ogniw.

Nie łączy się wyjść BMS'ów! Chcesz mieć samozapłon? BMS ma dwie funkcje, pilnuje napięć pracy (max, min) oraz pozwala wyrównać napięcia, o ile stan ogniw w pakiecie na to pozwala. To jest absolutne abecadło w tym temacie. BMS zabezpiecza też przed nadmiernym poborem prądu z baterii. Dobierasz model, który daje odpowiedni dla Ciebie prąd maksymalny i finito.

Mam nadzieję, że cokolwiek z tego do Ciebie dotrze. Zacznij po prostu czytać.
  • Poziom 43  
    Dalsza dyskusja chyba nie za bardzo ma już sens, bo "Użytkownik rozpoczął procedurę usuwania konta" - po prostu sie obraził :)