Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputerowy rozdzielacz DVB-T do nagrywania z 3 muxów jednocześnie.

Hetii 12 Lut 2020 21:07 4863 19
  • Komputerowy rozdzielacz DVB-T do nagrywania z 3 muxów jednocześnie.

Witam uprzejmie.

Dziś prezentuje prosty rozdzielacz, który można zastosować w połączeniu z oprogramowaniem Tvheadend.

Umożliwia ona zaplanowanie nagrywania z trzech MUX-ów jednocześnie, przy czym ilość nagrywanych programów może być jeszcze większa jeżeli planujemy nagrywanie np paru programów z danego MUXa.

Pewnym wyzwaniem okazała się budowa części odpowiedzialnej za podział sygnału oraz zasilania wzmacniacza antenowego.

W układzie zostały wykorzystane trzy tunery dvb-t pracujące na układach rtl2832 + r820t2:

Pierwotnie układ wykonałem jak poniżej, niestety okazało się, że pracujące układy na każdej z płytek wprowadzają dość silne zakłócenia w telewizji analogowej co objawiało się śnieżeniem kanałów.
    Komputerowy rozdzielacz DVB-T do nagrywania z 3 muxów jednocześnie. Komputerowy rozdzielacz DVB-T do nagrywania z 3 muxów jednocześnie.

Dlatego też układ został całkowicie przebudowany.
    Tunery zostały odseparowane od gniazd antenowych oraz poprawiono ekranowanie.
    Komputerowy rozdzielacz DVB-T do nagrywania z 3 muxów jednocześnie. Komputerowy rozdzielacz DVB-T do nagrywania z 3 muxów jednocześnie. Komputerowy rozdzielacz DVB-T do nagrywania z 3 muxów jednocześnie. Komputerowy rozdzielacz DVB-T do nagrywania z 3 muxów jednocześnie. Komputerowy rozdzielacz DVB-T do nagrywania z 3 muxów jednocześnie. Komputerowy rozdzielacz DVB-T do nagrywania z 3 muxów jednocześnie. Komputerowy rozdzielacz DVB-T do nagrywania z 3 muxów jednocześnie. Komputerowy rozdzielacz DVB-T do nagrywania z 3 muxów jednocześnie. Komputerowy rozdzielacz DVB-T do nagrywania z 3 muxów jednocześnie.
    Dodatkowo układ zasilania zewnętrznego wzmacniacza dorobił się źródła prądowego ustawionego na ok 110mA wedle tego opisu.

Dzięki takiemu rozwiązaniu układ jest zabezpieczony, jeżeli nasz kabel antenowy zostanie zwarty lub ktoś pominie wzmacniacz i np podłączy dipol zamknięty.

Sam podział sygnału polega na wykorzystaniu rdzeni z fabrycznych "tanich" rozgałęźników antenowych i przewodu w emalii, który należy przez nie przewlec jak na na załączonych fotografiach.
    Nie jest to zapewne sposób najlepszy i nie mamy gwarancji czy faktycznie mamy dopasowanie pod względem impedancji, ale szczerze mówiąc nie dotarłem do lepszego rozwiązania.

Z plusów, prezentowane rozwiązanie zajmuje mało miejsca i póki co sygnał, który jest rozdzielony na 4 odbiorniki (3 tunery + TV) jest dostatecznie dobry i nie zauważyłem problemów ze sygnałem.

Poniżej schemat całości:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Hetii
    Poziom 15  
    Specjalizuje się w: elektronika, komputery, programowanie
    Hetii napisał 408 postów o ocenie 288, pomógł 4 razy. Mieszka w mieście Wałbrzych. Jest z nami od 2003 roku.
    Krzysiek007
    Poziom 20  
    Witam.
    Drobny błąd na schemacie na odwrót zasilanie do U1 J1 19V.
    remot
    Poziom 31  
    A co tam ma odwracać?
    J1 to numer złącza a 19v to wartość napięcia zasilającego. A gdzie +, gdzie - to każdy powinien wiedzieć
    marek-zarzycki
    Poziom 27  
    Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę, ale to samo można uzyskać podłączając po prostu 3 tunery do jednej malinki?

