Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta indukcyjna, a zużycie prądu

12 Lut 2020 20:52 7263 18
  • Poziom 6  
    Witam. Chciałbym uzyskać informację ile średnio energii elektrycznej zużywa miesięcznie płyta indukcyjna z piekarnikiem. Oczywiście, jeśli ktoś posiada samą płytę indukcyjną i posiada informację o średnim zużyciu prądu to niech napisze. Dlaczego zadaję to pytanie? Jestem ciekawy ile wynosi miesięczny koszt użytkownika płyty indukcyjnej z piekarnikiem.
  • Poziom 35  
    barelona napisał:
    Jestem ciekawy ile wynosi miesięczny koszt użytkownika płyty indukcyjnej z piekarnikiem.
    Na tak postawione pytanie nie da się udzielić precyzyjnej odpowiedzi bo koszt (zużycie prądu) gotowania na płycie indukcyjnej będzie zależał wprost od czasu i sposobu użytkowania. Nie podałeś żadnych szczegółów, a szczególnie nie wiadomo, jakie urządzenia masz zamiar analizować.

    Bardziej prawdopodobne jest porównanie ewentualnych kosztów ze zbliżoną pod względem funkcjonalnym płytą oporową czy gazową. Orientacyjnie, możesz się także posłużyć dostępnymi w sieci bezpłatnymi "kalkulatorami kosztów energii", gdzie wprowadzisz moc urządzeń oraz średni czas ich używania.
  • Poziom 6  
    Tak naprawdę to ciężko określić jaką moc ma pojedyncze pole indukcji, ponieważ producent napisał, że maksymalna moc urządzenia to około 10,8 kW (przy włączonym piekarniku i 4 polach indukcji).

    Myślę, że optymalnie używam dwóch pól (1duże, 1 mniejsze przez około 1,5 godziny każde).
  • Poziom 34  
    Ja miałem okazje przesiąść się z kuchni gazowej na butle 11 kg na indukcję. Wnioski po pół roku koszt butli, czyli 50 PLN (starczała na około miesiąca) przeszedł w rachunek za prąd. Za to szybkość gotowania i sprzątania na mocny plus dla indukcji. Z piekarnikiem na gaz mam złe doświadczenia (nie da się na tym piec, coś można ewentualnie zgrillować).
  • Poziom 41  
    A jaki rachunek za prąd?
  • Poziom 34  
    Było około 70-80 PLN teraz jest 120-130 PLN.
  • Poziom 6  
    sigwa18 napisał:
    Było około 70-80 PLN teraz jest 120-130 PLN

    Jaki czas spędzasz codziennie na przyrządzaniu potrawy?
  • Poziom 34  
    Może godzinę na indukcji wszytko idzie szybciej. I miałem z żoną problem bo co chwilę coś się przypalilo ale teraz już się nauczyliśmy jak operować mocą by było ok. Po prostu na indukcji wszystko dzieje się szybciej. Do tego stary czajnik na gaz zmieniłem na elektryczny bo i tak indukcji na prąd a bezprzewodowy sam się wyłączy.
  • Poziom 35  
    barelona napisał:
    ponieważ producent napisał, że maksymalna moc urządzenia to około 10,8 kW
    Dalej bardzo skąpo ujawniasz istotne informacje, ale wiemy już przynajmniej tyle, ze to pełnowymiarowa płyta. I jest wysoce prawdopodobne, że do jej zasilania wykorzystujesz tzw. "siłę". Zadając pytanie warto zacząć od podania jak największej ilości danych - w ten sposób otrzymasz precyzyjną odpowiedź.
    sigwa18 napisał:
    Było około 70-80 PLN teraz jest 120-130 PLN.
    Koszt wydaje się nieco zaniżony. Taka "przesiadka" była mniej więcej pół roku temu u znajomych. Płyta pełnowymiarowa o podobnej mocy, posiłki przygotowywane głównie w domu da trzyosobowej rodziny plus czasem goście. Woda na kawę i herbatę także jest gotowana na indukcji (bo zdrowiej, taniej i wygodniej). Po okresie chaosu, koszty ustabilizowały się po dwóch miesiącach, jak pani domu dobrze opanowała technikę gotowania na nowym urządzeniu. Obecnie, w zależności od okresu, wzrost kwoty na rachunku w stosunku do poprzednich wynosi od 90zł do ponad 150zł miesięcznie. Ostatni bardzo wysoki rachunek (178zł) uwzględnia prawdopodobnie święta i okres noworoczny, gdy gotowania było znacznie więcej. Oczywiście w domu pojawiły się na święta także inne wzrosty poboru (więcej światła, więcej urządzeń medialnych oraz iluminacje choinkowe) ale to wartości niewielkie w porównaniu z płytą indukcyjną. Przed instalacją indukcji rachunki były dość stabilne i oscylowały w okolicy 60-65zł za miesiąc. Obecnie, po instalacji indukcji, miesięczny rachunek uśredniony za cztery ostanie miesiące to 178,20zł.
  • Poziom 34  
    Pytanie czy rachunek oparty na prognozie czy faktycznym zużyciu. PS gotowanie wody na indukcji nie jest tańsze (sprawność indukcji plus straty na czajniku) może zdrowsze. Gotujesz wodę w metalowym czajniku a nie plastikowym.
  • Poziom 38  
    Są badania gdzie gotowanie na indukcji jest.najtańsze.
  • Poziom 6  
    Tak naprawdę to chcę porównać koszty użytkowania kuchenki indukcyjnej z piekarnikiem do zwykłej kuchenki gazowej z piekarnikiem.Czy cena za użytkowanie indukcji jest podobna do ceny użytkowania zwykłej gazowej kuchenki(oczywiście porównajmy przyrządzenie tej samej potrawy na dwóch różnych kuchenkach)?Wiem,że płyty indukcyjne są oszczędne stąd tak duża cena za zakup tej kuchenki.
  • Poziom 27  
    Cześć. Na indukcji Boscha zagotowanie 1L wody w blaszanym czajniku, maksymalną mocą (boost) na średnim polu trwa 2min26s. a płyta pokazuje, że zużyła na to 0.11kwh. Pozdrawiam.
  • Poziom 41  
    Prawie ideał biorąc 1,16Wh na litr i K
  • Poziom 6  
    Winylov napisał:
    Cześć. Na indukcji Boscha zagotowanie 1L wody w blaszanym czajniku, maksymalną mocą (boost) na średnim polu trwa 2min26s. a płyta pokazuje, że zużyła na to 0.11kwh. Pozdrawiam.

