Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Asus X53BR - Bios - nie wykrywa dysku?

13 Lut 2020 20:37 333 22
  • Poziom 4  
    Witam
    Mam problem z laptopem. Wcześniej działał bez zarzutów i byłem zadowolony ale nie wiem przez co wygasł mi ekran (matryca) po prostu się nie wyświetlał. Więc podłączyłem zewnętrzny monitor i było ok do wczoraj, kiedy postanowiłem zobaczyć co jest z tym ekranem. Więc jako laik odwróciłem go i rozkręciłem. Wyciągnąłem baterie, DVD, dysk i klawiaturę. Potem zastanawiałem się po co i wszedłem na YouTube. Tam dowiedziałem się jak wygląda wymiana matrycy. Więc i tak zrobiłem i okazało się że musiała by luźna taśma lub cokolwiek bo przeczyściłem, włożyłem i skręciłem laptopa. Włączam go i " działa " ekran :) ale za to wielka dupa. Po uruchomieniu laptopa włącza się Bios i to na tyle. Nie widzi w ogóle dysku? Poczytałem i niby miałem zrobić update biosu i też tak zrobiłem ale nadal nic... Więc zamieniłem dysk na inny i to samo... czy może mi ktoś pomóc? To moje narzędzie do nauki bo zacząłem naukę na prawo jazdy C/CE w Niemczech i bez niego będzie masakra.
    Dziękuję z góry za pomoc.
  • Poziom 21  
    Pokaż screeny z zakładek biosu to zobaczymy czy nie wykrywa i co tam poprzestawiałeś.
  • Poziom 21  
    Bios ok. Przydało by się sprawdzić te dyski czy są sprawne, jeżeli tak to masz prawdopodobnie usterkę na płycie.
  • Poziom 4  
    Sprawdzę je jak wstanę ale wydaje mi się na 90% że są ok. Dziwi mnie ta usterka skoro wszystko było ok? Gdybym go jakoś upuscil czy coś to ok ale był sprawny do momentu rozkręcenia... A jeżeli faktycznie usterka to jedynie w grę wchodzi wymiana całej tej płyty, tak ? Dobrej nocy
  • Poziom 21  
    Zwróć uwagę że napędu DVD też nie widać w Biosie. Sprawdź czy się wysuwa. Przy włączeniu laptopa posłuchaj dobrze czy dysk zaczyna kręcić talerzami jeżeli to nie SSD.
    Możesz też wyjąć napęd i spróbować z samym dyskiem. Jeżeli tak nic się nie dowiesz a posiadasz miernik to można coś pomierzyć.
  • Poziom 38  
    Witam,
    skoro dzialal przed "rozbiorka" a teraz nie dziala to wszystko wskazuje ze nie poskladales go jak trzeba, sprawdz to ponownie, wyglada ze dysk nie ma zasilania, po co upgrade biosu skoro dzialal przedtem ?
    Moze taka uwaga na przyszlosc, filmiki z roznych portali to nie do konca jest tutorial, podchodzcie do nich z pewna doza umiarkowania.
    Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Konopis napisał:
    A jeżeli faktycznie usterka to jedynie w grę wchodzi wymiana całej tej płyty, tak ?
    Nie.
    Trzeba popatrzeć, pomierzyć dlaczego tak się zachowuje.
    Odepnij matrycę i na zewnętrznym monitorze zobacz czy będzie widoczny z powrotem dysk. Pomyśl, pokombinuj.
  • Poziom 4  
    Witam
    Dziękuję wszystkim za chęci i odpowiedzi. Wieczorem zabiorę się za ponowny demontaż tej matrycy i zobaczymy co będzie. Napiszę jak będę już po. Miłego weekendu Wam życzę i udanych Walentynek :)
  • Poziom 4  
    Witam
    Rozkrecilem go ponownie i sprawdziłem wszystko na tyle co potrafię i nie zauważyłem tam żadnych błędów. Złożyłem z powrotem i nadal nic. Odlaczylem DVD i także nie widział dysku. Podłączyłem wszystko tak jak powinno być i rozkrecilem matrycę, odlaczylem i pod monitorem zewnetrzym nadal nic... Złożyłem ponownie i matryca działa ale dysku i DVD nie czyta... :(
  • Poziom 21  
    Jeżeli nic nie słychać z okolic dysku, żeby się rozkręcał i DVD się nie wysuwa to możesz sprawdzić czy są odpowiednie napięcia na złączach.
    Jednak podejrzewam że w tym przypadku może to być to wina mostu.
  • Poziom 4  
    Kurczę nie znam się na tych schematach :(
    A tu dwa zdjęcia bez ładowarki i z ładowarką.
    Chyba zbyt głupi jestem na to...