Osobiście mam RPi2 pracującą z jednym tunerem. Mogę nagrywać bez problemu i bez błędów jednocześnie dwa kanały HD pracujące na tym samym muxie, np. TVP1 i TVPKulturaHD i wnioskuję z tego, że z dwoma tunerami poradziłaby sobie równie dobrze. Nie wiem jak z trzema pracującymi jednocześnie, ale podejrzewam, że RPi3 dałaby radę jeśli chodzi o moc obliczeniową.
    Hetii
    Poziom 15  
    tomybb napisał:
    Jaki to sprzęt masz, w którym jest to zamontowane?

Początkowo głowica wylądowała w komputerze jaki opisałem tutaj.

Niestety szybko okazało się podczas testów, że core2duo po prostu nie wydalał jeżeli chodzi o odtwarzanie materiałów wideo,
    dlatego też głowica trafiła do innego kompa bazującego na I5 4460.
    Wszelkie problemy z wydajnością ustały.

Z racji braku w nowym komputerze 19v musiałem tylko dołożyć przetwornicę step up aby z 5v standby mieć ok 15 przed stabilizatorem 12v.
    Chodziło o to aby antena była zasilana cały czas, nawet gdy komputer jest wyłączony.

Co ciekawe jeszcze stary typ głowicy pracował na płycie z AMD e450, który to dawał jako tako radę.
    Projekt ten opisywałem tutaj. Niestety uległ on uszkodzeniu przez co nastąpiła zmiana platformy i udoskonalenie głowicy.

marek-zarzycki napisał:
    Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę, ale to samo można uzyskać podłączając po prostu 3 tunery do jednej malinki?

O ile malina by uciągła całość to tak.
    Ja wątpię bo na samym początku przygody z tymi tunerami testowałem całość w oparciu o odroid XU-4 i kiepsko to wyglądało.

A dlaczego 3 tunery? Bo jak projekt wystartowałem to mieliśmy w kraju tylko 3 mux-y,
    a zależało mi na możliwości nagrywania bez blokowania tunera jeżeli chciało się nagrywać kanały z różnych muxów.
    Obecnie w tvheadend dodałem mux 8 pracujący na VHF, więc niejako jeden tuner współdzieli dwa muxy.
    Krzysiek007
    Poziom 20  
    Witam.
    Pracuje na dużych komercyjnych projektach/schematach i może, to moje przewrażliwienie, ale było by, to odebrane jako błąd w sztuce rysowania schematu i na pierwszy plan tak i Ja to odebrałem.
    (Nie chodziło o hejt!)
    Jeśli Autor jest przyzwyczajony, do takiego akcentowania konektrora, to już jego sprawa i ma do tego prawo. Warto iść w kierunku, aby schemat nie pozostawiał wątpliwości bardziej lub mniej doświadczonym.

Pozdrawiam.
    pikarel
    Poziom 32  
    Dlaczego do obliczeń użyłeś napięcia o wartości 7,5 V, jeśli nigdzie takie nie występuje na schemacie?
    Użyłeś przecież stabilizatora 7812.

Czy Ty tworzysz dla potomnych archiwum wszystkiego, co jest nadawane?
    Pytam, bo patrząc na ramówki stacji TV, to nawet programy informacyjne są powtarzane i można je oglądać w różnych porach dnia o określonych godzinach, filmy w publicznej TV są powtarzane kilkakrotnie, w komercyjnych stacjach są emitowane nawet po kilkadziesiąt razy w ciągu roku.
    Hetii
    Poziom 15  
    pikarel napisał:
    Dlaczego do obliczeń użyłeś napięcia o wartości 7,5...
    Czy Ty tworzysz dla potomnych archiwum wszystkiego, co jest nadawane? ...

Jeżeli pytasz o wzory to nie odzwierciedlają one wartości jakie widnieją na schemacie bo przykleiłem je ze strony texas instruments tak jak tam były ukazane.

A widzę teraz, że nawet jest tam błędny wynik podany dla R1:
    R1=((Vin-Vref-Vbe)/((Iout/Beta)+Iak)) = ((7-2.5-0.7)/((0.05/100)+0,000035)) = 7102,8 ohm = 7k102

Czyli R1 dla prądu 110mA i napięcia 12v powinien mieć prawie 8k.