    A gotowanie potrawy ile zużywa prądu?
  • Poziom 27  
    Ziemniaki mam koledze ugotować? 1kg w 1L wody?
  • Poziom 6  
    Winylov napisał:
    Ziemniaki mam koledze ugotować? 1kg w 1L wody?

    Tak wiem,że zadałem kiepskie pytanie...
  • Poziom 35  
    barelona napisał:
    Tak naprawdę to chcę porównać koszty użytkowania kuchenki indukcyjnej z piekarnikiem do zwykłej kuchenki gazowej z piekarnikiem.Czy cena za użytkowanie indukcji jest podobna do ceny użytkowania zwykłej gazowej kuchenki(oczywiście porównajmy przyrządzenie tej samej potrawy na dwóch różnych kuchenkach)?Wiem,że płyty indukcyjne są oszczędne stąd tak duża cena za zakup tej kuchenki.
    Nie da się porównać przygotowywania tych samych potraw, bo obie kuchnie działają zupełnie inaczej. Są w sieci różne kalkulacje oraz bardziej i mniej zbliżone porównania kosztów na obu urządzeniach. Z większości zestawień wynika, że gotowanie na indukcji będzie droższe, choć różnica w kosztach nie jest powalająca. Jednak trzeba brać pod uwagę, że jak dotąd koszty gazu w stosunku do energii elektrycznej są coraz niższe. A kolejne lata wydają się wskazywać na dalsze silne podwyżki cen energii elektrycznej. Co będzie z gazem? Nie wiadomo.

    Poza kwestią kosztów, oba rodzaje kuchni to jednak zupełnie inny sposób użytkowania. Jak dla mnie, znacznie istotniejsze są więc te pozostałe różnice:
    - czas gotowania potraw (zwykle szybciej na indukcji, a wolniej na gazie),
    - mikroklimat w domu (indukcja jest bezemisyjna jeśli chodzi o spaliny),
    - naczynia (kuchnia gazowa akceptuje prawie wszystkie gary, indukcja jedynie te przystosowane),
    - smog elektromagnetyczny (gazowa nie powoduje tego typu zanieczyszczeń),
    - bezpieczeństwo (tu chyba zdecydowanie wygrywa indukcja?)
    - koszt zakupu (poza płytami Solgaz, koszty zakupu i instalacji kuchni gazowych będą niższe),
    - walory smakowe (to kwestia bardzo indywidualna, ale dla mnie w tej dziedzinie wygrywa gaz),
    - niezawodność (znów jak się trafi, ale... Chyba ze wskazaniem na gazową)

    Ale wybór należy do Ciebie ;-)
  • Poziom 1  
    Używam płyty whirlpool moc 7200W od trzech miesięcy gotuję się normalne jak wcześniej na gazie propan (butla) rodzina 4 osobowa zużycie to około 1kWh dziennie 😁 to nie żadna szacunkowa wartość przed płytą założyłem podlicznik więc wiem co piszę 😊