Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Viessmann Vitodens 100-w kapie woda

14 Lut 2020 08:32 111 5
  • Poziom 14  
    Cześć,
    pojawił się u mnie mały problem w postaci kapania wody z pod kotła.
    Przez noc nakapało do szklanki około 50ml (1/4 zwykłej szklanki).
    Po wszczęciu dochodzenia okazało się, że problem pochodzi z samej góry.
    Krople spływają po "bębnie"

na jakiś kruciec:
    I dalej już na dół skąd kapie poza obudowę.

Otworzyłem przy kominie zaślepki - lewa jest sucha w prawej jest trochę wody i czuć lekko spaliny po gazie.

Ostatnimi czasy dość mocno wiało i padał deszcz w poziomie, czasem nawet z dołu do góry. Macie pomysł co to może być za usterka? Może gdzieś jest gdzieś jakiś przewód zapchany na odprowadzenie tych skroplin?
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Kocioł to Vitodens nie Vitopend.
    Woda dostała się do kotła wraz z zasysanym powietrzem z dwóch miejsc.
    Pierwsze to przewód spalinowo powietrzny czyli rura w rurze wychodzi do samej góry i faktycznie nalało deszczu który spłynął do kotła bo nie mógł wyciec wcześniej ze względu na wspaniale doszczelninone taśmą połączenia.
    Drugi przypadek to wyciek kondensatu przez uszczelki z przewodu spalinowego. Nad kotłem zdejmij z tego trójnika tą białą gumową zaślepkę i zaglądnij. Wewnątrz tej białej rury jest przewód spalinowy zaślepiony korkiem z czaenym plastikowym pokrętłem, może tam być wyciek lub na połączeniach tej wewnętrznej rury. Trzeba sprawdzić.
    Te dwa koreczki są dla serwisanta i jeden jest połączony z przewodem spalinowym dlatego czuć spaliny.
    Oderwij tą taśmę niech woda wycieka na zewnątrz kotła bo w końcu zaleje któryś element kotła i będzie awaria jednocześnie poszukaj wycieku.

Dodano po 5 [minuty]:

Temat ciągnie się chyba już dłuższy czas bo dopatrzyłem na zdjęciu, na górze kotła rdzawą plamę że kapało już na kocioł. Tyle że owinięcie taśmą spowodowało, że woda poszła do kotła.
    Czy taka biała rura jest w kominie do samej góry, czy tylko wchodzi tu w mur i kończy si e a do góry idzie tylko cieńsza z nierdzewki? To ważne.
  • Poziom 14  
    Dzięki za odpowiedz bardzo mi pomogłeś.
    Z wizji lokalnej ustaliłem, że woda zbiera się w wewnętrznej rurze (nie wygląda mi ona do końca na nierdzewkę). Stoi na załamaniu i tam przecieka również do zewnętrznej rury i z stamtąd pewnie kapało wcześniej na piec zanim poprzedni właściciel to uszczelnił.

Wewnętrzna:

Zewnętrzna:
    [img-1] Viessmann Vitodens 100-w kapie woda

Po odlepieniu taśmy naleciało jeszcze 1/4 szklanki wody zostawiłem to bez izolacji jak radziłeś.

Otwór który jest obok kotła miał być chyba pierwotnym do doprowadzenia i aktualnie jest zaślepiony zaraz przed otworem z aktualnymi rurami.

Obok wykuta dziura to pewnie wentylacja pomieszczenia.

Co zauważyłem na dachu rura od spalin nie jest przykryta żadnym daszkiem zabezpieczającym, druga jest już pod daszkiem, czy to jest prawidłowe?

Podczas pracy pieca skroplin znów jest więcej i kapie na zewnątrz czy one powinny wraz z wewnętrzną rurą wchodzić do pieca i tam zostać odprowadzone? Od pieca wychodzi rurka odprowadzająca do kanalizy a w piecu jest syfon do niej więc podejrzewam że to tam powinno trafiać.

Zajrzałem endoskopem i zewnętrzna rura kończy się wraz z dojściem do komina - to pewnie nie za dobrze (nie idzie pionowo dalej w górę)?
    I kluczowe pytanie co z tym zrobić i czy coś zrobić?
    Czy wstawiać w lato zewnętrzną rurę przez cały komin?
    Czy to rozebrać i uszczelnić wewnętrzną rurę żeby skropliny trafiały do pieca?
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    skyguy napisał:
    że woda zbiera się w wewnętrznej rurze

Tak ma być, to kondensat ze schłodzonych spalin.
    skyguy napisał:
    tam przecieka również do zewnętrznej rury

Z tej wewnętrznej nie może nic przeciekać do zewnętrznej. Ma spływać do wymiennika kotła i tamtędy przez syfon do kanalizy.
    skyguy napisał:
    nie jest przykryta żadnym daszkiem zabezpieczającym

Dobrze.
    skyguy napisał:
    druga jest już pod daszkiem

Też dobrze.
    skyguy napisał:
    czy one powinny wraz z wewnętrzną rurą wchodzić do pieca i tam zostać odprowadzone?

Tak.
    skyguy napisał:
    zewnętrzna rura kończy się wraz z dojściem do komina - to pewnie nie za dobrze (nie idzie pionowo dalej w górę)

Tak może być, powietrze do kotła doprowadzane jest szachtem czyli między rurką spalinową a murowanym kominem.
    skyguy napisał:
    Czy wstawiać w lato zewnętrzną rurę przez cały komin

Nie ma takiej potrzeby.
    skyguy napisał:
    Czy to rozebrać i uszczelnić wewnętrzną rurę żeby skropliny trafiały do pieca?

Zdecydowanie tak. Z wewnętrznej rury nie ma prawa nic wyciekać, ma iść do kotła.

Czy widziałeś dokładnie że wycieka z wewnętrznej rury, czy to jest na połączeniu rurek? Jeśli tak to uszczelka do wymiany.
  • Poziom 14  
    Tak, endoskopem widziałem, że kapie ze złącza na zewnętrzną rurę.
    Rozumiem, że tą uszczelką można kupić jako standard do wymiany?
    Ten trójnik z wewnętrzną rurką to jest monolit - jedna część?
    Chodzi mi o sposób rozłączenia tego do podmiany uszczelki
    - odpinam z dolnej, bocznej, zamieniam i zakładam?
    Jakieś niespodzianki po drodze?
  • Poziom 23  
    Uszczelkę kupisz tam gdzie sprzedają systemy kominowe. Średnica fi 60. Jak to rozebrać? Trójnik jest nierozbieralny czyli wewnętrzny jest zgrzany z zewnętrznym, rury jeśli masz oryginalne Viessmann to wewnętrzną możesz wyjąć z zewnętrznej.
    Robisz tak. Najpierw zdejmujesz z kotła unosząc do góry. Jeśli uda się rozłączyć trójnik z pionową rurą to dobrze jeśli nie to wyciągasz całość od samego kotła. Potem pociągasz wyjmując trójnik z poziomej. Wymień uszczelki możesz posmarować je delikatnie wazeliną techniczną, tzn nie samą uszczelkę tylko koniec rury który wchodzi w uszczelkę. Samą uszczelkę to bardzo ostrożnie bo jeśli naciaplasz na nią wazeliny t przy wkładaniu rury może wyskakiwać z tego wgłębienia w którym ta uszczelka siedzi.
    Przez otwór zaglądnij czy nie podwinęło uszczelki. Poskładaj (powinien byś delikatny spad w kierunku kotła.
    Nie są to jakieś cuda, jeśli masz smykałkę jak śp. Adam Słodowy to dasz radę