Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony dysk FreeNas. Brak dostępu do danych.

13 Lut 2020 09:05 504 21
  • Poziom 4  
    Cześć, przejąłem lokalizację po innym pracowniku, nie zostawił mi żadnej dokumentacji oraz danych. Sam jestem początkujący w obsłudze FreeNas. Jeden z dysków jest uszkodzony. Zamówiłem już go. Chciałbym się dostać mimo wszystko do tych danych, ponieważ są tam bardzo ważne dane. Ale za Boga nie wiem jak to zrobić. Podczas uruchamiania go pojawia się taka informacja: Uszkodzony dysk FreeNas. Brak dostępu do danych.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 31  
    z ilu dyskow sklada się Twoj freenas ? widze ze klasycznie zostala stworzona zfs pool'a
  • Poziom 4  
    Posiada 6 dysków. Wymieniłem dwa dyski. Jeden który pokazywał błąd oraz jeden sprawny. Ten jeden sprawny dlatego, że chciałbym się dostać do niego przez jakąś stacje dysków lub coś w tym stylu. Po wymianie dysków replikowały się. Wykonałem też w shellu to polecenie. Problem pojawił się taki, że brakuje pewnych danych. Są dane z 28.01 ale nie ma z 15.01.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 31  
    6 dysków, w jakim RAID? Jak są skonfigurowane?
  • Poziom 4  
    Niestety nie mam pojęcie, gdyż przerzucono mnie z dnia na dzień do lokalizacji, a wcześniej nie miałem z tym do czynienia. Mogę podesłać zrzuty ekranu z konsoli online.
  • Poziom 31  
    masz dostep do konsoli, czy ta maszyna zawisla na czyms?
    jesli masz wjazd do konsoli to pokaz wynik: lsblk, zpool status
  • Poziom 4  
    Mam pełen dostęp, do serwera który posiadamy podłączony jest dysk Udostepnione ISCSI.
    Gdy wybieram lsblk pojawia się informacja, że polecenie nie jest znane.

pool: Volume1
    state: ONLINE
    status: One or more devices has experienced an error resulting in data
    corruption. Applications may be affected.
    action: Restore the file in question if possible. Otherwise restore the
    entire pool from backup.
    scan: scrub repaired 0 in 17 days 21:52:45 with 2 errors on Wed Jan 22 21:52:49 2020
    config:

NAME STATE READ WRITE CKSUM
    Volume1 ONLINE 0 0 0
    gptid/95a0b0d1-e24d-11e5-a81d-0cc47a76d8a8 ONLINE 0 0 0

errors: 1 data errors, use '-v' for a list

pool: freenas-boot
    scan: scrub repaired 0 in 0 days 00:01:02 with 0 errors on Mon Feb 10 03:46:02 2020
    config:

freenas-boot ONLINE 0 0 0
    mirror-0 ONLINE 0 0 0
    da0p2 ONLINE 0 0 0
    da1p2 ONLINE 0 0 0

errors: No known data errors
  • Poziom 31  
    Code:
    zpool status -v Volume1
  • Poziom 4  
    entire pool from backup.

scan: scrub repaired 0 in 17 days 21:52:45 with 2 errors on Wed Jan 22 21:52:4
    9 2020
    config:

Volume1 ONLINE 0 0 0

errors: Permanent errors have been detected in the following files:

Volume1/Monitoring:<0x1>
  • Poziom 4  
    Dziękuje za pomoc, liczę że w jakimś stopniu się uda. Mam jeszcze jedno pytanie. Posiadam sprawny dysk wyjęty z FreeNas. Jak mogę go podłączyć pod komputer aby odczytać z niego dane ?

[root@lipski-nas-02 ~]# zpool status -v Volume1
    entire pool from backup.

scan: scrub in progress since Thu Feb 13 13:52:49 2020
    60.5G scanned at 34.7M/s, 14.6G issued at 8.35M/s, 14.5T total
    0 repaired, 0.10% done, no estimated completion time
    config:

Volume1 ONLINE 0 0 0

errors: Permanent errors have been detected in the following files:

