Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmieniacie już opony na letnie?

retrofood 12 Lut 2020 17:56 690 29
    retrofood
    Moderator
    Jak w temacie. Przez cały rok jeździłem na zimowych (nie było czasu zmieniać na letnie, a potem już się nie opłacało), więc teraz tęsknię za letnimi. Można zaryzykować?
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika
    Ja bym nie zmieniał i mam podobną sytuację co ty. Opony moje są już stare i dojadę do końca czyli do jakiegoś marca.
    kkas12
    Poziom 42  
    Ja dwa lata temu tak miałem. Cały rok na zimowych. A może nawet i dłużej.
    Trzeba było tylko o tym pamiętać gdy było mokro.
    Latem chłopaki wymienili mi na jakieś całoroczne i mam z głowy.

Pracuję obok zakładu oponiarskiego i widzę, że ludziska już zaczynają opony zmieniać na letnie.
    retrofood
    Moderator
    Ale zimy to chyba już nie będzie?
    Krzysztof Reszka
    retrofood napisał:

U mnie w tej chwili pierwszy raz w tym roku pada śnieg.
    retrofood
    Moderator
    Krzysztof Reszka napisał:
    retrofood napisał:

U mnie w tej chwili pierwszy raz w tym roku pada śnieg.

Ale do północy się stopi?
    Krzysztof Reszka
    Chyba tak . Ale świadczy to o tym że jeszcze bym poczekał.
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    Ostatecznie mogę zmienić na letnie ... w jednym.
    I jeździć zależnie od pogody tym z odpowiednimi oponami :D
    zbich70
    Moderator - Elektryka
    Jest dopiero połowa lutego, więc zima może jeszcze zaskoczyć. Ja zmieniam opony sezonowo. Wyznaję zasadę, że mniejsze zło to zimówki latem niż odwrotnie. Dlatego wiosną zwlekam ale jesienią spieszę.
    haneb
    Poziom 23  
    Opony letnie mają lepszą przyczepność powyżej około 6°C więc jak temperatura pozwala to czego nie. Z drugiej strony ja zimowe założyłem w grudniu więc jakbym tylko trzy miesiące w roku ich używał to prędzej guma stwardnieje i zestarzeje się niż bieżnik się zetrze. Trzeba było całoroczne brać.
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  
    A ja w tym roku na jednym z osobowych nie zmieniłem kół na zimowe i jeżdzi się lepiej niz na zimówkach, ciszej, lepsza przyczepność .
    Maly
    Poziom 29  
    andrzej lukaszewicz napisał:
    A ja w tym roku na jednym z osobowych nie zmieniłem kół na zimowe i jeżdzi się lepiej niz na zimówkach, ciszej, lepsza przyczepność .

Akurat nie było zimy, to wygrałeś.

Natomiast to co retrofood napisałeś, że jeździłeś latem na zimowych - da się, ale kiedyś koledze zimówka latem wystrzeliła na autostradzie - za bardzo się rozgrzała.
    vorlog
    Poziom 34  
    retrofood napisał:
    Można zaryzykować?

Można, ale jest hak- w razie jakiejś kolizji sępy z ubezpieczalni będą miały pretekst do pojechania po kasie, tak samo dobry jak każdy inny. Mniejsza o to, że w chwili kolizji było +18stC i suchutka jezdnia...
    V.
    Janusz_kk
    Poziom 27  
    Kiedyś zmieniałem opony letnie/zimowe sam bo miałem drugi zestaw felg, po zmianie auta już nowych felg nie kupowałem tylko za zaoszczędzone pieniądze kupiłem droższe wielosezonowe opony i takie polecam, spokój ze zmianami, jezdzi się dobrze, mam górki i na śniegu dawały radę, więc jestem zadowolony.

Dodano po 40 [sekundy]:

A zima jeszcze może być więc opon bym nie zmieniał.
    retrofood
    Moderator
    Janusz_kk napisał:

A zima jeszcze może być więc opon bym nie zmieniał.

Tylko w teorii, bo prognozy pogody o żadnej zimie nie wspominają. Chyba, że na Alasce.
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    Cały zeszły sezon letni jeździłem na zimówkach. Były już kiepskie na śnieg ale na lato jeszcze dobre, więc szkoda było wyrzucić. W listopadzie kupiłem nowe zimówki ale chyba ostatni raz.
    Coraz poważniej myślę o całorocznych. Tym bardziej, że nie mam felg tylko każdorazowo dwa razy w roku muszę jeździć do warsztatu. Nie chodzi o koszt ale o to całe umawianie się, wyładowywanie bagażnika i przenoszenie opon z komórki do samochodu.
    Jestem leniwy :D
    retrofood
    Moderator
    Łukasz-O napisał:
    wyładowywanie bagażnika i przenoszenie opon z komórki do samochodu.
    Jestem leniwy :D

O, to, to! Ja jeździłem na zimówkach tylko dlatego, że nie dało się zmienić "od ręki", wszyscy kazali czekać ponad tydzień. A przecież nie będę jeździł z czterema zapasowymi kołami!
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    retrofood napisał:

O, to, to! Ja jeździłem na zimówkach tylko dlatego, że nie dało się zmienić "od ręki", wszyscy kazali czekać ponad tydzień. A przecież nie będę jeździł z czterema zapasowymi kołami!

