Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płynne zapalanie LED z PIR HC - SR501 i PWM

11 Lut 2020 16:58 276 4
  • Poziom 2  
    Witam koledzy, może ktoś mi podpowie jak to zrobić :)
    Potrzebuje żeby lampa led odpalała się płynnie (slow start) uruchamiana przez czujnik ruchu.
    Wybrałem czujnik PIR HC 501 (moc wyjściowa za niska więc na wyjściu kondensator) który chce połączyć z modułem PWM. Lampa ma się płynnie rozświetlać (ok 2 sekundy), działać i płynnie gasić.

Instalacja 12V
    Ledy pobór ok 10,6W

(wiem że podobne tematy już kiedyś były na forum ale żaden nie daje mi pełnego pojęcia)

Proszę o pomoc, kto jak nie Wy :)

Dodano po 1 [godziny] 33 [minuty]:

Czy może coś takiego wystarczy jako PWM? sklep.avt.pl/modul-sterownik-pwm-400w-15a-36v-mosfet.html
  • OptexOptex
  • Poziom 18  
    Ten układ raczej nie generuje sygnału PWM a jedynie go wzmacnia. Musiał byś sygnał z odpowiednim współczynnikiem PWM do niego doprowadzić.
  • OptexOptex
  • Poziom 23  
    Gotowy moduł Soft Start i Soft Stop kosztuje 40zł, można podłączyć do czujnika SR501.

"Podanie sygnału skutkuje powolnym zwiększeniem mocy wyjściowej od 0 do 100% (soft start) i oczekiwanie na zdjęcie sygnału sterującego. Po zdjęciu sygnału sterującego następuje powolne zmniejszenie mocy od 100% do 0% (soft stop)."

Można zrobić to samo za 10 zł, trzeba napisać oprogramowanie pod mikrokontroler np. Attiny13 lub bez PWM przez ładowanie kondensatora/rozładowanie kondensatora przez rezystor i sterowaniem bramką tranzystora mosfet "N"
  • Poziom 2  
    Cześć ponownie :)
    Pomontowałem wszystko i powiedzmy, że działa ale...
    Jako módl Soft Light użyłem czegoś takiego (link) sklep.avt.pl/avt5706.html
    Zgodnie z instrukcjami z forum sygnał (+3,7V) z PIR HC idzie do tranzystora BD139-16 NPN i diody prostowniczej uzyskując napięcie -12V
    Mój montaż działa kiedy podłączam sygnał z PIR HC jako zasilanie modułu AVT5706
    Minus takiego podłączenia 1. Jest soft start ale brakuje soft stop, 2. Zaczyna na start od milisekundowego rozbłysku pełnej mocy, którego brak jak światło startuje z przełącznika

Pytanie
    Czy ma ktoś pomyśl jak podłączyć PIR do modułu na zasadzie przełącznika?
    GND w module sprawdziłem i wychodzi +9V

• Poziom 23  
    Z opisu złe jest to podłączone, moduł PIR załącza zasilanie modułu softstart przez tranzystor

PIR i moduł softstart ma być cały czas zasilane. Rozbłysku nie będzie.

Z wyjścia modułu PIR out trzeba podłączyć do SW w modułe softstart

kmiluuu napisał:
    GND w module sprawdziłem i wychodzi +9V

Takie napięcie tam nie wychodzi