Dodano po 1 [minuty]:

Ale DVD się wysówa A dysk startuje do momentu pojawienia się Biosu
  • Poziom 21  
    Tak masz przy każdym starcie czy tylko kiedy chcesz wgrać bios?
    Skoro Dysk startuje i DVD się wysuwa to teoretycznie napięcia powinny być.
    Może po prostu zrób reset biosu.
  • Poziom 21  
    Prot napisał:
    A dlaczego boot jest ustawiony na disabled
    To powiedz jaka to różnica w tym momencie skoro nie wykrywa dysku ani DVD?
    Może akurat nie chce używać UEFI?

@Konopis - do wgrania nowego biosu musisz mieć pendrive sformatowany w FAT32 a nie NTFS
  • Poziom 4  
    Przy każdy uruchomieniu czuć i słychać jak włącza się dysk ale od razu włącza się BIOS. A DVD gdy naduszam wysuwa się normalnie. Co do ustawień Biosa nie zmieniałem tylko jak wcześniej napisałem zrobiłem update ze strony Asusa.
  • Poziom 21  
    Zrób ten update jeszcze raz , aktualnie masz bios w wersji 203 czyli taki jaki był pewnie na początku , a na stronie Asusa jest 207
  • Poziom 4  
    Zrobiłem update do 207 i tylko słychać jak dysk i DVD startują w tym czasie pojawia się napis ASUS i versa biosu, włącza się Bios i dupa...
  • Poziom 16  
    To zrób reset biosu i poszukaj poprzedniej wersji biosu i załaduj tą starszą
  • Poziom 4  
    W jaki sposób mam odnaleźć poprzednią wersję? A reset robiłem już i nic. Chyba że raz jeszcze mam zrobić...

Dodano po 1 [minuty]:

Mam możliwość kupienia płyty głównej za 20e ale nie wiem czy jak kupię to nie będzie to samo?
  • Poziom 16  
    Jak wyszykujesz sobie bios po swoim modelu laptopa na stronie asusa, to masz przy tym najnowszym przycisk "pokaż wszystko" i rozwija Ci się lista z poprzednimi wersjami bios :)

Tutaj masz wszystkie wersje bios pod Twój model laptopa:
    https://www.asus.com/pl/supportonly/X53BR/HelpDesk_BIOS/

Spróbuj załadować tą starszą wersje bios. Ktoś wyżej pisał,że miałeś 203. Wiec ja zanim kupiłbym drugą płytę, to wgrałbym tą starszą wersję biosu. Teraz i tak już nie masz nic do stracenia, więc testuj.
  • Poziom 4  
    Ok poprubuje z wersjami biosa :)

Dodano po 17 [minuty]:

Próbowałem wszystkie wersje i nic się nie zmienia... nie mam już pojęcia gdzie jest błąd.
  • Poziom 21  
    Jeżeli dalej po podjętych krokach nic się nie zmienia to znaczy, że masz uszkodzenie na płycie.
    Sam stwierdziłeś:
    Konopis napisał:
    Kurczę nie znam się na tych schematach
    - więc najlepiej jeżeli kupisz sobie tą płytę o której pisałeś, pod warunkiem, że oczywiście jest ona sprawna.