Wkurzające, prawda?
    Jeszcze można się zastanawiać mieszkając gdzieś w górach, gdzie opady są na porządku dziennym i nie zawsze usuwane ale w mieście, przy obecnych zimach?
    g107r
    Poziom 37  
    Za wcześnie. Nie tak dawno temu, śnieg, z 15 cm, spadł w kwietniu, czy maju, i topniał przez dwa tygodnie?
    Też już bliżej nieokreślone, wyjeżdżaliśmy z miasteczka, słońce, sucho, wczesna wiosna? Pod koniec trasy, przed Kozienicami biało. Jak wyjeżdżaliśmy było tam równie pogodnie, ale w międzyczasie nastąpiła zmiana krajobrazu https://www.google.com/search?q=%C5%9Bnieg+za...BAgNEAE&biw=1440&bih=695#imgrc=ENDvb589vaLcIM
    Wicie, rozumicie... :| a leżało to chyba ze dwa dni, jakoś tak kojarzę, że to krótkotrwały atak był.
    Link przykładowy, mam gdzieś zrobione wtedy zdjęcie, tylko gdzie :) ? ale można sobie porównać z tym, co jest za oknem, bo ja w lekkim szoku wtedy byłem.
    I pewnie każdy znalazł by coś w pamięci. Trochę się odzwyczajamy od zim ze śniegiem, ale czy tym pogodynkom można wierzyć?
    Inna sprawa że śniegu nie zapowiadają, i
    Łukasz-O napisał:
    w mieście, przy obecnych zimach?

https://warszawawpigulce.pl/zaskoczenie-w-warszawie-snieg-spadl-pomimo-prognoz/ blacharz zarabia.
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    Wielkanoc 2013 - Warszawa :

Zmieniacie już opony na letnie?
    :D
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    g107r napisał:

Tak, jednego dnia spadł śnieg i od razu tragedia z końcem świata włącznie. To nic że po paru godzinach ulice są przejezdne i odśnieżone.
    W latach 70-tych i 80-tych gdy były zimy stulecia, jakoś kierowcy sobie radzili w miastach bez opon zimowych o których nikt wtedy nie słyszał. Fakt były łańcuchy ale te zakładało się w górach.

Teraz nagle problem, bo raz w roku spadł śnieg w kwietniu w Warszawie na Wielkanoc :D I Korposzczury nie umieją dojechać do swoich miejsc pracy :)
    Tylko klęskę żywiołową ogłosić i schować się w piwnicy :lol:
    Maly
    Poziom 29  
    Kilka lat temu też była taka zima jak teraz, za to na wielkanoc / jakoś początek kwietnia tak śnieg dopadał, że ulepiliśmy dwumetrowego zająca ;)
    retrofood
    Moderator
    Łukasz-O napisał:

Teraz nagle problem, bo raz w roku spadł śnieg w kwietniu w Warszawie na Wielkanoc :D I Korposzczury nie umieją dojechać do swoich miejsc pracy :)
    Tylko klęskę żywiołową ogłosić i schować się w piwnicy :lol:

Się dziwisz, a przecież na zachodzie Europy to normalne, że 5 cm śniegu oznacza klęskę żywiołową. Kiedyś syn dzwonił z Anglii w takiej sytuacji, że spod Tesco nie może wrócić do domu, bo auta zablokowały wyjazd niczym u nas TIR-y pod oblodzoną górką.

Podejrzewam jednak, że w tym roku znowu trzeba będzie przypomnieć ten wierszyk przedszkolaków:

Moja droga zimo!
    Dobrze mi z tobą jak w raju!
    Tylko odwiedzaj mnie w styczniu
    A nie kurrwa w maju!
    Toporek98
    Poziom 11  
    Ja jeżdżę na całorocznych Yokohamach 4S AW21. Spójrzcie na fakt jakie mamy skoki temperatur. W zimie mieliśmy dni gdzie było 10 stopni na plusi po czym nagle mieliśmy przymrozki i temperatury ujemnie. Gdybyśmy tak chcieli się stosować do tego w jakich temp dana opona się sprawdza to co tydzień robilibyśmy wymianę opon :D.
    Krzysztof Reszka
    Dziś u mnie pada śnieg , więc to dobra decyzja że do dziś nie zmieniałem tych opon.
    leonov
    Poziom 42  
    Jeszcze trzeba poczekać, upałów nie ma więc zimowe nie cierpią, ja też mam dwa komplety aly chyba ostatni już raz, przy tej tendencji w pogodzie, te do jeżdżę i kupię lepsze całoroczne 😁
    retrofood
    Moderator
    Krzysztof Reszka napisał:
    Dziś u mnie pada śnieg , więc to dobra decyzja że do dziś nie zmieniałem tych opon.

Ten śnieg za 5 minut spłynie, a poza tym nie ma gdzie jechać. I nawet po co. Ja tam się umawiam po niedzieli ze znajomym mechanikiem na wymianę. Czas.
    PS. Za tydzień zmiana czasu, to i czas na opony.