Volume1/Monitoring:<0x1>
  • Poziom 14  
    Tak na szybko przychodzi mi pomysł, abyś uruchomił FreeNas'a na jakiejkolwiek maszynie i zrobił import wolumenu.
  • Poziom 4  
    Pojawił mi się taki komunikat: The volume Volume1 state is DEGRADED: One or more devices has experienced an error resulting in data corruption. Applications may be affected.
    Gdy chciałem zaimportować pojawia się Uszkodzony dysk FreeNas. Brak dostępu do danych.
  • Poziom 4  
    Gdy wybieram import wolumenu, nie mogę wybrać żadnego.
    Pod mapowałem też sobie dyski po SMB i pokazuje informacje, że zajęte jest x GB, a gdy otwieram folder jest pusty.
  • Poziom 14  
    Nie bardzo rozumiem w jaki sposób mogłeś dodać udział smb z tego dysku skoro system nie widzi go ani żadnych wolumenów na nim. Aby udostępnić udział smb dysk musi być zamontowany w systemie. Jaką rolę pełnił on wcześniej? Był częścią macierzy?
  • Poziom 31  
    Pisal, ze to bylo wystawione po iscsi
  • Poziom 14  
    Grendusone napisał:
    Mam jeszcze jedno pytanie. Posiadam sprawny dysk wyjęty z FreeNas. Jak mogę go podłączyć pod komputer aby odczytać z niego dane ?

Wg mnie chodzi o fizyczny dysk wymontowany z maszyny FreeNAS.
  • Poziom 31  
    tape napisał:
    Grendusone napisał:
    Mam jeszcze jedno pytanie. Posiadam sprawny dysk wyjęty z FreeNas. Jak mogę go podłączyć pod komputer aby odczytać z niego dane ?

Wg mnie chodzi o fizyczny dysk wymontowany z maszyny FreeNAS.

To zależy. Jeżeli ten dysk był tylko częścią jakiejś macierzy/RAID to sam jeden nic nie znaczy (chyba, że to było coś w stylu RAID1) to nic nie znaczy sam. Bo przy takim np RAID5, gdzie potrzebujesz conajmniej 3 dyski, dane są "szatkowane" i rozrzucane na 2 dyski + trzeci jako suma kontrolna.

Idąc dalej, zakładając że był to tylko samodzielny dysk, czy był szyfrowany, jaki jest system plików na nim, musisz sobie odpowiedzieć na wiele pytań. Sądzę, że gdybyś go podłączył pod jakiegoś linucha byłbyś w stanie chociaż spróbować zobaczyć jakie są partycje, jaki system plików.

Jednak wybacz nam, kryształowa kula nie działa na odległość, poza tym - moim zdaniem najlepiej by było gdybyś się udał na forum FreeNAS, gdzie gadają wyłącznie o tym rozwiązaniu.
  • Poziom 14  
    Dokładnie, trochę tych niewiadomych jest. Przede wszystkim nie wiadomo czy macierz została odbudowana we właściwy sposób. Jeżeli po awarii brakuje danych to najlepszym sposobem ich odzyskania byłoby przywrócenie z backupu.
  • Moderator Samochody
    Grendusone napisał:
    Posiada 6 dysków. Wymieniłem dwa dyski. Jeden który pokazywał błąd oraz jeden sprawny.
    Na czym polegała wymiana tych dysków? Jeden pusty mogłeś wstawić bez problemu i wszystko powinno ruszyć. Próbując podnieść macierz bez 2 dysków (z 2 pustymi dyskami) narobiłeś sobie problemów.

Przy padzie jednego dysku w macierzy zasada jest taka:
    1. Wymieniamy wszystkie dyski, bo jest bardzo prawdopodobne, że podczas odbudowy padniętego zaczną padać kolejne.
    2. Wykonujemy kopię posektorową starych dysków (poza uszkodzonym) na nowe i podłączamy je w te same miejsca.
    3. Inicjujemy odbudowę macierzy.

Jeśli jesteś odważny (lub nie zależy Ci na danych) to tylko podmieniasz uszkodzony dysk nowym i inicjujesz odbudowę macierzy.

Z pojedynczego dysku macierzy (poza RAID-1) nie wyciągniesz żadnych sensownych danych.

• Poziom 27  
    Nie rozumiem, jaki był sens wyjęcia z macierzy o nieznanych parametrach nieuszkodzonego dysku. Włożenie dwóch nowych i odbudowa macierzy wyrządziło nieodwracalne straty, chyba że był to RAID 6 albo RAID 5 z hot-spare. Wrzuć po 35 sektorów z początku i końca każdego z tych dysków. Ale po tym, co już zostało zrobione, słabo to widzę.