Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żyrandol dwustrefowy/podwójny, poprawne podłączenie

kozi966 23 Paź 2016 10:14 51 0
 • #1
  kozi966
  Moderator Elektrycy
  Żyrandol dwustrefowy (oprawa z dwoma oddzielnie załączanymi sekcjami oświetlenia) – niepoprawne podłączenie.

  Problem: Żyrandol świeci „połową mocy” na załączonych wszystkich źródłach, świeci tylko jedna część lub jedna część nie chce się załączyć.
  Zabezpieczenia nie reagują – nie wyłączają.

  Przykładowy problem, opisany przez użytkownika:
  Cytat:
  Obecnie jest taka sytuacja. Jeśli mam wkręcone dwie żarówki i włączę jeden przycisk- świeci się jedna żarówka. Jeśli dodatkowo włączę drugi przycisk zapala się druga żarówka, ale pierwsza gaśnie. Jeśli włączę jednocześnie dwa , jedna zaświecie się na ułamek sekundy a druga świecie cały czas. W drugim przypadku, jeśli mam wkręconą tylko jedną żarówkę, i włączę jeden przycisk zaświecie się żarówka, jeśli dodatkowo włączę drugi przycisk (od żarówki którą wykręciłem), pierwsza żarówka nie gaśnie.


  W tym wypadku najczęstszą przyczyną jest źle podłączone zasilanie na kostce umieszczonej pod sufitem, w miejscu podłączenia żyrandola do instalacji elektrycznej.
  Jak wygląda taka kostka? Przedstawia ją poniższy obrazek.
  Żyrandol dwustrefowy/podwójny, poprawne podłączenie

  Zauważyć można, że po prawej stronie (tej lekko pokrytej tynkiem) wchodzą dwa przewody fazowe (czarny i brązowy). Bezwzględnie powinna tam być ta sama faza.

  Możliwe przyczyny:
  1. Główną przyczyną jest zamiana przewodów czynnych (jednego fazowego z neutralnym) na kostce łączeniowej.
  2. Ewentualną przyczyną może być niewłaściwe podłączenie przewodu zasilającego oprawę (np. w puszce nad łącznikiem lub w rozdzielnicy). W tym wypadku kolorystyka żył może być myląca. Przykładowo barwa niebieska żyły może być użyta jako przewód fazowy i w tym wypadku nie należy podłączać takiej żyły („wystającej z sufitu”) do kostki w miejsce w które wprowadzono przewód niebieski żyrandola.

  Rozwiązanie (dla punktu 1):
  Naprawę przeprowadzamy w dzień, w razie potrzeby należy zaopatrzyć się w latarkę (najlepiej czołową). Dodatkowo należy zaopatrzyć się w podstawowy miernik elektryczny (dla sprawdzenia napięcia). Należy unikać śrubokręta wskazującego (potocznie neonówki, próbówki, fazera), natomiast można się nim dodatkowo upewnić czy na przewodach nie występuje napięcie.
  Nie zakładam, że ktoś posiada rękawice dla elektryków, ale zwykłe rękawiczki lateksowe mogą zwiększyć bezpieczeństwo „zabawy z prądem”.

  Kroki (należy pilnować kolejności):
  1. Wyłączamy światło łącznikiem (tym na ścianie).
  2. Wyłączamy zasilanie instalacji oświetleniowej w rozdzielnicy (przy braku pewności, należy wyłączyć wszystkie zabezpieczenia).
  3. Sprawdzamy napięcie na kostce przy użyciu woltomierza ustawionego na zakres 500V lub 750V (większy niż 200V) – przykładamy sondę miernika (trzymając za izolowaną część) do jednej ze śrub w kostce oraz drugą sondę analogicznie do innej śruby. Najbezpieczniej zweryfikować każdą kombinację podłączeń. Na żadnym podłączeniu miernik nie powinien wskazać napięcia. Tutaj można dodatkowo (a nie zamiennie!) posłużyć się neonówką/próbnikiem, który nie powinien się zaświecić. Jeżeli miernik dalej pokazuje napięcie (np. 220V, 225V, 230V, 231V, itd.) czynność należy przerwać i wezwać elektryka – sytuacja niebezpieczna!
  Tak nie należy łapać przewodów(!!!):
  Żyrandol dwustrefowy/podwójny, poprawne podłączenie
  4. Po sprawdzeniu braku napięcia przystępujemy do odkręcenia przewodów (poza przewodem zielono-żółtym – ten zostawiamy na swoim miejscu) i zamianie ich w odpowiedniej kolejności. Przewody dokręcamy mocno (z wyczuciem) ale nie na siłę, żeby nie urwać gwintu a także nie przeciąć żyły (zbyt mocne dokręcenie może spowodować pęknięcie przewodu).
  5. Włączamy napięcie i załączamy łącznik.
  Poniżej rysunek obrazujący poprawne i niepoprawne podłączenie (dla punktu 1.).

  Żyrandol dwustrefowy/podwójny, poprawne podłączenie

  Rozwiązanie (dla punktu 2):
  W tym przypadku należy wezwać elektryka, który poprawi podłączenia w puszce/rozdzielnicy. Nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć sposobu naprawy tego problemu przez internet.