Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] MAC OS X El Capitan - Weryfikacja kopii programu Install OS X nie powiodła się

14 Lut 2020 07:18 117 5
  • Poziom 22  
    Witajcie!

Usiłuję zainstalować NOWSZY system OS X na niewspieranym komputerze MACBOOK A1181 - wersja mid 2009.

Moje próby rozpocząłem od MAC OS Sierra - starałem się robić to według tego tutoriala: https://www.youtube.com/watch?v=sA6dOSx8VLY
    Niestety, pomimo:
    - podmianki dysku na SSD
    - zwiększenia pamięci RAM do 4GB
    - wyłączenia SIP
    mam objaw taki, iż ładowanie instalatora (zarówno czytstego jak i zmodyfikowanego patcherem, o którym mowa w w/w filmiku) staje w połowie długości paska, gdy na ekranie pojawia się kursor.

Odpuściłem Sierrę, postanowiłem wrzucić system El Capitan.
    Do tego też jest tutorial: https://www.youtube.com/watch?v=JD1xWFh2dAk
    Żeby przeprowadzić proces z sukcesem, używa się NIEZMODYFIKOWANEGO instalatora a instalację należy przeprowadzić na WSPIERANYM komputerze MAC.

No właśnie: nie jestem w stanie z sukcesem zainstalować EL Capitana na wspieranym MACBOOK'u PRO z 2011r ani na wspieranym Macbooku mid-2009.
    Jak to robię:
    1. Na w/w MacBooku Pro 2011r mam zainstalowaną Sierrę. POSIADAM PLIK INSTALACYJNY app od El Capitana pobrany lata temu z serwerów Apple - jest na bank poprawny i niemodyfikowany.
    2. Po przygotowaniu nośnika (zarówno pendrive jak i dysk na USB) narzędziem dyskowym wrzucam na niego instalator systemu:
    sudo /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/NAZWA_WOLUMINU --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app --nointeraction
    3. Instalacja w/w systemu na czystym dysku na WSPIERANYM MacBooku Pro 2011r kończy się wywaleniem komunikatu: "Weryfikacja tej kopii programu Install OS X El Capitan nie powiodła się. Być może została ona uszkodzona podczas pobierania lub zmodyfikowana." w momencie, gdy wyświetlany czas do końca instalacji to "mniej niż sekunda", a więc na zakończeniu instalatora.

Mądrzy ludzie twierdzą, że jest problem z wygasłymi certyfikatami instalatora, w związku z czym trzeba przed instalacją zmodyfikować datę:
    https://hamac.pl/topic/12722-weryfikacja-tej-...l-os-x-el-capitan-nie-powiod%C5%82a-si%C4%99/

Zrobiłem DOKŁADNIE TAK jak to opisano, czyli po odpaleniu instalatora TERMINAL: date 0201010115.

Jaki efekt: instalacja wywala się JUŻ NA POCZATKU (10min do końca - zanim zacznie cokolwiek kopiować) - komunikat "Weryfikacja tej kopii programu Install OS X El Capitan nie powiodła się. Być może została ona uszkodzona podczas pobierania lub zmodyfikowana."

Stwierdziłem, że może cwaniaki weryfikują daty utworzenia instalatora, no więc włożyłem dysk ze Sierrą, cofnąłem datę, od nowa narzędzie dyskowe + w/w metoda przygotowania nośnika instalacyjnego El Capitana z cofniętą datą (do 13 stycznia 2015). Efekt: instalator wywala się na początku instalacji - komunikat dokładnie jak powyżej. Wyłączenie SIP'a nic nie daje - próbowałem i tego...

OCZYWIŚCIE KOMPUTER ODPIĘTY OD LAN / WiFi, WIĘC DATY PO NTP SOBIE NIE MODYFIKUJE - nie ma jak ;)

W tym miejscu skończyły mi się pomysły, dlatego też PROSZĘ WAS O POMOC w dwóch kwestiach:

1. Czy jest możliwość zainstalowania SIERRY na A1181 mid 2009? Jeżeli TAK, co trzeba zrobić, żeby ładowanie instalatora nie zawieszało się w połowie ładowania paska ("poczekać" to zła rada - cała noc nie wystarczyła).

