Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Wemos D1 mini programator avr

lisulisu6 11 Feb 2020 23:36 1122 20
    lisulisu6
    Level 13  
    Witam wszystkich. Niedawno w internecie znalazłem przenośny programator avr zbudowany na module Wermos D1 mini (wyświetlacz parę elementów) postanowiłem go zbudować i natrafiłem na problem nie do przejścia. Pliki hex, fuses, eeprom do programowania avr wrzuca się przez przeglądarkę internetową do pamięci modułu. I tu jest problem u autora po wejściu w przeglądarce pod adres 192.168.4.1/edit można dodawać pliki ,edytować, usuwać u mnie nie ma takiej możliwości i nie wiem co jest nie tak. Moduł zaprogramowałem tak jak to autor podał. Są tam dwa pliki bin które trzeba wgrać pod podane adresy (SSD1306 0.96 esProg_0.96.bin Address:0x00000 EspFlasher/ESP8266Flasher.exe pierwszy i drugi esProg.spiffs.bin Address:0x100000 EspFlasherTool/ESPFlashDownloadTool_v3.4.4.exe)
    Link do projektu, softu i filmu na youtube.
    https://espprog.blogspot.com
    https://github.com/ArduinoGelistirmePlatformu/esProg
    https://www.youtube.com/watch?v=lhsaVAEl87k&t=31s
    A tu obrazek jaki u nie problem występuje
    Wemos D1 mini programator avr
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
    lisulisu6
    Level 13  
    Tak robiłem właśnie. Czyli wchodzę na wybór sieci wifi, wybieram esProg łączę się i wtedy na przeglądarce wybieram adres 192.168.4.1/edit strona się ładuje jak na obrazku ale nie ma możliwości dodawania plików, kasowani. Jeśli wejdę na adres 192.168.4.1/update tam mogę wybrać i przeprowadzić aktualizację softu. I tu jest problem bo co to za programator skoro nie można dodawać plików flash
    lisulisu6
    Level 13  
    Już próbowałem a nawet na różnych systemach czyli windows linux i android i ciągle to samo. Nie wiem czy to wina modułu. Chodź za każdym razem jak wgrywam soft to normalnie się wgrywa. Jak by ktoś wrzucił soft do swojego modułu to by można stwierdzić czy wins softu czy modułu. Mój moduł wygląda tak

Wgrywanie softu robię tak
    Wemos D1 mini programator avr Wemos D1 mini programator avr Wemos D1 mini programator avr Wemos D1 mini programator avr Wemos D1 mini programator avr Wemos D1 mini programator avr Wemos D1 mini programator avr Wemos D1 mini programator avr Wemos D1 mini programator avr
    A na końcu w przeglądarce lipa
    kaczakat
    Level 33  
    Jest tu wiele tematów o wgrywaniu flash, update firmware - przeczytaj. Na pewno 4Mbit to nie 4MB, po prawej w okienku masz, że wykryło 32Mbit (4MB=32Mb), QIO to też może nie być najlepszy wybór, wolniejsze tryby mogą w niektórych wypadkach poprawić stabilność pracy, tu akurat można wybrać niższe (ale oczywiście najlepiej wybrać najszybszy działający).
    kaczakat
    Level 33  
    Ale zamieszczasz ciągle zrzut ekranu z ustawieniem wielkości flash 4Mb, to jest 512kB, ten program może się po prostu nie mieścić. Masz wybrać 32Mbit. Poza tym ściągnij standardowy firmware, wybierz wgranie pod odpowiednie adresy blank, init data i boot, swoją binarkę tam gdzie "user".
    Wgrałem to w ustawieniu:
    Jak widać dodałem tylko plik spiffs.
    Po pojawieniu się AP, połączyłem się i podałem adres "192.168.4.1/update", zalogowałem się używając "admin" i "espprog", można wybrać plik do wgrania i nacisnąć przycisk UPDATE.
    lisulisu6
    Level 13  
    Wgrałem tak samo jak ty. Tylko pod adres 192.168.4.1/update to teraz mi wchodzi i wcześniej mi wchodziło. Problem jest żeby wejść pod 192.168.4.1/edit bo to tu dodaje się wsady edytuje usuwa. A update to tylko aktualizacja oprogramowania esProg_0.96.bin. Pod adresem 19.168.4.1/edit powinny być pola upload create a po lewej pliki flash
    kaczakat
    Level 33  
    Niestety projekt wygląda tak, że wgrywasz i działa, albo nie działa i nic więcej nie zrobisz - żadnych źródeł. U mnie faktycznie to też nie działa, może brak oleda nie uruchamia czegoś w programie, po prostu wgrałem to do czystego ESP. Jeśli zależy Ci na programatorze ISP przez WIFI to zerknij na projekt ESP-link z wbudowanym programatorem STK500.
    Wgrywasz firmware zgodnie z instrukcją, pojawia się AP, logujesz się z telefonu, przyłączasz go do swojej sieci lokalnej, zapisujesz sobie adres IP, na PC instalujesz wirtualny COM z programem TIBBO https://tibbo.com/soi/software.html, podajesz parametry ESP - IP, TCP/UDP,port, w PC pojawia się port COM wirtualny przez WIFI. W interfejsie WWW ESPlink konfigurujesz do jakich pinów co podłączasz (bez konwersji to jest logika 3.3V) i już - używasz jak programatora podłączonego do PC.
    lisulisu6
    Level 13  
    A więc tak podanie napięcia z akumulatorka na dzielnik napięcia zbudowany z rezystorów R3 R4 R9 na dzielniku otrzymujemy napięcie 2,4 V po zmianie rezystora R3 100K na 33k otrzymujemy napięcie 3,3V. Programator nie rusza. Nawet podanie napięcia 3,3 V z zasilacza nie uruchamia go (pin według schematu A0). Dopiero podanie zasilania na mikro usb lub na piny 3,3v (oczywiście na ten pin 3,3v bo podanie 5v na ten pin mógł skończyć żywot modółu) startuje programator można poruszać się po menu wybierać różne opcje są też tam pliki które są na filmiku. Programator uruchomiony na płytce stykowej, po wejściu w przeglądarkę problem pozostał nie można dodawać edytować i usuwać wsadów. Szkoda że nie działa jak powinno zawsze można by wgrać soft do atmegi bez komputera w terenie. Mam jeszcze takie pytanie gdy wejdzie się w przeglądarce pod adres 192.168.4.1/update można wybrać plik aktualizacji, jak tam wrzucam plik esProg.spiffs.bin to mieli trochę i wyrzuca błąd że nie ma miejsca. Czy możliwe jest że autor wybrał moduł z większą ilościom pamięci
    khoam
    Level 41  
    Wgrałem kod następującymi komendami:
    Code: bash
    Log in, to see the code

Po połączeniu się z siecią esProg, podałem adres http://192.168.4.1/edit, zalogowałem się na konto admin z hasłem esprog i otrzymałem:

khoam
    Level 41  
    Niewykluczone, że problem tkwi w samych ustawieniach przeglądarki. Dostęp do esProg jest po https, a certyfikatu nie ma, więc może przeglądarka blokuje wyświetlanie tej strony. Sam esProg działa poprawnie, jeżeli został wgrany tak, jak to opisałem w poprzednim poście.
  • Helpful post
    jack7
    Level 1  
    problem jest prosty do rozwiazania :) podlacz laptopa kablem do internetu a po wifi do modulu - dziala :) ta strona musi miec dostep do sieci zeby dziala