Co do nagrywania Tv to jest to projekt używany przez mojego ojca, który to lubi sobie czasami coś nagrać i oglądnąć w dogodnej dla siebie chwili.
    Niestety z racji wieku nie zdołałem go przekonać do serwisów typu VoD czy innych podobnych usług.
    Ja osobiście TV nie oglądam :)
    zgierzman
    Poziom 25  
    Hetii napisał:
    nie odzwierciedlają one wartości jakie widnieją na schemacie bo przykleiłem je ze strony texas instruments tak jak tam były ukazane.

To akurat kiepsko jeśli publikuje się projekt. Schemat oglądają ludzie na różnym poziomie zaawansowania. Skoro już są wzory, to powinny odnosić się do wartości na schemacie, na zasadzie "skąd się wzięło"...

Co kto lubi, i co ma w szufladzie, ale ja zamiast R1, TL431 i NPN zastosowałbym jeden element -> LM317

Dodano po 8 [godziny] 23 [minuty]:

Hetii napisał:
    wprowadzają dość silne zakłócenia w telewizji analogowej co objawiało się śnieżeniem kanałów.

Hmmm, to jeszcze gdzieś u nas nadaje TV analogowa?
    Hetii
    Poziom 15  
    Stanley_P napisał:
    Z ciekawości: czy te dongle obsługują już DVB-T2? Za nieco ponad 2 lata ma być zmiana z DVB-T, zmieniony system kodowania, częstotliwości....

Trudno powiedzieć, bo teoretycznie tuner rt820t2 jest przystosowany do T2, ale pytanie czy demodulator rtl2832u będzie w stanie przepchać ten sygnał do komputera.
    Nie mam pojęcia czy następuje w nim jakaś wstępna obróbka pod względem kodowania h265.

Ja i tak liczę się ze zmianą tych tunerów, bo zdaje się że tylko jeden jest w wersji rt820t2, a dwa pozostałe chyba są w rt820t, o ile mnie pamięć nie zawodzi.

zgierzman napisał:
    Hmmm, to jeszcze gdzieś u nas nadaje TV analogowa?

Efekt śnieżenia pojawił się na sygnale z kablówki, który przechodził przez głowicę i trafiał na tuner analogowy tv. Sam anteny do dvb-t nie posiadam, więc musiałem nieco improwizować podczas przebudowy :)

P.S.
    Co do wszelkich uwag na temat schematu, wezmę je sobie do serca przy kolejnym projekcie :)
    ArturAVS
    Moderator HydePark/Samochody
    Co kto lubi, i co ma w szufladzie, ale ja zamiast R1, TL431 i NPN zastosowałbym jeden element -> LM317

To dwa elementy ;-)
    Hetii napisał:
    Dziś prezentuje prostą głowicę

Jaką głowicę? Zwykły rozdzielacz sygnału, koło głowicy nawet nie leżał. Głowica wprowadza jakąś obróbkę sygnału ( przemiana częstotliwości np.), tu nic takiego nie ma.
    zgierzman
    Poziom 25  
    ArturAVS napisał:
    To dwa elementy