2. Jak z sukcesem zainstalować El Capitana, żeby nie wywalił błędu "Weryfikacja tej kopii programu Install OS X El Capitan nie powiodła się. Być może została ona uszkodzona podczas pobierania lub zmodyfikowana". Jak (i z jaką datą) utworzyć nośnik instalacyjny, na jakiej dacie instalować?

Z góry dziękuję za pomoc ;)
  • Poziom 30  
    Pamietasz kiedy pobrałeś obraz systemu El Capitan na dysk? Data, którą ustawiasz w instalatorze za pomocą komendy "date" nie może być wcześniejsza, niż data pobrania pliku instalacyjnego systemu. Spróbuj zmienić rok np. na 16, 17 itd.
  • Poziom 22  
    Słuszna uwaga, dziękuję... Właśnie doczytałem, że w/w data była dla wcześniejszego YOSEMITE ;)

Szukając rozwiązania problemu trafiłem też na to:
    https://support.apple.com/pl-pl/HT204904

Może nie warto kombinować z datą tylko od razu na tego 2009' wrzucić LION'a i pójść w górę z niego właśnie ?
    Generalnie informacja na stronie Apple sugeruje, że TEN MACBOOK (biały A1181 mid 2009) POWINIEN pójść z El Capitan... Czy się mylę?

Właśnie doczytałem:
    https://support.apple.com/pl-pl/HT201608

Ten A1181 BEZ PROBLEMU powinien pobrać EL CAPITAN'a... Yosemite tym bardziej...

Jest też potencjalne rozwiązanie problemu:
    https://support.apple.com/pl-pl/HT206886

Potrzebny jest działający system w wersji niższej + plik DMG (link do pobrania w w/w temacie).

Zastanawiam się: czy da się z pliku DMG zrobić instalator? Próbowałem DiskMaker'em pod Sierrą na innym sprzęcie i WYWALAŁO SIĘ ;(
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Spokojnie pójdzie El Capitan.
  • Poziom 22  
    Szanowni Koledzy, problem rozwiązany ;)

Po pobraniu pliku DMG z serwerów Apple'a plik ten rozpakowuje się na systemie mniejszym/równym El Capitan bez problemu i w aplikacjach pojawia się plik APP, z którego daje się utworzyć nośnik instalacyjny (createinstallmedia) a cała instalacja przebiega bez najmniejszych problemów ;)

Swoją drogą jestem zaskoczony, że El Capitan podłacza się do SMB zdecydowanie szybciej niż Sierra (mam porównanie z MacBookiem Pro). Generalnie wszystko chodzi mi teraz bez najmniejszych problemów - przeglądarki aktualne i wspierane, inne "ulubione" oprogramowanie również odpaliło... Drukarki zadziałały... Aktualizacje pobrane: wszystko, co było dostępne. Cel osiągnięty.

Dziękuję Wam za udzieloną mi pomoc.
  • Poziom 22  
    Szanowni Koledzy, problem rozwiązany ;)

Po pobraniu pliku DMG z serwerów Apple'a plik ten rozpakowuje się na systemie mniejszym/równym El Capitan bez problemu i w aplikacjach pojawia się plik APP, z którego daje się utworzyć nośnik instalacyjny (createinstallmedia) a cała instalacja przebiega bez najmniejszych problemów ;)

Swoją drogą jestem zaskoczony, że El Capitan podłacza się do SMB zdecydowanie szybciej niż Sierra (mam porównanie z MacBookiem Pro). Generalnie wszystko chodzi mi teraz bez najmniejszych problemów - przeglądarki aktualne i wspierane, inne "ulubione" oprogramowanie również odpaliło... Drukarki zadziałały... Aktualizacje pobrane: wszystko, co było dostępne. Cel osiągnięty.

Dziękuję Wam za udzieloną mi pomoc.

Dodano po 2 [minuty]:

Metoda rozwiązania problemu: DOCZYTAĆ ;) Plik DMG pobrany z Apple rozpakowuje się do APP, z którego bez problemu powstaje nośnik instalacyjny...