Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spalił mi się zasilacz OCZ ZS-Series 550W

13 Lut 2020 20:31 159 8
  • Poziom 3  
    Witam, spalił mi się wspomniany wyżej zasilacz i chciałbym zasięgnąć opinii osoby która się na tym zna:
    - Jakie są szanse, że inne podzespoły ocalały? Procesor to AMD 8rdzeniowy, a karta graficzna to Geforce GTX1070 płyta główna to MSI 970A-G43.
    - Czy zwarcie mogła spowodować zbyt mała wydajność zasilacza?
    - Jaki ewentualnie zakupić nowy zasilacz?

Z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Bobgk napisał:
    Jakie są szanse, że inne podzespoły ocalały?

Jeżeli nie było fajerwerków to szanse są duże. Jeżeli po prostu wyłączyłeś komputer i się tylko nie włączył ponownie to prawie 100%.
    Należy podstawić sprawny zasilacz i sprawdzić
    Twój zasilacz miał podobno 38A na lini 12V, a 1070 potrzebuje jakieś 17A w piku więc powinien być wystarczający.
    Zasilacz możesz kupić o tych samych parametrach albo lepszy. Jest tutaj temat "czarna lista zasilaczy" i tam są rekomendowane marki.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Bobgk napisał:
    Jakie są szanse, że inne podzespoły ocalały?

Biorąc pod uwagę dwie możliwości (ocalały lub nie) to 50%. Nie ma co tu bawić się w teoretyka statystyka, trzeba je podłaczyć i sprawdzić. Zasilacz był porządny, więc jest szansa, że się im nic nie stało.

Bobgk napisał:
    Procesor to AMD 8rdzeniowy

To nic nie mówi o jego zapotrzebowaniu na prąd. Procesory mają modele. Jedynie po płycie można sądzić, że masz AMD FX-8xxx (co w zasadzie ciężko uznać za procesor ośmiordzeniowy, ale marketingowcom z AMD wcale nie przeszkadzało to tak go nazwać).

Bobgk napisał:
    Czy zwarcie mogła spowodować zbyt mała wydajność zasilacza?

Zakładając pesymistycznie, że masz FX'a 8xxx potrzebującego 125W i GTX1070 potrzebujące 150W pod obciążeniem (nawiasem nie wiem, skąd Kolega wyżej wziął 17A, ale niewykluczone, że mocno podkręcone wersje tyle potrzebują) to przy zasilaczu z podwójną linią 12V potrzeba jednej linii 11-12A (CPU) i jednej 17-18A (GPU+cała reszta). Ewentualnie pojedyncza linia w okolicach 30A lub więcej będzie też dobra. Ocz ZS 550 dysponuje linią 12V o wydajności 38A, więc był wystarczający z zapasem.

Bobgk napisał:

Be Quiet System Power 9 500W na przykład.
  • Poziom 3  
    Odpaliłem benchmark poczułem spalenizne i po około 10s się wyłączył później gdy go odłączyłem i po chwili podłączyłem po czym spróbowałem uruchomić było widać w środku niego iskrę
  • Poziom 21  
    Bobgk napisał:
    nawiasem nie wiem, skąd Kolega wyżej wziął 17A
    Wziąłem pod uwagę ten test:
    https://www.guru3d.com/articles-pages/nvidia-geforce-gtx-1070-review,8.html , gdzie karta jest referentem i oblizone TDP wychodzi 161W a nie 150W jak według specyfikacji. Nawet nie sprawdzając założyłem pesymistyczne 200W gdzie:
    dt1 napisał:
    niewykluczone, że mocno podkręcone wersje tyle potrzebują
  • Poziom 12  
    Bobgk napisał:

Be Quiet System Power 9 500W na przykład.[/quote]
    Witam. Zasilacz tej mocy może okazać się niewystarczający do tej konfiguracji , np do OC.
    Osobiście polecam ten zasilacz: be quiet! Pure power 11 600W , ponieważ jest z lepszej serii i co ważniejsze większej mocy.
  • Poziom 2  
    Bobgk napisał:
    Witam, spalił mi się wspomniany wyżej zasilacz i chciałbym zasięgnąć opinii osoby która się na tym zna:
    - Jakie są szanse, że inne podzespoły ocalały? Procesor to AMD 8rdzeniowy, a karta graficzna to Geforce GTX1070 płyta główna to MSI 970A-G43.
    - Czy zwarcie mogła spowodować zbyt mała wydajność zasilacza?

Z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi pozdrawiam

Witam.
    Jeżeli zasilacz uległ uszkodzeniu samoistnie to normalne i nie ma prawa przy tym uszkodzić Ci podzespołów.
    często przy takim czymś uszkadza kondensatory na płycie, ale rzadko przy czym może to przypadek, ale kilka razy już tak miałem poleciał zasilacz i kondensatory na płycie, ale to prosta wymiana i działa dalej.
    Jeżeli spowodowałeś zwarcie w jakiś sposób to może być różnie.
    Pozdrawiam
    Poziom40
  • Moderator - Komputery Serwis
    Przemysław553 napisał:
    Zasilacz tej mocy może okazać się niewystarczający do tej konfiguracji

Nie okaże się niewystarczający. Wersja 400W byłaby na styk, wersja 500W ma duży zapas uwzględniający możliwe OC.
  • Poziom 12  
    Tu decyzję i ryzyko zostawmy dla autora.