Jeden.
    Rezystor szeregowy występuje także w schemacie autora, jako połączenie R2 i R3. Więc jakby już się czepiać szczegółów, to zamieniłbym pięć elementów na dwa :-D
    Ibuprom
    Poziom 25  
    Ja mam to zrobione od 3 lat w swoim serwerze. W komputerze jest prościej, wszystko zasilane z 5V. TvHeadend spisuje się wyśmienicie, jest mega stabilny, nagrywam co ciekawsze rzeczy z dość czytelnego EPG z kilkutygodniowym nawet wyprzedzeniem czy przewijanie reklam. W mojej sieci jest ok 30 pc/tablet/komórka i każdy niezależnie ma dostęp do dowolnego zestawu kanałów i programowania nagrywania. Działa stabilnie po kilka miesięcy bez restartów, warunkiem jednak jest podpięcie bezpośrednio pod porty usb płyty głównej, bez żadnych hubów.
    Na CPU G520 obciążenie nigdy nie skoczyło pow 10% - tyle że nie używam transkodowania w locie.
    Aha, wszystkie tunery mają podoklejane miedziane radiatory na termopadach, prawdopodobnie to sprawia że są stabilne i pracują bezawayjnie 24h od 3 lat.
    ogi8
    Poziom 12  
    Witam
    Wszystko fajne ale po co nagrywać z tv programy? To już któryś kolega zauważył. Nic wartościowego i cennego obecnie według mnie w telewizji nie jest emitowane ażebym miał to nagrywać. Chyba tylko po to żeby reklamy sobie odświeżyć. Projekt spoko ale to nie te czasy żeby oglądać nagrane powtarzające filmy z tv które można jeszcze później z "x"razy oglądnąć. Osobiście jak che dobry film oglądnąć czy dowiedzieć się czegoś to sięgam to sieci internetowej
    Ibuprom
    Poziom 25  
    A wiesz, zdarzają się ciekawe programy które nie powtarzają się co 2 tygodnie i są emitowane w godzinach późno nocnych - i nie mówię tu o programach dla dorosłych. Druga sprawa - reklamy trwają teraz nawet 20 minut - strata czasu. Tu cyk, przewijamy i oglądamy dalej. Zgodzę się że 99% emitowanego materiału to szambo, ale jednak zdarzają się jeszcze ciekawe filmy czy programy. Z tym ściąganiem z sieci to też loteria, coraz trudniej znaleźć coś ciekawego za free.
    marek-zarzycki
    Poziom 27  
    ogi8 napisał:
    Wszystko fajne ale po co nagrywać z tv programy? To już któryś kolega zauważył. Nic wartościowego i cennego obecnie według mnie w telewizji nie jest emitowane ażebym miał to nagrywać. Chyba tylko po to żeby reklamy sobie odświeżyć. Projekt spoko ale to nie te czasy żeby oglądać nagrane powtarzające filmy z tv które można jeszcze później z "x"razy oglądnąć. Osobiście jak che dobry film oglądnąć czy dowiedzieć się czegoś to sięgam to sieci internetowej

To zależy co się chce oglądać. Na TVP Kultura bardzo często idą dobre filmy, choćby klasyki wielkich mistrzów wraz z kilkuminutowym wprowadzeniem zaproszonych krytyków. Ja nagrywam wszystkie takie ciekawsze filmy i archiwizuję na HDD po przekonwertowaniu nagranych filmów z formatu .ts do h265. Wyciągam też napisy z tych filmów i zapisuję w pliku .txt. Na innych kanałach idą często bardzo fajne filmy dokumentalne lub koncerty. W tej chwili dyski talerzowe są bardzo tanie i składowanie kilkuset filmów na dysku 1TB to wydatek kilkudziesięciu złotych. A po co to wszystko zapisywać? Po to, że sieć się zmienia i za kilka lat tych materiałów nie będzie, bo zmienia się pokolenie. 15 lat temu można było ściągnąć z emula lub torrentów bardzo dobre filmy lub rzadkie materiały, np filmy dokumentalne itp. Teraz już nawet chomik wprowadził cenzurę praw autorskich oraz wykasował mnóstwo kont a w pozostałych "wyczyścił" zbiory ponieważ porządkował swoje serwery.

Ibuprom napisał:
    czy przewijanie reklam

Gdzie jest w tvheadend opcja omijania reklam?
    Ibuprom
    Poziom 25  
    marek-zarzycki napisał:

Ibuprom napisał:
    czy przewijanie reklam

Gdzie jest w tvheadend opcja omijania reklam?

Niestety, nadawcy nie nadają znacznika informującego o reklamach, a analiza obrazu i wykrywanie braku logo stacji jest zbyt czasochłonne. Dlatego nagrywany wszystko jak leci i przewijamy sami podczas odtwarzania materiału.
    marek-zarzycki
    Poziom 27  
    Ibuprom napisał:
    Dlatego nagrywany wszystko jak leci i przewijamy sami podczas odtwarzania materiału.

Ok dzięki. Stream .ts, przynajmniej ten z DVB-C chyba zawiera znaczniki informujące o reklamach ponieważ kiedyś testując jakiś z programów do obróbki .ts była tam opcja do automatycznego usuwania reklam, ale niestety nie działało to prawidłowo, ponieważ zaznaczało fragmet filmu na kilka sekund przed reklamą i kilka sekund po niej, dlatego zostałem przy ręcznej metodzie usuwania reklam za pomocą programu avidemux.